13e Jaarg. Zaterdag 4 Januari 1890. No. 3576. V E R S C H IJ N T D A G E LIJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad ALGEMEEN OVERZICHT. Prijs der Advertentiên: NIEUWE SCHIEDAM COURANT. Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 De Wet op den Arbeiddie met i Janu ari i890 in werking is getreden, noopt onze drukkers de werkzaamheden op hunne druk- kerij geheel anders in te richten dan dat tot dusver het geval ivas. Dientengevolge zal ons blad, althans 's Za terdags vroeg moeten worden afgedrukt Wij zien ons dus genoopt, de samenstelling van onze Courant te bespoedigen en als re gel te stellendat advertentiên tot uiterlijk 4 ure '.s middags worden aangenomen. Van de bereidwilligheid van hh. adver teerders, om ons in deze door tijdige inzen ding hunner advertentiên wel in de hand te willen werken, houdt zich overtuigd DE ADMINISTRATIE. BELGIE. Op den Nieuwjaarsdag is het paleis van den koning der Belgen te Laeken bij Brus sel een prooi der vlammen geworden met uitzondering alleen van de particuliere ver trekken des Konings. Overigens is het ge- heele gebouw met al zijne kunstschatten ver loren gegaan. Nadere bijzonderheden om trent dezen verschrikkelijken brand vindt men in het desbetreffende bericht onder onze rubriekGemengde Berichten. Uit Luik wordt bericht, dat ook in het gebied van Seraing de werkstaking onder de mijnwerkers is uitgebroken, in de mijnen van Cockerill en van de vereeniging Lahage. Voor het oogenblik hebben 1200 man den arbeid gestaakt. Zij eischen loonsverhooging, maar zijn kalm. Aan den linker Maasoever zijn alle mijnen nog in vollen gang. Rondom Charle roi is de toestand onveranderd. DUITSCHLAND. De Keizer, die geheel hersteld is, bezocht gisteren na een rijtoer en eene wandeling in den Thiergarten, graaf Herbert von Bis marck in het ministerie van buitenlandsche zaken en confereerde langdurig met hem. In de volgende week wordt de Rijks kanselier te Berlijn verwacht ter gedachten- wisseling over de aanstaande rijksdagverkie zingen. De Pruisische Landdag is tegen den 15n Januari a. s. bijeengeroepen. Keizer Wilhelm zond den Rijkskanselier bij gelegenheid van het nieuwjaar een eigen handig schrijven, bevattende een hartelijken gelukwensch, terwijl verder het behoud van den vrede en de versterking van de waar borgen tot instandhouding van den vrede in het keizerlijk schrijven op den voorgrond gesteld worden. De Keizer verklaart zich bijzonder ingenomen met het tot stand komen Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. der levensverzekering voor ouden en gebrek- kigen, als eene belangrijke schrede op den weg naar de hem bijzonder ter harte gaande zorg voor het.welzijn der arbeidende bevol king. Hij dankt den Rijkskanselier voor zijne zelfopofferende medewerking tot deze ver kregen uitkomsten, en eindigt met de bede, dat God hem in zijne zware taak als vorst nog vele jaren den beproefden raad des Rijkskanseliers moge doen behouden. Te Dresden heerscht de influenza zoo hevig dat de nieuwjaarsreceptie ten Hove voor een deel achterwege moest blijven, en het de grootste inspanning kost den dienst der spoorwegen, van de posterijen en de telegraaf in gang te houden. De ziekte neemt in ge heel Duitschland van lieverlede een ernstiger karakter aan. ENGELAND. De werkstakende Zuid-Londensche gas- stokers vergaderden eergisteren-avond en besloten den strijd tot het uiterste voort te zetten. De werkstakers volharden in hunne pogingen om den kolentoevoer naar Londen af te snijdenverscheidene bladen waar schuwen hen, dat het welslagen dezer pogin gen leiden moet tot inmenging van het Par lement en eene verscherpte wetgeving tegen werklieden-combinatiën tot groot nadeel van het openbaar belang. Van den heer Johnston, den Britschen consul te Mozambique, die, gelijk men weet, bij het Engelsch-Portugeesch geschil betrok ken was, is sedert geruimen tijd niets ver nomen. Men vermoedt, dat hij in het bin nenland van Zuid-Oost-Af'rika verkeert om tot uitvoering zijner opdracht de inlanders onder Britsch beschermheerschap te bren gen. Stanley is Maandag met den Britschen consul Evan Smith van Zanzibar naar Mom- bassa vertrokken, om aldaar de kolonisatie van de Engelsche Oost-Afrik. Comp. in oogen- schouw te nemen. FRANKRIJK. President Carnot heeft bij de Nieuwjaars receptie eene korte redevoering uitgespro ken, die bijzondere vermelding verdient wegens haar vredelievend karakter. Frank rijk» wensch, noemde hij 't, in goede betrek kingen te leven met alle natiën evenals in 1889. Deze vredelievende rede heeft vooral te Berlijn een zeer gunstigen indruk gemaakt en wordt daar als een nieuwe waarborg voor den vrede beschouwd. De minister van justitie, de heer Thévenet, heeft de vrijheid genomen het tractement van driehonderd geestelijken, die bij de jongste verkiezingen van hunne burgerlijke rechten gebruik hebben gemaakt, in te houden. Volgens te Parijs uit Obok nabij de straat van Babel Mandel ontvangen berichten zijn twee Fransche missionarissen op den weg Zeibah naar Hanar door partijgangers van Amphalle vermoord. HET OOSTEN. Uit Oonstantinopel wordt aan de Stan dard gemeld, dat de Sultan eindelijk een firman heeft uitgegeven ter uitvoering van de Turksch-Engelsche overeenkomst van Januari 1880 tegen het tegengaan der sla vernij. Aan de Daily News wordt uit Cairo ge seind, dat de schuldconversie wederom is uitgesteld, daar de Regeering de Fransche voorstellen onaannemelijk vond; de onder handelingen worden echter voortgezet. Hetzelfde blad verneemt van Creta, dat de lijst van personen, uitgesloten van de amnes tie, openbaar gemaakt is. Daartoe behooren alle bekende volksmannen, waarvan sommigen reeds bij verstek veroordeeld zijn. De lijst bewijst het denkbeeldig karakter der amnestie. De Servische Skuptchina heeft het bud get voor 1890 definitief vastgesteld met 74 tegen 14 stemmen; en vervolgens ook het ontwerp omtrent den aankoop der spoorwe gen goedgekeurd. Zij is daarna tot 6 Februari verdaagd. "OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Hongaarsche minister-president Kolo- man Tisza heeft op de tot hem gerichte aanspraken ter gelegenheid van het Nieuw jaar geantwoord, dat het drievoudig verbond hechter is dan ooit en dat hij ondanks alle aanvallen ook op zijn post zal blijven. Hij verklaarde verder, dat de Regeering niet zal gedoogen, dat het beginsel van het parle mentarisme worde vernietigd, en daarvoor de dwingelandij van eene minderheid worde in de plaats gesteld. Bij de verkiezingen voor den Boheemschen Landdag, uitgeschreven ter vervanging van de Duitsche afgevaardigden, wier mandaten vervallen waren verklaard, omdat zij weiger den zitting te nemen, zijn alle candidaten, door het centraal comité der Duitschers gesteld, herkozen. ROME. In het geheim consistorie, jl. Maandag op het Vaticaan gehouden, heeft Z. H, de Paus twee kardinalen in petto benoemd. Men ver onderstelt, dat mgr. Boccali en mgr. Satolli bedoeld zijn. De Duitsche keizerin-weduwe Friedrichen hare dochters zijn gisteren te 3 uur 45 min. te Napels aangekomen, waar zij door de ge- heele koninklijke familie aan het station werden opgewacht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1