Bii ill limner teloor! een Biivoisel. 13e Jaarg. Zondag 5 en Maandag 6 Januari 1890. No. 3577. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs der Advertentiën Prijs van dit Blad: ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCHIEDAMSCH Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. sVegens den feestdag «Ier H. UK1E- Koningen zal de stieuwe damtche Courant Dinsdag>ocli. tend niet verschijnen. De Wet op den Arbeiddie met 1 Janu ari 1890 in werking is getreden, noopt ome drukkers de werkzaamheden op hunne druk kerij geheel anders in te richten dan dat tot dusver het geval was. Dientengevolge zal ons blad, althans 's Za terdagsvroeg moeten ivorden afgedrukt. Wij zien ons dus genoopt, de samenstelling van onze Courant te bespoedigen en als re gel te stellen, dat advertentiën tot uiterlijk ■t ure 's middags worden aangenomen. Van de bereidwilligheid van hh. adver teerders, om ons in deze door tijdige inzen ding hunner advertentiën wel in de hand te willen werken, houdt zich overtuigd DE ADMINISTRATIE. DENEMARKEN. Uit Kopenhagen wordt van gisteren ge seind Volgens officieel bericht wordt het Folkething ontbonden, daar het beëindigen der beraadslagingen over de begrooting voor het afloopen van den legislatieven termijn op 28 dezer ondoenlijk is. De verkiezingen zijn bepaald op 21 dezer. DU1TSCHLAND. De Keizer heeft naar oud-vaderlandsch ge bruik bij de feestdagen verschillende zijner hooge onderdanen met een geschenk verrast. Ook de Engelsclie admiraal Commerell be hoorde nu tot de uitverkorenenhij ontving een eeresabel ter herinnering aan de revue te Spithead, dezen zomer voor den Duitschen keizer gehouden. Hadden de nieuwjaarsreceptiën van ver schillende kleine Duitsche hoven niet plaats wegens gebrek aan voldoende deelneming, uit hoofde der heerschende influenza, te Berlijn werd door het keizerpaar een defileercour gehouden, waarbij de graaf van Moltke zoo mede de vicepresident van den ministerraad von Bötticher, de hooge eer genoten door den Keizer tot zich geroepen te worden en een hijzonderen gelukwensch te hooren. Als navolging der geruchtmakende nieuwjaarsrede van Napoleon III ten tijde, toen deze over oorlog en vrede beschikte, is de nieuwjaars brief aan den Rijkskanselier te beschouwen, waarin de vrede als verzekerd wordt be schouwd. In het Reuzengebergte vertoont zich de influenza zelfs in de hoogste bergtoppen. In officieuse Berlijnsche berichten worden wederom klachten aangeheven over den ge- brekkigen dienst der Belgische poststoom- vaarthjn Ostende-Dover. ENGELAND. Gladstone ontving op zijn 80n verjaardag meer brieven en telegrammen dan ooit. O. a. kreeg hij gelukwenschen van den prins en de prinses van Wales en van de wetgevende vergadering van Nieuw-Zuid-Wales een tele gram kwam uit Massachusetts. Mevrouw Gladstone wordt 6 Jan. 78 jaar oud. De influenza breidt zich te Londen snel uit, vooral in de oostelijke wijken onder de postbeambten, de politiedienaren, alsook onder de bemanningen der schepen in de dokken. Wat deze laatsten betreft, schijnen vooral Oosterlingen vatbaar te zijn voor de ziekte. De directie der Peninsulair Oriental Stoom vaart-maatschappij richtte eene geheele stoom boot als hospitaal in. De griep-epidemie woedt ook in Barbados, het gesticht voorverwaar- loosde knapen in Oost-Londen, waar twee honderd lijders aan deze ziekte zijn. Volgens de kerkelijke courant Record deed de geleerde Necomendra, aartsbisschop van Bryennios, een belangrijke ontdekking in de Turksche bibliotheek te Damascus. Hij zou daar namelijk den oorspronkelijken tekst J van het Nieuwe Testament gevonden hebben, j vermoedelijk afkomstig uit de vierde eeuw, derhalve even oud als de vermaarde Codex Sinaiticus, waarop het ontdekte handschrift gelijkt, ofschoon het nog onzeker is, of de beide teksten geheel gelijkluidend zijn, dan wel of de tc Damascus gevonden tekst vol komen zelfstandig is. Parnell tracht het geding tot echtscheiding door kapt. O'Shea ingesteld, te bespoedigen, naar hij zegt, geheel overtuigd, dat ook in deze de laster duidelijk aan het licht zal komen. Tot heden had dan ook niemand eenige aanmerking op zijn particulier leven gemaakt. ITALIË. In den namiddag van den Nieuwjaarsdag omstreeks half ze», toen de receptiën ten Hove van koning Humbert eindigden, is voor de hoofddeur van het Quirinaal te Rome door een persoon, die dadelijk de vlucht nam, een koperen doos geworpen, voorzien van een brandende lont. Een gendarm raapte de doos op, doofde de lont uit, en slaagde er in den dader in een zijstraat te achter halen. Het is een omstreeks dertigjarig Siciliër, die zegt Tancredo Vita te heeten en leeraar in de paedagogiek te zijn. Het volk, dat begreep wat er voorviel, vloog op den misdadiger aan, die met moeite door een krachtige politiemacht werd beschermd. Welke vloeistof in de bus aanwezig is, is nog niet bekend de gearresteerde beweert, dat het slechts petroleum en terpentijn is. PORTUGAL. De Koning heeft Donderdag jl. de Cortes geopend. In de troonrede wees hij op het geschil tusschen Engeland en Portugal wegens de bezittingen in Afrika. Portugal bepaalt zich er slechts toe het grondgebied op te eischen, dat het ontdekt en opengesteld heeft voor de beschaving. Bij de wisseling der diplomatieke correspondentie is deze kwestie nog niet geregeld. De Koning rekent op den steun der Kamers en der natie om tot eene regeling te geraken. Hij hoopt de kwestie in der minne vérellend en alzoo de eens gezindheid hersteld te zien tusschen de heide regeeringen, die door banden van vriendschap en eeuwenoude tradiën aan elkander ver bonden zijn. Of Portugal er op rekent, dat 1890 geen oorlog zal brengen, zeker ig het, dat liet in weerwil van Engelands dreigementen in het geheel niet toegeeft, op geen enkel punt zelfs. De terugroeping van majoor Serpa Pinta wordt tegengesproken. Portugal weet wel, dat hij de diplomatieke onderhandelin gen geene vreemde interventie te wachten is, en daar liet niet wil onderliggen, wacht het eenvoudig af, dat Engeland hetzij in Afrika, hetzij in Europa, tot geweldadigheden overga, zeker als het is, dat het, mochtEn- geland dat durven, wel op detusschenkomst van andere Mogendheden kan rekenen. On derwijl heeft Engeland twee oorlogsbooten van Egypte naar Aden gezonden, waar zij nadere bevelen moeten afwachten. RUSLAND. De Russische regeering heeft het gerucht betreffende eene poging tot vergiftiging van den Czaar formeel doen tegenspreken, doch deze tegenspraak heeft gewis weinig waarde. Men weet dat het de tactiek der Regeering is, nihilistische [aanslagen dood te zwijgen en bij uitlekking ze te loochenen. Het is dan ook een feit, dat dezer dagen tal van marine- en [artillerie-officieren zijn gearres teerd de politie der hoofdstad heeft de be wijzen in handen van het bestaan eener uit gebreide nihilistiache samenzwering. Het Journal de St. Petersbourg keurt in de strengste bewoordingen de handelwijze af van het Fransche blad, hetwelk van de licht, geloovigheid misbruik makende, eene ziekte van een hoogen persoon (den Czaar) ver-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1