Opta YertaM „St. GREGORIUS." Ie Martelaars Ier Catacomben, Zangvereeniging Woensdag 15 Januari e. k. De sectie-chef der rijks-ambtenaren te U-gelen bekeurde jl. Zaterdag een persoon die met een kruiwagen, beladen met strooisel, van Pruisen kwam. In den bodem van dit voertuig ontdekte hij namelijk een geheime bergplaats, waarin een hoeveelheid spiritus geborgen was, frauduleus uit Pruisen inge voerd. Uit de St. Janskerk te 's Bosch zullen eer lang een viertal grijs marmeren zuilen, ko lomschachten, afkomstig van een modern altaar, een plaats vinden in het Rijksmuseum te Amsterdam. Op aanvraag van 't Rijk zijn ze door het kerkbestuur afgestaan. In de gemeente Standdaarbuiten is op 31 December door den districtsveearts Moutens een geval van dolheid bij een hond gecon stateerd. Het aangetaste dier en verschil lende andere gebeten of vermoedelijk gebeten bonden zijn afgemaakt. De commissaris des b'orungs heeft onverwijld het gebod tot het 'nuilkorven der honden uitgevaardigd voor de gemeenten StanddaarbuitenOudenbosch Dijn aart, Klundert, Hoeven, Oudgastel, Zeven bergen en Terheijden. Jl. Donderdag overleed te Hellevoetsluis, 'b den ouderdom van bijna 77 jaren, de heer Alexander Bruch. Gedurende meer dan 30 Jaren diende hij de belangen der gemeente, eerst als raadslid, later als eerste wethouder. Ungeveer drie jaren geleden moest de heer Druch zich wegens ziekte uit zijne openbare ambten terugtrekken. IJsongelukken. Men schrijft uit Osch aan de N. R. Ct. Nadat eergisteren een knaap Van 14 jaar door het ijs gezakt en verdronken vvas had gisteren een jongeling van 18 jaar bet ongeluk zulk een hevigen val te doen °p het ijs dat hij eene herschenschudding bekwam en gister-ochtend overleed. Jl. Zaterdag vermaakte zich te Twijzel Uvee kinderen van den arbeiders J. K. S. °p 't ijs van een uitgeveenden plas en zakten er door. De vader verneemt het onheil; schiet ijlings toe springt om zijn kinderen te redden in den plasen verdwijnt met den oudsten zijner lievelingen, een knaap van omstreeks 12 jaren, in de diepte. Het oudste kind werd nu door een buurman gered. Een bloeder is weduwe eenige kinderen zijn va derloos geworden. Twee jongens, een van G. Zwaagstra, te Oudenschoot en een van S. van den Akker, te Nieuwerschoot, gingen op Oudejaarsdag Schaatsenrijden op het nieuwe Tjongerkanaal. ^'a eenigen tijd kwam de jongste, de zoon van laatstgemelden thuis en vertelde schrei ende, dat zijn kameraad, een knaap van 13 ■laren, door het ij* was gezakt. Gisteren had men hem nog niet gevonden. Een soldaat van het garnizoen te Hoorn geraakte eergisteren bij het schaatsenrijden te water op eene plek, die hem als onbe trouwbaar was ontraden. Toen men hem op het droge kon brengen, was hij reeds een lijk. Rechtzaken. Voor de rechtbank te Zwolle heeft terecht gestaan de verpleegde in het gesticht Om- merschans v. E., beschuldigd den 15 Oct. jl. bet 13-jarig dochtertje van den landbouwer Hogenberk, bij wien hij werkzaam was, te hebben doodgestoken. Het O. M. heeft 20 jaren gevangenisstraf tegen beklaagde gevor derd. Uitspraak 9 Januari a. s. Te Helenaveen is aan den weg het lijk van een manspersoon gevonden. Men kon zien, dat bij met het hoofd in het watter was gehouden en vermoedt een moord. De dader is tot nog toe onbekend. GEMENGDE BERICHTEN. Een behoeftig kleermaker te Maassluis is plotseling overleden, nadat hij den vorigen dag een erfenisje van f 800 in ontvangst had genomen. De heer S. te Stadskanaal, die Maandag te Wildervank van de tram viel, is eergisteren aan de gevolgen overleden. Zekere N. E. te Hedikhuizen heeft zich op het nieuwjaarsfeest zóózeer aan jenever te buiten gegaan, dat hij den volgenden dag aan de gevolgen is overleden. Het stoomschip Persia, van de Compagnie Rubbattino, is bij den mond van de Tavig- nano, op de kust van Corsica, op Nieuwjaars dag vergaan. Van de 139 passagiers zijn er slechts 6 gered kunnen worden, zoodat 133 personen hun graf in de golven hebben gevonden. Paleisbrand te Laeken. Jl. Donderdag is het verkoolde lijk van Mejufvr. Drancourt, de 50-jarige gouvernante van prinses Clémentine, onder de puinen van het paleis te Laeken gevonden. Op het oogen- blik dat de brand, welke door een verwar mingstoestel der sousterreinen ontstaan was, in het vertrek doordrong, waar prinses Clé mentine rustig piano speelde, riep deze haar gouvernante, die haastig naar beneden kwam, doch in stede van, evenals de Prinses, in allerijl te vluchten, weder naar boven ging om eenige kostbaarheden te redden. Dit was haar ongeluk, want sedert is zij niet meer gezien. Over de oorzaken van den brand loopen verschillende geruchten. Hier en daar wordt van boos opzet gemompeld, maar het dienst personeel schrijft de snelle verspreiding van het vuur aan de geleidingen toe, terwijl de allereerste oorzaak zou moeten gezocht wor den in het harde stoken wegens eene be smettelijke ziekte in de paardenstallen. De materieele schade beloopt eenige milli- oenen; alleen de gobelins, van welke echter een gedeelte gered schijnt te zijn, waren geschat op 2 millioen. Voorts zijn tal van kostbare schilderijen verloren gegaan, van Rubens, Van Dijck, Hobbema enz. Het ge bouw was staatseigendom en dus niet ver zekerd, maar het meublement was geassureerd voor 2.700.000 frank. Het kasteel van Laeken was op het einde van de achttiende eeuw gebouwd door de bouwmeesters Montoyer en Payen volgens de plannen van aartshertog Albrecht van Saksen, in het park Schoonenberg, dat wel eer aan de stadhouders van Holland had toe behoord. In 1792 door de Fransche over weldigers ten deele verwoest, werd het na den vrede van Luneville voor rekening van Napoleon I door den geneesheer Terrade aangekocht voor 300.000 frs. Napoleon meu belde het weder en woonde er eenigen tijd met zijn gemalin Josephine. De tafel waarop hij de oorlogsverklaring aan Rusland teekende, bleef er steeds bewaard en is ook nu nog met veel moeite gered, schoon deerlijk be schadigd. De Chineesche toren, door de Fransche krijgslieden verwoest, werd niet herbouwd, maar het kasteel werd achtereen volgens door Leopold I en Leopold II veel verfraaid. In Noord-Duitschland vriest het flink. Meren en vijvers liggen dicht en overal wordt druk schaatsengereden. De groote rivieren zijn nog niet bevroren, maar zijn vol drijfijs. De Oost zeebaaien zijn met ijs van ruim 47 cM. dikte bedekt, zoodat de menschen ze met sleden in plaats van booten oversteken. Ook in Oostenrijk is de temperatuur aan merkelijk gedaald. In Galicië en Hongarjje vriest het hard. Zelfs is het groote Balaton- meer in Hongarije geheel bevroren. De oudste vrouw van Weenen, Madeleine Ponza, heeft deze week haar 415e jaar be reikt. Zij is nog gezond, maar gaat zelden meer uit. Haar 65jarige dochter woont met haar en verzorgt haar zoo goed als de voor handen middelen, die zeer gering zijn, het toelaten. De gemeenteraad van Weenen kende haar een jaargeld toe van 240 gulden. (Zie verder het Bijvoegsel.) AD VERTEN TI EN. in het Venduhuis aan de Hoofdstraat G 473, op a. s. Donderdag, den 9 Januari 1890, des voormiddags ten 10 ure, door den vendumeester J. SCHEURKOGEL ten over staan van den deurwaarder A. BOSMAN, te Schiedam, i\ CONTANT. diverse Secretaires, Chiffonnières, Lin nenkasten, Tafels, Stoelen, Spiegels, Schilderijen, Commode, Haarden, Ka chels, Gas- en Petroleum-Lampen, Dekens, Karpetten, Basculen van 200, 100 en 25 Kilo, Koperen Scha len en Gewichten, Timmermansge reedschappen, Takels en Blokken, Kelderwind, Banken, Kippenhok en Kuikensbak, Toonbanken, Wagens, Gouden- en Zilveren Werken en wat meer ten verkoop zal worden aan geboden. Daags te voren van 10 tot 4 uur te zien. Goederen kunnen worden bijgebracht of op verzoek afgehaald, mits te voren besproken. voor IIME. Jheden met hunne Mfame» des avonds ten 71/s ure, in MUSIS SACRUM. Zangspel in 3 bedrijven, naar het Fransch van JOS. DEMARTEAU, Muziek van Fr. SCHOOFS. Zij, die Buitengewoon Lid wen*chen te worden, gelieven zich te ver voegen bij HET BESTUUR. ZOOALS OP OF

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3