Gemengde Berichten. Burgerlijke Stand. BIJVOEGSEL LAATSTE BERICHTEN. behoorende bij de van 5 en 6 JANUARI 1890. (Vervolg.) De zou twee malen op één dag onder te zien gaan, is een verschijnsel, dat de bewo- ners van liet Schmiedebergcrdal in het Reu zengebergte tegenwoordig kunnen waarnemen. Het gebeurt ongeveer 4 weken lang voor en na den kortsten dag. Tegen 3 uur des na middags verdwijnt de zon achter den Schnee- koppe, verschijnt dan na een kwartier weder boven het Melzerdal en verdwijnt daarach ter na verloop ran eenigen tijd voor de tweede maal. Tijdens de voorstelling tegen 9 uur ont stond brand in den foyer van den schouwburg te Zurich door een onvoorzichtigheid van twee meisjes. Toen de regisseur op het too- neel van het feit in kennis werd gesteld, deelde hij onmiddellijk den toeschouwers mede, dat door een plotseling opgekomen ongesteldheid de voorstelling' geen voortgang kon hebben. Kalm en ordelijk verwijderde i het publiek zich, zoodat geen enkel ongeluk plaats vond. Buiten gekomen, zag men de vlammen reeds uit het gebouw slaande geheele schouwburg is uitgebrand en van de d ecors is niets gered kunnen worden. Tien minuten nadat de schouwburgzaal ontruimd was, viel de gaskroon naar beneden. De schouwburg was vroeger een Franciskaner- klooster en was in een nauw stadsgedeelte gelegen. Omtrent den brand in den Umberto-schouw- burg te Florence, die in den avond van den 29 December plaats vond, verneemt men, dat j hij om 6 uur 20 een aanvang nam en dat het gebouw om 7 uur een vuurzee geleek. De brand is ontstaan bij het ontsteken van het licht op het tooneel. Een wonder mag het genoemd worden, dat alle balletdanseres sen en de balletmeester, die reeds in 't ge bouw waren, zich door de ramen hebben kunnen redden. Des avonds zou het ballet »Amor" opgevoerd worden, waarvan de mon teering 75.000 francs heeft gekost. Niet minder dan 700 personen zijn door dien brand broodeloos. Alleen de buste van ko ning Humbert is gered. De impressario llorrachi, die bij de ramp zijn gansche ver mogen heeft verloren, is krankzinnig gewor den en met moeite kon belet worden, dat bij een einde aan zijn leven maakte. De minister van binnenlandsehe zaken in Frankrijk, de inenting van zeer jonge kin deren willende bevorderen, heeft de prefec ten uitgenoodigd van hunne zienswijze Ie doen blijken in zake de bevordering der inenting van pasgeboren kinderen door de vroedvrouwen, en van hun gevoelen, op welke wijze deze laatsten die inenting be- vordelijk kunnen zijn. De proef, welke op Kerstdag genomen is met het onderzeesche vaartuig van den Spaansche marine-officier Isaac Peral, kan als uitstekend geslaagd worden beschouwd. Om 9 uur des morgens verliet de Peral, zoo genoemd naai- den uitvinder, het arsenaal van Cadix, in tegenwoordigheid van duizen den personen en gevolgd door verscheiden andere schepen, o. a, de Relna Cristina, uitgerust door het Mftdridsche dagblad El Impartial. In volle zee had de gedeeltelijke en totale onderduiking en het voorstoomen on der water plaats, alles met even goed gevolg ook wat de snelheid van beweging aan gaat. Het was vier uur toen de Peral in de haven terugkeerde; in dien tijd had het schip gedurende drie en een half uur geen gemeen scha]! gehad met de buitenlucht; meer dan twee uur had het zich voortbewogen met slechts eene handbreedte van den toren boven water, en veertig minuten lang was het geheel verzonken, in welken tijd het bijna vier mijlen aflegde. Met oorverdoovende hoera's werd Peral bij zijne terugkomst begroet door meer dan vier duizend personen, die hem aan den oever opwachtten, nadat hem reeds van alle in de haven liggende schepen welverdiende hulde was gebracht. Geheel Cadix verkeer de in opgewondenheid, en de submarino was het onderwerp van alle gesprekken. Een Engelsche heldin, een verpleegster van de St-Lukas-zending te Londen, zal in den loop dezer maand naar Molokai vertrekken, om onder pater Damien's opvolger de me- laatschen te verzorgen en op te passen. De heer Hugh B. Chapman deelt dit mede aan de Daily Telegraph en vraagt bijdragen, om de moedige vrouw in haar liefdewerk te steunen. De laatste mail uit China brengt uitvoeri ger berichten over den opstand in Man- schoerije, waaruit blijkt, dat deze inderdaad zeer ernstig is. De opstandelingen maakten zich meester van het geheele Amoer-gebied en versloegen de troepen, welke de gouver neur tegen hen in het veld bracht. Dit ge schiedde in October van het vorige jaar. De opstandelingen maakten zich toen gereed om verder voort te rukken, terwijl de Chineesche regeering versterking heeft gezonden. Rechter: »Ik begrijp niet, hoe gij die stevige deuren en sloten alleen verbroken hebt." Gevangene »Ja, dat geloof ik welhet is ook niet zoo gemakkelijk, als een beetje schrijven en arme gevangenen veroordeelen. Wij moeten, om door de wereld te komen, wat meer leeren dan jelui." Posterijen. De eerstvolgende verzendingen van brieven en andere stukken naar Curacao langs den weg van New-York, in aansluiting op het vertrek van de stoomschepen der Red Daine uit die plaats, zullen geschieden den 3den, 17den en 24sten Januari, den 7den, 19den en 28sten Februari, den 44den en 26sten Maart en den Oden April eerstkomende. Uit Enkhuizen wordt aan de N. R. Ct. gemeldDe Zuiderzee is vol drijfijs. De stoombootdiensten zijn gestaakt, met uitzon dering van den veerdienst tussehen Enkhui zen en Stavoren. De Holland heeft den ge- heelen dag gevarende Groningen moest het na den middag opgaven, zoodat de aan sluiting van 5 u. 44 m. te Enkhuizzn, en die van 8 u. 34 m. te Stavoren werden gemist. BERLIJN, 4 Januari. De hoogbejaarde keizerin-weduwe Augusta, die sedert twee dagen aan eene verkoudheid lijdende was, is heden door de influenza aangetast, met bijkomende koorts en algemeene catharralen toestand. LONDEN, 4 Januari. Volgens de Daily News wordt op Creta weder hevig gevoch ten. Het aantal dooden is onbekend, maar zestien gewonde Turken zijn te Kanea bin nengedragen. Handelsberichten. BEURS TE SCHIEDAM, 4 Jan. 4890. Makelaars f44. 0ÜTWU j Commissie f 14. Verhandeld tot f 40. Stemming: onveranderd. Jenever f 46.50 Ct. per Heet. Amst. proef f 17.75. "m. In publ. Veiling Besch. Riga Gerst per 4950 kilo f430, Ct. Berlijn. Rogge, April/Mei. 479.75 479.— Juni/Juli. 478.— 477.— Spiritus Jan./Feb. 34.30 34.50 April/Mei. 32.60 32.70 Rogge, dadelijk. 49.— 48.90 Maart. 47.65 47.60 Meel42Merk.l.md. 53.25 12 Febr. 53.40 Rogge, loop. md. 45.90 Febr. 46.— Spiritus, loop. m. 35.— Febr. 35.75 Keulen. Parij*. Amsterdam. 3 Jan. Rogge op levering prijshoudend Maart f455; Mei 154, 455. 4 Jan. Rogge op levering iets lager Maart f454; Mei f455, 454, 453, 454. Keulen Rijnhoogte ('s nam. 4 uur) 3 Jan. 2.38 M. 4 Jan. 2.38 M. Beursprijzen der Effecten. 17Vs - 47.95 3 - 47.85 4 kort. Londen Parijs Antwerp. pCt. GEBOREN: 2 Januari. Wilhelmus Franciseus, zoon van J. F. W. Droge en W. F. Kooijman, Kreupelstraat. Anton, zoon van D. A. Tempelaars en J. C. van Everdink, Singel. 3. Adrianus Johannes, zoon van J. G. Rademakers en M. P. Nagelsmit, Noord molenstraat. Bernardus Carolus Maria, zoon van H. Dries en E. Henken, Heerenstraat. Adriana Helena, dochter van J Bijl en H. van Meene, Heerenstraat. OVERLEDEN: 3 Januari. Johanna Gagestein, oud 55 jaar en 44 maanden, echtgen. H. H. Haarmann, Singel. -- 4. Petronella Cornelia Gijseu, oud I 2 jaar en 6 maanden, Zijlstraat. 3 Jan. 4 Jan. te Amsterdam. Per Telegraaf. 3: Jan. 4 Jan. 2'/2 pCt. Nederland 83»/16 83'78 Buitenl. Spanje ®9'/s 64Vs 641/s Rusland 1807/69 93 1875 1007/, Ooster. Lg. He 641/., Gr. Russ. Sporen 123 122? Baltische <t 62 62 743/s 74ii/„ 73i/2 78»/i. Ui/» 17V, Turksche loten 18 18i/s Italië 1887 (Spw.) 553/16 553/16 IS'/a 49 49 Central. Pacific Shares 33V8 341/4 Denver Rio Giaude <r 17»/4 17a/s Canadian Pacific 75»/, Missouri Kansas 11 Vs Oblig. Chic. Atlantic GpCt. Prior Lien Bond. Zweedsche N. Spw. Mij 2Q9/l6 20l/4 Aand. Cultuur Mij Prolongatie 3V4-4 8!/s 1888 Wisselkoersen te Botterdam. Per Telegraaf. f42.08 Disconto 6 Stoom-Boekdrukkerij Gebr. Van Noortwijk. Sshimiani

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5