13e Jaarg. Woensdag 8 Januari 1890. No. 3578. V E R S C H IJ N T D A G E LIJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: K Prijs der Advertentiëu ALGEMEEN OVERZICHT. O NIEUWE SCH Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 'ö;.cr. Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AFRIKA. Uit Zanzibar wordt van 6 Januari gemeld Nadat den 25 December de aanval eener afdeeling van den Duitschen beschermings troep op het versterkte kamp der Banaheri's met verlies van 5 dooden en 6 gekwetsten was afgeslagen, heeft Wissmann gisteren de positie der Banaheri's, die met 1500 man bezet was, bestormd en vernield. Aan de Duitsche zijde werden daarbij 2 blanken en 10 inlanders gewond. De Schotsclie Africa-Lakes-Company heeft uit Quilimane telegrammen ontvangen, vol gens welke de toestand in het Nyassaland allerhachlijkst is. Een oorlog tusschen de Portugeezen en de inboorlingen zou ophanden zijn. De Portugeesche gezant te Londen laat zich zeer omzichtig uit, en wil wachten op Serpa Pinto's officieel verslag, dat eerstdaags inkomen zal. De gezant gelooft echter dat Serpa Pinto zijn beleid schitterend zal kunnen rechtvaardigen, en zijn rapport zal aantoonen, dat Engeland en de Engelschen Pinto juist dank verschuldigd zijn voor zijne krachtige bescherming van Engelsche personen en be langen. In tegenstelling met bovenstaand bericht verneemt Reuter's agentschap, dat zoomin bij de Britsche als bij de Portugeesche re geering eenig bericht ontvangen is, waardoor de ongeteekende door de African-Lakes-Com pany openbaar gemaakte depêche bevestigd wordt, waarin op opzienbarende wijze gewag wordt gemaakt van beleedigingen door Portu geezen in Nyassaland stoomschepen onder Engelsche vlag aangedaan. Waarschijnlijk heeft dit betrekking op gevallen van ouder dagteekening. BELGIE. De Koningin is diep aangedaan door de gebeurtenis van de laatste dagenzij ligt te bed. Voor de zielerust van de zoo ongeluk kig omgekomen gouvernante is eene H. Mis opgedragen, die door het geheele Hof werd bijgewoond. Het begint er in de kolendistricten beden kelijk uit te zien. De stakers blijven aan dringen op een korteren werkdag en zijn even vast besloten niet toe te geven als de patroons. Door de staking, die volgens offi- cieele gegevens nu reeds 20.000 man beloopt, is reeds meer dan 2 millioen aan loon verloren gegaan. Zes maanden achtereen zou hard moeten worden gewerkt om die schade in te halen. In het land van Charleroi hebben de werklieden-afgevaardigden echter besloten, dat het werk zal hervat worden, als de mijndirectiën het maximum-werkuren met één verminderen in plaats van den eisch van twee en de loonen in verhouding met de stijging der steenkolenprijzen. In het land van Luik was Zaterdag eenige verbete ring te bespeuren, maar Zondag 11. zijn er tal van oproerige redevoeringen gehouden, die veeltijds grooten indruk maken. Ook in het Centrum en de Borinage stelt men alle pogingen in 't werk om de mijnwerkers op te ruien, doch totnutoe zonder gevolg. De Mouvement anti-esclavagiste zegt, dat de Belgische Vereeniging tegen de slavernij voornemens is eene expeditie naar het Tan- ganika-meer uit te rusten. DUITSCHLAND. De hoogbejaarde keizerin-weduwe Augusta, die sedert twee dagen aan eene verkoudheid lijdende was, is Zaterdag door de inlluenza aangetast, met bijkomende koorts en alge- meenen catharralen toestand. Nader werd omtrent de ziekte van deze vorstin gisteren gemeldDewijl de hoogbe jaarde keizerin-weduwe Augusta sedert jaren ziekelijk is, wekt de inlluenza-aanval waar aan zij thans lijdt, groote bezorgheid, niette genstaande het heden uitgegeven bulletin meldt, dat de krachten der hooge lijderes voor alsnog niet verminderd zijn. De koorts- temperatuur bereikte eene hoogte van 40°. Keizer Wilhelm is ijlings van de jacht terug gekeerd en heeft des nachts een bezoek aan het ziekbed zijner grootmoeder gebracht. Uit Munchen komen treurige berichten omtrent de influenza, die aldaar op Kerst mis eensklaps is uitgebroken. Er liggen 70.000 personen ziek, waaronder velen niet slechts zwaar ziek, maar levensgevaarlijk. De negentigjarige zoo treurig vermaarde prof. Döllinger ligt ook ziek. Het Duitsche Emin-pacha comité heeft uit Zanzibar een telegram van Clemens Denhaadt ontvangen, waarin hij meldt, dat hij uit Lamu een brief van Peters voor het comité heeft ontvangen, Peters was op weg van de Kenia-streek naar het Barengo-meer. ENGELAND. De influenza heerscht te Londen sterk voort in de City, waar veel personeel van handelshuizen en banken aangetast is, het geen de zaken zeer belemmert. De epidemie breidt zich thans snel uit over het geheele rijk, vooral in Liverpool, Birmingham en Glasgow. Ook de berichten uit Amerika omtrent de griep luiden zeer ongunstig het jongste wekelijksche sterftecijfer te New-York steeg 400 boven het gemiddelde. Eene deputatie der Zuid-Londensche gas- werkstakers hield Zaterdag overleg met de directeuren der gas-maatschappij, hetgeen echter vruchteloos bleef. Het hoofdbezwaar schijnt altijd hierin te bestaan, dat de direc teuren weigeren de nieuw aangeworven werk lieden te ontslaan, hetgeen de werkstakers blijven eischen. De bemanningen van twee steenkolenschepen voor de Zuid-Londensche gasmaatschappij, liggende op de Theems, nabij Greenwich, weigerden Vrijdag dienst. De maatschappij heeft maatregelen genomen om de onwilligen te vervangen. De vereeniging van spoorwegbeambten is voornemens aan alle spoorwegbesturen in het Vereenigd Koninkrijk deze eischen te stellen; 1°. weekloon, in plaats dagloon, voor alle vaste werklieden2°. een werkdag van tien uren, en van acht uren hoogstens voor wisselwachters en anderen, van wie bijzon der ingespannen arbeid gevorderd wordt 3°. 25 pet. extra-loon voor overwerk en 50 pet. voor Zondagsarbeid. Aan de Standard wordt uit Shangaï ge meld, dat naar aanleiding der herhaalde roof tochten door de bewoners aan het eiland Fomosa gepleegd, de Chineesche landvoogd eene aanzienlijke gewapende macht naar het gebergte op het eiland gezonden heeft, waar de woners hunne schuilhoekken hadden. In verscheidene ernstige gevechten bekwa men de troepen ongeveer honderd, de For- mosanen ongeveer vierhonderd dooden. HET OOSTEN. Aan de Daily Chronicle wordt gemeld, dat Zaterdag te Constantinopel eene mims- terieele ci'isis is uitgebroken. De grootvizier en de minister van financiën zijn eenstem mig omtrent de noodzakelijkheid, om bezui nigingen in de begrootingsposten te bren gen, maar verschillen over de middelen van uitvoering. De grootvizier stelt o. a. eene be langrijke inkrimping van het leger voor. In overeenstemming met de Russische regeering, welke bij de mogendheden ge protesteerd heeft tegen de verpanding der Bulgaarsche spoorwegen, wordt door den Sultan een bijzondere gevolmachtigde naar Sofia gezonden om te verlangen, dat die ver panding worde ingetrokken, dewijl daardoor inbreuk gemaakt wordt op des Sultans suze- reiniteitsrecht. In de staatkundige kringen wordt echter aan deze zaak slechts eene bloot theoretische beteekenis gehecht. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De rassenstrijd in de Oostenrijksch-Hon- gaarsche monarchie woedt onafgebroken voort. Vooral in Bohemen wordt die strijd thans heftiger dan ooit gevoerd. Het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1