BINNENLAND. HET OOSTEN. Aan de Standard wordt uit Constantino- pel gemeld de Engelsche, Duitsche, Itali- aansche en Oostenrijksche gezanten gaan thans samen met den Amerikaanschen gezant in het aandringen op een nieuw strafproces tegen Mussa-bey. Op de vraag der Porte naar de redenen van dit verzoek heelt de Britsche gezant geantwoord. Dientengevolge zal Mussa-bey vermoedelijk andermaal moe ten terechtstaan, onder zes onafgedane punten van aanklacht. Volgens den berichtgever van de Times te Weenen zal de nieuwe Grieksche gezant bij het Russische hof Cleon Rhangabé over enkele dagen naar zijn post vertrekken. Hem zou in het bijzonder opgedragen zijn met de Russische regeering over de aange legenheden op Creta te onderhandelen. De Czaar zou onlangs duidelijk verklaard hebben, dat hem de firman van den Sultan niet be vredigd bad. De Grieksche regeering moet deswege de hoop koesteren, van die zijde steun te erlangen bij haar diplomatiek vertoog omtrent de zaken op Creta. RUSLAND. Uit St. Petersburg wordt van gisteren geseindHet Journal de St Petersbourg zegt, dat de Bulgaarsche regeering wel moge bedenken, dat zij, door de Bulgaarsche en Oost-Rumelische spoorwegen te verpand en met de mogelijkheid van hunne vervreemding inbreuk maakt op de hypotheek, waarop Rusland, ingevolge het tractaat van Berlijn en latere conventies, een voorrecht heeft. De begrooting voor 1890 is openbaar ge maakt. Zij heeft een batig saldo van l'/s millioen. Er is de opmerking bijgevoegd, dat deze begrooting, overeenkomstig des Keizers beschikking, zonder vermeerderde lasten voor de bevolking opgesteld, opnieuw het onver anderlijk besluit des Keizers openbaart, steeds voor het behoud van een voor Rusland eer vollen vrede te ijveren, opdat alle, voor de productieve krachten en de vermeerdering van de welvaart des volks door den Keizer aangewezen plannen onbelemmerd uitgevoerd kunnen worden. SPANJE. Blijkens de tot Zaterdag-avond uit Madrid ingekomen berichten bleef de toestand des Konings nog steeds zeer ernstig. Ook al was de koorts geweken en hadden zich de bekende ongunstige verschijnselen niet her haald want een verschijnsel van niet min der bedenkelijken aard had zich voorgedaan en deed het ergste vreezen de inzinking der krachten nl. als een gevolg van de he vige koortsen, die het Kind hadden aange tast, de zwakte had de overhand. Brieven van hooggeplaatste personen te Madrid, jl. Zaterdag in de grensstad Hendaye ontvangen, lieten reeds de mogelijkheid van het overlijden des Konings doorschemeren en deden gelooven, dat ernstige staatkundige verwikkelingen te vreezen zijn, indien de Koning mocht overlijden. Sommigen willen, dat dan een regentsschapsraad naast de regen tes Maria Christina zal worden geplaatst. De Regeering heeft overal omvattende mi litaire voorzorgsmaatregelen genomen, met het oog op mogelijke onlusten in sommige gedeelten van het koninkrijk. Hoewel de censuur een gestreng toezicht houdt op alle telegrammen, die naar het bui tenland gaan, waren toch jl. Zaterdag in de Fransche grensstad Perpignan berichten inge komen uit de Spaansche steden Figueras en Puycerda volgens welke aldaar het gerucht liep dat de Koning overleden was, en dit door de autoriteiten niet werd tegengespro ken. De Parysche bladen La Paris en La France gingen zelfs nog verder en meld den absoluut, dat de Koning van Spanje Zaterdag-ochtend was overleden. Schiedam, 13 Januari 1890. De verkiezing van twee leden van den gemeenteraad alhier voor de vacaturen, ont staan door het bedanken van de heeren H. R. M. A. van Gent en J. Dijkmans Gz., zal den 22n dezer plaats hebben. Burgemeester en Wethouders van Schie dam. gelet op het Besluit van Heeren Ge deputeerde Staten dezer Provincie van 10 December' 1889, No. 9/1 ProvBlad No. 74), alsmede op de missive van den IJker, Chef van dienst te Rotterdam, van 6 Januari jl. No. 10/2 brengen ter kennis van de in gezetenen dezer gemeente lo. dat het goedkeuringsmerk, gedurende het jaar 1889 bij den Ijk en Herijk van Maten en Gewichten te bezigen, zal zijn de letter a, in den gewonen schrijfvorm, en dat de jaarlijksche HERIJK van de Inhoudsma ten voor drooge en natte waren, Strijkels, Lengtematen en Gewichten voor deze ge meente zal plaats hebben in het daarvoor aangewezen lokaal aan de Lange Nieuwstraat, achter het Postkantoor alhier, wijk B, no. 58, (de vroegere Gymnastiekschool) van 3 Februari tot 12 Maart a. s., op eiken werk dag, van des voormiddags 10 tot des namid dags 4 uur 2o. dat voor den geregelden gang van den Herijk, aan de huizen der IJkplichtigen briefjes zullen bezorgd worden, houdende opgaaf van den dag en het uur, waarop zij hunne maten en gewichten tot het ondergaan van den Herijk zullen kunnen aanbieden terwijl zij, die onvoorziens zoodanig briefje niet mochten ontvangen, zich tot het beko men daarvan op bovenaangewezen dagen en uren aan het gezegde lokaal kunnen ver voegen 3o. dat zij, die van bovengenoemde zittin gen geen gebruik gemaakt hebben, hunne Maten en Gewichten ook kunnen doen Herij ken aan het IJkkantoor te Rotterdam op eiken Dinsdag en Vrijdag, des voormiddags van 10 tot 12 en des namiddags van 1 tot 3 uren. Wordende hun voorts herinnerd a. dat zij verpligt zijn hunne Maten en Gewichten goed schoon en droog ten Herijk aan te bie den b. dat na het eindigen van den termijn van Herijk, 1 October, het gebruiken of voorhanden hebben van Maten en Gewichten, niet van de vereischte stempelmcrken voor zien, verboden en strafbaar is. Wordende mitsdien ieder, wien zulks mocht aangaan, aangemaand om zich, ter voorko ming van kosten en bekeuringen, de bier- voren vermelde tijdstippen ten nutte te maken. Gedurende het jaar 1889 zijn alhier uit zee aangekomen69 stoomschepen met een inhoud van 126693 M3. en 75 zeilschepen met een inhoud van 43416 M3. uit de navol gende havens Riga 24 Batavia 2 Helgoland 10 W ïudau 10 Abo S Haynasch 6 Li ba ti 6 Werder 1 Gothenborg 2 t'ernau 22 Paysandur 1 Arendsberg 2 Re val 5 Narva 1 Crooustadt 2 Odessa 4 Kiibao 2 Stockholm 1 Salonica 1 ViUu Nova 1 ft. Petersburg 4 Braïla 3 Kamfors 2 N yland 1 Prederikstad 8 iN ew-Castle 2 Tuya 1 Pensacola 2 Drammen 1 Archangel 3 Dinea 2 Werder 1 IJsland 4 arleton 1 0 Sena 1 kenisof 1 Van deze voerden de Nederlandsche vlag 38 Russische vlag 1 Deensche 37 Grieksche 2 Engelsche 22 Italiaansche 1 Noorsche 10 Spaansche t 1 Duitsche 32 Al deze werden alhier direct uit zee inge klaard. Langs den Nieuwen waterweg vertrekkende werden alhier uitgeklaard 74 stoomsch., met een inhoud van 150051 M». 62 zeilschepen,32466 M3, terwijl er in den loop van het jaar alhier 10 visschersvaartuigen aankwamen en 10 naar zee vertrokken. In het jaar 1888kwamen alhier uit zee aan 68 stoomschepen, inhoudende 126930 M3. 110 zeilschepen, 50826 M3. Bij koninklijk besluit is, behalve de ver goeding van 30 pCt. aan de volgende ge meenten een subsidie verleend tot behoor lijke inrichting van haar lager onderwijs Petten f2300, Baexemf573, Bingelrade f300- Naar men verneemt, zijn de spoorweg- ontwerpen niet, zooals gemeld werd, dezer dagen bij den Raad van State ingekomen maar is het advies van den Raad reeds uit gebracht. De miliciens der lichtingen 1886, 87 en 88, behoorende tot het reg, grenadiers en jagers en het 4e en 7e reg. infanterie, zullen elk voor 13 dagen onder de wapenen worden geroepen, om in de behandeling van het nieuwe geweer geoefend te worden. De lichtingen zullen achtereenvolgens opkomen de eerste vermoedelijk in den loop van de maand Maart a. s. Volgens de Figaro zou de Fransche minister van marine het voornemen koesteren, in den ministerraad, welke heden gehouden wordt, aan den president der republiek voor te stellen den heer Basroyer, den (linken kapi tein van het stoomschip Emma, die de schip breukelingen van de Leerdam opnam, tot ridder van het Legeoen van Eer te be noemen. Dezer dagen overleed te Rotterdam de heer P. van der Burg, die zich op het gebied van vakonderwijs zeer verdienstelijk heeft gemaakt. In 1869 richtte hij eene schilder school op te Schiedam, ten doel hebbende, volgens eene oorspronkelijke methode, onder wijs te geven in het nabootsen van hout-en marmersoorten. Vele leerlingen, zoowel uit het buitenland als uit het binnenland, heb ben dit onderwijs van hern ontvangen. Later verplaatste hij zijne school naar Rot terdam. Van der Burg heeft ook eene handleiding geschreven voor het schilderen van hout- en marmersoorten, welk boek in drie talen is vertaald. Eene sleepende ziekte kluisterde hem de laatste jaren aan zijn huis. (iV. R. Ct.) De uitslag der examens in Boekhouden en Handelscorrespondentie voor de praktijk, van wege de Vereeniging van leeraren in het Boekhouden te Amsterdam, is aldus Boekhouden 27 candidaten, geslaagd 11, namelijk de dames E. A. Van Oven te Zaan dam, en J. Ganderheijden van Haarlem, en de heeren H. Richmond, H. L. Welcker Jr., J. J. Grewer. E. P. Raket, C. Verweij Jzn. en E. Wolsak te Amsterdam, J. A. Bode van Weesp, L. Engel van Kooga/d Zaan, en. F. J. Rietveld van Utrecht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2