Rechtszaken. GEMENGDE BERICHTEN. Handelscorrespondentie, Fransche taal, 2 kandidaten, geslaagd L. Engel te Koog a/d 2aan. Engelsche taal, 3 kandidaten, geslaagd A- Van Amstel te Amsterdam. He commissie van toezicht dezer Vereeni- ^ing bestaat uit de heeren H. J. Middendorp •h'., A. D. De Mazer Dijens, mr. W. H. K. 'Houthaan, mr F. S. Van Nierop en E. J. L. Plate. He zieken zijn te Amsterdam zoo talrijk, dat men in het gasthuis niet meer in staat Was al de recepten gereed te maken, waarom apothekers, woonachting in de nabijheid der zittinglokalen, zijn uitgenoodigd, voor zooveel de ftuurten, tot die lokalen behoorende, betreft, de recepten klaar te maken. Zoo werden b. v. de patiënten behoorende tot het lokaal buiten de Haarlemmerpoort, geholpen door de apo theek op het Nassauplein. In de lokalen staat °P eene voor bet publiek zichtbare wijze aangekondigd, waar men een recept behoort Ie doen gereedmaken. Met het wegruimen der puinhoopen van den brand in het voormalig magazijn van den heer Schravendijk in de Kalverstraat te Amsterdam, is een begin gemaakt. Het slopen van het'Café is sedert eenige dagen niet voortgezet. Het van den inven taris van het hotel overgeblevene wordt bij gedeelten weggevoerd. Men schrijft uit Apeldoorn Mejuffrouw Lodewegen heeft wegens haren ftoogen leeftijd ontslag moeten vragen als weesmoeder in het weeshuis der Hervormde gemeente alhierH. M. de Koningin, be schermvrouw van deze inrichting, wilde haar niet heen laten gaan, alvorens een woord >an afscheid tot haar te hebben gesproken. Zondag-middag ten 2 ure bezocht H. M. daar toe het weeshuis, en sprak, na eerst met regen tessen en regenten zich eenigen tijd onderhou den en de kinderen toegesproken te hebben, ten slotte een woord van afscheid tot mej. Lode wegen, terwijl H. M. haar als aandenken ftet portret van Prinses Wilhelmina in sier lijke lijst schonk. Dit bewijs van hartelijke belangstelling en waardeering deed de be jaarde aftredende moeder bijzonder goed. (R. IV.) Door de politie te Maastricht is proces verbaal opgemaakt tegen drie kinderen, waarvan het oudste, een meisje van 11 jaren, zich als eene volslagen dievegge heeft doen kennen. Uit onderscheidene huizen hadden zij kleedingstukken ontvreemd, en een kind, dat naar de bewaarschool ging, de overjas van het lijf gestolen. Bedoelde kinderen maakten er ook een beroep van langs de huizen te bedelen. Te Strijp bij Eindhoven zijn 6 menschen door een hond gebeten, die verdacht werd dol te zijn, het dier is naderhand spoorloos verdwenen. Ook te Eindhoven zijn twee per sonen door een dollen hond gebeten, deze werd echter verdronken. Allen zijn naar St. Hubert vertrokken. Ook te Helmond doet zich de invloed van de arbeidswet reeds gevoelen. Daar op de weverijen op het stuk wordt gewerkt, en er in den drukken tijd langer gewerkt wordt, dan thans voor vrouwen en meisjes geoor loofd is, ondervinden deze daardoor thans nog al eenig nadeel. Om hierin te gemoet te komen, moet op eenige fabrieken besloten zijn, de mannen twee uur per dag langer te laten werken. Zoodoende ontvangt de man meer, wat vrouw of dochter minder ver dient. Te Bergen op Zoom is een geval van dol heid bij een hond voorgekomen. De hond is afgemaakt, en de kop tot onderzoek gezon den aan de veeartsenijschool te Utrecht. De door het dier gebeten of vermoedelijk gebe ten honden en katten zijn allen afgemaakt. Ook te Best is door den districtsveearts bij een hond dolheid geconstateerd. Door de politie te Oud-Beierland is pro cesverbaal opgemaakt tegen een persoon, die uit gemoedsbezwaar weigerde, de kaar ten der volkstelling in te vullen. De instructie, door liet parket te Maastricht gehouden in zake P. J. Laniine, verdacht van doodslag op J. Driessen, te Stein, is gesloten. De beklaagde, die eerst alle schuld ontkend en later verklaard had door den verslagene te zijn aangevallen, heeft ten slotte volledige bekentenis gedaan, waaruit blijkt, dat hij lijn slachtoffer, met wien hij vroeger twist gehad had, heeft aangevallen en doodgestoken. Hij zal nu wegens opzette- lijken doodslag terechtstaan. Wellicht zal men zich herinneren, dat nu ruim een jaar geleden in de nabijheid van Hoorn aan »de Hulk" een moord is gepleegd. Men vond althans het lijk van een versla- gene, halverwege in 't water, met messteken hier en daar aan den nek. Tegen den ver- moedelijken dader kon geen rechtsvervolging verleend worden. Sedert verhuisde deze per soon naar Medemblik. Daar moet bij een hui- selijken twist een en ander uitgelekt zijn, zoodat de man zich voor de rechtbank te Alkmaar te verantwoorden had over boven genoemd feit, met dit gevolg, dat hij thans tot 5 jaar tuchthuisstraf is veroordeeld. In een café-chantant, te Amsterdam, waar o. a. een spektakel-stuk werd opgevoerd >Een middel tegen de griep", viel een der acteurs plotseling dood neer. Een treffend sterfgeval had Vrijdag-ochtend in de wachtkamer van het station Beilen plaats. De arbeider Albert Vredeveld, die zich per spoor naar de jaarmarkt te Assen wilde begeven, zakte, op de bank naast an deren zittende, plotseling ineen en was in 't zelfde oogenblik een lijk. De man, die 68 jaren oud was, schijnt door eene beroerte te zijn getroffen. Hij hield zijn plaatskaartje nog in de hand. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat in de gemeente Voorst met de volkstelling een boerenmeid is aangetroffen, die haar naam noch voornaam wist op te geven, en veel minder dag en jaar, en zelfs de plaats van geboorte niet. Te Oldeboorn werd Woensdag jl. een 86-jarig grijsaard naar het graf gebracht, waarbij het lijk werd gevolgd door 17 zonen en dochters. In het geheel bevonden zich in den lijkstoet zestig kinderen en kleinkinderen, ongerekend de schoonzoons en schoondochters. De oudste dezer breede kinderschaar was 58, de jongste 25 jaar. De overledene was tweemaal gehuwd geweest, en had in het geheel 20 kinderen gehad. Een Vechelsch boerinnetje komt in een winkel en vraagt »es te blieft 'n neijaors- kartje om weg te sturen." Moet er geen enveloppe bij, vraagt de winkeldochter. »Een velop, we is de vur 'n ding, dè ken ik niet." Terwijl de juffrouw de enveloppe laat zien, zegt 't meisje plekt hem nou maor dicht en stuurt het ding overmorgen aan m'nen vrijer. Maar, repliceert de dochter, dan dient er toch een adres op. «Nee mer zoo bende gij nie, dè 'k ou zeg waar mijnen Kloris woont, ge mocht ook is probeeren om onder m'n duiven te schieten. De jaarlijksche offerande van goud, wierook en myrrhe, door de koningin van Engeland op het altaar der koninklijke kapel te doen, had op Drie koningendag plaats te St-James. Vroeger deden de koningen van Engeland zulks in persoon, ter herdenking aan het bezoek der drie wijze koningen uit het Oosten aan het stalletje te Bethlehem. Nu worden de giften door gezanten der Koningin geofferd, welke dit jaar waren de heeren Hamilton Anson en Aubrey Fitzclaren- ce, zoon van lord Munster. De anglikaansche bisschop van Londen officieerde. De menschenvriend die 1,200,000 gulden gegeven heeft voor de oprichting van een herstellingshuis voor zieken uit de hospitalen van Londen, blijkt te zijn, de heer Peter Reid, een Londensch handelsman, die zich sinds eenige jaren nit de zaken heeft terug getrokken en reeds vele goede instellingen heeft geholpen. In Hampshire, in Engeland, is onder een kudde van 80 stuks vee longziekte uitge broken. De eigenaar kocht onlangs eene koe te Basingstoke en kort daarna brak de ziekte uit. Men vreest, dat de geheele kudde zal moeten geslacht worden. Ongeveer een dertigtal Duitsche beeld houwers zijn thans bezig aan gedenkteeke- nen, welke in verschillende steden opgericht zullen worden ter eere van keizer Wilhelm I, zooals te Elberfeld, Stettin, Bremen, Ham burg, Halle enz. Ter bekostiging van enkele dezer keizer-gedenkteekenen zijn belangrijke sommen uitgetrokken. Zoo heeft het west- faalsclie provinciaal comité voor het monu ment aan de Porta Westphalia 500,000 Mark toegestaandat te Hamburg kost 300,000 Mark. Ook te Breslau, Ems, Dort mund, Dusseldorp, Görlitz en Lubeek worden gedenkteekenen opgericht. De grammophoon is het allerjongste zusje van de phonograaf. Reeds heeft de heer E. Berliner, uit Hannover, in het Belle-Alliance theater te Berlijn belangwekkende proeven ermee vertoond. Het instrument heeft ten doel, de memchelijke stem in volle frischheid en in den oorspronkelijken klank jaren lang te bewaren. De uitvinder hoopt weldra zijne toestellen voor 50 a 75 mark in den handel te kunnen brengen. Een grootsch ontwerp, om de beide voor naamste steden der vereenigde Staten van N.-Amerika, New-York en Chicago, door een pneumatischen pakketpost verbinden, wordt aldaar voorbereid. De beide steden worden dan door buizen van 1 M. doorsnede met elkaar verbonden. In de buis beweegt zich een holle kogel, welke tot opname der pak ketten dient. Bij gebleken proefneming in het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3