ffPlP 13e Jaaroi'. Donderdag 16 Januari 1890. No. 3585. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Itlad Prijs der Adverteutiën ALGEMEEN OVERZICHT. Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 ..vYvSStfl L i r: ,;.:rWL Bücasaiffl m Van 16 regelsƒ0.60 Elk gewone regel meer»0.40 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 45 Januari '00. Het blijkt thans dat Engeland's ultimatum aan Portugal niet- hetgc volg maar de aawlei- ditig was tot den volksoploop die te Lissa bon heeft plaats gehad. Dit ultimatum was dan ook we! in staat de volkswoede op te Wekken. Engeland heeft in deze nog meer perfide gehandeld dan de eerste berichten deden vermoeden. De onderhandelingen hadden een gewenscht verloop gehad en de Portugeesche minister van buitenlandsche zaken, Baros Gomez, had Portugal's rechten met nadruk gehandhaafd, toen de Britsche gezant Glynn Petre in het begin der vorige week een nieuwe nota over handigde, waarbij onmiddellijke ontruiming van het betwiste grondgebied geëischt werd on waarop Baros Gomez Woensdag 8 Janu ari antwoordde met het voorstel tot weder zij dsche ontruiming, in afwachting van een kalm onderzoek. Feitelijk werden daardoor Engeland's eischen ingewilligd, maar in be ginsel bleven ook Portugal's souvereiniteits- fechten nog onaangerand. Salisbury was daar echter niet met tevreden en daarom zond hij Zaterdag, d. i. terstond na de ont vangst der Portugeesche nota van 8 dezer, zijn ultimatum. Glyrm Petre bracht dit mon deling over en eischte onder bedreiging van anders 24 uren later alle diplomatieke be trekkingen af te breken 4". het terugtrekken Van alle Portugeeschen militaire en burgerlijke amtenaren uit Massaoland, 2°. Portugal's er kenning van een Britsch protectoraat over Nyassulatid, alsook over het stroomgebied der Shiré benoorden de Ruo-rivier. De Portugeesche minister van buitenl. zaken was idet weinig verbaasd, toen dc Britsche gezant hem Zaterdag dit ultimatum overbracht, te meer daar de gezant pas den vorigen dag was komen bedanken voor Por- j tugai's concessiën in eene vroegere nota. De gezant had dien dank geformuleerd in eeu j memorandum, waarin op de verdere inwilli- ging van Engeland's eischen werd aangedron- 1 gen, maar waar in elk geval nog niet op geantwoord kon zijn, toen Zaterdag dit ulti- j maturn beteekerid werd. Dit nu is volgens do meening van verschillende buitenlandsche bladen tegen alle diplomatieke gebruiken in. Eerst wanneer Portugal op bet laatste me morandum geantwoord bad, kon Engeland een ultimatum stellen. Hoe dit zij, er moest gehandeld worden, en daarom zwichtte Baros Gomez en stemde toe in Engeland's eischen met voorbehoud van de goedkeuring van den Staatsraad, die onmiddellijk werd bijeenge roepen en Zaterdag-avond onder presidium van koning Carlos vergaderde tot één uur in den nacht. Toen werd aan Glynn Petre een nota gezonden, waarin verklaard werd, dat Portugal, hoewel protesteerend, voor dwang zwicht. Nauwelijks werd dit besluit Zondag-och tend bekend of een groote volksopwinding ontstondEngeland's beleid werd overal streng gehekeld en het Portugeesche regee- ringsbeleid evenzeer. De republikeinschc bla den stookten zooveel mogelijk de hartstoch ten aan, de natie oproepend op te staan en »het ministerie eener lafhartige monarchie omver te werpen." Deze ophitsingen leidden tot de betreurenswaardige geweldenarijen, die wij gisteren vermeldden, en die dreigen nog eens herhaald te worden althans de Re geering houdt zich daarop voorbereid en doet te Lissabon de Engelsclie ambassade en het consulaat en de Engelsc-he bank door de politie bewaken. Ook te Oporto is bet volk te hoop geloopen, roepende weg met Engeland! Leve de onafhankelijkheid van Portugal en de onschendbaarheid van het grondgebied. Een hagelbui van steenen werd naar het huis van den Engelschen consul geworpen, dat door de politie bewaakt werd. Het volk Werd uiteengedreven. Eene openbare verga dering van studenten, die gisteren aldaar moest worden gehouden, is door den gouverneur der stad verboden. De minister Baros Gomez heeft gisteren in de Kamer der pairs opheldering gegeven en in de Kamer van afgevaardigden alle diplo matieke nota's voorgelezen, die met Enge land gewisseld zijn, met welke regering hij getracht heeft zich te verstaan zonder aan de waardigheid en de belangen des lands te kort te doen. De voorzitter hief vervol gens de zitting op, na verklaard te hebben, dat de Koning het ontslag der ministers heeft aangenomen. Een nieuw ministerie is gevormd, bestaande uit Serpa Pimentel, presi dent, minister van binnen], zaken en van oorlog ad interim-, justitie Lebovarfinanciën Car- tello Brar.cosmarine Arroys buitenlandsche zaken Riberro; openbare werken Fréderico Aronco. Door de straten te Lissabon trokken gis- I teren nog steeds troepen volk, maar zij deden geen oproerige kreten hooren. Volgens de Times zou prins Bismark hebben aangeboden als arbiter in bet geschil tusschen Engeland en Portugal uitspraak te doen. AFRIKA. Uit Caïro wordt van 44 dezer geseind Heden-middag over twaalven zijn Stanley, I dr. Parke, Jephsoe en Stairs hier aangeko- i men en aan het station door den opper-ce- remoniemeester en de Egyptische ministers Baring, Maccio Schuyler en generaal Gren- fell ontvangen. Stanley bracht dadelijk een bezoek aan den Khedive. Er zijn nu eenige gezegden van Emin- I Pacha omtrent zijn ongeval bekend, waar- uit blijkt, dat bet een gevolg is geweest j van het voor hem ongewone genot van wijn j bij het groote begroetingsfeest. In de laatste vijftien jaren had hij geen droppel wijn over de lippen gehad tot op dien ongelukkigen dag, waarop hij door het gebruik van eenige glazen champagne duizelig was geworden. DUITSCHLAND. Officieus wordt te kennen gegeven, dat de Duitsche beschermingstroep onder bevel van Wissmann in Oost-Afrika georganiseerd behoorde te worden tot een vasten politie- troep met licht geschut en cavalerie, alzoo lot een kleine vast koloniale armee, waaraan eventueel ook kleine stations-kustschepen kunnen worden toegevoegd. In de politieke kringen te Berlijn wordt Engelands barre handelwijze jegens Portugal scherp afgekeurd en het vermoeden uitge sproken, dat het Britsch gouvernement daarbij nevenbedoelingen heeft, namelijk annexatie plannen ten opzichte van Delagoabaai. ENGELAND. Het wordt officieel tegengesproken, dat lord Salisbury voornemens is het Lagerhuis te ontbinden, j In telegrammen uit New-York wordt ge- meld, dat de commissie van enquete over de landverhuizing een hoogst ongunstig rap port heeft uitgebracht, waarin de leden een stemmig verklaren, dat landverhuizers te New-York soms erger dan beesten behan deld worden. De eischen der schuldeischers van Chili zijn bevredigd door den afstand aan de schuldeischers van de opbrengst der gu ano in eenige districten. De republiek verbindt zich, gedurende de vier jaren geen guano uit te voeren uit eenige andere op haar grondgebied aanwezige voorraad plaats. Ook doet Chili afstand van 80 pet van het aandeel der republiek in de.opbreng- sten der guano sedert Februari 4882 envan het totaal der bij de Bank van Engeland in bewaring gegeven sommen, welke afkomstig zijn uit de heltt van den verkoop van guano- concessiëngeschat op een bedrag van 2V< millioen ponden sterling. De wet tot bekrachtiging van het Grace-contract is in Peru afgekondigd. Tot de slachtoffers der influenza behooren

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1