BINNENLAND. de jeugdige lord Cairns en de grijze lord Napier, de veroveraar van Magdala. FRANKRIJK. De Kamer van afgevaardigden is gisteren weder bijeengekomen. Fr waren echter weinig leden aanwezig. De heer Floquet werd tot voorzitter gekozen en de Kamer hield zich verder bezig met de samenstelling van haar bureau. Boulanger verlaat Jersey en gaat weer te Londen wonen, waar hij in de nabijheid van Regentspark een buis gehuurd heeft. Zijn hoofdorgaan la Presse, dat door Laguerre ge redigeerd wordt, zal heden, '15 Januari, op houden te verschijnen. Volgens den Temps heeft mgr. Fava, bisschop van Grenoble, toen hij vernam, dat de vrijmetselaarsloges zouden deelnemen aan de begrafenis van den prefect Delatte aan de geestelijkheid verboden het lijk van de prefectuur naar het station te ver gezellen. Dom Pedro is met zijn dochter, schoonzoon, kleinkinderen en gevolg van Lissabon te Pau, de hoofdstad van het departement Basses- Pyrenées aangekomen. Schiedam, 15 Januari 1890. De Minister vanBinnenlandsche Zaken heeft de collegiën van Gedep. Staten gehoord over den maatregel van inwendig bestuur tot uit voering der bepaling van de onderwijswet, betreffende het subsidieeren van bijzondere scholen, met verzoek tevens om uiterlijk 15 Januari hunne adviezen in te zenden. De Eerste Kamer der Staten-Generaal hervatte Maandag-avond bare werkzaamheden. De Voorzitter sprak een woord van warme hulde aan de nagedachtenis van het overleden medelid De Vos van Steenwijk. Donder dag-ochtend zullen het wetsontwerp betrek kelijk de Arbeids-enquète en eenige kleinere ontwerpen behandeld worden, waarna de Kamer, in afwachting van de schriftelijke gedachtenwisseling over de Staatsbegrooting, tot 27 Januari zal uiteengaan om alsdan het Budget in openbare behandeling te nemen. Aan de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot bekrachtiging van overeen komsten met de gemeente Amsterdam nopens de afschaffing der kanaal- en havengelden op het Noordzee-kanaal en de overdracht voor 2Vs millioen van het Entrepot te Amsterdam en met de gemeente Zaandam en Westzaan betrekkelijk de afschaffing van de even ge noemde kanaal- en havengelden. Het verslag der commissie belast met het onderzoeken van het reddingswezen, is ver schenen. Staatsinmenging acht zij onnoodig, behoudens het blijven verleenen van iinan- cieelen steun aan de Zuid-Hollandsche maat schappijen. Wel moet de Staat zooveel mogelijk met die maatschappij en met de Noord- en ZuidhollanelscheReddingmaatschap pij medewerken, o. a. door vlugge aanvulling der benoodigde vuurpijlen. Oprichting van een fonds om steun te ver schaffen aan redders van schipbreukelingen of hunne gezinnen bij ongeval, met mede werking van de Regeering, ware zeer ge- wenscht. Influenza. De ziektetoestand in onze stad is in de laatste dagen over 't algemeen iets beter de influenza-epidemie, die, behoudens een paar uitzonderingen, haar goedaardig karak ter niet verloochend heeft, schijnt aan het afnemen te zijnverschillende inrichtingen van onderwijs, die door ziekte van onder wijzers en leerlingen gesloten moesten worden, zijn dan ook weder heropend. Ook uit verschillende andere plaatsen van ons land, o. a. uit Rotterdam, Delft en Den Haag, komen berichten, dat de inlluenza- epidemie daar aan het afnemen is. Hoe 'ter tengevolge van de heerscheride ziekte in sommige huishoudens uitziet, kan blijken uit het feit, dat een geneesheer te 's-Hage in 't bezit is van de huissleutels van een tweetal familiën, om, als hij die komt bezoeken, zich-zelf den toegang tot de wo ningen te verschaffen, daar geen van de huisgenooten in staat is hem de deur te openen. Te Utrecht woedt de griep nog vrij hevig. Over 't algemeen blijft zij echter haargoed- aardig karakter behouden, doch oefent niet temin reeds een merkbaren invloed uit op handel en nering. In de meeste winkels en magazijnen is het meerendeel van het per soneel door de ziekte aangetastvele scholen missen 1/3 der leerlingenhet militair hos pitaal is vol, zoodat de dagelijksche bijko mende zieken voorloopig in de kazerne, in daar toe ingerichte lokalen, worden verpleegd ook de politie bleef niet gespaardbehalve de hoofdcommissaris en een der commissa rissen zijn namelijk ook eenige inspecteurs en agenten lijdende, terwijl ook in andere takken van dienst een groot deel van het personeel ontbreekt. De Zuid-Limburgsche gemeenten worden in de laatste dagen bezocht door een paar fatsoenlijk gekleede Duitschers, die verklaren te zijn ,gezonden door een achtenswaardig persoon, dewijl zij een onfeilbaar middel bezitten tegen de ziekte van den dag, de influenza. De koopwaar, welke zij in een blikken trommel meêvoeren, bestaat uit niets anders dan onbeduidende wortelen van kruiden. Voor eiken wortel vragen zij een halven frank, en zij vinden nogal gretig koopers. Volgens hun zeggen behoeft men slechts eiken dag een stukje daarvan in den mond te nemen om verschoond te blijven van de griep, terwijl zij dezelfde methode aanbevelen voor de genezing. Het beloofde land voor herstellende influenzalijders is de residentie. De militai ren van het garnizoen aldaar zoo lezen wij welke aan influenza hebben geleden, worden na het verlaten van het hospitaal nog gedurende acht dagen vrij van dienst gesteld. Naar de N. Roti. Ct. verneemt, hebben de gezamenlijke bataljons-kommandanten van het regiment schutterij te Rotterdam zich aan den regiments-komrnandant geadresseerd, om hun verontwaardiging uit te spreken over een adres, dat eenige officieren dezer dagen aan den minister van Binnenlandsche Zaken hebben gericht, en waarin dezen verklaarden niet langer met den regiments-kommandant te kunnen samenwerken. Tengevolge van den dikken mist hadden gisteren te Rotterdam twee aanvaringen plaats. De eerste was tusschen de rader- stoomboot Den Bommel en de schroefstoom boot Economie, waarbij laatstgenoemde aan berghout en platen schade bekwam. De tweede was van ernstiger aard. De sleepboot Nelly liep in de Koningshaven voor de Spoor weghaven op eene roeiboot, waarin twee jongen* zaten, en die dadelijk zonk. Een jongen werd gered. De andere verdween in de diepte, maar de machinist der Nelly snelde uit de machinekamer naar boven en sprong over boord, met het gelukkig gevolg dat hij den drenkeling ophaalde en behouden aan wal bracht. Gisteren-middag had aan het Kralingsche- veer eene aanvaring plaats van de rader stoomboot Geertruidenberg met het aakschip, beladen met zand, toebehoorende aan schipper G. Snoeij te Krimpen aan den IJsel, waar door laatstgenoemde schuit groote schade bekwampersoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Naar het Dbl. v.Ned. verneemt, is de heer Van der Goes van Dirxland, lid van de Tweede Kamer, ernstig ziek. De majoor-kommandant van het korps Koninklijke Scherpschutters te 's-Gravenhage, jhr. Beelaerts van Blokland, heeft als zooda nig ontslag aan Z. M. aangevraagd. Na voortgezette nasporingen is de Haagsche politie er in geslaagd gisteren den derden persoon aan te houden, dien zij verdacht van medeplichtigheid aan de ontvreemding van de brandkast uit het kantoor op de Hooikade aldaar in November j 1. De gearresteerde, genaamd R., schoenlapper van beroep, en vroeger agent bij de nachtpolitie, is naar het huis van bewaring overgebracht. Men wil weten zegt het L. D. dat bij debetrokken gemeentebesturen een schrij ven van de Regeering is ingekomen, waarin wordt te kennen gegeven, dat in zake de ver andering der grenzen van de gemeente Leiden, in 1891 eene beslissing moet zijn ge nomen. Van verschillende zijden ontvingen wij nog brieven en ingezonden stukken betreffende de kwestie, of de subsidie-aanvrage voor bijzondere scholen bij Gedeputeerde Staten behoort ingediend te worden in Januari 1890 of iri einde Januari 1891. Het blijkt ons meer en meer dat over dit punt verschil lend gedacht werd. Na de zaak nogmaals te hebben nagegaan en inforrnatien te hebben ingewonnen, zijn wij geheel in overeen stemming met hetgeen door dr. Schaepman in ons vorig nummer werd medegedeeld tot de zeer stellige overtuiging gekomen, dat de subsidie-aqnvrage over 1890 niet nu, doch eerst in Januari 1891 behoort te ge schieden. De besturen van bijzondere scholen kunnen dus gerust zijn zij hebben al den tijd voor zich. Tijd.) Volgens aangifte gedaan bij den burge meester van Achtkarspelen, zou de brand, die onlangs de stoomolie-fabriek te Stroobos in asch legde, aan moedwil moeten worden toegeschreven. Reeds zijn tal van personen in verhoor genomen. Door de directie der vlasspinnerij van den heer Dumonceau te Groningen welke fabriek thans als een gevolg der werkstaking gesloten is is in de laatste zes jaren als werkloon aan de arbeiders uitbetaald f 177.352.46. In dien zelfden tijd ontvingen de aandeelhouders als dividend 3.46 pet. Maandag avond te 10 uren ontstond er brand ten huize van J. Jubbega, onder Noord- wolde. Het huis, waarin tapperij en winkel gehouden werd, en de daarachter gelegen schuur met stallen zijn eene prooi der vlam men geworden. De brand is aangekomen door het omvallen eener petroleumlamp in den winkel, waar veel brandbare stoffen waren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2