BINNENLAND. drag en leer alleen door het Hoofd der Kerk mag beslist worden. RUSLAND. Het officieele blad maakt den brief open baar, door den Czaar ter gelegenheid van het Nieuwjaar den gonverneur-generaal van Moskou geschreven. Daarin komt de zinsnede voor: »Het nieuwe jaar intredende, bid ik God, dat ook voortaan de ontwikkeling der binnenlandsche krachten van het geliefde vaderland, te midden van een door allen ge- wenschten en allen geluk brengenden vrede, ongestoord haren voortgang moge hebben Schiedam, 17 Januari 1890. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 16 Januari. De Eerste Kamer was slechts korten tijd bijeen. Behalve enkele kleinere ontwerpen als: de Begrootingen voorde Landsdrukkerij, het Pensioenfonds en het Domeinfonds eeue aanvulling van de Spoorwegbegrootmg voor 1889; de ontwerpen tot vaststelling van de Staatsrekeningen voor Suriname, diensten 1883 en 1884, en dat waarbij de Gouverneur- Generaal van Ned.-indië wordt gemachtigd, tijdelijk voor vreemde vaartuigen de kust vaart binnen het Indische gebied toe te laten, werd ook goedgekeurd de voordracht tot voortzetting, door eene Staatscommissie, van de Arbeids-enquète. Bij dit laatste ontwerp betuigde de heer Blijdenstein zijne vreugde er over dat de Regeering in de stukken heeft verklaard, dat zij niet overijld wetsontwerpen tot rege ling van de sociale kwestie zal indienen, maar slechts partieel datgene denkt voor te dra gen wat een afgerond geheel uitmaakt. Thans bepaalde hij zich er verder toe, de hoop uit te spreken, dat het onderzoek met spoed zal worden voortgezet. Zooals gemeld is, zal de Kamer den 27n dezer terugkeeren tot behandeling van de Staatsbegrooting, voor welke tot rappor teurs zijn benoemd: a. de heeren Pijnappel, Muller, Van Eijsinga, Van Gennep en Six, en b. de heeren Moolenburgh, Van Pallandt, De Bruijn, Prins en Van Nispen. Bij koninklijk besluit van 15 Januari jl. is 's Konings Commissaris in Drente gemachtigd tot het buitengewoon bijeenroepen van de Staten dier provincie op Dinsdag 4 Februari e. k., om dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal, in de plaats van wijlen mr. G. W. baron de Vos van Steen- wijk. De dienst bij Z. M. den Koning op het Loo wordt met den 17en dezer aldus gewijzigd J. W. F. ridder Huyssen van Kattendijke, kamerheerjhr. W. L. Van Spengler, adju dant generaal C. F. H. graaf Dumonceau, secretarisjhr. mr. P. H. Gevers Deynoot, referendaris van het kabinet des Konings, en jhr. M. W. Boreel, ordonnans-officier. De minister van buitenlandsche zaken ves tigt de aandacht van belanghebbenden op een bij hem ingekomen bericht van Zr. Ms. ge zant te Parijs, blijkens hetwelk het, met het oog op eene mogelijke verscherping van het toezicht aan de Fransche grenzen op den invoer van vleesch uit den vreemde, wensche- lijk is, niet anders dan vleesch van uitste kende hoedanigheid naar Frankrijk te ver zenden. Naar aanleiding van de ongunstige resulta ten der koloniale werving in 1890 heeft de minister van oorlog het noodig geoordeeld aan de plaatselijke en garnizoens-comman- danten een schrijven te richten, waarin de belangen dier werving bij vernieuwing en met den meesten nadruk aanbevolen worden. Volgens de minister van oorlog is een dier middelen gelegen in het op goed zichtbare wijze te doen aanplakken, ter plaatse waar zulks te doen gebruikelijk is, van de zooge naamde blauwe biljetten, bevattende de voor waarden tot dienstneming bij het Indisch leger. Naar men verneemt, zullen de militairen, die ter bewaking der grenzen tegen frandu- leuzen invoer van schapen, in Limhurg zijn gestationeerd, nog deze week naar hunne res pectieve garnizoenen terugkeeren. De Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. Hartsen en de burgemeester der residentie, de heer Roest, lijden aan influenza. De mi nister is echter herstellende. De burgemees ter is tijdelijk vervangen door den oudsten wethouder. De heer van Reenen, vice-president van den Raad van State, die aan de influenza lijdende was, is langzaam herstellende. Uit Ruhrort wordt van 16 Januari aan de N. li. Ct. gemeld Zooals oogenbiikkelijk de stand is, kan men met tamelijke zekerheid aannemen, dat de prijzen (der steenkolen) vooreerst even hoog zullen blijven. Opnieuw beginnen de mijnwerkers alhier vergaderingen te hou den, en hoewel daarop nog niets positiefs verhandeld werd, brengen deze bijeenkom sten toch onrust teweeg. Men wil opnieuw loons verhooging en verkorting van den werk tijd deze laatste zoude 8 uur met inbe grip van in- en uitvaart moeten worden. De productie is, zooals reeds gemeld, belangrijk kleiner geworden, terwijl de vraag, vooral naar industrie- en gaskolen, zeer groot is. De spoorwegen hebben gedeeltelijk in hunne behoeften voorzien tot mk. 140 a 150 per dubbelen waggon loco kolenmijnen, zijnde dit ca 100 pet. meer dan vorig jaar. De groothandel heeft andermaal de prijzen der verschillende soorten met fl per kar ver hoogd, en noteert men thans hiergaskolen f18; bootkolen f 17 Wesfaalsche vlamkolen f 16.50stoomkolen, Va vlam 1/2 vet, f16 machine- en kachelkolen f 15; branderijkolen f 14.50, alles per kar in loco. Vrachten zijn laag, doordien er genoegzaam schepen en weinig orders zijn. Men betaalt thans voor middelbare grootte: naar Schiedam f 1.90. De directiën der steenkolenmijnen in het Ruhrkolendistrict, hebben aan hunne afne mers kennis gegeven, dat zij zich, tengevolge van de heerschende influenza onder haar personeel, verplicht zien, 25 a 30 percent van de volgens contract te leveren hoeveelheid steenkolen minder af te zenden. De'postbodeloop van Schiedam naar Vlaardin- gen wordt des Zondags voortaan gedaanten 7.20 av. van Schiedam naar Vlaardingen, en van daar ten 9.55 av. terug naar Schiedam. In aansluiting op dezen dienst vertrekt de bode ten 8.20 av. van Vlaardingen naar Maassluis. Tot nog toe werd deze bodedienst ten 11.30 's morgens van Schiedam gedaan. De heer C. van de Wetering, die verschei dene jaren lid van den gemeenteraad van Delftshaven was, is gisteren in den ouderdom van 64 jaren overleden. Het bericht omtrent den auditeur bij de Pauselijke Internuntiatuur te 's-Hage in ons laatst uitgekomen nummer, was aan het Centrum ontleend. De Berlijnsche correspondent van de N. R. Ct. meldt, dat te Berlijn geruchten in omloop zijn, dat de ongesteldheid van den Paus, die gelijk verscheidene kardinalen door influenza aangetast is, een ernstiger karakter zou hebben aangenomen. Dit bericht blijft natuurlijk geheel voor rekening van genoemden correspondent. Door den heer Henry Tindal is aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal een request met bijlagen gezonden, waarin hij opnieuw aandringt op het nemen van maatregelen voor de verdedigbaarheid van ons land en op het ontslag van den tegenwoordigen mi nister van oorlog. De arbeid van het ophalen der telkaarten is te Amsterdam afgeloopen. Ruim 300 per sonen waren met de uitgifte en de ophaling belast. De ambtenaren van toezicht zijn over het algemeen zeer tevreden over de wijze, waarop die arbeid is verricht. De meesten der tellers hebben dan ook hun bezoldiging ontvangen, 1 cent voor eiken kaart en cent voor eiken omslag. Op 60 plaatsen waren gemeentelokalen aangewezen tot opberging van kaarten, waar de tellers de pakken al lengs konden inleveren. Thans begint de arbeid der schifting in het voormaling Gym nasiumlokaal, op den Singeldaarmee zal natuurlijk nog geruimen tijd gemoeid zijn. Baron G. D. De Salis te Amsterdam, de bekende sportman, is overleden. De sport wereld verliest in hem eender ijverigste leden. Bij de regeling van wedstrijden was hij een onmisbare persoonlijkheid. Hij bereidde deze feestelijkheden steeds bijzonder goed voor en wist ze met glans te doen afloopen. Lid der firma Moes en Croockewit heett de overledene zich in handelszaken verdien stelijk gemaakt door den invoer van Russische petroleum in tankschepen en het bouwen van een tank in de Rietlanden te Amster dam. Ook in zijn nieuwe standplaats Wiesbaden wordt het den beroemden wrijf- en knijp dokter Mezger niet altijd volkomen naar den zin gemaakt. Naar uit Wiesbaden wordt gemeld, heeft dr. Mezger een gerechtelijke vervolging ingesteld tegen de Bade-Actien- Cesellschaft te Wiesbaden, omdatda directie in gebreke is gebleven de f85,000 te beta len, waarvoor zij het huis van dokter Mez ger te Amsterdam had gekocht. Deze som moest den lsten Januari worden betaald, doch de directie van het Sanatorium deed dit niet. De betrekking tusschen dr. Mezger en de maatschappij kan nu voor goed als geëindigd beschouwd worden. (R. N.) De influenza neemt te Groningen zulke af metingen aan, dat de geneesheeren, waarvan verscheidene ookongesteld zijn, hunne patiën ten onmogelijk kunnen bijstaan. Sommigen hebben deze ziekte thans voor de derde maal. Naar men ons meldt, is door jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wijck, burgemeester van Amersfoort, den minister van binnenland sche zaken een buitenlandsch verlof gevraagd voor den tijd van vier maanden, met het doel in dien tijd een bezoek te brengen aan de Transvaalsche Republiek. (Hbl.) Men schrijft aan de Haarl. Ct. De schoone, voor eenige jaren gerestau reerde toren der Hervormde of St.-Janskerk

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2