13e Jaar»*. Dinsdag 21 Januari 1890. No. 3589. VERSCHIJNT DAGELIJKS. o Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. Prijs van dit Blad: Prijs der Advertentiëu ƒ0.60 AMERIKA. Uit Gentraal-Amerika komt de zonderlinge tijding, dat de republieken Guatemala, San t Salvador, Costa Rica, Nicaragua en Hondu- I£is zich vereenigd hebben tot één Centraal- Amerikaansche republiek, waarvan elk der genoemde republieken een Staat zal uitma ken. Het verdrag treedt in werking op 15 September 1890 en geldt voorloopig voor Oen jaar, zullende het eerst definitief worden i't het jaar 1900. De gouverneur van Marannho (Brazilië) is den 23n December wegens ongehoorzaam heid afgezet. De regeering kocht als resi dentie voor den president der republiek het paleis Itumarata voor den prijs van 030 con- tas (f750.000) Generaal Deodora zal er zijn intrek nemen. Deze is ook tot grootmees ter der Braziliaansche vrijmetselaarsloge be noemd. BELGIE. De minister-president Beernaert heeft jl. Donderdag een wetsontwerp bij de Kamer ingediend, dat door alle ministers was ge- teekend en dat strekt om ter gelegenheid van den 25en gedenkdag der inhuldiging van koning Leopold II een fonds te stichten van voorzorg en onderstand ten bate van de slachtoffers van ongevallen bij den arbeid. In de memorie van toelichting komt een brief voor van den Koning aan den minister- preside ut, gedagteekend 1 Novemder '1889, waarm de Koning het ministerie dank zegt voor het initiatie! ten deze, en zijne levendige belangstelling voor de zaak der verzekering tegen ongelukken bij den arbeid aan den dag logt. Het voorstel-Janson met betrekking tot de vaststelling van een normalen arbeids dag is door de Kamer zonder hoofdelijke stemming ten onderzoek naar de afdeelingen verzonden. Opnieuw is het aantal werkstakers in het land van Charleroi gestegen tot 10.000 inge volge ontstane moeilijkheden tusschen de werkgevers en de werklieden, welke zelfs wanordelijkheden doen vreezen. 't Schijnt, dat de werklieden ook daar een uur ver mindering eischen, waar vóór de staking maar lü oi U'/s uur werd gearbeid en elders de patroons maar een halfuur willen verminderen; een half uur op den nachtploeg en een half Uur op den dagploeg, dat is te zamen toch een uur zeggen zij. Er bestaat^grond om te vermoeden, dat deze moeilijkheid voor eerst nog niet uit den weg zal geruimd zijn en velen meenden zelfs, dat heden (Maandag) de werkstaking' opnieuw algemeen zouzijn, om- - y ■'.an'iii-i.iwt-.v,!AwèÊm Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 I' ranco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 dat de werklieden van toegeven na de herhaalde overwinningen op geen enkel punt willen weten. DUITSCHLAND. De Pruisische inspecteur van politie Wohlge muth, wiens onhandigheid het bekende con flict tusschen Duitschland en Zwitserland veroorzaakte, wordt tegen 1 Juli gepensio neerd. Hem was de keus gegeven tusschen verplaatsing naar Metz als adjunct van den aldaar gevestigden inspecteur van politie of een pensioen ad 3150 M. met eene jaar- lijksche toelage van 500 M. Hij koos het laatste. De Verbands-Vorstami bergmannisclier Literessen in Rheinland u. Westfalen heeft onder dagteekening van den 13n dezer aan den Verein für bergbauliche Interessen vijf voorstellen gedaan, welke vóór of op den 1 en Februari a. s. aangenomen moeten worden. Zij behelzen loonsverhooging met 50 pet vaststelling van den werktijd in de mijn putten op 8 uren, daaronder begre pen den tijd van in- en uitgaan opheffing van alle verplichting tot overwerk opheffing van alle kortingen; betaling van het arbeids loon tweemaal in de maand. Het antwoord wordt tot den 25en dezer afgewacht. Van Crispi zou te Berlijn het verzoek zijn ingekomen om gezamenlijk, desnoods met de vloot te protesteeren tegen den maatre gel der voorloopige regeering van Brazilië, die alle vreemdelingen op eenmaal tot Brazi lianen verklaarde. Engeland is genegen in deze mede te werken. ITALIË. De hertog van Aosta, broeder van koning Humbert, is Zaterdag-ochtend ten 7 ure te Turijn overleden. Zooals men weet, was hij als een gevolg van de influenza door eene longontsteking aangetast, die hem binnen een paar dagen ten grave sleepte. Amedeus, hertog van Aosta, was de tweede zoon van wijlen koning Victor-Emmanuel. Hij is vooral bekend dooi' de omstandigheid, dat hij een korten tijd onder den naam van Amedeus I als koning van Spanje gefungeerd heelt, werwaarts hij geroepen was omdat de toenmalige bewindvoerders geen enkel lid der Spaansche vorstelijke familie tot den troon wilden roepen. Toen hij na korten tijd genoodzaakt werd, het land weder te verlaten, ondervond zijne echtgenoote de nadeelige gevolgen van een overhaasten vlucht en stierf zij kort na haren terugkeer in Italië, hem twee zonen nalaten de. Ruim een jaar geleden hertrouwde Amedeus met zijne nicht, de dochter zijner Van 16 regels Elk gewone regel meer»0.I0 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. zuster, prinses Clotilde, echtgenoote van Je rome Napoleon. Kort geleden werd ook uit dit huwelijk een zoon geboren. Amedeus beeft zich altijd een trouwe zoon der Kerk getoond en is dan ook als zoodanig, met bare Genademiddelen versterkt, gestorven. PORTUGAL. De London Gazette bevat de diplomatieke briefwisseling met Portugal, waarin echter weinig voorkomt dat niet reeds bekend is. Het laatste stuk der verzameling is eene dépêche van lord Salisbury aan den gezant te Lissabon, waarin de Britsche regeering de hoop uitspreekt dat de bevelen van het Portugeesche ministerie aan de Portugeesche ambtenaren in Oost-Afrika zóó duidelijk zullen zijn, dat de betreurenswaardige ver wikkelingen er een einde door zullen nemen. Dit laatste wordt echter te Lissabon be- twijfeld. De correspondent van de Daily News heeft zelfs vernomen dat de autoriteiten te Mozambique stellig weigeren Nyassa-land te ontruimen. Intusschen hebben er in Portu gal voortdurend groote betoogingen tegen Engeland plaats. lederen avond worden er volksoptochten gehouden, gepaard met op gewonden toespraken. Ook de taal der bladen is hevig. Uit alle winkels worden de Engel- sche vlaggen weggehaald om ze te verbran den, verscheidene Engelsche handelshuizen hebben zich genoopt gezien tot sluiting, andere vreezen dat zij daartoe zullen moeten overgaan dewijl de Portugeezen weigeren zaken met Engelschen te doen en hunne be stellingen overdragen aan andere buiten landers. Zoo hebben de eigenaars der ma chinefabriek Saintamaro hunne contracten voor de levering van steenkolen aan eene Belgische firma opgedragen. Alle Engelschen in Portugeeschen staatsdienst zijn geplaatst tusschen de keuze om zich te laten natura- liseeren of hun ontslag te krijgen. Lissabon gelijkt op eene stad in staat van beleg. Vele telegrammen worden in beslag genomen en op het postkantoor is het geheim der brieven niet langer verzekerd. Volgens de Standard weigeren Portugeesche firma's te Lissabon zelfs hare bestaande contracten met Engel schen uit te voeren zoo heeft een huis ge weigerd eene bestelde lading Engelsche kolen in ontvangst te nemen, waarover door de afzenders eene rechterlijke beslissing is inge roepen. Eenige oude Engelsche handelshuizen te Lissabon en te Oporto zouden het voornemen koesteren, de Engelschen in Portugal woon achtig te bewegen tot een gezamenlijk pro test tegen het ultimatum door lord Salisbury

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1