GEMENGDE BERICHTEN. r'Uior zal aanhouden, waartoe ook de huidi- weersgesteldheid niet ongunstig is. 0 influenza onder het garnizoen te J age is niet alleen sterk aan het vermin- 1 pn, doch ook nieuwe gevallen komen in 0 Juatste twee dagen niet meer voor. j ^"'"Pper V. K. had de gemeente's-Graven- 3e aangesproken tot schadevergoeding we- het kantelen en zinken van zijne schuit onder Leidschendam, tengevolge van de spui- v°or de waterverversching van Den Haag. 0 officier van justitie Van den Kemp "ende, toen deze zaak voor de Haagsche !0:''tbank behandeld werd, de civiel-rechte- Hlke aa aansprakelijkheid der gemeente schoon ongeval geschiedde buiten het gebied gemeente 's-Gravenhage en concludeerde toelating van den eischer tot getuigen lijs van het doorhem beweerde. De recht- ank vereenigde zich met de meening van den ""W va„ justitie. het der ..^';t Leidsch Dagblad bevat i 'Jd zooveel ingezonden stukken over de kwes- of men de stadsgehoorzaal op de oude aats zal herbouwen; of een geheel nieuwe 2aa' zetten op de plaats, waar thans de ge- |angenis 's-Gravenstein ligt, nabij de Pie- oi'skerk, dat zij in haar kolommen een apart '°ofdje heeftgedrukt»De Gehoorzaal-bouw". °01' hen, die reed3 genoeg van dit twist geschrijf hebben, is het een gemakkelijke Aanwijzing ze weten dan, wat ze moeten °vei'slaan. De Haagsche bladen hadden dit met de waterverversching kunnen doen 0,1 wij voor eenige maanden met Musis Sacrum. (Arnli. Ct.) in den laatsten Niettegenstaande de margarine, die naar '"geland wordt vervoerd, thans niet meer a's boter, maar als margarine moet worden Verkocht en als zoodanig ook gestempeld is, ^emt het gebruik daarvan aanmerkelijk toe. sommigen streken van Friesland voeren 0 veehouders hun melkvee met tarwe- ^emelen. Dit voedsel werkt zeer gunstig op melkgeven, terwijl het vee de zemelen ^aa»'ne lust. j!'1 zijne onbedachtzaamheid, op zijne onbe- "Udheid met de wijze, waarop iets geveild beroepen hij bleef, gelijk men zegt, a" de bunders hangen en er was hem geen ?n<ier middel over, dan een zoo hoog mogelijk Apotheek op zijn huis en winkel te nemen ta"t er was geen bidden voor, de kooppen- /'"gen moesten op «len bepaalden dag door f'|" betaald worden. Zoo was mijnheer Rijkaard, tot zijn innigen JHjt, landheer geworden van eenige bunders ocht weiland, die weinig rente afwierpen, I 'J' zij als buitendijksch land, telkens van ,'6t hoogwater te lijden hadden. Maar zie, jfi3en alle verwachting in, brak ook in mijn eer Rijkaard's stad op eens de woede los an uitbreiding en verfraaiing;nieuwe parken u,)esten worden aangelegd, nieuwe wijken o (>1'den gebouwd en ja wel, daar stapte op onvergetelijken ochtend een afgezantder t>Uwcommissie den winkel binnen, om in leerhandeling te treden met mijnheer Jan 'Jkaard over den verkoop van de bunders .""'d weiland, in een dom oogenblik eens het v "Dig eigendom geworden van den sigaren- oe,'kooper. Van het verloop der langdurige ^Verhandelingen tusschende Bouwcommissie J' 'len heer Jan Rijkaard vermelden wij j echts den uitslag Die bunders slecht wei- maakten hem tot een rijk man. Spoedig t'°k hij den winkel zijns vaders uit, om een allerweelderigst ingericht, te gaan be ien op den besten stand zijner stad. v "n dien tijd af dagteekende de geheele ('andering in mijnheer Rijkaard's uiterlijke Ruim een jaar geleden werd eenderlaatst te Leeuwarden aangestelde notarissen door een hem onbekend man, onder het opgeven van valschen naam en valsche woonplaats voor eenniet onbelangrijk bedrag opgelicht. Wat de politie ook deed, om den oplichter op te sporen, het baatte niets. Thans echter is hij in den val geloopen. Onder dezelfde bedriegelijke voor- gevens trachtte hij voor eenige dagen een notaris te Tjum op te lichten, doch niet alleen dat hij ditmaal niet slaagde, maar het vestigde de aandacht op hem en nu bleek het spoedig, dat hij de lang gezochte per soon was. Het is een boerenknecht uit het dorp Tirns. Te Groningen is door den heer W. Veen- holf een toestel uitgevonden, dat dient, om bij hardrijderijen op schaatsen kwesties te voorkomen, daar het een gemakkelijk en onfeilbaar middel aan de hand geeft om, zelfs bij het kleinste verschil, te constateeren, wie van de kampioenen het eerst den eind paal bereikt heeft. Voor ijsvereenigingen is het toestelletje zeer aan te bevelen. Nijbij Annen (Drente) is voor eene aan zienlijke waarde aan dennen ontvreemd, die geveld waren ten behoeve der Belgische mijnen. Door de politie is de diefstal aan het licht gebracht en werden de vermoedelijke daders opgespoord. Te Maastricht is de sterfte aan de gevol gen van influenza en daarmede gepaard gaande ziekten der ademhalingswerktuigen zeer beduidend. Het aantal sterfgeval len bedroeg daar van 117 Januari 63, een getal, dat slechts in 18(36 bij het heerschen der cholera werd bereikt. De vrouw van zekeren v. Z., herbergier in de Ilarpstraat te Utrecht, nam Vrijdag ochtend een der kruiken, die op de toon bank stonden en meende zich daaruit een glaasje licht bier in te schenken. Nadat zij een teug genomen had, zakte zij plotseling ineen en verloor het bewustzijn. Haar man liep dadelijk naar een geneesheer, die toe verschijning. Zijn laag rond hoedje, dat zoovele jaren zijn kaal hoofd bedekt had, maakte plaats voor een hoogen cilinderhoed van Engelsch fat soen. Het geld, dat macht en kracht geeft, deed de gestalte van mijnheer Rijkaard rijzen en zijne borst zwellendie fiere borst was van toen af bij voorkeur bedekt met een wit piqué-vest, door gouden knoopen samenge houden. Het was een lust om te zien, hoe gunstig de zware gouden ketting op zulk een vest uitkwam. Men zag hem voortaan niet anders meer verschijnen dan in een zwart lakensche jas, wier breede borstomslagen het zinnebeeld konden zijn van de onzichtbare vleugelen, waarmede van toen af mijnheer Jan Rijkaard te midden zijner medemenschen rondzweefde. Zijne lange, wel wat te magere beenen, verborgen, zoo goed zij konden, hunne ellende in een keurig gesneden pan talon, liefst van de meest sprekende kleur; en zijne voeten, rusteloos gekweld door oogen, die men valschelijk den ekster heeft aange wreven, werden immer zorgvuldig gekoesterd in fijne jachtlederen laarzen, kunstig genoeg bewerkt, om op waardige wijze het grootsche gebouw van mijnheer Jan Rijkaard's lichaam tot steunpunten te verstrekken. In tegenoverstelling van de Oostersche volken zocht mijnheer Rijkaard den indruk, dien zijn rond en bleek gelaat maakte, nog te ver- hoogen door een spiegel-gladheid die zijnen barbier alle eer aandeed. Ondeugende men- schen, die hem vroeger als winkelier met magere bakkenbaardjes gekend hadden, zei den onder elkander wel eens, dat die weer- vallig in de buurt woonde en te huis was. Zijne vrouw had bij vergissing de kruik met loog genomen. Zij is tengevolge daarvan ernstig ongesteld. Zaterdag-ochtend overleed in de buurtschap Hertme, onder de gemeente Borne ten huize van den heer Barendtszen, de dienstbode Aleida Meijer, in den ouderdom van 95 jaren. Zij was de oudste ingezetene dezer gemeente en heeft van haar 14de jaar gediend, zoo dat zij ruim 81 dienstjaren telde. Al dien tijd is zij bij de famile Barendtszen geweest, waarvan zij vijf geslachten mocht beleven. In den laatsten tijd was zij sukkelende, euwerd zij met de meeste zorg en liefde ten huize van haren mee ster verpleegd. Te Yerseke gaf een mannelijke kaart voor de volkstelling op de vraag naar het kerkge nootschap tot antwoord »Geen kerk den bijbel tot Gist." Voor een persoon was de vraag naar het beroep aldus ingevuld: »Poten en pannen schuuren en zoo wat van alles." Een 99-jarigen man te Szenta, in Hongarije heeft onlangs de'geboorte van zijn honderdste kleinkind beleefd. Deze grijsaard, Bernhard Pollak genaamd, heeft 7 nog in leven zijnde kinderen, 54 kleinkinderen, 46 achterkleinkin deren en 27 aangetrouwde kinderen of klein kinderen. Een »familiedag" te zijnen huize beteekent dus een partij van 134 personen. Te New-York is een plan ontworpen tot het bouwen van een nieuwe stoomboot, die bestemd is om de reis van New-York naar Liverpool in 4Va dag af te leggen. De ingeni eur, die dit model heeft gevonden, wil de boot 4-34 voet lang maken, om zoo beweert hij haar een snelheid te kunnen geven van 28 knoopen per uur. Het verschuiven der ladders, hetwelk dik wijls oorzaak van ongelukken is, wordt volgens de sBergwerk's BI." verhinderd door onder de platte pooten kleine platen van caoutchouc vast te hechten. Dit eenvou dige middel is voortreffelijk bij de meest verschillende grondlagen: steen, asphalt, zin voor een baard voortkwam uit een hem bijgeblevenen wrok van zijne vroegere jaren. Hoe dikwijls had hij in den tijd zijner bange zorgen, als de termijn van rentebetaling der hypotheek nadeide, raad en hulp gezocht bij dit sieraad van zijnen mannelijken leef tijd, en aan ieder haarpijltje geplukt, als waren deze roodbruine haartjes de gouden draden, waarmede de godin Fortuin haar geldbuidel hield dichtgesnoerd. Sinds hij rijk was geworden, werd zijn lang verdrukte snor zijn gunsteling. Dagelijks werd deze met zorg bijgeknipt en met het bekende middel gitzwart geverfd. Zie, zoó verdwenen tevens de laatste allures van den winkelier uit de uiterlijke verschijning van mijnheer Jan Rijkaard, en kreeg hij dat voorkomen van een gepensioneerd Indisch hoofdofficier, wel niet van een heuschen, maar dan toch van zulk eenen, als vroeger op onze nu ver dwijnende kermissen in de tenten van was senbeelden te bezichtigen waren. Tegelijk met de snor verscheen van toen af op zijn gelaat dat lachje, hetwelk wij liever hadden zien grijnzen door de snor heen van een kater, dan door zijne geverfde snor. Een voudige menschen noemde het grijnslachje vriendelijkheid, maar toch een vriendelijkheid, die hun verlegen en bedremmeld maakte. Menschen, die door het witte piqué-vest heen, watdieper door tot in de borstkast van mijn heer Jan Rijkaard konden zien, noemden dit grijnslachje een onuitstaanbare laatdunkend heid. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3