7 13e Jaars:. Woensdag 22 Januari 1890. No. 3590. -mmi mmmm Y E R S C H IJ N T D A G E L1J K S. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Prijs der Advertentiën ALGEMEEN OVERZICHT. O Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 I1 ranco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommerss 0.05 ram MifflfflWteSBgBffBiili Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. De Rijksdag heeft het ontwerp betreffende ^stoomvaartlijn op Oost-Afrika bij de tweede 'ozing goedgekeurd overeenkomstig de door ('e commissie aangenomene redactie. Tegen ''ebben gestemd de vrijzinnigen, de soci aal-democraten en het grootste deel van het Centrum. tie Reichs-anzeiger bevat een uitvoerig rapport over de toestanden van de arbeiders de bedrijven in vijf Pruisische mijn-dis- fricten. Het bevat eenegrondige beschouwing Van alle in aanmerking komende vraagstuk ken en vele gegevens van statistieken en onderzoekingen. Het rapport is reeds in de v°rige week den Keizer aangeboden. Onder de mijnwerkers in de Westtaalsche steenkooldistricten wordt het roeriger. Jl. bondag is te Bochum eene kiesvergadering van mijnwerkers gehouden, die door den pen ningmeester der algemeene mijn werkers ver- eeniging was bijeengeroepen. Er werd be goten, af te zien van het stellen van kandi daten uit de mijnwerkers bij de verkiezin gen voor den Rijksdag, maar daarentegen de kandidatuur van den socialist Lehmannte ondersteunen. In het geheele district Bo chum heerscht eene krachtige socialistische beweging. Voorts is Zondag te Inskendorf, nabij Gel- Serikirchen, eene vergadering van duizend nujn werkers gehouden, die inzonderheid ijver den voor handhaving der bekende nieuwe eischen tot verdere verhooging van loon, ver hindering van werktijd, enz. Met het oog hierop zijn er dus tegen het laatst dezer maand ot het begin van Februari nieuwe bewegingen te verwachten. De regeerende vorst George Albert von Sehwarsburg-kudolstadt is Zondag-avond aan eene beroerte overleden. (Geboren 23 No- vernber 1838, volgde hij den 2üen November 1869 zijnen vader als regeerend vorst op.) FRANKRIJK. De Kamer van afgevaardigden heeft gisteren eene zitting gehouden, die deed zien, dat zij Y'at rumoerige tooneelen betreft, geenszins vcor hare voorgangster behoeft onder te doen. Nadat de minister Spulier eene bevredigende verklaring had gegeven op eene interpellatie van den heer Flourens over de visscherij op be kusten van New-Foundland, interpelleerde Dechire de Regeering over het vernietigen Ier kredieten, door den munieipalen raad van ''arijs toegestaan voor de werkstakers in andere departementen. De minister Constans ant woordde, dat het eenen gemeenteraad niet geoorloofd kan zijn, zich met werkstakingen te bemoeien, en dat alle besluiten van ge meenteraden, die hunne bevoegheid over schrijden, vernietigd zullen worden. Het bekende lid van den Parijschen ge meenteraad Joffrin, die vervolgens op de tribune het woord voerde, verwekte een hevig tumult aan de rechterzijde en onder de boulangisten. Dugué de la Fauconnerie en Cuneo d' Ornano werden tot de orde ge roepen. Déroulède en Millevoye wisselden heftige woorden. De geheele linkerzijde staat overeind, er worden vuisten gebald en scheld woorden gebezigdDéroulède wordt dooi den president met de censuur gestraft, omdat hij op Joffrin wijzende, zegt dat het individu daar op de tribune het recht niet heeft om mee te praten. Daarop wordt Déroulède de censuur met tijdelijk uitsluiting toege past. De president verzoekt alle leden de zaal te verlaten. Bij het hervatten der be raadslagingen heeft Millevoye het woord, maar Déroulède in plaats van heen te gaan, is weder komen zitten. De president zet nu zijn hoed op en verlaat den voorzitters- stoel, waarbij hij de rechterzijde verwijt, dat zij de souvereiniteit des volks gekrenkt heeft. Het spektakel begint opnieuw en de zitting wordt andermaal opgeheven. Bij de her opening verzoeken de questoren Déroulède de zaal te verlaten, hetgeen deze niet ver kiest te doen. Nu verschijnt kolonel Elie met een peloton soldaten, begeeft zich naar Déroulède en zegt hem aan, dat hij de zaal heeft te verlaten. Daarop gaat Déroulède, door zijn vrienden gevolgd, de zaal uit, waarbij Grange Leve de Communeschreeuwt. De zitting werd toen weder hervat. Nu echter was aan Millevoye de beurt om zich liet woord ontnomen en zich met de censuur en tijdelijke uitsluiting gestraft te zien. Weder werd de zitting geschorst, weder kwam kolo nel Elie met zijne soldaten binnen om Mille voye te verwijderen. Nogmaals werd de geschorste zitting heropend. Thans kwam Laguerre verklaren, dat hij Joffrin niet aan het woord zou laten komen. Nadat nu ook Laguerre gecensureerd en met ontzegging van de zitting getuchtigd was, werd de ver gadering te halfnegen voorgoed gesloten. PORTUGAL. In het nieuwe ministerie is nu reeds eene vacature ontstaan. Generaal Vasco Guedes de Carvalho, die benoemd was tot minister van oorlog, heeft die portefeuille geweigerd, om gouverneur-generaal van de Indisch-Por- tugeesche kolonie Goa te blijven, waar hem dezer dagen zooveel bewijzen van sympathie zijn gegeven, dat hij er niet toe kan beslui ten, die post te verlaten. De minister-pre sident Serpa Pimentel zal dus naar een nieu wen minister van oorlog moeten omzien. Naar de Daily News uit Lissabon verneemt, heeft de Koning weliswaar de Orde van den Kousenband niet geweigerd, maar heeft hij verzocht het aanvaarden er van te mogen uitstellen. De hertog van Pamilla, die de Krimmedalje terugzond, heeft zijn vol jaar- lijksch inkomen weggeschonken voor den bouw van een pantserschip. De opgewonden bladen publiceeren de allerzotste berichten, o. a. dat sommige fabrieken te Manchester door het Portugeesche boycotten zijn genoopt geweest te sluiten. Aan den anderen kant maken slimme Portugeesche handelaren zich j de tegenwoordige crisis ten nutte om hei melijk groote inkoopen in Engeland te doen, tegen de toekomstige prijsreactie. Sommige Engelschen hebben de Portugeesche nationa liteit aangenomen. De Portugeesche legatie te Parijs verzekert, dat tusschen het Lissabonsche kabinet, de Europeesche gouvernementen en de Engelsche regeering ijverige onderhandelingen worden gevoerd, die ten doel hebben de Britsche regeering in weerwil van haar ultimatum tot eene overeenkomst met de Portugeesche te bewegen door toepassing van art. 12 van het BerJijnsch tractaat, behelzende het optreden van een internationaal scheidsgerecht. ROME. De Moniteur de Rome spreekt alle be richten omtrent eene ongesteldheid des Pau sen categorisch tegen. Hetzelfde blad verneemt, dat tengevolge eener wisseling van stukken tusschen den kar dinaal-staatssecretaris en den Engelschen gezant generaal Lintorn Arabin Simmons, een der voornaamste punten van de aan de zen door de koningin van Engeland opgedra gen zending, dezer dagen tot voldoening van beide partijen geregeld is. De Capitan Fracassa beschouwt de poli tieke zinsnede in de jongste encycliek be treffende de plichten der Christenen, sals eene oorlogsverklaring aan Italië!" SPANJE. Nadat de voorzitter der Kamer Alonzo Martinez tevergeefs beproefd had, een nieuw ministerie uit de midden-partijen te vormen, heeft de Koningin-Regentes opnieuw den heer Sagasta met de samenstelling van een Kabinet belast en deze blijkt daarin geslaagd te zijn. Het nieuwe Kabinet is samengesteld als volgtSagasta, minister-presidentArmyo, buitenl. zaken Puygcever, justitie generaal Bermudes Reina, oorlog admiraal Romero,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1