13e Jaarg. Vrijdag 24 Januari 1890. No. 3592. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van (lit Blad Prijs der Adrertentiën ALGEMEEN OVERZICHT. Voor Schiedam per 3 maanden f *1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommersd 0.05 Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. ^e katholieke partij in Duitschland heeft een zwaar verlies geleden door het afsterven Bin vrijheer von und zu Frankenstein, vice- President van den Rijksdag en een der aan voerders van de katholieke centrumpartij. Voor Beieren heeft dit verlies nog eene ge- '•eele bijzondere beteekenis, daar von Fran kenstein de aangewezen man was, om even tueel den liberalen minister-president von Lutz in het bestuur van 's Lands zaken op te volgen. ',e Centrum-partij heeft haar manifest aan ('e kiezers met het oog op de naderende u'gemeene verkiezingen voor den Rijksdag (20 Februari a. s.) uitgevaardigd. In dit Merkwaardig document wordt herinnerd aan c'e nog altijd afgewezen eischen des Cen trums in zake Kerk en School en sociale Aangelegenheden. Het Centrum zal strijden tot afschaffing van al hetgeen, wat op de Vochten der Kerk inbreuk maakt, het zal er Mtar streven, dat het wetsontwerp tot be scherming van den arbeider, hoofdzakelijk ten opzichte van de Zondagrust en tot be perking van vrouwen- en kinderenarbeid eindelijk worde aangenomen en trachten "chamen in het leven te roepen, waardoor •'e geschillen tusschen arbeiders en patroons 'n beider belang uit den weg kunnen worden geruimd. Ook zal het ijverig zijne pogingen Voortzetten om den handwerksstand uit zijne gedrukte stemming op te beuren. Blijkens ''en toon van haar manifest gaat de cen trumpartij met vertrouwen den naderenden strijd tegemoet, iets wat niet kan gezegd 'Worden van de regeeringspartijen, die nog Altijd elkander in het haarzitten. De Cartell- 'J'aden stellen blijkbaar hun eenige hoop op pr;ns Bismarck, en reeds klagen zij erover, ''at hij zich zoolang op zijn landgoed schuil houdt. Be sociaal-democraten zijn ook van hunnen kant druk in de weer en zien dage- "jks hunne kansen rijzen. Terecht wijst het Centrum in zijn manifest er op, dat de onbelemmerde werking der Kerk veel meer '°t onderdrukking van het socialisme zal hijd ragen dan een uitzonderingswet. De Hamburgische Correspondenz, spre kende van de arbeidstaking der kolenwer- hers en stokers, zegt dat de meeste kolen- vverkers en stokers, die te hunner vervanging bit Antwerpen waren gekomen, weder ver- Rukken zijn en door de werkstakers ruim Voorzien werden van levensmiddelen. Het Vertrek is rustig in het werk gegaan. Naar yemeld werd, zouden gisteren-avond 30 man uit Stettin aankomen, die door de stoomvaartmaatschappij waren aangeworven. HET OOSTEN. Uit Athene wordt aan de Standard ge meld, dat de Porte verboden heeft, dat te Janina wordt voort gegaan met het gebrui ken van de GriekSche taal bij de rechtspraak, gelijk tot dusver steeds gebruikelijk was. Bit verbod heeft groote verwarring teweeg gebracht. Uit Bashora over Weenen komende tele grammen melden, dat aldaar de cholera woedt; er zouden drie duizend dooden zijn, onder wie de Engelsche vice-consul. Ilet schijnt, dat de kiemen der ziekte overgebracht zijn door kameelen, weshalve men voor verdere verspreiding der ziekte door karavanen be ducht is. ITALIË. Uit Rome wordt van gisteren geseind :De commissie der Kamer voor de begrooting vindt, naar men zegt, de voorstelling van den minister van financiën omtrent het tekort te gunstig. Be voorzitter der commissie zegt in het verslag, dat hij aan zijne medeleden heeft voorgelezen, dat het tekort, hetwelk door den minister op 74 millioen is gestold, in werkelijkheid 93 millioen zal zijn. Gisteren heeft te Turijn de plechtige ter- aarde-bestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot des hertogs van Aosta. Koningin Margaretha, de kroonprins Victor Emmanuel, die op zijn juist begonnen reis naar het Oosten reeds te Palermo was, maar aan stonds is teruggekomen, alsmede prins Jeróme Napoleon en diens zoon prins Vic tor, zijn eergisteren allen te Turijn gearriveerd, waar konning Humbert, prinses Clotilde en de twee oudste zonen (Emmanuel en Victor) des ontslapenen bereids aanwezig waren. De derde zoon van Amadeus de 17 jarigen prins Luigi of Lodewijk, toeft in Zuid Amerika, zijne afwezigheid moet de stervende hertog zich zeer hebben aangetrokken. Senaat en Kamer hebben beide besloten, de zittingen voor 14 dagen te schorsen en con doleance-adressen te richten aan den Koning, de prinses-weduwe Laetitia en den oudsten zoon van den overleden hertog, den 21-jarigen prins Emmanuel, die thans met toestemming des Konings den titel van hertog van Aosta heeft aangenomen ;de voorzittersstoel in den Senaat zal 30 en die in de Kamer 45 dagen met rouw bedekt blijven. De OsservaLore romano bevat een collec tief herdelijk schrijven van 239 Italiaansche bisschoppen om te protesteeren tegen de Wet op de Vrome Stichtingen, «welke een beleediging voor den godsdienst, de gerech tigheid en de vrijheid der geloovigen is". Crispi van zijn kant kan niet eens de sena- toriale toestemming voor deze nieuwe schand- wet afwachten, en neemt nu reeds maatre gelen ter toepassing. Verleden week is een decreet verschenen, waarbij den prefecten gelast wordt om nog in den loop dezer maand een nauwkeurige statistiek van de broeder schappen en andere vrome stichtingen op te maken, betreffende dezer goederen, archie ven, inventaris en rente. Een liberaal blad deelt het bijna ongeloofe- lijke bericht mede, dat aan de kanselpara graaf van de nieuwe strafwet zoodanige uit legging zal worden gegeven, dat de prefecten en onderprefecten de preeken der priesters aan voorafgaande censuur zullen onder werpen OOSTENRIJK- HONGARIJE. In de plaats van den onlangs overleden kardinaal Ganglbauer is tot prins-aartsbis schop van Weenen benoemd de Oostenrijksche leger-bisschop mgr Gruscha, doctor in de theologie, huisprelaat van Z. II. den Paus en assistent-bisschop bij den Pauselijken troon. Mgr Gruscha, geboren in 1820 en dus 70 jaren oud, is sedert 1843 priester, sedert '1871 lid van het metropolitaan-kapittel en sedert 1878 bisschop. Als centrale president der Oostenrijksche i gezellen-vereeniging, waaraan hij zich sinds een menschenleeftijd gewijd heeft, betoonde mgr Gruscha zich steeds een echte opvolger van lvolping. Ook als redenaar was hij bui ten Oostenrijk z'oemvol bekend; bijna alle jaren sprak hij op de vergaderingen van Duitsche Katholieken en nog onlangs in het Benedictijner-klooster te Maredsous, in België. De Gazetta Piemontece doet het zonder linge voorstel, den Paus Trente af te staan, 't welk thans slechts een twistappel is tusschen Oostenrijk en Italië en dan een onderpand der wederzijdsche vriendschap zou worden. Natuurlijk zou de Paus vooraf afstand van Rome moeten doen PORTUGAL. Uit Lissabon wordt aan de Standard geseind, dat er eene reactie tegen de anti-Engel- sche opwinding merkbaar begint te worden. De Kamer van koophandel te Lissabon heeft geweigerd aan het boycotten der Engelschen mede te doen, nadat verscheiden leden had den betoogd, dat Portugal niet plotseling aan Engeland op handelsgebied den oorlog kan aandoen zonder daardoor zijn eigen handel te ruïneeren. De Daily News verneemt uit Lissabon, dat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1