13e Jaarg. Zaterdag 25 Januari 1890. No. 3593. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Itlad: Prijs der Advertcntiën sPIÏP ALGEMEEN OVERZICHT. COURAN Aoor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 I' ranco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 «J Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. V.._ofapft ftasii V i n AMERIKA. Uit Washington wordt van 22 dezer ge- ■Se'nd: Het Senaatscomité voor buitenland ode aangelegenheden heeft zich verklaard tagen de resolutie over de onafhankelijkheid van Cuba. De gezant van Venezuela te Washington heeft de bemiddeling ingeroepen van de Arnerikaansche regeering ter beslechting van het Engels ch-Venezolaansche grensgeschil. Ui den Senaat der Vereenigdé Staten is eene desbetreffende resolutie ingediend en in ban den gesteld van de commissie voor de bui- tenlandsche aangelegenheden. Generaal Fonseca heeft aan de Braziliaan- sche gemeenten bevel gezonden registers in gereedheid te brengen, opdat de invoering van bet verplicht burgerlijk huwelijk geen Vertraging ondervinde. DUITSCHLAND. Vrijheer von Frankenstein, wiens overlijden wij gisteren meldden, werd den 2 Juli 1825 te Wiirzburg, iit Beieren, geboren, studeerde te Munchen, volgde in 1845 zijn vader op als erfelijk lid van den Rijksraad, en trad 18 Mei 1857 in liet huwelijk met Maria Theresia Wiihelmina, prinses van Öttingen-Waller- stein. Sinds Mei 1872 was hij lid van den Duitschen Rijksdag voor het Beiersche dis trict Lolir en sedert Febr. 1875 tevens voor zitter der centrumsfractie. In Beieren was hij kamerheer, president vari den Rijksraad en groot-kanselier der orde van St. George, in welk boedanigheid hij nog onlangs (8 Dec.) een schoone toespraak hield, toen prins ftuprecht, oudste zoon van den vermoedelijken troonopvolger prins Ludwig en kleinzoon van den prins-regent, ais lid dier orde werd geïnstalleerd. Von Frankenstein was een moedig strijder voor de rechten der Kerk, jegens welke hij zich bijzonderlijk in de bange dagen van den Culturkampf hoogst verdienstelijk heeft gemaakt. De operatie door den befaamden dr. Berg maan verricht, heeft het leven van den lijder niet kunnen redden. Het was den stervende, die klaar bij zijn bewustzijn is gestorven een groote troost, dat hij bij het ontvangen der laatste HH. Sacramenten ook den zegen des II. Vaders ontving. Kort voor het overlijden kwam de Keizer persoonlijk in- formeeren naar den toestand des zieken, die door twee liefdezusters in het hötel de Saint Pelersbourg (waar hij tijdens de Rijksdags- zittiugen verbleef) verpleegd werd, terwijl in bet gebouw van den Rijksdag de bulletins der geneesheeren waren aangeplakt. In den Rijksdag werd denzelfden dag van Frankenstein's overlijden de volgende bood schap des Keizers voorgelezen. sDen Rijks dag betuig ik mijn rouwbeklag over den dood van vrijheer von Frankenstein. Ik vereer in hem een man van voortreffelijke gezindheid en ware vaderlandsliefde, die voor zijn Beiersch en Duitscii vaderland al tijd een warm hart had." Het lijk van von Frankenstein in de oude dracht dei- ridders van St. George gekleed, is naar het St. Hedwigsziekenhuis overgebracht, van waar het naar Ullstadt zal worden overge bracht, om in het familiegraf te worden bijgezet. Bij de voortgezette behandeling der socia listenwet in den Rijksdag zijn gisteren de paragrafen 11,13 en 2;1 aangenomen. De prui- sische minister Herfurt verklaarde, dat de kleine staat van beleg onmisbaar is, terwijl het dringend noodzakelijk is, dat elke tijds bepaling omtrent den duur der wet weg valt. De verbonden regeeringen kunnen al leen in eene duurzame wet een afdoend middel tot bestrijding der sociaal-democratie zien. Deze richt zich tegen de bestaande maatschappelijke instellingen en daarom geldt het voor een ieder, die deze handhaven wil Tua res agitur. (Levendige bijval.) De para graat werd daarop aangenomen. De afge vaardigde Buhl verklaarde namens de natio- naal-liberale partij, dat zij bereid is de tijds bepaling omtrent den duur der wet prijs te geven; omtrent de uitbanning echter kan zij, tot haar leedwezen, het standpunt der regeering niet deelen. De partij is niet min der dan de regeering van het gevaar der sociaal-democratie doordrongen en zij is vast besloten, den staat tegen dat gevaar te be schermen, maar ten aanzien van deze zaak moet zij haar standpunt handhaven. Bij de verdere beraadslaging over de socialisten wet heeft de Rijksdag de bepaling omtrent de bevoegdheid tot uitzetting der socialis ten geschrapt en ten slotte de bepaling aan gaande den duur der wet aangenomen met 166 stemmen tegen 110. ENGELAND. In eene rede tot zijne kiezers zeide giste ren de beer Gosclien, dat hij het conflict met Portugal betreurde, maar hij achtte het handelen van het gouvernement onvermijde lijk na de aanmatigingen van Portugeesche agenten in een land, waarop zij volstrekt geen recht hebben. De toon der Eugelsche pers tegenover Portugal is nog steeds zeer heftig. De Times valt nog dagelijks tegen de Portugeezen uit, en de Standard gromt, dat Serpa Pimentel het niet wage te kort te doen aan de door zijn voorganger aangegane verbintenissen, want Engeland zal met de uiterste middelen tot naleving daarvan dwingen. Ongetwijfeld is de slag, dien de Portugeezen den Engel- schen handel hebben toegebracht, voor een niet gering gedeelte de oorzaak van den toorn dier bladen. Zij beijveren zich de boycot-beweging veel kleiner voor te stellen dan zij is, en zeggen o. a., dat verschillende huizen te Manchester telegrammen uit Lis sabon ontvangen hebben, waarbij de aanzien lijke afbestelling van goederen weder ver nietigd werd. Aan de Times wordt uit Zanzibargemeld, dat Emin's ziekte wordt veroorzaakt door een abces aan den schedel gepaard meteen verlamming van de tong. Hij is te Baga- moyo omringd door inboorlingen en ziet van de Europeanen alleen den Duitschen dokter, die hem behandeld. De Engelsche dokter en officieren zijn met Stanley naar Egypte gegaan. Volgens de laatste berichten was de toestand zooveel verbeterd, dat bij zou kunnen reizen. Bij het feestmaal, dat de Egyptische regee ring Maandag aan Stanley gaf en waaraan 14U personen deelnamen, presideerde Rias- pacha, die eerst op den Khedive en daarna op Stanley dronk. Stanley dankte en hield een lange redevoering over zijn reis en over Ernin. PORTUGAL. De anti-Engelsche beweging duurt in Por tugal nog steeds voort. Voor het fonds ten behoeve der nationale verdediging is reeds tot een som van vijf millioen gulden inge schreven. Twee winkeliers te Gouvea heb ben hunne Engelsche goederen op straat ge worpen, waar zij door het volk werden ver brand de winkeliers, die niet geboycot wilden worden, moesten dit voorbeeld volgen. De bevolking der stad Setubal verhinderden het laden eener Engelsche bark, zoodat de carga door een Spaansch schip met de lading moest bevrachten. Verscheidene aanzienlijke Por tugeezen, die in Groot Britanië en Ierland gevestigd zijn, hebben beleedigende dreig brieven, natuurlijk anonieme, ontvangen. In Engeland wil men weten, dat de Por tugeezen een prachtige ontvangst voorberei den aan majoor Serpa Pinto met een mon steroptocht, waarbij Engelsche vlaggen op den grond zullen gelegd worden om vertrapt te worden. De Portugeesche bladen zoo wordt uit Londen geseinddisschen steeds de dwaaste praatjes om de agitatie gaande te houdeneen daarvan vertelt, dat de Por-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1