jli flil Hummer tatart een Biiioepel. 13e Jaarg. Zondag 26 en Maandag 27 Januari 1890. No. 3?594. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Prijs der Advertentie» ALGEMEEN OVERZICHT. BINNENLAND. NIEUWE SCHI Voor Schiedam per 3 maanden 4.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. BELGIE. De werkstaking onder de mijnwerkers is thans geëindigd. In het district Charleroi ontbraken eergisteren nog slechts 2000 werk lieden, maar zij zouden gisteren den arbeid hervatten. Een der redenen, waarom het anti-slavernij- congres is verdaagd, is de wensch van den president, baron Lambermont, om inmenging in het Engelsch-Portugeesch geschil te ver dijden. DUITSCHLAND. De Rijksdag heeft gisteren het geheel der hegrootirig, het leeningsontwerp voor leger vloot benevens de posten voor spoorwegen en telegraaf aangenomen. Slechts de sociaal- democraten stemden tegen. Een voorstel van de hoeren Richter en Schrader tot ver laging van het tarief op de steenkolen werd daarentegen verworpen. De Truth vertelt, dat er papieren uit de Nalatenschap van keizerin Augusta zoek zijn. hen paleize te Berlijn bracht dit gerucht alles in rep en roer. Toen de Keizerin stierf, werd al haar eigendom onmiddellijk Verzegeld, en het bleek toen dat de uitvoe- r'ge dagboeken, die zij jaren lang gehouden bad, verdwenen waren. Vermoedelijk was de Keizerin bevreesd dat haar dagboek een- 2 rifden weg zou opgaan als dat van wijlen keizer Frederik en heeft zij het daarom in heilige handen geplaatst. In de mijndistricten van Westfalen is de toestand nog altijd zeer onzeker. Morgen (Zondag) heeft te Bochum eene vergadering Plaats \an godelegeerden der mijn-arbeiders, tv.uuin het antwoord der mijnbesturen ter t del zal komen en verdere besluiten omtrent e 'ne werkstaking genomen zullen worden. Dat men opnieuw ernstig met elkander in botsing zal komen, is maar al te zeer te vfeezen. In eene zitting, eergisteren door het bestuur der Vereeniging voor de mijn- belangen te Dortmund gehouden, is besloten l°t den mijnwerker Meyer te Bochum, als Voorzitter der Vereeniging tot behartiging Van de belangen der mijnwerkers in Rijn land en Westfalen, een schrijven te richten, tvaarin de bekende eischen der mijnwerkers a|s overdreven worden afgewezen. Het bestuur zegt verder te verwachten, ''at de mijnwerkers niet zullen deelnemen aan eene nieuwe verstoring van den vrede, vvaardoor de belangen van het vaderland zeer zouden worden benadeeld. Voorts werd besloten tot het zenden eener circulaire aan de mijnvereenigingen, waarin de gronden der weigering worden uiteengezet. ENGELAND. Het heet, dat lord Salisbury nog altijd ongesteld is en niemand kan ontvangen. Sommige diplomaten zien in rteze »ziekte" echter slechts een voorwendsel. Aan Parijsche bladen wordt gemeld, dat de Duitsche, Oos- tenrijksche en Italiaansche regeeringen ijverige pogingen aanwenden, om Salisbury te be wegen, verzoeningsgezind tegenover Portugal te zijn. Genoemde regeeringen verlangen, evenals de Portugeesche, dat het conflict aan een scheidsgerecht zal worden onder worpen, maar in Engeland schijnt men hier voor alsnog geen ooren te hebben. Men heeft den moed echter nog niet opgegeven. Op een te Chester gehouden redevoering heeft de leider der liberale oppositie in En geland Gladstone, ook het conflict met Por tugal aangeroerd. De grijze staatsman ver wees daarbij naar de sinds lang bestaande goede betrekkingen tusschen Engeland en Portugal en gaf als zijne meening te kennen, dat de Britsche regeering moest voortgaan den kleinen staat te beschermen. Evenwel verklaarde Gladstone, dat hij het optreden van lord Salisbury niet wenschte te bespre ken, zoolang hij geen kennis had genomen van alle bijzonderheden der kwestie. De En- gelsche staatsman liet zich daarop wederom zeer scherp uit over de Turksche regeering wegens de verdrukking der Christenen in Armenië en op Creta. HET OOSTEN. Uit Athene wordt van gisteren geseind De hier vertoevende vluchtelingen van Creta vroegen aan de regeering eene stoomboot en wapenen, om naar hun land terug te keeren en aan de verdediging daarvan deel te nemen. In wel ingelichte kringen vreest men hier, dat met Maart eene algemeene opstand zal losbarsten. Naar de Daily Chronicle uit Weenen ver neemt, zouden er zeer belangrijke hervor mingen ophanden zijn in de Turksche finan ciën. Agop-Pacha moet daartoe aan den Sultan voorstellen hebben gedaan. De Sul tan zou er in toestemmen, dat zijne civiele lijst met, 1,000,000 verminderd werd, terwijl de wedden van al de ambtenaren besnoeid zou den worden en hun aantal beperkt. De sterkte van het leger zou niet verminderd worden, doch de uitgaven er voor zouden streng worden gecontroleerd. Op deze wijze hoopte men het deficit te overwinnen. Volgens den correspontent van de Standard te Constantinopel is in het afgeloopen jaar een belangrijk deel van de oorlogsschatting aan Rusland afgedaan. De achterstallige schuld, die aan het einde van 1888 854.167 lira's bedroeg, is nu tot 686.729 lira's ver minderd. ITALIË. Koning Humbert moet zich het overlijden van zijn broeder zoo zeer hebben aange trokken, dat zijne gezondheid er onder geleden heeft en hij thans vrij ernstig onge steld is. Volgens de Tribuna moet de Paus aan de hertogin-weduwe Laetitia eigenhandig een brief van rouwbeklag hebben geschreven, en zou Z. H. tevens van plan zijn in de Sixtijnsche kapel een uitvaartdienst voor den overledene te celebreeren. SPANJE. Het nieuwe ministerie-Sagasta staat nu reeds te wankelen. De minister-president heeft zelf verklaard, dat zijne pogingen om de liberale groepen te verzoenen, mislukt zijn. Een beteekenisvol feit is het, dat de mededeeling van liet Kabinet over het her stel des jeugdigen konings alleen door de conservatieven met den kreet»Leve de Koning 1" werd begroet, terwijl de liberalen zwegen. Gisteren zou Sagasta aan een nieuwen aanval blootstaan de republikeinen, gesteund door de geheele oppositie zouden eene inter pellatie tot hem richten over de mobilisatie van troepen aan de Portugeesche grens, over art. 12 van het Berlijnsch tractaat en over de Iberische Unie. De telegraaf heeft tot nogtoe omtrent den afloop van dat debat nog niets bericht. Op de beurs te Madrid werd gisteren eene petitie geteekend, uitgaande van eenige ban kiers en financiers, waarbij de handel zich beklaagt over de schade, die hij lijdt wegens het onnoodig ophouden door de censuur van handelstelegrammen. Het adres is gericht aan den minister van binnenlandsche zaken en gaat vergezeld van bewijzen, dat aan herhaalde verzoeken om verbetering niet is voldaan. Schiedam, 25 Januari 1890. Z. M. de Koning heeft zijn adhaesie doen betuigen aan de door de heeren Wersterouen van Meteren en Muller voorgenomen op richting eener Vereeniging tol voorkoming van ongelukken in fabrieken en werkplaat-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1