13e Jaarg. Woensdag 29 Januari 1890. No. 3396. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: ALGEMEEN OVERZICHT. De Freisinnige Zeitimg, het blad van Eugen 'lichter, geeft te verstaan, dat er tusschen den Keizer en den Rijkskanselier verschil van 'nzicht zou bestaan over de behandeling der socialistenwet en dat om die reden in de troonrede met geen woord van die wet ge- W'ag is gemaakt. Het heet, dat de conserva tieven overeenkomstig 's Keizers verlangen tegen het verzachte wetsontwerp gestemd hebben. Van eene andere zijde wordt deze bewering echter als eene verkiezingsmanoeu- tTe gebrandmerkt. Ai Prijs der Adverteatiën BINNENLAND. Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 F ranco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nomrners0.05 ÜUITSCHLAND. Keizer Wilhelm II vierde gisteren zijn 31en geboortedag. Met het oog op den hofrouw we gens het overlijden van keizerin Augusta is 'Kze dag in betrekkelijke stilte voorbij gegaan. Ke Keizer had den vorsten, die voornemens waren op zijn geboortedag naar Berlijn te bomen, vooraf verzocht onder de tegenwoor dige omstandigheden aan dit plan geen ge volg te geven. Bij den Rijkskanselier werd ter eere van 's Keizers geboortedag een gala-diner gegeven, dat o. a. door jonkheer Ueelaerts van Blokland, als vertegenwoor diger der Transvaalsche republiek, werd bij gewoond. Uit de hofkringen te Kopenhagen wordt gemeld, dat keizer Wilhelm waarschijnlijk in den aanstaanden zomer met Czaar Alex ander en de Deensche koninklijke familie eenige hagen op het Deensche lustslot Fredens- horg zal komen doorbrengen. Verder schijnt er sprake van te zijn, dat prins Christiaan, he oudste zoon van den Deenschen kroon- Prins, met prinses Margaretha van Pruisen, zuster van den Keizer, verloofd zal worden. ENGELAND. Uit Londen wordt van gisteren geseind: bom Manri, het bekende hoofd der werk lieden in de dokken, is heden gevangen ge nomen, omdat hij buiten de kade op de Hay Ward, waar een 400 werkstakers bijeenwaren, he circulatie belemmerd heeft en de orde heeft trachten te verstoren. Te Londen ontvangen berichten houden in, hat de Argentijnsche republiek de republiek van Brazilië heeft erkend en een verbond van vriendschap gesloten heeft, waarbij de n°g hangende grensmoeilijkheden zijn op gelost. Het burgerlijk huwelijk is in Brazi lië bij decreet verplicht gesteld. FRANKRIJK. Dij de gisteren te Lorient plaats gehad hebbende herstemming voor een lid der Kamer 18 de republikein Guesse gekozen met 10.553 ^temmen. De anti-republikein de Pluvié be- HlilMMSDl!s?3jiilii!ii Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Kwam er 8080. Te Analogues, departement Manche, is de republikeinsche kandidaat met 7742 stemmen gekozen. De boulangisten herdachten gisteren met een feestmaal de schitterende overwinning, in het voorgaande jaar door Boulanger bij de verkiezing in het negende arrondissement te Parijs behaald. De politie heeft krachtige maatregelen genomen om iedere poging te onderdrukken, die tot eene openbare mani festatie aanleiding zou kunnen geven. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Uit Buda-Pesth wordt van gisteren geseind Tot vice-president der Kamer van afgevaar digden is Theodor Andrassy gekozen. Bij de beraadslaging over de begrooting van eeredienst verklaarde de minister van onder wijs onder toejuichingen, dat hij zekerlijk voor het einde des jaars stappen zal doen, om de autonomie der Katholieken te ver zekeren. De bepalingen omtrent het vergelijk tus schen de Duitschers en Czeeheu van Bohe- men gesloten, zijn gisteren openbaar gemaakt. Zij handelen over eene wijziging inliet open baar onderwijs, in het rechtswezen, in het kiesrecht en in het bestuur over de aangele genheden van handel en landbouw. De grondslag van liet vergelijk is, dat de rech ten geregeld zullen worden overeenkomstig de verhouding der bevolking van de beide nationaliteiten. De afgevaardigden, die deel hebben genomen aan de conferentie, hebben zich nadrukkelijk verbonden om werkzaam te zijn voor de aanneming van het vergelijk. De Duitsche afgevaardigden zullen zitting nemen in den Boheemschen Landdag, zoo dra het vergelijk is aangenomen. He be slissingen, die genomen zijn, zullen bindend wezen voor alle partijen, met inbegrip van de leden der Regeering. Na hare goedkeuring gehecht te hebben aan het overleg, waartoe de Czechisch-Duit- sche conferentie besloten heeft, bepaalde de Duitsche club, dat er den 9en Februari eene groote bijeenkomst harer partij te Toplitz plaats zal hebben. De conservatieve club heeft, evenals de Duitsche club, eenparig de besluiten der conferentie goedgekeurd. In de Oud-Czechische club verklaarde Rieger, dat de vastgestelde regeling bijna eenparig is goedgevonden. De club der Jong-Czechen heeft besloten, het tot stand gekomen accoord voor het oogenblik nog niet in beraadslaging te nemen. PORTUGAL. De opgewondenheid in Portugal begint thans een weinig te bedaren. De Portugeezen beginnen in te zien, dat, door den Engelschen handel te weren, zij tevens aan den eigen handel afbreuk doen. Dépêches uit Lissa bon melden, dat thans vele Portugeesche handelaars weigeren de Engelsche te boy cotten. Het republikeinse!) geschreeuw wordt thans niet meer gehoord en het denkbeeld van eene Iberische unie raakt meer en meer op den achtergrond. Eene tegen eergisteren ontworpen manifestatie ten gunste van een verbond metSpauje en Frankrijk is geheel mis lukt. De Lissabonsche bladen verklaren, dat Portugal wel met Spanje op vriendschap- pelijken voet wil blijven, maar dat de Por tugeezen echte vaderlanders zijn en willen blijven. Tot het bedaren der anti-Engelsche op winding heeft ook de gewijzigde houding van Engeland veel bijgedragen. Terwijl de Standard de correctheid der houding van de Portugeesche regeering prijst, verzekert het offieieuse blad, dat lord Salisbury zooveel mogelijk den indruk tracht weg te nemen van de maatregelen, waartoe hem de omstan digheden hebben gedwongen. Inderdaad heeft het Engelsche oorlogsjacht Enchantress, dat sinds het zenden van het Engelsch ultimatum voor Vigo lag, bevel gekregen naar Ports mouth terug te keeren. Van haar kant heeft de Portugeesche regeering naar majoor Serpa Pinto geseind, om niet naar Lissabon terug te komen, maar zich naar de Afrikaansche westkust te begeven, waar hem een opdracht is gedaan. Op deze wijze is aan Engeland's verlangen, dat Pinto uit Oost-Afrika zou ver wijderd worden, voldaan, terwijl de aanleiding tot nieuwe anti-Engelsche manifestatiën te Lissabon is vermeden. Schiedam, 28 Januari 1890. De Eerste Kamer liieldgisteren-avond eene waarin bericht is ingekomen korte zitting, der afwezigheid van 14 leden, de meeste wegens ongesteldheid. Na mededeeling van de ingekomen stukken, werd de vergadering verdaagd tot heden-voormiddag 11 uren. Als dan is aan de orde gesteld de behandeling der Staatsbegrooting voor '1890. Het Con/lict in Suriname. De Minister van Koloniën héelt met de gis teren aangekomen West-Ind. mail de oflicieele stukken uit Suriname ontvangen betrekkelijk het bekende conflict. Van particuliere zijde wordt bericht, dat de Gouverneur mr. Kalft', lid van het Hof van Justitie, met spoed naar Nederland heeft

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1