13e Jaarg. Vrijdag 31 Januari 1890. No. 3598. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: ALGEMEEN OVERZICHT. Prijs der Advertentiën BINNENLAND. SCHIEDAMSC A oor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 ranco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 DUITSCHLAND. 9e Katholieken in het groothertogdom jaden hebben in den Landdag weer de ver innen geestelijke orden ter spake ge- 'icht. De liberale meerderheid wilde daar- Va" natuurlijk nog niet hooren. Toch houden |'e Katholieken door dergelijke herhaalde 'nterpellaties deze gewichtige zaak aan de °rde. Uit verdere berichten van Wissmann, die 1 dezer loopen en bij het ministerie van 'Hl'tenlandsche zaken te Berlijn zijn ontvan- ^eib blijkt dat Wissmann alle invloedrijke loofden der Arabieren, die hem in handen gevallen zijn en wier deelneming aan den opstand bewezen was, eenvoudig liet opknoo- Pen. Vóórdat de dikwijls genoemde Bushiri 0Pgehan gen werd, deelde deze aan Wismann lQede, dat de sultan van Zanzibar hem het eerst heimelijk tegen de Duitschers had 0Pgehitst, onder belofte dat hij hem tot vizier 0ver de geheele kust zou benoemen, zoodra ('e Duitschers verdreven zouden zijn. Wissmann v°egt aan deze alleszins geloofwaardige be kentenis van Bushiri toeBewijzen kon ój niet bijbrengen. Het lijk van den opge hangen Bushiri werd den Arabieren overge geven om het ter aarde te bestellen. Het Munehener Fremdenblalt meldt: Nu het gi'af zich over het stoffelijk overschot van baron von Frankenstein gesloten heeft, kun nen wij zeggen, dat hem in '1886, weinige vveken voor de catastrophe, tot tweemaal toe bet presidentschap van het Beiersche mini serie is aangeboden, maar baron von Fran kenstein heeft geweigerd. HET OOSTEN. Uit Solia wordt van gisteren geseind Het bericht dat de Bulgaarsche regeering zou besloten hebben eene nieuwe leening aan te §aan, bestemd om de kosten der Russische bezetting gedurende den oorlog van 1878 te betalen, is ten eenenmale valsch. UitSemlin meldt men aan de Daily News, dat be regenten andermaal beproeven, de betrek kingen tussclien koningin Nathalie en den Jeugdigen koning op andere wijzete regelen. He laatstgenoemde moet verklaard hebben, be door zijn vader gemaakte schikkingen '"et langer te kunnen dulden. ITALIË. Naar mate de ellende door het regeerings- beleid van den minister Crispi veroorzaakt, grooter wordt, neemt ook de oppositie tegen b't beleid toe. Zelfs Crispi's politieke vrien- ben zijn voornemens hem in den steek te 'aten. De heer Jacini, een senator van invloed, «V'XiS.êiLA Van 16 regels 0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. heeft aan eene politieke vereeniging van Milaan een schrijven gezonden, waarin hij de aandacht vestigt op de zware fouten door den minister begaan, en betoogt, dat het hoog tijd is hem terug te houden van den weg, Waarop hij zich laat meesleepen. Duidelijker gezegd, de liberale senator verlangt, dat Crispi zoo gauw mogelijk aan den dijk worde gezet. Het schrijven van den heer Jacini trekt zeer de aandacht, te meer daar de be richten over den oeconomischen toestand des lands steeds treuriger luiden. Die toestand wordt werkelijk onhoudbaar, wat wederom bleek bij het financieel verslag dat prins Ruspoli deze week in den gemeen teraad van Rome overlegde. Het onderzoek naar den geldelijken stand van zaken der hoofd stad ingesteld, heeft veel ongunstiger resul taten opgeleverd dan men verwacht had. Het geheele eigendom der stad, ongeveer 17000.000 lire, is door de uitbreiding en verbouwing der stad verbruikt. Gedurende de laatste vier jaren is zonder machtiging van den raad de stedelijke begrooting met 5000.000 lire verhoogd, maar toch sluit de begrooting van het jaar 1889 nog met een tekort van 6000.000 lire. Om den geregelden loop der zaken niet te storen, is 8000.000 lire noodig. Ook bedraagt de rente der schuld veel meer dan de stad. daar voor ter beschikking kan stellen. De slotsom van het rapport is, dat het bestuur der ge meente de gewone uitkeeringen moet staken, indien de Regeering niet terstond de betaling der rente en de delging der gemeenteschuld overneemt. PERZIE. De Engelsche gezant in Perzië bood Zon dag jl. den Shall in zijn paleis te Tiflis de in de landstaal gedane overzetting der Evan geliën aan. Te dier gelegenheid had een ontzaglijke oploop voor het paleis plaats de verzamelde menigte, tusschen welke inulti's, Mahomedaansche geestelijken, ophitsend rond gingen, nam eene zoo oproerige houding aan, dat de Shall haar door zijne troepen liet uiteendrijven. Veiligheidshalve heeft de En gelsche gezant voorloopig zijn verblijf te Tauris gekozen. PORTUGAL. De onderhandelingen tusschen Portugal en Engeland worden nog steeds voortgezet en van Engelsche zijde wordt daarbij veel meer gematigdheid en toegevendheid aan den dag gelegd dan eenige weken geleden. Het blijkt dat het afbreken der handelsbetrekkingen van Portugal doel heeft getroffen. De Engelsche handel en nijverheid hebben een gevoeligen slag geleden, en zelfs de Standard moest voor weinige dagen weemoedig erkennen, dat er weinig of geen uitzicht meer bestaat, om die betrekkingen, welke eeuwen geduurd en Engeland een niet gering voordeel opgeleverd hebben, te herstellen. Lord Salisbury tracht thans nog te redden, wat mogelijk is. Niet het Portugeesche ministerie heeft eene wijziging ondergaan, zooals gisteren abusievelijk gemeld werd maar wel de diplomatieke vertegenwoordiging van Portugal te Parijs en te Londen. Graaf de Valbons, gezant te Parijs, heeft op zijn verzoek ont slag gekregen en wordt vervangen door d'Antas, die tot dusver te Londen geaccre diteerd was. Eene nieuwe Portugeesche ge zant te Londen, die de verdere onderhan delingen in het bekende conflict zal te leiden hebben, is nog niet benoemd. RUSLAND. Uit Odessa wordt aan de Daily News gemeld, dat te Charkow politieke arrestatiën hebben plaats gehad. De voornaamste hoof den der geheime politie ontvingen dreigbrie ven. Een zeer groot aantal officieren in Zuid-Rusland staan onder geheim politie toezicht. ZWITSERLAND. Uit Bern wordt dd. 28 dezer gemeld, dat de Zwitsersche Bondsraad de Europeesche regeeringen zal uitnoodigen tot een op 5 Mei in de zaal van den Stendenraad te Bern te houden conferentie over bescherming van den arbeider onder overlegging van een ont werp der aan de orde komende kwesties. Zwitserland schijnt dus den moed niet op te geven eene internationale arbeidswetgeving in het leven te roepen. Schiedam, 30 Januari 1890. EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 29 Januari. De Eerste Kamer heeft de Begooting van Justitie en de daarmede* samenhangende voordracht tot uitbreiding der rechtsgebouwen te Amsterdam aangenomen. De Minister heeft verklaard niet te denken aan eene inkrimping van het personeel der Rijksveld- wacht. Bij de Begrooting van Binnenl. zaken kwamen ter sprake de inrichting van het Ethnograpisch Museum en dat voor natuur lijke historie te Leiden; de uitvoering der volkstelling de toepassing van de School wet, de zorg voor het vakonderwijs enz. De Minister verklaarde, dat hij voor zooveel dat in zijn bereik ligt, zijne zorg zal wijden aan de kostbare verzamelingen te Leidendat hij met vertrouwen de uit komsten der volkstelling tegemoet ziet

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1