BINNENLAND. FEUILLETON. In vrije uren. percents conversie-leening, tot een bedrag van f 180.000.000 met het bekende bankiers- consortium. De leening dient uitsluitend tot conversie der bekende drie oude leeningen. De keizerlijke ukaze zal binnenkort afgekon digd worden. Te Weenen wordt gemeld, dat de archi mandriet, die ter zake van beleediging van Frankrijk bij de Aschmowsche expeditie ver oordeeld werd, begenadigd is en benoemd tot hoofd van eene rijke godsdienstige stich ting in de Krim. Schïedam, 31 Januari 1890. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 30 Januari. De behandeling van de Beg root ing van Oorloginde Eerste Kamer-waarde V oor- zitter warme hulde bracht aan de nage dachtenis van den heer Van der Goes van Dirxland heeft tot een levendig debat aanleiding gegeven, waarbij vooral de heer Van Ito ij en de bekende adressen en ge schriften van den heer Tindal ter sprake bracht, ook zijnerzijds de vrees uitsprekende, dat de mobilisatie bij ons te lande in tijden van gevaar niet voldoende verzekerd is. De Minister verzekerde het tegendeel, en verklaarde zich bereid, dit in comité- generaal nader aan te tooiien. De heer Van Roijen en ook de heer Wertheim meen den echter voor de Eerste Kamer niet te mogen aanvaarden de verantwoordelijkheid, die daaruit zou voortvloeien, terwijl de hee- ren Wertheim en Van Swin deren ver klaarden, dat zij, onafhankelijk van de kwestie van vertrouwen en alleen in afwachting van 's Ministers plannen, de Begrooting zouden aannemen. Deze werd dan ook aangeno men met 33 tegen 3 stemmen, die van de heeren v. Roijen, Welt en v. d. Br eg gen. Ook de Spoorwegbegrooting en de Wat er s taatsbegrooti ng werden aangenomen. Bij de behandeling der begrooting van Suriname kwam het bekende conflict ter spraken. Op een vraag van den heer Wert heim gat de Minister inlichtingen,waarin hij de houding van den Gouverneur meer voor den vorm dan in het wezen afkeurde, wijzende op de machtsaanmatiging der Staten, die intusschen geacht kunnen worden amende honorable te hebben gedaan. Plannen tot ontwikkeling van Suriname zullen weldra worden ter hand genomen. De beraadslaging wordt heden-ochtend voorgezet. Wegens ziekte of ongesteldheid zijn nog de volgende leden der Eerste Kamer ver hinderd de vergaderingen van dat Staats lichaam bij te wonen, de heeren Smits van Oyen, Smitz, Van Eysinga, Moolenburgh, Van Tienhoven, Melvil van Lijnden, Breuning, Stork, Henri Smits, van Nispen en Muller. De Minister van Buitenlandsche zaken heeft in de Eerste Kamer de mededeeling gedaan, dat de Braziliaansche consulate Rotterdam is afgezet, maar onze consul te Rio Janeiro blijft. Naar aanleiding van een min of meer verontrustend bericht in een der dagbladen omtrent den gezondheidstoestand van H. M. de Koningin en van H. K. H. prinses Wil- helmina deelt men ons mede, dat H. K. H. prinses Wilhelmina reeds sedert ruim drie weken hare gewone lessen hervatte en bij gunstig weder uitging. De ongesteldheid, waaraan H. K. H. gedurende de laatste da gen der Kerstvacantie leed, was dan ook gelukkig slechts van lichten aard en korten duur. H. M. de Koningin heeft zich tenge volge eener zware verkoudheid sedert eenige dagen moeten ontzien, doch het is onjuist dat H. M. hare vertrekken niet zou hebben mo gen verlaten. (IV. R. Ct.) Men heeft gevraagd, waarom aan den kapitein van het Fransche schip Emma, die de bemanning der Leerdam heeft gered, niet een Nederlandsche ridderorde is verleend. De reden, waarom dit niet is geschied, is daarin gelegen, dat in dergelijke gevallen het gebruikelijk is de medailjetoe te kennen, welke daarvoor is ingesteld. Intusschen ver nemen wij, dat bij de Regeering in overwe ging is genomen voor ditbuitengewoon geval een ridderorde toe te kennen, maar dat nog geen beslissing heeft plaats gehad. (C.) De heer F. Knobel, onze nieuwe consul- generaal te Teheran, is Zondag jl. aldaar aangekomen, De shah van Perzië heeft de beleefdheid gehad, voor den heer Knobel aan elk station in zijn Rijk paarden beschik baar te stellen, zoodat hij niet van kameelen behoefde gebruik te maken. Te Bassorah in Turkije heeft dezer dagen een zeer ernstig gevecht plaats gehad tus- schen militairen en eenige onder Nederland sche bescherming staande schippers, naar (10) IV. Het ongelulcliige IL.een.tje. Beentje was nu zes-en-twintig jaren oud en moeder van twee lieve kinderen. Verdriet meer nog dan gebrek had haar ondermijnd. Zij kwijnde weg en de verraderlijke koortsen, die den teringachtigen staat, waarin zij was, openbaarden, boezemden aan den geneesheer de grootste bezorgdheid in. Wel was nog haar leven niet in onmiddellijk gevaar, maar toch werd het duidelijk, dat zij niet lang meer weerstand zou kunnen bieden aan eene ziekte, die hare laatste krachten sloopte. Hare woning is eene bedompte achterkamer op de derde verdieping van een oud bouw vallig huis. Een tochtig raam, van kleine groengeworden glasruiten gebrekkig voorzien, ziet uit op de achterwoningen harer over buren. Slechts een eng gangetje, een nauwe doorloop in dezen doolhof van in elkander kronkelende steegjes, moet licht brengen in het Jaag vertrekje, dat Leentje bewoont. Ten einde raad heeft zij, nu drie maanden geleden, deze woning gehuurd. Twaalfstuivers huur, het is nog veel voor de ongelukkige vrouwmaar waar zal zij goedkooper in de stad terecht komen Eene bedstede naast de deux-, jaren i-eeds geleden uit slecht vurenhout binnen het vertrekje getimmerd, laat nauwelijks de noodige ruimte over, om de kookkachel te plaatsen, die haar rook door een lange ijze ren pijp moet ontlasten in een reusachtigen schoorsteen, vindingrijk genoeg opgebouwd, om de tien rnedebewoneis, naast en onder elkander wonend, ten sobere gerieve te zijn. De houten vloer, lang geleden voor het laatst geverfd, is bijna overal afgesleten en de koppen van vele verroeste spijkers, waarmede de delen aan de schuddende balken zijn be vestigd, steken onbarmhartig genoeg uit, om voetjes, grover dan die van juf Marie, telkens pijnlijk aan te doen. Op dien ingezakten vloei' staat nog in den hoek naast het raam een ijzei'en ledikant, zonder goi'dijn, voor een kind slechts bruikbaareen houten tafel een kastje en vier oude matten stoeltjes, waarvan twee reeds hunne rugleuningen vei'loren hebben. Eene steile trap, die tevens tot ingang dient van deze geheele achterwoning voert u door donkere portalen, op ieder der drie verdie pingen, tot het vex blijt der armoede, dat het ongelukkige Leentje nu bewoont. Het is middag. Het was een vi'eeselijke nacht, dien zij heeft doorgeworsteld. Zij was het i'eeds gewoon gewoi'deu, om gedui'ende aanleiding waarvan de militairen geweld ge pleegd hebben op het Nederlandsch consu laat aldaar. De vertegen wooi'diging der Neder landsche Regeering heeft het vooi'gevallerie ter kennis gebracht van de Verheven Porte en op billijke voldoening aangedrongen. De heer D. F. W. Prins heeft zijne be noeming tot lid van den Gemeenteraad aan genomen. Te Maassluis is uit het Hellinggat op gehaald het lijk van zekeren L. D., die, de brug willende overgaan, deze door bij ziendheid, duisternis en storm niet heeft kunnen vinden en alzoo in het water is ge raakt. Woensdag-avond is van de beugvisscherij te Maassluis aangekomen Willem, schipper De Zeeuw, welke door een stortzee in den storm van Zondag jl. twee matrozen verloor, die over boord geslagen en verdronken zijn een ander matroos werd zwaar gekwetst aangebracht. Door het omtrappen van een brandende lantaarn door een paard, is de schuur van den bouwman J, van der Griend te Zuid- Beierland, met den geheele voorraad granen en hooi benevens 40 stuks hoornvee, eene prooi der vlammen geworden. Gisteren-nacht hebben een tweetal op wacht zijnde politie-agenten te Rotterdam een groote hoeveelheid gedistilleerd aange houden, dat ongedekt werd vervoerd. Het gedistilleerd is in beslag genomen en tegen den vervoerder proces-verbaal opgemaakt. Hebben de Amsterdamsche broodbakkei's en broodfabrieken in het begin van deze maand door de modeziekte in hun debiet geleden, het publiek beijvert zich thans de toege brachte schade te herstellen, zegt de Neder- landsche Bakkers-Ct. Het eet thans zoo goed, dat het allen schijn heeft of de her stellende zieken hun verloren krachten door broodgebruik trachten te herwinnen. Geen plaats in de Zaanstreek is aan be volking stei'ker toegenomen dan Wormerveer. Voor ongeveer 50 jaar even 3000 zielen tellende, was de bevolking op 1 Januai'i 11. meerdere ui'en van den nacht af te wachten, wannëei' haar man zou thuis komen. Twee drie urenhet was haar niet vreemd meer. Maar dezen nacht is hij in het geheel niet wedergekeerdde eerste nacht, dat zij al leen is geweest in de driejaren, dat zij ge huwd is! Toen het vier uur was, heeft zij het niet langer kunnen uithouden op haar bed en vol onrust heeft zij snikkend haar duister vertrekje ontelbare malen op en neer geloopen. Vijf uur sloeg het op den toren en hij was nog niet wedergekeex'dIn haar angst heeft zij zich vluchtig gekleed en zij is met haar uitgeput lichaam de steile trap afgékropen, om op de straat te zien, of hij niet komen zou. In de buurten der axmen is het vroeg dag. Toen tegen half zes de oude wekster voorbij de steile trap kwam, schrikte zij hevig. »Goede Godriep het oudje uit, daar ligt een vrouw tuschen de deur en de trap 1" Zij moest moeite doen, om de deur zoo te openen, dat zij geen let sel deed aan de vrouw, die met haai- beenen tusschen de hoofddeur beklemd lag. Toen de oude wekster zich vergewist had, wie de vrouw was, die zij in zulk eendeei'- niswaardige staat aantrof, riep zij ander maal uit »Goeje hemel [buurvrouw Leentje! ben jij het!" en op den grond nederknie- lend hief het goede oudje Leentje's hoofd een weinig op van de onderste trede der trap, waarop haar hoofd was nedergevalleu

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2