"urn 5000 inwoners. Het stadje is welvarend eu wordt eene groote handels- en fabrieks plaats. Uit Nicuwediep wordt van gisteren ge schreven, dat het onbekende schip, dat Zon- aS in de Zuidergronden verongelukte, is 8ebleken een groote, ijzeren bark te zijn k'oweest, die thans op den Amerikaanschen I op 4 vadem water, gezonken ligt. Bij aS water waren ra's en stengen en een 8edeelte van het achterschip zichtbaar. egens de onstuimige zee kon men geen °r|derzoek naar den naam van het schip in zeilen. De uitgifte der goedkoope namiddag-retour- aarten op den Rhijnspoorweg tusschen U'ocht en Amsterdam, waarvan wij dezer '|agen melding maakten, zal aanvangen op f'n lsten Febuari en bij wijze van proef plaats hebben tot het laatste van April a. s. Men schrijft uit Weert De influenza heerscht in deze stad bijzon» *'er hevig. Bijna ieder huisgezin heeft zijn 'Ü'lers. Onder het aantal studenten van het Uollege zijn 27 personen aangetast, terwijl °P de Broederschool 19 lijders worden aan troffen. (7'.) Gisteren-namiddag zijn ook de vader, moe- er en zuster der verdachte valsche munters D' Rozendaal, op last der justitie in hechtenis genomen en naar Breda overgebracht. Ingezonden Mededeelingen. d 20 cent per regel. ledi.gaiij! 's hel begin va*» alle en de traagheid is een kwaad, dat Noodzakelijk alle geluk verstoren moet. Zij Verlamt de wilskracht, voedt kwade neigin- Son, en voert elkeen, die zich aan hare roaclit niet weet te onttrekken, naar het Ze<telijke of geldelijke verderf, of naar beiden J°e- Maar hoe kan hij zich vermannen tot Jachtige werkzaamheid, wien alle ledematen a's lood zoo zwaar geworden zijn, die gedu- ''8 met eene onoverkomelijke vermoeidheid le kampen heeft, en die eindelijk tot eene laagheid gedwongen wordt, vroeger geheel Vreemd aan zijn karakter? Deze zwaarte 00 loomheid van al zijne ledematen is niets anders dan eene kwaal, welker oorsprong tn zoeken moet in gestoorden bloedsomloop eri zei»Arm schaap, ben je van de trap gestruikeld! Kom Leentje, probeer eens, of •j6 niet kan opstaan. Wordt eens wakker, buurvrouw Leentje" en terwijl zij moeite ueed om haar op deze wijze te wekken, fchudde zij haar aan den arm, die machte- °°s weder nedergleed langs haar lichaam, f°en het oudje hem losliet. Het oudje schudde nu haar grijs hoofd en !'ezag Leentje nog eens metgroote bezorgdheid ,lj voelde met bevende hand opj het koude ^°urhoofd van de ongelukkige vrouw, maakte baai- goed los en stak haar hand er tusschen, 0(n zich te vergewissen, of zij nog leefde. is niet dood, want haar hartje klopt N°g", sprak het oudje tot zich-zelve. Kon 'u haar maar mtar boven dragen. Maar de !'.'aP is te steil. Zeker een beroerte. Arm j'nd, nog ioo jong en al zooveel ellende be leefd!" 7,ij bedacht zich een oogenblik, wat zij met 'et ongelukkige Leentje doen moest. «Ze is er te braaf voor, prevelde zij, om aan kwade dingen te denken. Maar niet ieder een kent haar, en een arm mensch komt zoo Spoedig in verdenking. Als het iets tusschen 'aar en haar man is, zou zij voor geen geld van de wereld willen, dat de hui len wacht er mee gemoeid werd! Ik wou, '.at ik haar goed en wel boven had t eder dacht zij een oogenblik na. «Hier 1Si er in het geheele huis geen een, die ik en de daardoor veroorzaakte storing in de stofwisseling. Door het gebruik van de echte Zwitsersche Pillen van den apotheker Richard Brandt, bij de apothekers voor 70 Centen de doos verkrijgbaar, brenge men het bloed weder in gezonde beweging en regele de spijsverteering, dan zal men spoedig zien dat de loomheid in de ledematen verdwijnt en dat de genezen persoon weder frisch en vroolijk aan den arbeid kan gaan. Men lette vooral- op het witte kruis in het roode veld en op den voornaam. Verkrijgbaar bij D. MALTHA, Schiedam. GEMENGDE BERICHTEN. Iemand uit Utrecht, gelogeerd in een hotel op het Damrak te Amsterdam, is in den nacht van Maandag op Dinsdag, gedurende een ritje met een aapje zijn portefeuille, inhoudende ongeveer 1600 gulden aan bank biljetten en een hypotheekbrief van f 2000, kwijtgeraakt. De man werd 's morgens vroeg in beschonken staat gevonden op de trap pen van de Beurs en wist natuurlijk weinig aanwijzingen te doen. Vermoedelijk is de een of andere zakkenroller onderweg in het rijtuig geslopen en heeft dit, na zijn slag geslagen te hebben, weer even ongemerkt verlaten. De aapjeskoetsier, de bestolene, en de nummers der bankbiljetten zijn bekend. Uit deze gegevens heeft nu de recherche last om den dief, de éenige onbekende grootheid in dit vraagstuk, uit te visschen. In het Stads-bestedelingenhuis te Amster dam worden de opgenomen vondelingen nu eens katholiek, dan weder protestantsch ge doopt, daar, natuurlijk, niet aan de kinderen gezien kan worden tot welk geloof de ouders behooren. Onlangs kwam het volgende eigenaardig geval voor. Een kindje, niet ouder dan enkele dagen, werd gevonden vóór het Stads-Beste- delingenhuis en liefderijk opgenomen. Nadat het eenige weken in het gesticht was, werd het protestantsch gedoopt. Hoe 't mogelijk is, blijft een raadsel, maar 't is een onomstootbaar feit, dat de moeders van de vondelingen bijna altijd de middelen weten te vinden om er achter te komen wat het lot is van haar kinderen. De arme schep sels, die dikwijls in wanhoop',van haarteeder kroost scheiden, blijven toch innig gehecht aan de verlaten wichtjes. Zoo ook in het bovengenoemd geval. De het zou durven toevertrouwen! Wacht, riep het zorgzame oudje uit, hier naast, Kee, dat mensch kan je vertrouwendie moet helpen!" Terwijl zij dit laatste zegt, legt zij vol bezorgdheid Leentje's hoofd op de onderste trede der trap neder, stapt over haar lichaam heen, trekt achter zich de hoofddeur op een kiertje dicht en loopt nu haastig naar Kee, nog een sterke vrouw van middelbaren leef tijd, die gelukkig reeds op was en aan wie Trui, de oude wekster, hare ontmoeting mededeelt. «Mensch, mensch, watje zegtwatje zegt roept Kee uit, kom laat ons gauw gaan, om te helpen. Je weet, ze is van mijn geloof, als het zoo erg is, als je zegt dan moet er een onzer Heeren bijgehaald worden." «Grut, Grutdat ik daar niet aangedacht heb!" en terwijl het oudje dit zeide, sloeg zij zich voor het gerimpeld voorhoofd. «Je weet Kee, ik ben niet van je religie, maar ik had er toch aan moeten denken. In zich-zelve pruttelend, wijl zij er niet aan gedacht heeft, dat die Leentje Roomsch is en dat de Roomschen voor niets ter wereld zonder priester willen sterven, loopt het brave oudje op een drafje Kee vooruit, terwijl zij haar toeroept«gauw, Kee, haast je, het zal nog niet te laat zijn Kee volgt haar onmiddellijk, »j ij bent sterker dan ik, zegt Trui, neem haar onder de armen, dan zal ik haar bij de beenen nemen. Als moeder van het kindje woonde te Leiden en hoorde, hoewel zij katholiek was, dat het kind protestant zou worden. Dit kon zij on mogelijk verkroppen. Metgroote moeite bracht zij 't noodige bijeen voor een reis naar Amsterdam en meldde zich aan het Bestede- lingenhuis om haar kind op te eischen. »Ja, heel goed, vrouwtje," kreeg zij ten antwoord, «maar wie kan zeggen dat 't jou kind is. Dejkleine was slechts enkele dagen, toen zij hier werd opgenomen." »0 laat mij de kinderen eens zien." riep het arme mensch, ik verzeker u, dat ik mijn kind uit alle zal herkennen." En werkelijk, zoo was het. Hoewel demoe der het kind slechts enkele dagen verzorgd en het nu reeds maanden van haar weg was, herkende zij het dadelijk door het moederlijk instinct. Nadat een nader onderzoek was ingesteld naar de waarheid van de bewerin gen der vrouw kreeg zij het kind terug, dat zij thans wel dubbel lief mag hebben. (ISbl. v. Ned.) Een bejaarde visscher op Tessel voedde zijn zoon wel wat streng op. Toen de jonge ling dezer dagen 's avonds na elf uur van een partijtje, in geheel normalen toestand, huiswaarts keerde, wilde de vader de deur niet openen en voegde zijn zoon toe, dat hij gerust kon heengaan. Deze verwijderde zich doch ging achter het huis, ontdeed zich van zijn schoeisel, klom handig over het dak en liet zich door den ouderwetschen schoorsteen naar beneden zakken. Na zich van roet te hebben gezuiverd, ontkleedde hij zich en kroop in een achterkamertje in 't bed. De vader had dra berouw over zijn gestrengheid, begon zich ongerust te maken en ging zijn jongen zoeken. Na een paar uren keerde hij terug. De zoon was nergens te vinden. De guit sliep intusschen overheerlijk, en verbaasde 's morgens bij 't ontwaken zijn ouders even zeer als hij hen verblijdde. Vervolg Binnenland. Vergadering van den Gemeenteraad op Vrij- i dag 31 Jannari 1890, des namiddags 2 uren. Afwezig de heeren J. B. Nolet, DeBruijn en v. d. Schalk. Er bestaan twee vacatures. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken: o. a. N. B. eene mis sive van den heer Dijkmans, inhoudende het bericht, dat hij zijn ontslag als Lid van den Raad neemt. Voor kennisgeving aangenomen we haar maar eerst op bed hebben, dan kan je zien, wat ze scheelt." Met groote moeite hebben Trui en Kee haar naar boven gedragen. De trap is steil en hoog en de treden zijn zeer afgesleten. Zij leggen haar voorzichtig in bed en Kee haar nu eerst eens goed gadeslaande, drukt hare bevinding aldus uit: «Ze ligt in een flauwte, Trui, zou ze van de trap gevallen zijn «Schepsel, zie je 't niet, 't is een beroerte; of ze van de trap gevallen is, weet ik niet maar, het is te zien, ze ligt in een attakt van beroerte!" »Ik geloof het ook, Trui; weet je wat? ga naar dokter Edelmg, die zal wel aanstonds met je meegaan, dan zat ik naar de kerk loopen en een onzer gees telijken medebrengen." De oude Trui had goed gezien. Toen de dokter de zieke nauwkeurig onderzocht had, sprak hij tot den priester, die naast hem stond aan het ziekbed van de ongelukkige vrouw«Het is noodig haar het H. Oliesel te geven ik vrees, dat zij te zwak zal zijn, om aan deze attaque te wederstaan." «Zou zij, dokter, vraagt Trui, vol belang stelling, van nacht van de trap gevallen zijn «Ik geloof het niet, moedertje, voor zoo ver ik ontdekken kan, is er niets bij haar gebroken. Toch begrijp ik mij niet, hoe gij haar zoo gevonden hebt." {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3