Bii dit {immer bekoort een 13e Jaarg. Zondag 2 en Maandag 3 Februari 1890. No. 3600. VERSCHIJNT DAGELIJKS. ALGEMEEN OVERZICHT. Bureau: Baterstraat, E 39. Prijs van dit Klad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Het Huis van afgevaardigden der Ver enigde Staten heeft het wetsontwerp be treffende de te houden wereldtentoonstelling aangenomen, waarbij de stad New-York ge machtigd wordt voor dat doel eene som van Hl millioen dollar te besteden. He Vereenigde Staten van N.-Amerika hebben thans de republiek der Vereenigde Staten van Brazilië erkend, doordien presi dent Harrison den nieuwen gezant Valente Gri den specialen gezant Mendoca otticieel heeft ontvangen. President Harrison drukte 2ljn vreugde uit over den vreedzamen omkeer eG beloofde met de Braziliaansche regeering ®teeds de beste relation te blijven onder houden. BELGIE. Hoor de Kamer is eergisteren met 59 te- Ren 19 stemmen de bepaling aangenomen, •Jat alien, die na 1891 studeeren, te beginnen met 1 Januari 1895, in de Vlaamsche pro vinciën niet meer tot advocaat of notaris hunnen benoemd worden als zij niet genoeg zaam met de Nederlandsche taal vertrouwd zijn. Hrie leden bleven buiten stemming. Van 'le linkerzijde werd door Bara heftig tegen ®n door Buis en Lippens vóór de aanneming Van het voorstel gestreden. Van de rechter zijde weid het voorstel door Jacobs en Av'oeste gesteund. DUITSCHLAND. Voor den ontslapen str ijder, baron von Fran kenstein, worden, evenals indertijd bij het overlijden van Malinkrodt geschiedde, aller- Wege zielmissen opgedragen. Te Munster, te Trier, Mentz, Breslau, Dantzig, enz. wor- •h'n de geloovigen door de hooge kerkelijke overheid opgeroepen tot bijwoning eener plechtige uitvaart voor de ziel van wijlen vrijheer von und zu Frankenstein. Aan den Zoon des overledenen heeft ook de kardinaal- staatssecretaris Rainpolla namens Z. H. den Paus een telegram van innige deelneming ge zonden. Prins Bismarck bee ftvolgens de SM. lolksz. op 21 dezer aan den Pruisischen gezant bij den H. Stoel, von Scblözer een dépêche gezonden, houdende gunstige verklaringen van de vrij heid der katholieke missiën in het gebied der Duitsche koloniën. Aan de Germania is echter gebleken, dat deze dépêche eigen- hjh slechts weergeeft, wat in den Rijksdag- in antwoord op het voorstel van Windhorst van regeeringswege was verklaard. Met dat al blijft de vrijheid der katholieke missiën alweder discretionair en door geen wet ge waarborgd. Rij eene wisseling van ministerie of politieke berekening kunnen terstond de bakens worden verzetWat Windhorst eischte als een recht, is nu slechts een gunst. De benoeming van den opperpresident der Rijnprovincie, baron van Berleppsch, tot Pruisisch minister van koophandel, is geschied om Bismarck te ontheffen van een deel zijner werkzaamheden op het gebied der binnen- landsche Staatkunde de opperste leiding der ceconomische en handelspolitiek blijft des niettemin in" Bismarck's hand. De afdeeling van het mijnwezen en der ijzersmelterijen, thans behoorende tot het ressort van den minister van openbare werken, is thans ge voegd bij het departement van koophandel. De nieuwe minister zal zich in de eerste plaats hebben bezig te houden met de ar beidswetgeving, welke o. a. zal worden uit gebreid door een wetsontwerp tot het in stellen van raden van nijverheid en verzoening op initiatief' van den Staat. ENGELAND. Uit Londen wordt door de Truth gemeld, dat prinses Victoria, de tweede dochter van keizerin Frederik, aan den Keizer de toe stemming gevraagd en van dezen verkregen heeft, in den vreetnde te gaan wonen. De Keizer heeft haar een jaarlijksch inkomen van f 100.000 toegezegd. Sinds de verbreking der huwelijksplannen met den prins van Battenberg is de prinses liever niet in Duitschland, zoodat zij zich naar Engeland zal begeven, om daar voor langen tijd in ge zelschap der Koningin, haar grootmoeder, te vertoeven. Gisteren had te Swansea eene groote bijeenkomst plaats van blikfabrikanten en vertegenwoordigers der werkliedenvereeni- gingen. Ten einde de prijzen te doen stijgen werd er besloten de productie te beperken door eene tijdelijke staking van den arbeid. Er werden aanstalten getroffen om in Maart den arbeid gedurende veertien dagen te laten stilstaan. ITALIË. De minister-president Crispi heeft de voor bereiding van een wetsontwerp bevolen om verbetering te brengen in den financieelen toestand van Rome. Nog voor de Paaschva- cantie zal het voorstel in de Kamer ko men. Omtrent den overleden he/tog van Aosta, broeder van koning Humbert, wordt aan de Monde uit Rome geschreven, dat de hertog zeer godsdienstig leefde en een afkeer had van een verblijf te Rome. Men vertelt hier omtrent, dat Crispi den hertog indertijd poogde te bewegen, met zijne vrouw, prin ses Laetitia, naar Rome te gaan, waar dan liet kind, dat stond geboren te worden, indien het een jongen was, den naam van »graaf van Rome" zou hebben ontvangen. De her tog wees dit voorstel van den maconnieken minister echter beslist van de hand. Slechts zeer zelden zag mon hem in de Eeuwige Stad, en ingevolge zijn verzoek werd het algemeen inspectoraat van de kavalerie, aan welks hoofd hij stond, naar Turijn verplaatst. De oudste zoon van den hertog, die den titel en de waardigheid zijns vaders heeft geërfd, j isingelijks besloten, zich in deze stad met terwoon te vestigen. Meer dan 250 officieren zijn door den mi nister van oorlog voorgedragen om op pensi oen gesteld te worden en de minister blijft weigerachtig aan de verschillende verzoeken i gehoor te geven om de oudere officieren in de vestingen te plaatsen. Het geheele kader van het leger zal herzien worden en binnen twee jaren, vertrouwt men aan het minis terie, zullen alle ouderen van dagen vervan- gen zijn. OOSTENRIJK- HONGARIJE. Ter gelegenheid van den sterfdag van kroonprins Rudolf 30 Januari begaf zich de Keizer eergisteren naar de Capucij- nerkerk, waai- hij geruimen tijd bij het" graf van den Kroonprins vertoefde. Op het graf van den Kroonprins werd een groot aantal kransen nedergelegd, o. a. ook door de kroonprinses Stephanie en haar dochtertje Elisabeth. De keizerlijke graftombe in de Capucijnerkerk was met rouwfloers behangen. Bijna alle Hongaarsche, alsook de provin ciale bladen, bevatten bij gelegenheid van den sterfdag van kroonprins Rudolf patriotische artikelen, waarin de zielskracht en het plicht besef van den Keizer geprezen worden, de dank der volkeren uitgesproken en op het herstel van den nationalen vrede in Oosten rijk gewezen wordt. RUSLAND. De Czaar moet bepaald hebben, dat alle leden der keizerlijke familie minstens een derde gedeelte van het jaar in Rusland moeten doorbrengen. Ook moet de Czaar het dragen van Russische stoffen door leden van het vorstelijk huis bevolen hebben in het nationaal belang; de kleedingstukken moeten bovendien in Rusland gemaakt worden. In verband met de mededeelingen van NIEUWE SCHEDAMSCHE COURANT O--,. J».

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1