-- h 1890 N VERSCHIJNT DAGELIJKS. 1M o. Bureau: Boterstraat, E 39. I'rijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 ranco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 ALGEMEEN OVERZICHT. AMERIKA. De Canadeesche Kamer van afgevaardigden l'eeft met algemeene stemmen eene motie ingenomen, waarin te zeerste wordt ontkend, dat Canada denkt aan de verbreking van den Vind met het Britsche rijk en evenzeer dat ei' onder een deel der bevolking een bewe ging in dien zin zou zijn ontstaan. In Brazilië schijnt de toestand alles be halve gunstig te zijn. Telegrammen uitltio 'uelden, dat aldaar complete anarchie heerscht. lederen dag hebben botsingen in de straten plaats en de val van maarschalk da Fon- ;oca schijnt onvermijdelijk. Men verzekert nok, dat een scheuring tusschen de Noor delijke en Zuidelijke staten der republiek dreigt. DUITSCHLAND. De nieuwe minister van koophandel in Druisen is 47 jaren oud. Door zijne vroegere studiën betreffende de Silezisehe kolenmijnen »s hij van de aangelegenheden van het mijn- Werkersbedrijf' goed op de hoogte. Hij is de schoonzoon van een der rijkste en grootste eigenaars van mijnen in Silezie. Baron von Berleppsch, die thans tot Prui sisch minister van koophandel is benoemd, beeft eene snelle carrière gemaakt. In de Vorige lente was hij nog slechts regeeringspre- ■sident te Dusseldorp. Sinds werd hij benoemd tot opperpresident der Rijnprovincie en thans is hij reeds lid van het Pruisische ministerie. De benoeming van baron von Berleppsch ontleent geen gering gewicht aan het feit, dat hij, als gouverneur van de Rijnprovincie, overwegenden invloed gehad heelt op de vreedzame oplossing van de groote werkstaking der mijnwerkers aldaar in het vorige jaar. Geheel tegen den drang van andere hooge ambtenaren in, weigerde hij principieel de hulp in te roepen der mi litaire Overheid; persoonlijk trad hij in óver- b'g met rle werkstakers, bood met succès zijne bemiddeling tusschen hen en de mijtibezit- ters, en verdedigde bij de Regeering met bracht het standpunt eener voorzichtige en verzoenende tactiek, waarmede hij op den Keizer persoonlijk een gunstigen indruk maakte. Wederom zullen zich bij de verkiezingen voor den Rijksdag in Elzas-Lotharingen bijna uitsluitend geestelijken kandidaat stellen. Lotharingen, dat vier leden afvaardigde, 1 allen priesters, zal ook ditmaal weder gees telijken kiezen; onder de vijf te herkiezen afgevaardigden van den Elzas bevinden zich slechts twee leeken. ■H Wf tï mr I'rijs der Advertentiën Van 1-— 6 regels ƒ0.60 Elk gewone regel meer»0.i0 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. FRANKRIJK. De National weet uit vertrouwbare bron te melden, dat er in den Zaterdag morgen ge houden ministerraad een ernstig verschil van meening ontstaan is tusschen den minister van justitie eu den heer Rouvier in zake de vervolgingen, in te stellen tegen de gewe zen directeuren van het Comptoir d' Ea- compte. PORTUGAL. De onderhandelingen met Engeland over het gebied van de Shiré en de Zambesi zijn voorloopig geheel afgebroken. Majoor Serpa Pinto blijft zonder bijzondere zending voor loopig in Afrika. De Portugeesche regeering wil van haren kant alle anti-Engelsche betoo gingen vermijden. liet Kabinet-Serpa Pimentel, dat zijne houding tegenover Engeland uiterst correct wil houden, staat er op, dat vóór alles de betwiste Afrikaansche streken ontruimd wor den volgens het besluit aan het afgetreden ministerie door het Engelsche ultimatum af gedwongen. Het heeft in dezen zin strenge hevelen aan de overheden van Mozambique gegevenop het oogenblik is men dan ook met de ontruiming bezig. Eerst als deze geheel is afgeloopen, zullen de onderhande lingen hervat worden. Zij zullen namens Portugal te Londen gevoerd worden door den heer Baronas Freitas, die in de plaats van den heer d'Antas tot Britsch gezant te Lon den is benoemd. Zaterdag is de heer d'Antas plotseling naar Lissabon vertrokken ditover- haast vertrek trok de aandacht, doch d'Antas deed aan het ministerie van buitenl. zaken weten, dat zijne afwezigheid nog slechts tij delijk was en dat de eerste gezantschapsse cretaris gedurende dien tijd met de waar neming zijner function was belast. In verband met de reeds meermalen op geworpen kwestie om het geschil door een scheidsrechter te doen uitmaken, verdient het de aandacht, dat er in de laatste dagen eene drukke wisseling van nota's tusschen den nuntius te Lissabonenden kardinaal-staats secretaris van Z. H. Leo XIII heeft plaats gehad. Ook is er sprake van dat mgr. Meseli uit Rome naar Lissabon zou vertrekken met een eigenhandig schrijven van Z. H. aan koning Carlos. ROME. In de kerk van Monserrato te Rome, die op order van den Spaanschen gezant bij den H. Stoel prachtig versierd was, heeft Woens dag jl een plechtige dienst van dankzegging plaats gehad wegens de genezing van Alfonso XIII. De Spaansche gezanten bij Vaticaan en Quirinaal, tal van prelaten en de geheele Spaansche kolonie woonden den dienst bij, waaronder eene predikatie in de Spaansche taal werd gehouden door pater Pandero, procureur der Franciscanen. Voor de zielerust van baron von Franken stein werd Vrijdag jl. in het Dtiitsch college der Anima te Rome eene Mis van re quiem gecelebreerd, waarbij alle te Rome aanwezige Duitsche prelaten en geestelijken en de geheele Duitsche kolonie tegenwoor dig waren. RUSLAND. Uit St. Petersburg wordt aan een Belgisch blad gemeld, dat de Russische regeering een nota heeft doen publieeeren, waarin de in trige welke te Parijs tot het in 't leven roepen van eene Fransch-Russische alliantie wordt gesmeed, scherp gelaakt wordt. Het offieieele Rusland, zoo heet het in bedoelde nota, heeft dikwijls genoeg van zijne liefde tot den vrede doen blijken, dan dat het bui tenland zich op dit punt zou kunnen bedrie gen. Tevens wordt in herinnering gebracht, dat Katkoff door den Czaar streng werd gestraft, toen hij zich had laten verleiden te Parijs ten gunste van genoemde alliantie te intrigeeren. Deze officieuze nota zal niet na laten te Parijs de geestdrift voor de Russen eenigszins te doen bedaren. Uit de Russische officieuze bladen blijkt, dat er te St. Petersburg eene sterke ver bolgenheid heerscht tegen de Chineesche regeering, die aan de Siberische grenzen ver schillende maatregelen neemt, zooals het aanleggen van spoorwegen enz., die Rusland zeer weinig naar den zin zijn, omdat heter eene bedreiging zijner bezittingen in ziet. De provincie Mandsjoerije wordt door China zoo snel gekoloniseerd, dat de concentratie van vijftig duizend Chineesche soldaten aldaar zeer weinig bezwaar zou opleveren. De Nowoje Wjedomosti dringt daarom sterk er op aan, dat ten minste het Russische eskader in de Stille Zuidzee versterkt en de waak zaamheid aan de grenzen verdubbeld worde. Door de Times worden nader de mededee- lingen bevestigd omtrent het vermoorden van Siberische verbannenen te Jakutsk, terwijl er tevens de beschrijving van het schijn-ge rechtshof wordt aan toegevoegd, dat op valsch getuigenis de doodstraf en levenslange ge vangenisstraf uitsprak. De gouverneur, )sta- schin, is in plaats van gestraft, bevorderd geworden. SPANJE. Uit Madrid wordt van 1 Februari gemeld De houding, door de pretendenten aangenomen X

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1