13e Jaaro:. Woensdag 5 Februari 1890. No. 3602. VER'SCH1JNT DAGELIJKS. o Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs va» dit Blad Prijs der Advertentiën ALGEMEEN OVERZICHT. Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van tien inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 2d Jnni 1881 Stshlno. J24.) Van 16 regelsƒ0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. -&*%■ v'v.'vV >.x> AMERIKA. it Washington wordt van gisteren ge seind De woning van. Tracy, secretaris van staat voor marine is heden-ochtend door and vernield. Mevrouw Tracy en hare doch- 'er zijn in de vlammen omgekomen. Hare 'ijken zijn onder de puinhoopen gevonden. Re heer Tracy is gered op het oogenblik •'at hij zijn bewustzijn verloor. In het wetgevend lichaam te Washington ls men het oneens betreffende het subsidie- °ntwerp voor de wereldtentoonstelling van V2. Er is groote kans dat de wet mis lukt. DUITSCHLAND. De Keizer ontving gisteren den fabrikant 'iedrich Krupp in een langdurig gehoor en z°u heden hij het parlementair diner ten huize van prins Bismarck den voornaamsten 'abrikant in de Saar-streek, vrijheer Von 8tumm, ontmoeten. Deze laatste is kort Wieden reeds in het geheim op Friedrichs- ''uhe liij Bismarck geweest. Het is duide lijk dat de Keizer persoonlijk met de aanzien lijkste industrieelen over het arbeidsvraagstuk ^'enscht te spreken. Keizer Wilhelm heeft ook eene opmerkelijke toespraak gericht tot de kadetten in de groote 'oilitaire kadettenschool te Lichterfelde. Hij z,"de 0. a., dat in den tegenwoordigen ern- s%en tijd aan ieder officier zware plichten zI)u opgelegd. De officieren behooren zich door eenvoud en matigheid te onderscheiden, er' alle weelde te vermijden. Onbehoorlijke W'Jragingon tegen ondergeschikten, waarover ''en Keizer in den laatsten tijd herhaaldelijk klachten ter oore zijn gekomen, wordendoor 'lem ten strengste afgekeurd. Een officier '"-hoort lankmoedig en geduldig te wezen, Uiets onredelijks te verlangen, en steeds in dachtig te zijn dat hij door een onberispe- Hjken levenswandel de tegenwoordig zoo vaak aangevallen wordende monarchie behoort te steunen. De Norddeutsche verklaart, dat de in het hekende geschrift van den kolonel Stoffel ever een bondgenootschap tusschen Frank rijk on üuitschland vervatte mededeelingen "v'er eene gedachten wisseling te dier zake |u,'t den rijkskanselier, in allen opzichte on- 11 szijn. Voor liet overige dient, dat het veoruitsc!iuiven der Duitsche grenzen niet ge- 'ut' I is om Berlijn te dekken, maar om ud-Duiischland te beschermen tegenover z'Ju nabuur, aan wiens aanvallen Duitsch- atal sedert eeuwen beeft blootgestaan. ENGELAND. Het laster-proces van Parnèll tegen de Timesnaar aanleiding der bekende docu menten van Pigott, liep gisteren plotseling af, doordien de Times aannam aan Parnèll 5000 schadevergoeding te betalen, in welk aanbod Parnèll verklaarde te berusten, hoe wel hij 100.000 had geeischt. Kardinaal Manning is onvermoeid in zijn strijd voor confessioneele scholen. Onder den titel National Education hebben de uitgevers Burns en Oates de artikelen en opstellen verzameld en in bet licht gegeven, welke de kardinaal gedurende de jongste vijfjaren over dit onderwerp schreef. Het bundeltje bevat o. a. de vijftig redenen, waarom de bijzondere scholen in Engeland behooren mee te genieten van de opbrengst der school- belastingen. De schoolwet van 1870 wordt door den prelaat scherp gecritiseerd. In zijne dReservation"gehecht aan zijne onder- teekening van het rapport der onderwijs-com- missie, verlangt de kardinaal een nieuwere en breedere wetgeving op het nationaal onderwijs, strekkende om aan het bijzonder onderwijs zijne vrijheid van zich uit te brei den terug te geven. De liberale Daily News noemt de artikelen krachtig, welsprekend en overredend. Het blad meent evenwel, dat de eischen van den kardinaal niet zullen worden ingewilligd. Berichten uit Engeland beweren, dat de Khedive Emin-Pacha de betrekking van eiviel- gouverneur van Oost-Soedan, standplaats Soeakim, heeft aangeboden, maar deze daar voor heeft bedankt, omdat bij naar Wadelai terugkeeren wil en met Duitschland onder handelt over het uitrusten van eene nieuwe expeditie. Aan persoonlijke vrienden in Duitschland heeft Emin-Pacha geseind, dat hij herstelt en zijne krachten voelt toenemen. ITALIË. In de Kamer zijn eenige interpellation aangekondigd over de krijgsverrichtingen in Ethiopië, en over ongeregeldheden, die aan de hoogeschool te Napels hebben plaats ge- bad. De minister-president Crispi heeft zich bereid verklaart te antwoorden, doch de Kamer verzocht een bepaalden dag in de week voor interpellation te bestemmen. Zaterdag is het onder de studenten der Napolitaansche universiteit tot wanordelijk heden gekomen, omdat de jongelui verlangden, dat er vacantia zou worden gegeven wegens de influenza, die nb. afnemende is. Fit vrees voor ernstiger onlusten posteerde de pre fect gewapende macht in den omtrek der universiteitsgebouwen, hetgeen de studenten zoo toornig maakte, dat zij in weerwil der vermaningen hunner professoren de sjerp van eenpolitie-officier verscheurden. Hieruit ont stond een vechtpartij, waarbij een aantal studenten gevangen werden genomen, die gisteren terecht zouden staan. Nadat de hoog leeraren zich borg hadden gesteld voor het bewaren der orde trok zich de gewapende macht terug. Bij wijze van straf zullen de lessen eenigen tijd geschorst worden: juist wat de studenten bedoeld hadden. Te Rome hebben 500 studenten op de binnenplaats der uni versiteit vergaderd, eene motie aangenomen van protest tegen de bezetting der Napo litaansche hoogeschool door de gewapende macht. Fit Massowah wordt van gisteren geseind Kapitein Tosselli heeft met een escadron eclaireurs den 29 Januari een troep aan hangers van lias Aloula, in den omtrek van Medimanat, geheel verslagen. PORTUGAL. De oorlog op handelsgebied door de Por" tugeezen tegen Engeland geopend, wordt met kracht voortgezet. Men meende, dat daaraan spoedig een einde zou komen, maar hierin heeft men zich blijkbaar vergist. Ter wijl de uitvoer naar Engeland op dezelfde hoogte blijft, neemt de invoer geweldig af. Frauschen, Spanjaarden en Belgen prolitee- ren natuurlijk van deze gelegenheid. Ver scheidene Engelsche groothandelaars te Lis sabon hebben zich laten naturaliseeren om de schadelijke gevolgen te ontgaan. Aan de Standard wordt uit Lissabon bericht, dat verscheidene kooplieden voorgesteld hebben, dat de ontvangers van Engelsche goederen daarvoor tien percent der waarde als boete zullen betalen, alvorens de goederen geland worden. In de officieele kringen te Lissabon begint men zich ongerust te maken over de vorde ringen, welke sinds bet conflict met Enge land de republikeinsche ideeën in Portugal gemaakt hebben. Voorbeen was de repu blikeinsche partij slechts vertegenwoordigd door een zekere groep professoren en ge leerden, meer theoretici dan mannen van de daad, een soort staf zonder leger. In den laatsten tijd schijnt de republikeinsche partij evenwel ook in andere klassen der maat schappij veel aanhangers te hebben geworven. Men is van meening, dat, wanneer thans een vastberaden leider als hoofd daar optrad, een man als Serpa Pinto b. v., die de koloniale strevingen der natie vertegenwoordigt, de republikeinsche partij een zeer groot gevaar voor de monarchie zou worden. Het ge lucht heeft reeds geloopen, dat Serpa Pinto

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1