Ia vrij 2 uren. F U I L L H 0 N. BINNENLAND. ïlet aftreden van minister Keuchenius. zijn ontslag zou vragen en als ambteloos burger naar Portugal terugkeeren om daar eene politieke rol te gaan spelen. Z WEDEN-EN-NOOR WEGEN. Uit Christiania wordt van gisteren gemeld: De Shorting is door den Kroonprins op last des Konings geopend. In de troonrede wordt gezegfl, dat de betrekkingen met het bui tenland niets te wenschen overlaten. Ten gevolge van het overschot op de staatsbe- grooting van het vorige jaar en de ruime opbrengst der rijksmiddelen, zullen gedurende het loopende jaar verscheidene belastingen verlicht kunnen worden. Voor den aanleg van staatsspoorwegen zal meer besteed kun nen worden. Wetsontwerpen betreffende de legerbelasting en het toezicht op den arbeid in fabrieken en tot wijziging der wet op den leerplicht worden aangekondigd. Naar de Standaard verneemt, heeft de heer mr. L. W. C. Keuchenius zijn ontslag gevraagd als minister van koloniën. De liberale coterie heeft dus haar doel be reikt. Zij is er in geslaagd dezen minister, die haar een doorn in 't oog was, uit het bestuur van koloniën en uit den raad der ministers te verdringen. Dit werk was aan de Eerste kamer voorbehouden, en een samen gaan van twintig liarer vijftig leden was genoeg om het ten uitvoer te brengen. De verwerping van de Begrooting van Koloniën door de Eerste Kamer leert ons opnieuw, hoe dit Staatslichaam voort lurend eene bedrei ging is voor het bestaan van het anti-liberaal ministerie, en hoezeer heter op aankomt, dat de tegenwoordige liberale Eerste Kamer, dat struikelblok voor elk christelijk Kabinet, op de eene of andere wijze uit den weg worde geruimd. Wij, Katholieken, voor wie minister Keuchenius nu juist geene sympathieke per soonlijkheid is, betreuren toch zijn heen gaan. Het bleek toch dat deze minister de Indische zaken ernstig opvatte, dat hij Indië om Indië wilde regeeren. En terwijl hij van den eenen kant streefde naar de zedelijke verbetering der Europeanen, van de andere zijde het Christendom onder de in landers trachtte te verbreiden, gedachtig aan de roeping die Nederland als Christennatie te vervullen heeft. Minister Keuchenius, die door eigen ervaring Indië door en door kende, wist wel, dat de inlanders veel meer eerbied hebben voor een Christen, die voor zijne overtuiging uitkomt dan voor die naam-Christenen, die hunne belijdenis zorg vuldig trachten te verbergen uit vrees het (12) V. In het Speelhol. Het is omstreeks twee uur in den namid dag, dat Herman Hesser Schuchter het gan getje, waarin zijne woning gelegen is, insluipt en zacht de trap opgaat, die naar zijne kamer leidt. Waar was hij dien nacht ge weest »Kees, de Zwierbolonder dezen bijnaam was Herman Hesser bekend in den vrienden kring, dien hij in zijne jongelingsjaren bezat. Vanwaar die bijnaam? De vriendenkring van Herman Hesser bestond uit jongelieden, die den treurigen overmoed bezaten, om onder elkander groot te gaan op eene levens wijze, die niet volstrekt bedorven jongelingen van schaamte zoude doen blozen. Uit dien vriendenkring was er één in den bloei zijner jaren bezweken. Een zeker jongeling, een zoon eener weduwe, dien zijne vrienden Kees, den fanatisme van den inlander op te wekken. Van dezen minister was niet te verwachten, wat wij J indertijd in Atjeh zagen gebeuren, dat op I kosten van het Nederlandsche gouvernement eene moskee werd herbouwd. De liberalen, die er slechts op uit zijn, Indië als melkkoe te doen dienst doen en zich verder allerminst om het geestelijk welzijn van den inlander bekommeren, konden met deze politiek geen vrede nemenzij zagen er een bedreiging in voor ons gezag in gindsche gewesten en daarom moest en zou Keuchenius, de meest geprononceerde minister van het christelijk Kabinet, vallen. Keuchenius is gevallen, maar meteere, en de man, dien wij ondanks zijne hebbelijkheid, wegens den moed zijner overtuiging hoog achten, zal in het ambteloos leven terugkee ren. Maar het ministerie schijnt niet met Keuchenius heen te gaan. Gewis heeft bet gemeend, dat, al denkt het met Keuchenius eenstemmig over de christelijke staatkunde in Indië te voeren, het in een votum, uitge bracht door zulk een onvoltallige Kamer, door een Staatscollege, dat door de wijze zijner samenstelling volstrekt niet de natie verte genwoordigt, geen reden tot aftreden behoefde te zien. Het ministerie, met of zonder Keu chenius, mag zich van den zedelijken steun der groote meerderheid van het Nederland sche volk verzekerd houden, en vinde daarin eene krachtige aansporing om onverpoosd op den weg totnutoe bewandeld, voort te gaan. Schiedam, 4 Februari 1890. Bij kon. besluit zijn aangewezen de per- ceelen of gedeelten van perceelen, welke ten behoeve van den spoorweg van Rotter dam naar Maassluis, ten algemeenen nutte, in het publiek belang en ten name van den Staat zijn te onteigenen. Wij vernemen, dat het bestuur van den polder Oud-Mathenesse eindelijk besloten is den windwatermolen aan den Overschieschen straatweg door een stoomgemaal te vervan gen. Daardoor zal eene kwestie worden op gelost, die reeds sedert 1846 aanhangig was en o. a. de Holl. IJz. Spoorwegmaatschappij noopte alhier het bekende onoogelijke nood- station te bouwen. Voortaan zal men dus in den polder Oud-Mathenesse kunnen bou wen zonder met het windrecht van den watermolen rekening te houden. Voorzeker eene belangrijke verbetering, die door velen met genoegen zal vernomen worden zwierbol, noemden, had zoo lang gezwierd en losbandig geleefd, tot dat zijn lichaam er onder bezweken was. Maar terwijl zijne moeder, troosteloos over zijnen dood, bittere tranen schreide, gaven zijne losbandige vrien den op een geheel andere wijze blijk van hunne smart over het verlies van den ge storven vriend. Nauwelijks was de dood van Kees den Zwierbol bij zijne vrienden be kend geworden, of aanstonds maakten zij nog dienzelfden avond in het café, waar zij gewoon waren hunnebijeenkomsten te houden, een plan om op hunne wijze den dood van een hunner te gedenken. Aardigheden, alleen genietbaar in zulk een losbandigen kring, werden gedebiteerd op den vroegtijdigen dood van den ongelukkigen jongeling. Die avond kenmerkte zich door een brasserij en los bandigheid, buitengewoon» zelfs in dezen vriendenkring. Voor zulk eene vriendschap had de arme Kees de liefde opgeofferd, waarmede hij nog in de eerste jaren van zijn jongelingschap zijne moeder innig bemind had I Te midden van hunne dartele brooddronken heid besloten zij. dat de bijnaam Kees, de Zwierbol, niet mocht uitsterven in hun kring. Herman Hesser viel de treurige eer te beurt, met de algemeene stemmen zijner vrienden, Zaterdag-middag omstreeks twee uren zijn j een viertal jongens, drie van tien en een I van elf jaar, allen alhier wonende, door over- klimming op het terrein van de uitgebroken branderij, binnengedrongen in het achterste j gedeelte van het Liefdehuis aan de West- j vest. In de schoollokalen gekomen, hebben i zij daar de lessenaars der Zusters-onderwij- zeressen opengebroken en eenig geld dat zich daarin bevond, ontvreemd, terwijl zij de boeken en schriften over den vloer wierpen. Gerucht hoorende, hebber, zij zich daarop ijlings verwijderd. Het gelukte den hoofd agent van politie G. Wagemaker reeds Zondag d. a. v. de jeugdige dieven op te spoien, die thans hun misdrijf voor het ge recht zullen te verantwoorden hebben. Gisteren-ochtend is de stoomboot Voorne en Putten I, door dikken mist misleid, recht over de haven van Pernis, op den strekdam nabij de haven van de Vijfsluizen, aan den grond gevaren. De stoomboot Den Bommel poogde tevergeefs het vaartuig'los te sleepen en nam daarna de passagiers over. Eerst gisteren-middag 1.30 is daarop de Voorne en Putten I weder vlot gekomen. De Staatscourant bevat een opgave van den minister van koloniën betreffende na latenschappen, welke onder beheer van de weeskamers te Batavia en Makas ser zijn en bij die weeskamers, onder overlegging van de bewijzen van erfrecht, kunnen worden opgevraagd. Bedoelde nala tenschappen zijn de volgende: bij de wees kamer te Batavia, van Jügerspacher, photo- graaf, overleden te Medan f 1234.67 bij de weeskamer te Makasser van H. Thomazios, 4e machinist op het stoomschip Atjeh f359.95 F. W. A. YVinkhous, machinist bij de firma Langen Co., te Kei Tocal, f539.09. De Nederlandsche Regeering heeft aan de Fransche voorgesteld om de kwestie dei- grensregeling in Guyana aan het scheidsge recht van Z. M. den Koning van België op te dragen. De Fransche Regeering antwoordde nog niet. In Den Haag worden natuurlijk reeds namen genoemd van opvolgers des ministers Keuchenius, indien deze, zooals waarschijnlijk s, uit het Kabinet treedt. Behalve de heeren dr. Wijnmalen, die als politiek man geheel onbekend is, en de heer Van Nunen, die voor een der katholieke districten zitting heeft, is er reeds sprake van het lid van den Raad van Indië, den heer W. P. Groe- tot opvolger van Kees, den Zwierbol, te worden gekozen. Wij zouden van dit op zich zelf onbe duidend vooral van Herman's leven geene melding gemaakt hebben, wanneer hij dien naam niet had overgebracht in den nieu wen kring, waarin hij, eenmaal gehuwd zijnde, opgenomen werd. De nieuwe vriend, de slampamper, dien het ongelukkige Leentje' reeds bij eene eerste kennismaking niet meer bij zich in huis wilde zien, had al spoedi°- Herman Hesser onder zijn ouden bijnaanj Kees, de Zwierbol, binnengeleid in den kleinen kring van eenige mannen, die om verschillende redenen er belang bij hadden om hunnen waren naam onder een of ande ren valschen naam te verbergen voor de we reld. In den loop van dit verhaal zal het U spoedig duidelijk worden, in welk een kring Herman Hesser nu opgenomen was. Het is in denzelfden nacht, waarin Leentje doodelijk ongerust is over het uitblijven van haren man, dat Herman in het gezelschap van vier mannen nederzit in eene kleine slecht verlichte kamer van een oud en on aanzienlijk huis, op een der mindere grachten van de stad gelegen. Dit huis onderscheidt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2