r 13e Jaarg. Vrijdag? Februari 1890. No. 3604. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad sissniiÉ Prijs der Adverteutiëu ALGEMEEN OVERZICHT. O SMED. ^oor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 4 ranco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud (le/er courant is ver- zekerd volgens de Wet van 26 Jani 1881 (Stsbl. no. 124) Van 16 regelsƒ0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan BELGIE. IJij de beraadslagingen over de begrooting buitenlandsche zaken heeft gisteren de '"gevaanligde Carlier den Minister omtrent ('e geruchten gevraagd, welke telkens weder- <J|n opduiken, omtrent een geheim tractaat ^sschen Duitschland en België. Prins de ^aratnan-Chimay antwoordde «België neemt ^<!e» tractaat aan buiten die welke zijne "'tijdigheid vestigen en handhaven. Geen '-'tkele Belg heeft hieromtrent in twijfel kun- ll°" verkeeren. Onze sympathieën zijn dezelfde u'or alle ons omringende natiën. Het doet e' al zeer weinig toe, of sommige personen 8e'd slaan uit verzonnen of vervalschte stuk- j wij zijn vrij van elke verbintenis, en ^v'j wenschen daarvan ook vrij te blijven. at geen lid dezer Kamer, gelijk ik over- *""gd ben, tegen deze verklaringen verzet aanteekenen zal, dit is zeker genoeg om de "l'enbare meening in Frankrijk gerust te stelleil." Ie Namen hebben de Katholieken eergis teren een schoone overwinning behaald bij 1 verkiezing van twee leden voor den Bel- d'schen Senaat. Hun kandidaten Pitteurs en bincheur bekwamen respectievelijk 1762 en 49 stemmen, terwijl de liberale kandidaten "'■hts 1561 en 141)4 stemmen verwierven. DUITSCHLAND. 1de Keizer was eergsteren met een aantal ^"zienlijke leden van het Parlement, be urende tot alle partijen, bij den Rijkskan selier verscheidene uren op een diner bijeen Ij" nam deel aan eene ongedwongen ge- iu'litenwisseling, in het bijzonder ten aanzien de alles beheerschende arbeiderskwestie, /drop verscheen gisteren-avond in den vichsanzeiyer, in den vorm van eenschrij- Ve" des Keizers aan Bismarck, eene kennis geving, die als van zeer groot gewicht te '"schouwen is, daar zij als een soort van 1 "geeringsprograrn van den Keizer kan be- Sl''ouvvd worden; zij luidt aldus: 31 Aan den Rijkskanselier. Ik ben besloten, "r verbetering van den toestand der Duitsche '"helders werkzaam te zijn in zoover de gren- /e" bet veroorloven, die noodzakelijkerwijs besteld zijn aan mijne regeeringstaak, en de "'tsche nijverheid op de wereldmarkt in sUat te stellen de mededinging vol te houden 'laardoor aan haar en aan hare arbeiders e< bestaan te verzekeren. Een achteruitgang het binnenlandsche bedrijf door verlies Vl" zijn afzet in het buitenland, zou niet "e" de ondernemers, maar ook hunne '"'klieden broodeloos maken, De in de in ternationale concurentie bestaande moeilijk heden ter verbetering van den toestand onzer arbeiders kunnen alleen door internationale overeenstemming der staten, die deelnemen aan het beheerschen der wereldmarkt zooal niet te boven worden gekomen, dan toch verminderd worden. In de overtuiging dat ook andere regeeringen bezield zijn met den wensch om gemeenschappelijk in een onder zoek te treden van het streven, waarover de werklieden dier landen reeds onder elkander internationale onderhandelingen voeren, wil ik dat in Frankrijk, Engeland, Belgie en Zwitserland weldra door mijne aldaar geac crediteerde vertegenwoordigers officieel de vraag zal worden gedaan, of de regeeringen geneigd zijn inèt ons in onderhandeling te treden over eene internationale overeenstem ming betreffende de mogelijkheid, om tege moet te komen aan die behoeften en wen schen der arbeiders, welke in de werksta kingen der laatste jaren en op andere wijze aan het licht zijn gekomen. Zoodra in be ginsel overeenstemming met mijn voorstel zal verkregen zijn, draag ik U op de Kabi netten van alle regeeritigen, die [evenzeer belangstellen in de arbeiderskwestie, uit te noodigen tot eene conferentie om te beraad slagen over de bedoelde kwestiën." Ook tot de ministers van koophandel en openbare werken heeft de Keizer een schrij ven gericht, waarin hij zijnen wensch tot verdere wettelijke regeling van het arbei dersvraagstuk uitspreekt »üe mijnwerken van den Staat zegt de Keizer o. a. wensch ik ten behoeve der arbeiders tot modelinrichtingen ontwikkeld te zien en voor de mijnwerken van particulieren streef ik naar eene andere regeling der bevoegdheid mijner mijnbeambten. Wat de fabrieksin- spectie aangaat, zooals die tot 1865 bestond, tot onderzoek van dit vraagstuk wil ik een Raad van State onder mijn voorzitterschap, met toevoeging van zaakkundige personen, doen bijeenkomen, die ik daartoe zal benoe men. De keus der deskundigen behoud ik mij voor." Verder geeft de Keizer kennis, dat hij den Rijkskanselier heeft aangeschre ven stappen te doen tot het bijeenkomen eener conferentie, teneinde tot eene inter nationale regeling der arbeiderskwestie te geraken. Door dit keizerlijk schrijven heeft de Re geering gewis bedoeld een buitengewoon parool voor de aanstaande verkiezingen van den Rijksdag te geven. Dat de geruchten omtrent eene ernstige spanning tusschen den Keizer en den Rijkskanselier over liet ar beidsvraagstuk weinig of geen grond hebben, blijkt uit de groote hartelijkheid van de op eergisteren plaats gehad hebbende bijeen komst van den Keizer met Bismarck. De Rijkskanselier gaf in zijn gesprek te kennen, dat hij wegens den druk- van de jaren en den arbeid zich in de Pruisische aangele genheden wat ontlasten wil van zijne taak. Hij kon dit te eerder doen, daar de Keizer rr.et eene groote plichtsbetrachting, met veel ernst en bekwaamheid, zich toewijdt aan de zware taak van zijn hoog ambt. Voor het overige blijkt uit het schrijven des Keizers ook in zoover instemming met Bismarck's vroegere denkbeelden, dat uitdrukkelijk wordt in het licht gesteld, dat eene verbetering van den toestand der arbeiders niet mag ver kregen worden ten koste van bet voortbe staan der Duitsche nijverheid. Volgens de Rheinisch-WestfalischeZeitung heeft de Rijnscb-Wesfaalscbe vereeniging van industrieelen in het vak van ruwijzerin dc gisteren te Keulen gehouden bijeenkomst eenpariglijk besloten, vast te houden aan de thans bestaande prijzen, uithoofde van den i hoogen prijs der cokes, waarvan de afzet de productie te boven gaat, en uit hoofde van den geringen voorraad bij de hoogovens. ENGELAND. De minister Chaplin ontving gisteren een invloedrijke agrarische deputatie die aandrong op de invoering van liet stelsel van afmaking van vee wegens longziekte door het minis terie van landbouw, met schadevergoeding van staatswege, instede van plaatselijke af making met schadevergoeding, gelijk thans geschiedt. De minister zeide, dat hij het eens was met de deputatie. Deze methode heeft de onderdrukking der veeziekte in Holland ten gevolge gehad. Engeland be hoort Holland's voorbeeld te volgen, maar de minister is onmachtig zonder de medewer king der schatkist, die echter waarschijn lijk is. De groote werkstaking in de Londensche dokken schijnt andermaal ophanden. De aanleiding daartoe is de reeds gemelde werk gevers-combinatie. De aanvoerders der dok werkers verklaren, dat zij desnoods den strijd tot het uiterste willen voortzetten. Zij be weren, dat de wereldhandel Londen zoude kunnen verlaten, want de vastelandsclie ar beiders gaan met de Engelschen mede, zoodat de Engelschen patroons op het vasteland geen werkmansteun zouden vinden. Dit praatje schijnt alleen te berusten op de omstandigheid, dat de Engelsche dokwerkers- vereeniging te Amsterdam en Rotterdam afdeelingen heeft gevestigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1