Ia vrije aren. FEU'ILLFION. HET OOSTEN. De Daily JSews verneemt uit Semlin, dat de toestand in Bulgarije beschreven wordt als zeer bedenkelijk. In diplomatieke kringen meent men te weten, dat de Bulgaarsche regeering er pas te elfder ure in geslaagd is, eene gevaarlijke samenzwering te verijde len. Na eene huiszoeking bij den kolonel Panitza werden de kommandant van Oost- Rumelië, kolonel Nicolaieff, en de luitenant Markofï in hechtenis genomen. PORTUGAL. De anti-Engelsche beweging in Portugal houdt nog steeds aan, zoodat het voor de Regeering niet geraden schijnt aan Engeland's eischen toe te geven. De katholieke vereeni- ging te Oporto heeft een groote bijeenkomst gehouden om op te komen tegen het ultima tum van lord Salisbury en de Regeering te> verzoeken, de religieuze orden weder in de koloniën toe te laten, die alleen daardoor tot bloei kunnen komen. Tegelijkertijd begaven zich de leden der letterkundige vereeniging «Alexandre Herculano" en der handelsver- eeniging dier zelfde stad in optocht naar de consuls van RuslandFrankrijkSpa rij e, Duitsch- land en Italië, om daar adressen van dank betuiging te overhandigen. Eene talrijke menigte begeleidde hen met de kreten Leve Portugal, leve de bevriende volken!" De pogingen om het geschil door interna tionale bemiddeling uit den weg te ruimen worden nog steeds voortgezet. Heden zou den uit Lissabon aan de mogendheden de memoranda verzonden worden, waarbij Por tugal de oplossing van zijn geschil met Enge land verzocht door eene conferentie, desnoods door de thans te Brussel vergaderde. Oos tenrijk, Italië, Rusland, Frankrijk en Spanje zijn hiertoe geneigd. Duitschland is terug houdend. Engeland zal de conferentie waar schijnlijk aannemen. De studenten te Lissabon hebben naar verschillende academie leden brieven gezonden om een protest en ondersteuning te vragen voor hun broeders tegen Engeland's gewelddaad. Die te Parijs, Rome en Geneve hebben hunne deelneming betuigd, maar de Berlijnsche studenten, die ook zulk een schrijven hadden ontvangen, hebben het stuk «voor kennisgeving aange nomen". i Lucar plotseling overleden, in den ouderdom van (J6 jaren. De Regeering heeft de garnizoenen in het zuiden des lands versterkt, daar het blijkt, dat de Portugeesche en Spaansche republi keinen een agitatie trachten te verwekken tijdens de manoeuvres, die de Engelsche vloot nabij Gibraltar zal houden. SPANJE. De hertog van Montpensier, oom en schoon vader van den graaf van Parijs en zwager der ex-koningin Isabella van Spanje, is eer uur op zijn kasteel te San BINNENLAND. Schiedam, 0 Februari '1890. De koninklijke fabriek van stoom- en an dere werktuigen te Amsterdam is voor f '204.500 minste inschrijfster voor het maken van spoorwegbruggen in de lijn Rotterdam- Hoek van Hollandde heer Taverne, te s-Gravenhage, voor f196.400 voor de uitbrei ding van het station Nijmegen. Nu de begrooting van oorlog ook door de Eerste Kamer is aangenomen zal in de stelling Hollandsch DiepVolkerak een kommandant worden benoemd met den rang van generaal- majoor of kolonel en is dientengevolge de formatie van het leger vermeerderd met 1 opper- en hoofofücier. Aan genoemden kommandant zullen twee adjudanten worden toegevoegd, waarvan één officier van de zeemacht en één van de land macht is. De Standaard schrijft «Dat Minister Keuchenius alleen ontslag vroeg, beduidt nog geenszins, dat de Premier naar een substituut 'uitziet. «Integendeel. «De gewone gang van zaken is, dat de Minister, wiens begrootiug verworpen wierd, ontslag vraagt. Maar dan komt bijna vast deze aanvrage van 'sKonings wege in den Minis terraad, met verzoek om advies. «En dan eerst zal het oogenblik voor den Ministerraad gekomen zijn, om zich uit te spreken. «Moge het advies van het Kabinet dan een daad van trouw en mannenmoed zijn." gisteren-ochtend (14) V. In het Speelhol. Terwijl de man, die zich Jean Bariels noemt, zijn spel voortzet met Herman Hes- ser, is kreupele Bet in hare gewone hou ding op den ouden leuningstoel in haar hoekje gezeten. Aan hare rechterzijde staat haar houten kruk, de trouwe hulp, die Bet behoeft, om zich voort te bewegen, ook in het ge heimzinnig kamertje, waarin zij des nachts haar brood verdient. Kreupele Bet is eene vrouw van grooten en krachtigen lichaamsbouw. Ruwheid en onvrouwelijke kracht spreken U tegen uit haar uiterlijk. Eene volstrekte verwaarloo- zing van al die kleinere middelen, waarmede eene zedige vrouw eerbied afeischt voor zich, maakt haar toch reeds onbehagelijk voor komen nog meer afstootend. In hare klee ding zoekt men tevergeefs naar eenige zorg, om zelfs het gewoon voegzame in acht te nemen. Hare (kleederen hangen slecht ge- In Indische kringen wordt, naar het Han delsblad verneemt, nog al betwijfelt of de heer Van Nunen in aanmerking zou komen voor de gewichtige portefeuille van Koloniën. Behalve van de reeds vroeger genoemde per sonen spreekt men ook van mr. H. A. des Amorie van der Hoeven, het vroegere katho lieke Kamerlid voor Breda en thans lid van den Raad van State. Ook de oud-minister sloten en aan alle zijden gescheurd aan haar morsig en vuil lichaam. Des avonds draagt zij zelden haar muts, overigens niet veel anders dan een katoenen lap met banden, die eens linten geweest zijn. Haar donker bruin hoofdhaar ligt als in een verwarde kluwen immer overhoop en langs alle zijden hangen de losse haren op haar rimpelend voorhoofd, op hare gele wangen, in haren zwarten hals, op hare breede en hoekige schouders af. Hare dikke en bloedelooze lippen dragen de duidelijke sporen van haren, die wij daar bij eene vrouw niet zien willen, en op hare vette, ronde kin staan witte haarstoppels, die telkens harder en stekeliger worden, wijl zij geknipt en kort gehouden worden. Haar gelaat draagt de sprekende trekken der onverschilligheid, die haar karak ter eigen is. Bet is gewoon met stuurschen blik verachtend neder te zien op alles, wat haar omringt. Hare grijze oogen werpt zij minachtend in het rond; zij spot in hare ziel met alle betamelijkheid in de mensche- lijke samenleving; vandaar die hoonende glimlach, die nimmer wijkt van haar gelaat, en haar aanblik zoo terugstootend maakt. Slechts die oogen verraden den hartstocht, die hare ziel beheerschtzij flikkeren telkens, als haar knersend klokje het heele uur slaat baron Von Goltstein wordt weder genoemd. J In Den Haag gaat ook het gerucht, dat de i heer Dyserinck niet ongeneigd is de porte- j feuille van marine neer te leggen. In tegenspraak met een gisteren verspreid j bericht vernemen wij uit goede bron, dat het verzoek om ontslag door den Minister van Koloniën gisteren (Dinsdag) avond nog niet in handen van den Ministerraad was gesteld. Over het advies kon men dus niet in onzekerheid verkeeren. fQ.j De ava-Bode zegt naar aanleiding van de herdooping van een haven en een baai in Indië door den minister Keuchenius, dat de Indische regeering wel meeging wat den naam Emma-haven betreft, doch niet ten aanzien van VVilhelmina-baai. Naar haar meening zou de naam van de gemalin des Konings er nog door kunnen, om als plaatsnaam gebruikt te worden, maar in geen geval die van een aanstaande regeerende Koningin. Van Z. H. den Paus is bij het Bestuur der afdeeling »'s-Gravenhage" van den „Ned. R. K. Volksbond" het volgend telegram ontvangen m antwoord op de Zondag ter vergadering uitgebrachte hulde »De Heilige Vader verleent den gevraagden zegen, met smeeking tot den Heer, dat hij der nieuwe Vereeniging de volheid Zijner ge nade schenke, opdat de werken door haar tot stand gebracht, mogen strekken tot meer dere glorie van Gods heiligen Naam en tot waarachtig heil der zielen Card. Rampolla." Door wijlen mevr. Cremers, overleden te Arnhem, moet een legaat van f 100.000 vermaakt zijn aan de katholieken scholen aldaar. Dinsdag-avond vergaderde te Arnhem een groot aantal barbiers, om van gedachten te wisselen over het voorstel van den barbier Bi onkhorst, dat strekte om als minimum- scheerprijs 5 cent te stellen, en des Zondags niet meer het scheermes te hanteeren. Er werd druk gedebatteerd, maar niets besloten. De Zondagsrust viel niet in den geest. Daar de Engelsche St. Josephs-Congrega- tie te Mill-Hill, voor haar uitgebreide missiën niet alleen missionarissen, geestelijke broeders doch ook zusters noodig heeft, zoo is bij haai en zij opschrikt uit haren dommelwanneer zij hare kruk grijpt en met een sprong uit haren stoel toeschiet naar de speeltafel. I)e grijze oogen fonkelen, als zij hare hand uit strekt, om van de spelers het geld te eischen, dat zij het penningske der arme noemt. Herman Hesser is in dien nacht bijzonder gelukkig in zijn spel. Aan zijne rechterhand ligt een hoop geld, rijksdaalders en guldens en allerlei kleinere munten. Zijn tegenpartij duwt hem telkens opnieuw met onverstoor bare kalmte, het geld toe, dat Herman wint, en maakt den inzet telkens grooter, waarmede' hij het verlorene hoopt terug te winnen. «Je hebt geluk van nacht, zegt Jean Ba riels, tot hoelang wil je nog doorspelen «Tot zoolang ge liet verkiest, monsieur Jean," antwoordt Herman, die, met een blik op het gewonnen geld naast zich, overmoe diger is dan anders. «Het geluk kan verkeeren, mijn zwier bolletje allo, ziehier een nieuwe kaart, wat zet gij «Zooveel gij wilt," roept Herman in zijn overmoed uit. «Dat is flink gesproken. Welnu, zet de helft van je winst." Vlug teit Herman het geld, zijn winst van dien nacht. Hij staat zelf verbaasd over de som, die hij gewonnen heeft. Aan rijks-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2