llüfl IJ VOEGSEL Binnenlandsclie Berichten. Parijsche Kroniek. van 9 en 10 FEBRUARI 1890. Rechtszaken. behoorende bij de Vervolg.) De Antirevolutionaire kiesvereeniging «Ne derland en Oranje" heeft in hare gisteren avond gehouden vergadering bij meerderheid van stemmen besloten, zich van het stellen van kandidaten voor de gemeenteraadsver kiezing op aanst. Maandag te onthouden. De Katholieke Vereeniging «De Grondwet" acht het besluit in hare vergadering van 20 Januari genomen, ook van toepassing op deze verkiezing, die voor de nog steeds onvervulde vacature in den Raad wordt gehouden. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangebrachteen zinken schoorsteenkap, pen schaar, een jongenspet, een rozenkrans, een muilkorf, een servet, een paar mansbottines en een sleutel. Den torenwachter J. J. Baaovinger, die heden-ochtend omstreeks half zes bij het trijschen in de mouterij «Delft" behulpzaam was, trof het ongeluk dat zijne linkerhand tusschen het kamwiel beklemd raakte, met het noodlottig gevolg dat ze nagenoeg ge heel verbrijzeld werd. Bij kon. besluit van 6 Februari is de Commissaris des Konings in Zuid-Holland gemachtigd tot het buitengewoon bijeenroe pen van de Staten dier provincie, op 25 Februari e. k., om dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal, in de plaats van wijlen mr. H. M. A. baron van der Goes van Dirxland. (Stct.) De Minister van Buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de nieuwbenoemde minister-resident van Nederland in Japan, mr. D. graaf van Bylandt, vóór zijn vertrek derwaarts, aan 's Ministers departement zal zijn te spreken op Maandag 24 en Woensdag 26 Februari, des namiddags tusschen 2 en 4 uren. (Stct.) De Cricis. Uit Den Haag wordt aan de N. R. Ct. gemeld, dat de ministerraad gisteren weder vergaderd is geweest. Tot eene beslissing schijnt men niet te zijn gekomen, althans heden zouden de ministers opnieuw bijeen komen. Het Dagblad van Zuid-Holland noemt het bericht, dat het ministerie collectief ontslag zou hebben gevraagd, ongegrond. Eerst gisteren ontving het Kabinet van Z. M. den Koning de ontslag-aanvrage van den minister van koloniën om advies. Grensregeling in Suriname. Volgens de laatste te Parijs ontvangen berichten, is de Nederlandsche Regeering bereid het voorbehoud, dat zij heeft gemaakt bij het aanbieden van het scheidsrechterschap over het geschil in Suriname, te laten varen. In dit geval zal, naar men daar gelooft, de Czaar nog bereid zijn als scheidsrechter op te treden. Na de eerste weigering van den Czaar is te Parijs terstond de Koning van België als de aangewezen scheidsrechter genoemd. Pre sident Carnot heeft zelf hierover gesproken met den Minister van Buitenlandsche zaken, den heer Spuller. Handelsblad en N. R. Ct. verhalen, dat de operette Falka in een Hollandsch kleed ge stoken en in studie genomen is bij het ge zelschap der heeren G. Prot Zn. te Am sterdam. Eerstgenoemd orgaan voegt er bij «Over een paar weken «gaat" de operette de eerste maal ten voordeele van het echt paar Buderman. Falka met den monnik of den huzaar (Msb.) Volgens een brief uit de hofstad in de Midd, Ct zou bij de Regeering plan bestaan, om een staatscommissie in het leven te roepen voor de regeling der administratieve rechtspraak. Worden de aanhangige overeenkomsten van het Rijk met de Hollandsche Spoorweg maatschappij en die tot exploitatie van Staatsspoorwegen door de Kamers goedge keurd, dan zou zoo wordt verzekerd het voornemen bestaan, het station van de Rhijnspoorwegmaatschappij in Den Haag te sloopen en de Rijnstraat door te trekken en te verlengen met een der straten van het nieuwe bouwplan-Boschlust. De toestand van den secretaris des Konings voor de Luxemburgsche zaken, graaf de Vil- lers, neemt steeds gunstiger wending. Dezer dagen ontving de zieke het bezoek van een hooggeplaatst regeeringspersoonuit het groot hertogdom. Tot heden zijn door den commissaris van politie te Scheveningen, belast met de aan monstering van zeevisschers, ongeveer 118 schuiten aangemonsterd voor de schrobnet- visscherij Door den raad der gemeente Haarlem is na eene geheime zitting, die van half twee tot kwart voor vijf uren duurde, gisteren besloten, naar aanleiding van de aanhoudende klachten over de onvoldoende lichtsterkte van het gas, de daarvoor aangewezen com missie bijeenteroepen. Het gas kost te Haar lem 9 cents per kub. meter en moet erbar melijk slecht zijn. De veeziekte in IJ- en Haarlemmermeer- polders (naar men vermoedt influenza) is zoo goed als geweken. Enkele sterfgevallen onder koeien en paarden zijn voorgekomen. De intendant van het Kon. Paleis te Am sterdam is belast met de waarneming van de opperintendance der Koninklijke Palei zen, welke betrekking voorloopig onvervuld blijft. De Stand, deelt mede, dat in de jongste vergadering van Nederland en Oranje te Amsterdam, waar omstreek* 150 leden te genwoordig waren, zelfs niet één enkele stem tegen het steunen van den heer Paul Strater als kandidaat voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad is opgegaan. «Dit toont," zegt het blad, dat ook ons publiek van zijn kleingeestigheid afraakt; dat degelijker politiek besef doordringt, en dat onze kiezers als goede stembus-soldaten eenig denkbeeld gaan krijgen van tactiek en tucht." In de wijk Oirl te Tilburg is eergisteren nacht in de asch gelegd een schuur, in eigendom behoorende aan mej. de wed Cools en in gebruik bij de Gebr. Pegmuns, waarbij behalve eenige landbouwgereedschappen zijn verbrand 2 paarden en een varken en een 12-tal biggen. Al het verbrande is tegen brandschade verzekerd. Voor de arrondissements-rechtbank te Rot terdam werd Donderdag jl. behandeld de zaak van M. de H., 27 jaar, metselaar, zon der vaste woonplaats, beklaagd van op 5 Januari ten nadeele van zijn kostbaas en kost- vrouw v. L. te Kethel en Spaland, tijdens de vrouw naar de kerk was, ontvreemd te heb ben een bedrag van minstens f 13, waarmede hij zich verwijderde. Vier dagen later, toen dit bedrag reeds verteerd was, nam hij te Rotterdam een klok weg, doch werd spoedig gearresteerd. Bekl. moest toegeven zeer slecht gehan deld te hebben, door zijne kostvrouw, zelve eene behoeftige vrouw, een voor haar zoo belangrijk bedrag te ontstelen. Het O. M. vorderde een jaar en zes maanden gevange nisstraf. De toegevoegde verdediger mr E. L. Jacobson verklaarde yoor dezen beklaagde niet de minste sympathie te gevoelen, doch bracht eenige verzachtende omstandigheden bij, die konden medewerken tot het opleggen van eene mindere straf. Uitspraak over 8 dagen. De laatste debatten in de Kamer waren weinig opbeurend voor de Rechterzijde. Als men mannen, zooals Ribot, die men onder de gematigsten rekent, eene bijna vijandige houding tegen de Kerk ziet aannemen en aan mgr. Freppel openlijk hoort verklaren, dat hij zijn herderlijke brief voor de ver kiezingen eene strafbare overtreding noemt, dan kan men zeer gemakkelijk daaruit be sluiten wat de conservatieven van deze Kamer te wachten hebben. De groote Commissie van 55 leden, die belast zal worden met het régime der inko mende rechten te bestudeeren, is benoemd en zal spoedig hare zeer belangrijke werk zaamheden beginnen. Het voorstel in de Kamer gedaan en dat thans in studie is, om de maïs te belasten en de rechten op de rijst te verhoogen, heeft mij er toe ge bracht eenige beroemde économisten weder eens na te lezen, en was ik vroeger tot den vrijhandel geneigd en zeker omdat het zoo schoon en oppervlakkig waar klinkt, dat het van het eerste belang is aan de verbruikers de produkten zoo goedkoop mogelijk te ver schaffen, zonder te zien vanwaar zij komen thans, nu ik wellicht beter de theorie van de praktijk heb leeren onderscheiden, en begon in te zien dat een gouvernement even goed den producent als den consument mag be schermen, heeft deze kwestie voor mij een geheel ander aanzien gekregen. Indien een staat voornamenlijk uit ren teniers of ambtenaren bestond, dan ware het zeker de plicht der regeering aan deze hunne levensbehoeften zoo goedkoop mogelijk te ver strekken, onverschillig of zij uit het land-zelf ot van buiten kwamen doch dezen zijn bepaald de minderheden de groote meerderheid der verbruikers zijn ook producenten en dezen kunnen geene goede verbruikers zijn, dan wan neer zij hunne voortbrengselen met voordeel van de hand kunnen doen. Zoo dus eene te groote concurrentie van buiten de produ centen noodzaakt, hunne waren tegen den kostenden prijs of met verlies te verkoopen, moet daaronder van zelfs de consumptie lijden. Een werkman bijvoorbeeld, die drie gulden daags verdient, omdat zijn vak goed gaat, zal er twee kunnen verteeren en een besparen. Door de concurrentie van buiten gedwongen voor minder te werken, want "zijn artikel is anders onverkoopbaar, zal hij er nog maar twee per dag verdienen en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 5