FEUILLF T ft N, In vrije "aren. lieden. Het is geoorloofd belangstellenden mede te brengen. «SchiedamsMannenkoor Orpheus" zal aanst. Donderdag-avond in de groote zaal der Ofli- cieren-Vereeniging opnieuw eene uitvoering geven van het humoristisch zangspel«Naai den Wedstrijd of de Bode van «de Harmonie." Voorzeker is deze aankondiging door velen onzer stadgenooten met genoegen vernomen. Zij die indertijd de eerste opvoering van dit zangspel bijwoonden, zullen het gewis gaarne nog een zien opvoeren en velen, wien tot heden de Bode van »de Harmonie" onbekend bleef, zullen, naar wij vertrouwen, gaarne kennis maken met deze geestige operette, die bij de vorige opvoering zulk een buitenge woon succès had. Wij achten het dan ook een gelukkig besluit, door de liedertafel Schiedams Mannenkoor Orpheus genomen, om deze operette nog eens op te voeren dat zij uitstekende krachten voor de vertol king van zulk een toonwerk bezit, daarvan is men gewis overtuigd. Eene talrijke op komst bij de uitvoering op aanst. Donderdag avond durven wij dan ook »Orpheus" gerust te voorspellen. De lieer J. Steijnes Gz., directeur der Hoo- gere Burgerschool en der Burger-Avondschool alhier, is gisteren avond laat plotseling over leden. Bij het Nr. der Staatscourant van 8 Febr. is gevoegd de reeds aan de leden der Twee de Kamer gezonden spoorwegkaart van Ne derland naar aanleiding der overeenkomsten met de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij, de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen en de Hollandsche IJzeren Spoor- wegmpij. De Indépendance Beige verzekert, dat er tot dusver geen enkel voorstel aan den Ko ning der Belgen gedaan is door de regeerin gen van Frankrijk en Nederland om hem als scheidsrechter te doen optreden in zake het geschil over de grensregeling in Guyana. Volgens berichten uit Petersburg aan de Parijsche Gaulois moet de Czaar niet ge_ (16) V. In liet Speelhol. Herman Hesser had zich dan onvoorwaar delijk verbonden aan een man, van wien hij tot nu toe slechts wist, dat hij een verkwis tend en luchthartige speler was. Nu zou hij weldra weten, op welke wijze Jean Bariels zich de middelen verschafte, om zonder ar beid een losbandig leven te leiden. Alvorens echter Jean Bariels zijn geheime plannen gaat openbaren, wil hij zich eerst nog eens verzekeren ot zijne gastvrouw hem niet afluisteren kan. Behoedzaam treedt hij toe naar den leuningstoel waarop kreupele Bet nog immer in haren slaap voortsnorkt, blijft eetiige oogenblikken haar scherp aan staren en roept haar bij haren naam op den toon, waarop hij zoo even zijn gesprek met Herman Hesser gevoerd heeft. Kreupele Bet speelt haren rol goed terwijl zij door hare bijna geheel geslotene oogeu de man voor haar ziet staan, blijft zij op regelmatige wijze haar gesnork voortzetten; geene andere be weging des lichaams bespeurt Jeau Bariels bij lniar, dan die bij iemand, die vast slaapt, waargenomen wordt. Met een lach op zijn gelaat keert bij weder tot Herman Hesser en spottend zegt hij »De kreupele heeft vannacht een fikschen roeswij kunnen gerust voortspreken zij zal er niets van na vertellen." En op het klokje weigerd hebben in de Guyana-zaak als scheidsrechter op te treden, maar integendeel aan de Nederlandsche regeering volledige mededeeling van hare aanspraken op het betwiste grondgebied gevraagd hebben. De omnibusdienst van 's Gravenzande op Maassluis zal ia den loop van Maart geopend worden. De route zal niet over Noordwijk genomen worden het zal een directe verbin ding zijn van 's Gravenzande met Maassluis, in aansluiting met den stoombootdienst van Maassluis op Rotterdam. In de u toestand van den heer mr, Verniers van der Loetf, afgevaardigde ter Tweede Ka mer voor Rotterdam, valt een langzame vooruitgang waar te nemen. In tegenspraak met een vorig bericht ver neemt de N. II. Ct. thans, dat de heer mr. A. E. J. Nijsingh zijne benoeming tot lid der Eerste Kamer heeft aangenomen. Uit den Haag wordt aan de N. R. Ct. ge meld, dat van de verwerping der begrooting van den minister van koloniën geen kabinets kwestie zal worden gemaakt. Men wil weten, zegt het Haagsch Dagbl. dat de bijeenroeping van de Tweede Kamer ten gevolge van de ministerieeie crisis, eenigszins vertraagd zou kunnen worden. Hoewel nog geen dag vastgesteld was, acht te men 't waarschijnlijk, dat de bijeenkomst der Kamer op 18 Februari zou worden be paald. De heer C. Croll heeft opgehouden lid te zijn van den centralen raad der sociaal-de mocratische partij. la liet seminarie Hageveld te Voorhout zoo meldt de Maasbode heerscht de influenza in ernstigen graad. Een groot aantal studenten zijn aangetast. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat nagenoeg alle aangetasten herstellende zijn en aan de zieken de meest mogelijke zorg wordt gewijd. ziende, gaat hij voort: »maar het is al laat, wij moeten ons haasten, want alvorens de dag aanbreekt, moeten wij hier weg zijn." Een oogenblik nog bedenkt hij zich en nu begint hij met zijne booze plannen te ont sluieren. Met recht Herman, verwacht gij dat ik u nu de diensten gaat uiteenzetten, die ik bij de volvoering mijner plannen van u eischen zal. Sindsjaren beoeten ik eene kunst, die mij in staat stelt zonder veel moeite rij kelijk (e genieten van hetgeen de wereld ons zoo al aanbiedt. Zoo nu en dan moet ik mij eenige dagen inspannen, wanneer mijne middelen uitgeput raken en ik opnieuw geld noodig heb, om ftiijn vrij leven ongestoord te kunnen voortzetten. Die dagen zijn voor mij wedergekomen mijn geld raakt uitgeput ik moet dus mijn handwerk weder opvatten. Hij zwijgt een oogenblik en hoopt, dat Herman Hesser hem een vraag zal stellen want hoezeer hij ook reeds in zijn misdadig leven een doortrapte booswicht is, toch ge voelt ook hij de verlegenheid, die zelfs de slechtste mensch eigen is, wanneer hij tot de openbaring van hetgeen beschamend is en verachtelijk maakt, komen moet. Herman Hesser echter, reeds vermoedend, dat de diensten, die van hem gevorderd gaan worden, misdadig zullen zijn, neemt een afwachtende houding aan. Ook hij is schuchter om het kwaad te vernemen, waarin hij gaat ver wikkeld worden. »Gij schijnt niet zeer nieuwsgierig te zijn, zoo herneemt .lean Bariels, naar de kunst, naar het handwerk, dat ik uitoefen en dat ook u tot een rijk man zal maken?" «Ik wil u niet storen, antwoordt Herman, in Reeds vroeg wapperden Zaterdagte Leiden allerwegen de vlaggen ter eere van den stichtingsdag der Hoogeschool315 jaren van haar bestaan waren dien nacht verstre ken en op de Studenten-societeit «Minerva" brachten de zonen der Alma Mater den oudejaarsavond gezellig door. En toen het uur was verschenen, waarop het 316de levensjaar voor de Academie aanbrak, ver hieven allen zich van hun zetels om liet «Uren, dagen, maanden, jaren" plechtig door de druk bezochte conversatiezaal te doen weerklinken. Iemand, te Amsterdam, woonachtig, had aldus verhaalt «Historicus" in het Paleis van Justitie, indertijd in Nederlandsch-Indië bij notarieele akte een overeenkomst aangegaan, en had er belang bij, daarvan hier een af schrift bij een notaris te deponeeren, ten einde daarvan, zoo noodig, binnen enkele dagen een of meer authentieke afschriften te kunnen verkrijgen. Dat depot bij een notaris kon echter in Nederland niet geschie den zonder voorafgaande registratie, en die registratie kostte f 5000. Hoe hier een uit komst te vinden. Onze man zond zijn af schrift eenvoudig naar een notaris in het land van Bismarck, naar Berlijn. De Ber- lijnsche notaris heeft met de Nederlandsche registratiewet niets te doen en maakte er een akte van depot van op. Als nu onze Nederlander afschriften noodig heeft van de in Nederlandsch-Indië verleden akte, schrijft hij naar den Berlijnschen notaris en verkrijgt voor enkele Marken het authentieke afschrift. De anti-revolutionaire kiesvereenigingen «Nederland en Oranje" te Eede. «Nederland en Oranje" te Zaandam en «Vrijheid en Be scherming" te Middelharnis hebben hare in stemming betuigd 'met de motie door «Ne derland en Oranje" te Amsterdam aangeno men, omtrent de afstemming van hoofdstuk X door de Eerste Kamer. Te Utrecht bestonden plannen, den aan staanden verjaardag van Z. M. den Koning door vuurwerk en openbare concerten te herdenken. Ten gevolge der heerschende ziekte, zullen die festiviteiten echter achter- de uiteenzetting van uwe plannen en van de diensten, die gij van mij vorderen gaat." «Gij hebt gelijk, roept Bariels uit, en handelt slimin uwe plaats zou ik niet anders handelen. Welnu wat is mijne kunst, mijn handwerk? Dezelfde kunst, maar op eene grootere schaal uitgeoefend, die ook gij, mijn zwierbolletje, nog dezen nacht zoo handig hebt uitgeoefend." Terwijl hij dit laatste zegt, ziet Herman hem verbaasd aan, en vraagt wel wat teleur gesteld. «Uw kunst is dan het spel Ik vrees, dat die kunst mij niet rijk zal maken. Reeds bijna twee jaren speel ik, maar immer ben ik even arm, als op den eersten avond, toen ik voor het eerst mijn geluk beproeven mus." O O Op verachtelijken toon antwoordt Bariels «Het spel, mijn vriend, kan nooit eene brood winning zijn. Men wint vandaag, men wint morgen, om op den derden dag meer te verliezen, dan men in de beide vorige dagen gewonnen heeft. Voor mij is het spel eene uitspanning het is voor mij tevens het middel, om geschikte medehelpers voor de uitvoering mijner plannen te vinden. In de speelhuizen bestudeer ik de karakters, die ik noodig heb, om mijn handwerk uitteo .Tenen." En nu Herman Hesserscherp in de oog ui ziei de, vervolgt hij op onbeschaamden toon: Was het in u, Herman Hesser, geen kunst, toen gij zoo even, na al uw geld verloren te hebben, mij op handige wijze de twee rijksdaalders bestal, die mij even wettig toekwamen, als het overige geld, dat ik u tieb afgewonnen? Mijn zwierbolletje behoeft er niet beschaamd over te worden, nu gij hooit, dat ik u be trapt heb. Met uwe kunst hebt gij die

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2