13e Jaarg;. Donderdag 13 Februari 1890. No. 3609. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Sit® Prijs der Advertentiën: ALGEMEEN OVERZICHT. O NIEUWE SCHIEDAMSCH II RAI I. Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 F ranco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no. 124b) Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer«0.J0 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung meldt, 'lat buiten Frankrijk, Engeland, België en Zwitserland, ook in de overige landen, waar 'le arbeiderskwestie bestaat, zooals in Italië, Denemarken, Zweden enz., de regeeringen thans worden gepolst over eene internatio nale regeling dier kwestie. De te Berlijn geaccrediteerde Zwitsersche gezant dr. Roth, was jl. Zaterdag bij den Keizer aan het ontbijt genoodigd. Volgens 'le Köln. Zeitung heeft de Keizer bij die ge legenheid den wensch uitgesproken, dat Zwitserland zijne ijverige deelneming aan de voorgenomen conferentie zal betoonen en betuigde hij zijne erkentelijkheid voor de gewichtige voorbereidende werkzaaamheden reeds op het gebied der arbeidsbescherming <loor Zwitserland verricht. De Staatsraad, welke eerlang de Arbeiters- schutzfrage of wettelijke bescherming der Werklieden, door den Keizer bedoeld, zal te onderzoeken hebben, is thans definitief sa mengesteld. De Reichsanzeiger meldt de be noeming tot staatssecretaris van den staats raad en van den geheimen legatieraad Kayser tot diens plaatsvervanger. Verder werden benoemd tot leden van den staatsraad de heeren Fuers, Pless, freilierr Stumrn, com- "nercie-raad Krupp, geheimraad Hinzpeter, t••eikere Huene, generaal-directeur Ritter Sehloss Waldenburg, voorzitter der handels- hamer te Essen, Jenke Graf Douglas Aschars- lebeu, en professor Von Heyden te Berlijn. Naar het heet, zal de Staatsraad reeds aan bet eind dezer week bijeenkomen en dooi den Keizer met eene toespraak worden ge opend. Het staat vast dat aan dit lichaam onverwijld eene voordracht in den geest van s Keizers jongste schrijven zal worden voor gelegd. De mijnwerkers in de Rijnstreken zijn voornemens tot den Keizer het verzoek te richten, dat, indien de Staatsraad de ont werpen des Keizers betreffende de regeling van den arbeid overweegt, dan iemand, die op de hoogte is van den arbeid in de steen kolenmijnen, tot de beraadslagingen zal wor den toegelaten. De Duitsche Bondsraad heeft met buiten- gewonen spoed zijne goedkeuring gehecht aan liet voorstel, hetwelk door het Centrum Werd ingediend en door den Rijksdag goed gekeurd, waardoor de katholieke studenten 'n de theologie feitelijk worden vrijgesteld Van den actieven krijgsdienst. Het ontwerp is reeds als Wet in den Reichsanzeiger operi- baai gemaakt. ENGELAND. De zitting van het Parlement werd giste- i ren geopend met een troonrede, waarin ge zegd wordt, dat Engeland in vriendschappe lijke betrekkingen staat tot de overige mogendheden. De geschiedenis van het geschil met Portu gal wordt beknopt weergegeven, en daarbij wordt gezegd, dat er daden zijn bedreven, welke niet te vereenigen zijn met den eerbied verschuldigd aan Engeland's vlag. Portugal's regeering heeft beloofd de militaire macht terug te trekken van het grondgebied, waar Engelsche koloniën gevestigd zijn of stammen van inboorlingen zich bevinden, die onder Engeland's bescherming staan. De Britsche regeering hoopt, dat de beraad slagingen der conferentie te Brussel tot uitslag zullen hebben, dat men de opheffing van den slavenhandel naderbij zal komen. Een handelsverdrag met Egypte is gesloten. Een schikking is met Bulgarije getroffen, waarbij voorloopig de dringende fiscale kwes ties zijn geregeld De verbetering in Ierland's toestand houdt aan. De vermindering van agrarische misda den maakt het mogelijk de toepassing van de dwangwet te beperken. Een wetsontwerp zal worden ingediend, strekkende om hetterug- koopen van grond door de pachters gemakkelij ker te maken en Ierland te geven eene plaatse lijke administratieve autonomie, gelijk aan die welke in Groot-Brittannië bestaat. Wetsontwerpen worden aangekondigd tot verbetering van de wetgeving rakende de openbare gezondheid te Londen en de wonin gen der handwerksklasse en tot omschrijving van de verantwoordelijkheid der patroons bij ongelukken, hun werklieden overkomende. De regeering zal ook voorstellen doen om de kampen en de kazernes te verbeteren, en verschillende regelingen tot bevordering van de gezondheid der troepen. Lord Granville zeide gisteren in het Hoo- gerhuis, dat de oppositie het Portugeesclie vraagstuk met bezadigdheid behandelen moet. Hij betreurde het, dat het tractaat betref fende den Congo niet tevens eene schikking beklonken heeft, krachtens welke bijna het gansche betwiste grondgebied in handen van Engeland ware gesteld geworden. Voorts vroeg hij of het waar was, dat de Britsche vloot zonder noodzakelijkheid manoeuvreeren zou in de Middellandsche Zee, waardoor bij zekere mogendheden argwaan zou kunnen worden gewekt. I11 het Lagerhuis vroeg Cremer, hoe thans de zaken met Portugal stonden, waarop Fergusson antwoordde, dat hij deze interpel latie vooraf had moeten aankondigen. Cre mer zal nu morgen zijne vraag herhalen. FRANKRIJK. In afwachting van het vonnis, dat heden over hem geveld zal worden, vertoeft de hertog van Orleans steeds in de gevangenis der Conciergerie, waar hij overigens met onderscheiding behandeld wordt. Zondag ochtend verzocht hij de II. Mis bij te wonen, hetgeen hem niet kon worden toegestaan, daar de republikeinen reeds lang de gevan genissen «verwereldlijkt" hebben. Daarop heeft de Prins een onderhoud van een half uur gehad met den aalmoezenier. Na zijn ontbijt heeft hij een bezoek ont vangen van zijn neef August, prins van Sak- sen-Coburg-Gotha en van zijn vriend, den hertog van Luynes. De gravin van Parijs heeft met haren zoon dépêches gewisseld door bemiddeling van den markies de Beau- voir. De president der constitutioneele rech terzijde in de Kamer heeft met den prins een onderhoud gehad, dat geheim gebleven is. In den namiddag bracht zijne tante, de hertogin van Chartres, en hare dochter, 's Prinsen verloofde, den hertog van Orleans een bezoek, dat twee uren duurde zij hadden I bloemen medegebracht, om de kamer des Prinsen te versieren. De verbanningswet krachtens welke de Prins ongetwijfeld zal veroordeeld worden, bepaalt ten duidelijkste een gevangenisstraf van 2 tot 5 jaren, waarna de overtreder over de gren zen moet worden gezet. Maar waarschijn lijk zal president Carnot, om niet het spel der Orleanisten te spelen, den Prins gratie schenken van de gevangenisstraf, zoodat hij dan eenvoudig over de grens zal worden gezet. Bij de opening der conferentie in het paleis van justitie op jl. Zaterdag werd den deken der Parijsche balie, die door den Prins tot advocaat werd gekozen, door verscheidene advocaten eene warme ovatie gebracht. HET OOSTEN. Uit Sofia wordt aan de Standard bericht, dat de in beslag genomen papieren ontcij ferd zijn, en hieruit blijkt, dat het komplot tegen prins Ferdinand is op touw gezet door de Panslavisten en Zankoffisten te Bucharest wier hoofdagent de wijnkooper Kaloepkoff was, terwijl de uitvoering aan Panitza werd toevertrouwd, die, als het komplot geslaagd was, dadelijk door hiertoe reeds aangewezen personen moest worden vermoord. De sa menzweerders hielden een Russischen prins gereed 0111 prins Ferdinand te vervangen en Bulgarije weder te brengen onder Rusland's invloed.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1