In vrije uren. FEUILLETON. BINNENLAND. Herman Hesser voar het laatst thuis. LUXEMBURG. In de Kamer kondigde gisteren de voor zitter eene interpellatie aan over de leer stukken, door den Minister van Staat beleden in zijne verhandeling over het openbaar recht van het groothertogdomleerstukken, die hern strijdig dunken met de waarachtige constitutioneele beginselen en inzonderheid met de constitutie van '1868. Bedoelde leer stukken konden eventueel den politieken toe stand van Luxemburg in ongelegenheid bren gen. Het debat hierover is vastgesteld op Vrijdag. De heer Simons klaagde over de misbruiken, welke er voortspruiten uit de machtiging tot liet tolvrij invoeren van kleine hoeveelheden meel, waarop de directeur van financiën antwoordde, dat deze zaak onder zocht wordt. ROME. Z. H. de Paus, na Zondag-morgen tegen woordig geweest te zijn bij de plechtige za ligverklaring van den eerbiedwaardigen Jo annes Ancina, is in den namiddag volgens Havas niet, zooals gebruikelijk is, voor het beeld en de reliquieën van den zalige komen bid den, daar eene lichte ongesteldheid Z. H. noopte zijne vertrekken niet te verlaten. Naar alle waarschijnlijkheid heeft men hier niet te doen met eene ongesteldheid des Pausen, maar is de oorzaak zijner afzonde ring gelegen in de diepe droefheid over den dood zijns broeders. Toen de H. Vader de doodstijding vernam, weende hij, knielde neder en bad langen tijd in stilte. Z. H. zou besloten hebben, een gedenkteeken voor zijn broeder te laten oprichten in de St. Agatha- kerk. RUSLAND. Uit St. Petersburg wordt aan de Daily News gemeld, dat de hervormingen van Tolstoi in de zes gouvernementen, waar zij bij wijze van proet ingevoerd werden, geheel en al mislukt zijn. Eene groote beweging ontstond tegen den invoer van thee uit Engeland deze heet vervalscht te zijn. Het half millioen roebels door den staat gegeven ter leniging van den nood der boeren, blijkt geheel onvoldoende te zijn. Er heerscht hongersnood in vele districtentroepen ver hongerde boeren trekken de steden binnen om werk te zoeken of een beroep te doen op de liefdadigheid. 17) VI. Het was, zooals wij reeds zeiden, omstreeks twee uur na den middag, dat Herman Hesser van zijnen nachtelijken tocht naar huis weder keerde. Op het gezicht van zijne vrouw, die nog immer buiten het bewustzijn in de bedstede nederlag, ontstelde hij. Hij greep hare hand, voelde hare ingevallen wangen, riep haar bij haren naam en deed allerlei pogingen, om haar zijne terugkomst kenbaar te maken. Alles echter was te vergeefs. Zijne ongelukkige vrouw bleef in dien nood- lottigen slaap gezonken, die den ernstigsten afloop vreezen deed. Terwijl hij daar voor de bedstede staat, verschijnt een grimmige trek op zijn afstootend gelaat. Ontevreden 'keert hij de bedstede den rug toe, terwijl hij mort in zich-zelven en halfluide prevelt: »dat zij juist nu die kuren uithaalt!" Ziedaar dan de man, die drie jaren ge leden, bij alles wat heilig is, getuigde, dat hij zonder die vrouw niet leven kon; de man, die het toen nog zoo levenslustig Leentje onder dure eeden trouw zwoer tot in den dood en tallooze malen haar de verzekering gaf, dat het geluk van zijn eigen leven at- Schiedam, 12 Februari 1890. Het driejarig dochtertje van Abraham j Huizer, 'dat jl. Maandag, waarschijnlijk door het spelen met lucifers, in brand is geraakt, is heden-nacht aan de gevolgen daarvan overleden. hankelijk was van het hare. Drie jaren waren er nauwelijks voorbijgegaan en reeds wekt de deerniswaardige toestand, waarin het frissche meisje van eertijds nu nederligt, geen ander gevoel op in dit trouwelooze hart, dan een gevoel van spijt, van wrevel, wijl die doodelijke ziekte zijner vrouw hem bitter ongelegen komt bij de plannen, die hij dien middag moet uitvoeren. Juf Marie is bij de komst van Herman Hesser opgestaan van den stoel bij de bed stede, waarop zij sinds dien ochtend met het grootste geduld de arme zieke bewaakt en verzorgt. Bij zijn binnenkomen is zij den man te gemoet getreden en heeft hem vol bekommering gewezen op de zieke: »Uw vrouw, vriend, is zeer ziekReeds heeft de dokter het noodiggeoordeeld, haar de laatste HH. Sacramenten toe te dienen. Zij is nog niet tot bewustzijn wedergekeerd." Nadat zij hem verhaald heeft, hoe zijne vrouw dezen ochtend gevonden is, houdt Marie zich eenige oogenblikken op een afstand, om den man de vrije gelegenheid te laten zich over te geven aan de gevoelens, die zij gelooft, dat zijn hart zullen overmeesteren, als hij zijne nog zoo jeugdige vrouw in dien droe- vigen staat terugvindt. De goede juf Marie wordt diep geschokt in haar gevoelig hart, als zij de koude onverschilligheid aanschouwt, waarmede de man, als was zij hem vreemd, den toestand zijner vrouw gadeslaat. Zij heeft eenige hoop gekoesterd, dat de terug komst van den man misschien eene gunstige Van de Sociëteit «Door eendracht verbon den" te Delft zijn de Koninklijk goedgekeurde statuten opgenomen in de Staats-Gourcmt van gisteren. Het doel der sociëteit is vriend schappelijke verstandhouding tusschen de Roomsch-Katholieken door gezellige bijeen komsten, het geven van tooneeluitvoeringen en al wat tot gezellig verkeer kan bij dragen. uitwerking op de arme zieke zou hebben. In haar liefderijk hart verheugt zij zich nu, dat aan het ongelukkig Leentje tenminste de kwelling bespaard blijft, bewustzijn te hebben van de onverschilligheid, waarmede hij aan haar ziekbed staat. Herman Hesser is nedergevallen op een stoel bij de tafeleerst nu bemerkt hij, dat zij, die zijne vrouw oppast, niet de eene of andere dienstvaardige uit de buurt is, maai' eene dame uit den deftigen stand. Hij her innert zich, dat gezicht vroeger gezien te hebben, maar hoe hij nadenkt, hij kan zich niet herinneren, wie zij is. Van zijn stoel opstaand, buigt hij op beleefde wijze zijn hoofd en zegtVerschoon mij, dame, dat ik in het eerste oogenblik u voorbijgezien heb. De verbazing mijne vrouw in dezen staat terug te vinden heeft mij doen ver zuimen, om u op passender wijze te groeten- Mag ik weten, wie gij zijt, die wel zoo goed wilt zijn, om mijne vrouw op te passen?" »Ik ben, sprak Marie op zachten toon, dezen ochtend door den priester, die uwe vrouw de HH. Sacramenten heeft toegediend, hierheen gezonden, om haar eenige hulp te bieden, wijl de dokter alleen van eerie on afgebroken en zorgzame bewaking nog eenige hoop koestert, van uwe vrouw te behouden, heb ik gemeend, dat het beste was, als ik zelve bij haar bleef. De buren hebben allen hare bezigheden en kunnen dus moeilijk zich uitsluitend met de zieke bezig houden. Ik heb den tijd aan mij en pas gaarne eene ongelukkig6 Een viertal huzaren, die heden-ochtend »op de pof", en dan nog welpnet hunne paarden, in onze stad kwamen, trollen het al zeer slecht. De dienaren van den heiligen Her mandad hadden hen al spoedig in 't oog, te meer daar zij, wellicht onder deninvloed der Schiedamsche lucht, in «kennel ij ken staat" waren. Het gevolg was, dat de zonen Mars achter slot en grendel werden gebracht en hunne paarden onder geleide van den hoofd agent Reuvekamp in de stallen van de Erven van Velzen een onderkomen vonden. De heer W. Sonneveld, geboren te Schie dam, is gisteren te Leiden bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, na verdedi ging van een Academisch proefschrift, geti teld Verzekering van de toepassing van bij de wet bevolen of toegelaten vrijheidsbene ming. De Minister van Financiën maakt bekend, dat hij door tusschenkomst van den heer A. II. Van Thiel, uit Amsterdam heeft ontvangen de som van f33 wegens te veel genoten premiën, en uit Willemstad ontvangen heeft een bedrag van f 100, wegens te weinig betaalde succes sierechten. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat aan ieder onder-officier en mindere van het veldleger, bij mobilisatie, een pakje verband zal worden uitgereikt. Dientengevolge is aan de korps-comm. opgedragen aan de binnen zijde der lakensche kleedingstukken eene gelegenheid te laten aanbrengen, waarin dat verband kan worden medegevoerd. De legerwetten zijn gereed om, na gedrukt te zijn, aan de leden van den Raad van State te worden verzonden. De influenza, die ook het departement van Oorlog niet ontzag, vertraagde dit nog eenigen tijd. Weder deelt de Standaard eenige betui gingen van instemming met de bekende mo tie van Nederland en Oranje, te Amsterdam mede. Voorts meldt het blad, dat in zijné ver gadering van Nederland en Oranje te Utrecht de voorzitter, prof. B. J. L. baron de Geer van Jutphaas, in zijn inleidend woord, ver klaarde, dat dit ministerie den heer Keuche- nius niet loslaten mag. Door in hem het ginsel, in den gevallene als gepersonilieerd, te verlaten, zou liet worden een conservatief ministerie, dat de antirev. partij niet meer zou kunnen steunen. Men schrijft ons uit Utrecht Alhier heeft zich sedert eenige dagen onder behandeling van den- oogarts dr. Snellen gesteld de heer Oscar Carré, die met een zweepslag eene verwonding in het oog heeft gekregen. Hoewel dr. Snellen de hoop te kennen heeft gegeven, het oog te zullen behouden, zal de heer Carré nog een half jaar onder behandeling moeten blijven en te Utrecht vertoeven. (A. Cl.) Men zal zich wellicht herinneren, hoe in dertijd de lieer D. Hartevelt te Leiden aan die gemeente een som van f40,000 aanbood om daarvoor achter het stedelijk Museum op de Lakenhal een kunstzaal voor schilderijen te bouwen. De gemeente aanvaardde dat ge schenk dankbaar en liet terstond met den bouw der zaal een aanvang maken. De zaal is nu bijna gereed en zal weldra worden ingewijd. Zondag jl. is te Amsterdam in Plancius een talrijke bijeenkomst gehouden door de afdeeling Amsterdam van den Katholieken Volksbond, waar de heer Bahlmann, lid der Tweede Kamer, gelegenheid gaf totgedach- tenwisseling over zijne bekende wetsvoor- dracht tot heffing van graanrechten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2