Uit de verslagen zien wij, dat die voor bracht bij de afdeeling, die op 2000 leden luim 1400 werklieden telt, veel bestrijding ontmoette. Een vijftal sprekers gaf de vrees kennen voor duurdere broodprijzen, zonder 'lat eenige zekerheid bestond dat de graan bouw ook maar het geringste door het voor gestelde invoerrecht zou gebaat worden. De heer Balhmann herinnerde, dat iiij de af schaffing van zout- en zeepaccijns in uitzicht had gesteld, als aequivalent voor den meer deren druk dien graanrechten op de onver- nogenden zouden leggen. Hij had niet veel verwachting dat zijn wetsvoorstel zou worden aangenomen, maar handhaafde het als een ttuddel om de algemeene aandacht op den nood van den graanbouw te vestigen. Hij werd bijgestaan door den heer Borst uit Nieuwer-Amstel, als »man van de praktijk." De heer Kok, die reeds in het eerste deel der bijeenkomst bedenkingen had geopperd, hield tegenover beide verdedigers de bezwaren tegen graanrechten vol en werd nog door den heer Bahlmann beantwoord. (N. R. Ct.) Uit een waggon, waarin zich twee paarden Van Z. M. den Koning bevonden, op weg van Apeldoorn naar Den Haag, welke paarden te Amsterdam een uur onder de kap van het station hebben gestaan, zijn ontvreemd twee gebitten, tijdens de geleider zich een oogen blik had verwijderd. Te Helder heeft zich een commissie ge vormd onder heteere-voorzitterschap van den vice-admiraal J. B. A. De Josselin de Jong, 'viet het doel om door vrijwillige bijdragen een gedenkteeken op te richten op het graf van den onlangs te Soerabaja overleden officier van gezondheid le kl bij de zeemacht, dr. p. G. J. Vogelpoel. «Landbouwerscrediet, de poging om een 'andbouwbank voor geheel Nederland op te richten, schijnt niet te zullen slagen toch heeft onze landbouwende bevolking groote behoefte aan kredietmiddelen. Oprichting van provinciale landbouwbanken, die krediet ver strekken aan de leden tegen een matige rente beheerd door de leden, die als waarborg voor hun krediet een matige som van bijv. f50 oflGO storten, schijnt wenschelijk. Een poging om de penningen der Rijkspostspaar bank voor dit doel beschikbaar te krijgen, mag daarbij niet achterwege blijven." Dit onderwerp zal een punt van bespreking uitmaken op het in Juni te Leeuwarden te houden congres der Nederlandsche Maat schappij ter bevordering van Nijverheid. Onder de te veld staande vruchten in sommige deelen van Noord-Brabant voor al in de omstreken van Oosterwijk moeten de muizen veel schade aanrichten. Strenge vorst alleen kan den landbouwer van deze muizenplaag bevrijden. Door een rijksambtenaar te Maasstricht is eene bekeuring ingesteld tegen twee knechts van een zeepzieder, wegens ongedekt ver voer van een vaatje zeep. Terwijl de aan houding plaats had, wierp men den ambte naar het aangezicht vol zeepdaarna gingen de vervoeders met de zeep op de vlucht. Tegen de dader of de daders is proces-ver baal opgemaakt. Ook hier te lande vertoont zich in som mige gemeenten de influenza andermaal en in ernstiger graad. Wie met de ongesteldheid reeds kennis maakte, is volstrekt niet zeker van een nieuwen aanval bevrijd te blijven terwijl het een ieder geraden is de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te nemen. Het getal Raadsleden te Eenrum moet met 4 worden verminderd. Volgens de telling heeft Eenrum geen 3000 zielen meer. In plaats van 11 zal de gemeente nu 7 leden van den Raad moeten hebben. PERNIS. De heeren H. Struijk, wethouder en A. Koole, lid van den raad, zullen, wegens vertrek uit de gemeente, hun ontslag als raadsleden nemen. Kerknieuws. Z. D. Hoogw. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot Librorum Censor den weleerw. zeergel. heer dr J. A. Van Os, rector der St-Jozefs-kerk te Groningen. Met leedwezen verneemt de Tijd, dat de zeereerw. heer Rijp, pastoor te Monster, gisteren is overleden. zieke op." Terwijl zij deze laatste woor den zeide, verscheen op haar schoon gelaat een zoete glimlach, die haar nog aanminniger Haakte en zelfs voor een oogenblik den Hisdadigen Herman trof. «Uwe welwillendheid treft mij, sprak Her man op een zachteren toon, dan waarmede bij totnutoe gesproken had. Ik dank u voor eene goedheid, die mij werkelijk verle gen maakt." Na dit gezegd te hebben, ziet hij naar alle zijden het duistere kamertje rond. Niet vindend wat hij zoekt, wendt hij zich weder tot Marie en vraagt»De kinderen zijn niet bierzij zullen toch goed verzorgd zijn «De buurvrouw hier naast, antwoordt Marie, beeft hen beiden bij zich aan huis genomen. Voor de zieke is het beter, dat zij in de eerste dagen daar blijven zullen." Het is duidelijk Herman aan te zien, dat bij besluiteloos was over hetgeen hem in 4eze onverwachte omstandigheden te doen staat. Een geruimen tijd blijft hij zwijgend v'oor zich staren en in ernstige gedachten verzonken. Marie is naar de arme zieke Wedergekeerd, laaft de lippen der ongeluk kige vrouw en volbrengt op teedere wijze be voorschriften, die de dokter gegeven heeft, ^ij plaatst zich weder aan de zijde der bed stede en den man aan zijne gedachten over latend, vervolgt zij het gebed, dat zij reeds Vele uren voor het herstel der zieke opzendt "aar den hemel. Uit zijn ernstig nadenken schrikt Herman Hesser eensklaps op, als hij de klok drie uren hoort slaan. «Het is tijd, prevelt hij, ik mag niet langer wachten." Hij treedt toe op de bedstede en beschouwt nogmaals aan dachtig het bleeke, ingevallen gelaat zijner vrouw. Meer wrevel, dan droefheid spreekt er uit den toon, waarmede hij Marie vraagt »Wat dunkt u van den toestand mijner vrouw «Gij ziet, antwoordt Marie, dat uwe vrouw hoogst gevaarlijk ligt, bij God echter is alles mogelijk. Verliezen we de hoop nog niet, dat zij misschien nog tot bewustzijn zal we- derkeeren." «Het spijt mij, zegt Herman met beven de stem, dat nu juist de ziekte mijner vrouw samenvalt met de noodzakelijkheid, waarin ik ben, om voor eenige dagen op reis te gaan. Ik ben gedwongen, om dezen avond naar Londen te reizen. Het vooruitzicht, dat ik heb van eene goede betrekking daar te zullen vinden, dwingt mij om zoo spoedig mogelijk te vertrekken." «Zoudt gij uwe reis niet een enkelen dag kunnen uitstellen, vraagt Marie op meewari- gen toon morgen zal er stellig eene beslissing in den loop der ziekte gekomen» zijn »Dat is mij onmogelijk, antwoordt Herman, een dag te laat, zou waarschijnlijk oorzaak zijn, dat ik de betrekking niet kreeg waar naar ik op dit oogenblik dingik mag dit dus niet wagen. Bovendien heb ik voor dezen nacht reeds plaats genomen op de boot, die mij naar Londen zal overbrengen." Hij zeide dit alles op zulk eene onverschil- GEMENGDE BE11ICHÏEN. Als een bewijs, welk een zachten winter we genieten, deelt men mede, dat men reeds kapellen heeft zien fladderendat op een buitenplaats bij Haarlem de perzikknoppen zwellenbij de meeste bloemisten boven Haarlem de hyacinten haar groenen stengel overal door het dekriet of stroo steken en op een gedeelte, waar men zeer los gedekt had, reeds de tulpen beginnen te bloeien. Een Duitscher van aanzienlijke familie, die dezer dagen voor particuliere zaken in een der voornaamste hotels te 's-Hage zijn intrek nam, kreeg spoedig bezoek van twee inspecteurs van politie, die hem verzochten zich te legitimeeren, aangezien zijn uiterlijk volkomen overeenstemde met het signalement van een zijner steckbrieflich vervolgde land- genooten, die zich met eene aanzienlijke som gelds uit de voeten gemaakt had. Gelukkig was de vreemdeling in het bezit zijner papieren en kon hij dus zijne indenti- teit bewijzen. Bij het verwerken van de zandmassa aan den dijk, die vanwege de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij langs het hotel Zeerust te Scheveningen wordt weggenomen, geraak ten Zaterdag twee man der ploeg van twin tig, die daar aan den arbeid is, onder het zand bedolven. De een wist zich-zelf te hel pen, de andere moest door zijn kameraden worden opgegraven. Hij kreeg een lichte kneuzing aan het been. Men herinnert zich waarschijnlijk het be richt over de wonderlijke vondst van een gouden dames-remontoir in een postpakket, van Hellevoetsluis verzonden naar Warga,in Friesland, welk horloge er niet door de af zendster was ingepakt. Wij vernemen thans, dat door de ijverige nasporingen der politie licht is opgegaan in deze duisternis. In het kort komt de zaak hierop neder, dat er, door de drukte waarschijnlijk postpakketten zijn opengegaan, en dat een postbeambte het gevallen uurwerk in het pakket voor Warga pakte. Na veel moeite kwam men tot de ontdekking, dat de afzender van bet horloge een uurwerkmaker uit Rot- lige en besliste wijze, dat Marie er verder van afzag, om hem tot andere gedachten te brengen. «Hoelang, vraagt zij, denkt u af wezig te blijven «Ik reken binnen acht dagen terug te zul len zijn," zegt Herman. «Maar indien in die dagen uwe vrouw zou sterven, wie zal u dan bericht zenden van haren dood?" «Misschien zou uwe goedheid mij ook dezen dienst willen bewijzen «Aan welk adres te Londen, moet ik u over den toestand uwer vrouw bericht zen den Een oogenblik bedacht Herman zich en schreef toen als antwoord aan Marie het adres op van een zijner vrienden, die naar Londen verhuisd was. «Onder dit adres zal mij uwen brief zeker geworden." Thans overhandigt hem Marie haar naam kaartje, zeggend: «het zou kunnen zijn, dat gij ook mij zoudt willen schrijven. Indien gij uwe vrouw schrijft, zoudt gij het door mijne tusschenkomst kunnen doen." Nauwelijks heeft Herman den naam 7>Marie Rijkaard" op het kaartje gelezen, of hij treedt verschrikt terug en kan zich-zelven niet meester blijven. Zichtbaar ontsteld, keert hij weder naar zijn stoel bij de tafel en bedekt met zijne handen zijn gelaat. Lang nog blijft hij in die houding peinzen over de misdaad, die hij volbrengen gaat aan haar, die als een engel van liefde op dit oogenblik gezeten is aan het sterfbed zijner ongeluk kige vrouw. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3