1.3e Ja No. 3610. arg. Vrijdag 14 Februari 1890. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: I*rijs der Advertentiëa ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCHI Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommerst> 0.05 Het auteursrecht van den inhoud de7er courant is ver zekerd volgens de Wet van 2$ Jnni 1881 (Stsöt. no. 124.} 'ff:: Van 16 regelsƒ0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DU1TSCHLAND. De Keizer ontving eergisteren ten zijnen paleize den Rijkskanselier en bleef bijna vijf kwartier met hem in gesprek, ongetwijfeld over de keuze der in den Staatsraad te be noemen personen. Daarna bracht keizer Wilhelm von Bismarck zelf naar zijne woning terug. Algemeen wordt in dit openbaar be wijs van sympathie eene logenstraffing ge zien van de geruchten als zou er oneenig- heid tusschen keizer en kanselier bestaan. Naar men verneemt, zal de Raad van State Vrijdag a. s., des middags te 3 uren bijeen komen in het Koningspaleis. l)e Keizer zal de vergadering openen met eene toespraak, waarin hij de taak die de raad heeft te ver vullen zal omschrijven. De beraadslagingen zullen beginnen, nadat er een wetsvoorstel zal zijn ingediend. Voorloopig zullen zij plaats hebben in commissie-vergaderingen voor welke ook deskundigen, geen leden van den Raad, opgeroepen zullen worden. De Beiersche rijksraadskamer heeft over eenkomstig de genomen commissariale be sluiten het verzoek om afschaffing van het koninklijk placet in zake van geloofs- en zedenleer om redenen van formeelen aard afgewezen, terwijl het verzoek 0111 de oud katholieken niet langer als katholieken te behandelen noch afgewezen, noch toegestaan, maar door eene resolutie eene schrede nader tot eene gunstige oplossing gebracht iswerd vroeger gezegd, dat voor de Regeering de oud-katholieken nog steeds katholieken waren, thans wordt reeds verklaard, dat de zaak eene nadere oplossing vereischt in overleg met de kerkelijke overheid. Nog een stap dus en de Regeering zal moeten erkennen, dat de oud- of etc-katholieken slechts een sekte van scheurmakers zijn, aan wien aller minst de rechten van katholieken toekomen. Ook in zake de terugroeping der Redemp toristen is eene gunstiger wending reeds duidelijk zichtbaar. Van groote beteekenis is bij de behandeling- dezer gewichtige zaken de houding geweest van prins Lodewijk van Beieren, den ver- moedelijken troonopvolger. De verklaringen door den Prins in zake het placet regium en de kwestie der oud-katholieken afgelegd, geven moed en doen veel goeds van hem voor de toekomst verhopen. ENGELAND. In het Parlement werd gisteren eene motie van Anderson, verklarende dat hij het af drukken der brieven van Parnell in de Times beschouwde als een breach of privelege door het Lagerhuis verworpen. In het Lagerhuis heeft sir J ten aanzien van het voorval met Portugal verklaard, dat bij de openbaarmaking van Fergusson de dien aangaande gevoerde diplomatieke correspondentie de verbittering merkelijk zal bedaren. De betrekkingen tusschen de beide regeeringen zijn vriendschappelijk. Portugal heeft voorgesteld de kwestie aan eene scheids rechterlijke uitspraak te onderwerpen, maai de Engelsche regeering is van meening, dat men in deze zaak onder de tegenwoordige omstandigheden geen scheidsrechterlijke uit spraak kan inroepen. Te Partick is de liberale unionist Parker Smith tot lid van het Lagerhuis gekozen met 4143 stemmen tegen 3929, die op den Gladstoniaanschen kandidaat waren uitge bracht. FRANKRIJK. De hertog van Orleans is gisteren door de correctioneele rechtbank te Parijs wegens overtreding der verbanningswet overeenkom st g de bepalingen dier wet veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf'. Vóórdat de hertog van Orleans door de rechtbank veroordeeld werd, hield hij eene korte toespraak tot de rechters, waarbij hem eene goed onderhouden toejuiching ten deel viel. Nadat het vonnis was uitgesproken, werd er in de gerechtszaal geroepen »Leve het leger Leve Orleans Deze kreten wer den beantwoord met het »Levede republiek 1" De voorzitter beval de zaal te ontruimen. Kort daarna drong een duizendtal personen de zaal binnen, de eenden kreet aanheffende »Leve Orleansde ander de kreten »Weg met den hertog! Leve de republiek!" De gewapende wacht voor het paleis van justit ie was onmachtig de orde te herstellen. De menigte trok vervolgens naar het palais de l'Horloge, roepende»Leve Hendrik IV Politiedienaren kwamen tusschenbeide. Een 25 personen werden bij het standbeeld van Hendrik IV in verzekerde bewaring genomen. Ook toen werd er geroepen sLeve de repu bliek en »Leve Orleans De rechtbank, Kamer van civiele zaken, heeft volgens de Temps de maatschappij voor het graven van een kanaal door de landengte van Corinthe ontbonden. HET OOSTEN. Uit Weenen wordt gemeld, dat (in ver band met de samenzwering in Bulgarije) te Rutsclmk de Russische agenten in hechtenis zijn genomen. Dinsdag aanst. vergadert de krijgsraad. Panitza zal zelf zich verdedigen. (Het bericht, dat majoor Panitza is doodge schoten zou aldus blijken bezijden de waar heid te zijn geweest.) Nog wordt uit Weenen gemeld, dat de ex-koning Milan van Servië in een toestand van melancholie verkeert, die het ergste doet vreezen. Hij moet vreeselijk in schulden zitten en ei' wordt zelfs verteld, dat zijn vriend graaf Milewski haar Belgrado is geweest om hulp te vragen aan koningin Nathalie. De Rumeensche Kamer van afgevaardig den beraadslaagde gisteren over het in staat van beschuldiging stellen van het ministerie- Bratiano. De Kamer heeft besloten over eiken minister afzonderlijk te stemmen. Bij de eerste stemming werd het voorstel om Bratiano in staat van beschuldiging te stellen verworpen. De Kamer zal morgen over de andere ministers beslissen. ITALIË. De influenza heeft in Italië eene zoodanige uitbreiding genomen, dat geheel Rome als het ware één hospitaal was. Men schat dat minstens vier vijfden der bevolking zijn aan getast of het geweest zijn. Hoowel de ziekte over het algemeen niet kwaadaardig is, heeft zij behalve den dood van kardinaal Pecci ook dien van mgr. Rota, aartsbisschop-titu lair van Thebe en kanunnik der basiliek van St. Pieter veroorzaakt. Evenzoo zijn vele andere aanzienlijke personen aan die ziekte gestorven, 0. a. graaf di Carpegua, die als kolonel van den groeten staf van het Pause lijk leger 0. a. den 20 Sept. 1870 belast werd met de onderhandelingen over de over gave van Rome. De heer Luzatti heeft gisteren in de Ka mer van afgevaardigden den minister-presi dent gevraagd of' Italië deelneemt aan de conferentie te Bern of te Berlijn tot inter nationale regeling der arbeiderskwestie. De Minister antwoordde, dat Italië aan de con ferentie zal deelnemen. De heer Luzatti verklaarde, dat hij nu van zijne vraag eene interpellatie zal maken. PORTUGAL. Uit Lissabon verneemt de Standard, dat er aldaar eene zekere gisting heerscht naar aanleiding van eene proclamatie van den gouverneur inhoudende het verbod van eene volksvergadering, welke Dinsdag-middag had moeten plaats hebben. Dinsdag-avond bleven de schouwburgen en vele winkels gesloten groote troepen volks moesten door politie en ruiterij in bedwang worden gehouden. De overheid verdubbelde de wachten voor de gebouwen van de Britsche legatie en het Britsche consulaat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1