In vrije uren. F U IL L F i N, BINNENLAND. Herman Hesser voor het laatst thuis. Een nader bericht uit Lissabon meldt, dat Dinsdag den geheelen dag eene massa volk in de straten was. De politie hield de cir culatie vrijzij die weigerden tejvoldoen aan de order om niet stil te blijven staan, werden aangehouden. Te middernacht had de stad haar gewoon aanzien teruggekregen. Een 140-tal personen zijn in verzekerde bewaring genomen en aan boord van een gepantserd vaartuig gebracht. Allerwege in Portugal heerscht thans rust zoo wordt er ge seind. De ministerraad besloot tot on middellijke aanschaffing van krijgs materiaal voor leger en vloot over te gaan. RUSLAND. Het Journal de St. Petersbourg zegt, dat de voorvallen in Bulgarije bewijzen, dat in het land nog volstrekt geen rust heerscht en de regeering van den Koburgschen prins nog zoo weinig vaststaat, dat zij de garni- zoenskommandanten verwisselen moet. Schiedam, 13 Februari 1890. Gisteren-avond ten zeven ure werd in het Verkooplokaal aan de Korte Haven alhier door het uitvoerend comité van de »Sehiedam- sche Kunstvereeniging" voor de alhier te houden tentoonstelling van kunstnijverheid eene bijeenkomst met de inzenders gehou den, waarbij deze laatsten opgaven deden van de door hen te vervaardigen voorwerpen en de oppervlakte, die zij daarvoor op de ten toonstelling noodig zouden hebben. Den inzenders werd medegedeeld, dat zij de door hen te vervaardigen voorwerpen uiter lijk den 2n April aanst. moeten opleveren en dat de tentoonstelling zal worden gehouden van Zondag 6 tot en met Zondag 13 April in de zaal der Officieren-Vereeniging. Desgevraagd verklaarden de meeste inzenders, dat zij in geval van bekroning aan een medailje boven een prijs in geld de voorkeur zouden geven. De bespreking met de inzenders liep geheel naar wensch af; alleen met de schoenmakers konden de leden van het uitvoerend comité het niet eens wordende zonen van St. Cris- pijn verklaarden, dat eene proeve van leder- bewerking, die hun werd voorgelegd, niet tot het vak van den schoenmakers behoort, doch deze slechts een mooien schoen of pantoffel heeft te maken. Hoewel hunne Duitsche 18) VI. Het was een vreeselijke strijd dien de rampzalige Herman Hesser nu streed in zijn hart. Eene laatste genade, door God hem gegeven, om den booswicht af te houden van eene misdaad, die zijn bitter ongeluk zou ten gevolge hebben! Reeds ondanks zich-zelven was Herman ongemerkt onder den weldadi- gen invloed gekomen van de engel der liefde die met innige teederheid al zoovele uren achtereen nederzat aan het ziekbed zijner vrouw en met een onvermoeid geduld zich uitputte, om eenige verlichting van lijden aan de arme zieke te kunnen geven. Maar die naam Marie Rijkaard was zoozeer verbon den met de booze plannen, die hij op het punt stond te gaan uitvoeren, dat het hooren van dien naam hem hevig schokte. Hij ge voelde, dat zijn hart onstuimig bonsde. Hoe meer hij nadacht, hoe duidelijker hij eene stem hoorde in zich, die hem zijne beraamde boosheid onder een nieuw oogpunt aanschou wen deed. Totnutoe had hij slechts be hoeven te strijden tegen een laatst gevoel van eerlijkheid, dat zelfs de diep gezonken booswicht niet geheel en al kan smoren in zijn hart, maar hem zijn onrechtvaardig- collega's er anders over denken, werd hun toch toegestaan, in dat geval hun bedreven heid in liet vak alleen door het vervaardigen van een fraaien schoen of pantoffel te toonen. Na al hetgeen wij gisteren-avond gehoord en gezien hebben, gelooven wij het succes der tentoonstelling van kunstnijverheid ver zekerd te mogen achten. De Schiedamsche ambachtsman heeft inderdaad boven onze verwachting getoond, liefde voor zijn vak te hebben. Eene waarlijk belangwekkende ten toonstelling staat ons te wachten. Moge zij voor het uitvoerend comité der »Schiedamsche Kunstvereeniging" eene ware voldoening zijn voor de vele moeiten en zorgen, die het zich voor deze onderneming wel wil getroosten Met een talrijken stoet van leeraars en onderwijzers, leerlingen en oud-leerlingen, werd heden-ochtend het stoffelijk overschot van den heer J. Steynis Gz., directeur der hoogere burgerschool en der burger-avondschool, ter aarde besteld. Op de algem. begraafplaats aan gekomen, werd de lijkkist, meteen vijftal kran sen bedekt, door de leeraren der hoogere burgerschool grafwaarts gedragen, en sloten zich de Burgemeester, de wethouders Loncq en Loopuyt en de gemeente-secretaris Mulder, benevens eenige vrienden van den overledene bij den stoet aan. Nadat de lijkkist in de groeve was neergelaten, werd namens de leeraren der hoogere burgerschool het woord gevoerd door den heer YV. L. Combé, namens de leerlingen door den heer A, Y'an der Schalk, en van wege de oud-leerlingen door den heer YV. F. Tak. De broeder van den overledene dankte namens de weduwe en de familie voor de laatste eer hun verscheiden bloed verwant bewezen. De heer J. Steynis Gz. was vanaf de opening der hoogere burgerschool, 1 Mei 1869, daarbij als directeur en leeraar in de natuurkunde en de cosmographie werkzaam. De directie over de burger-avondschool wilde hij met het einde van den loopenden cursus neerleggen. Na als hoofdonderwijzer aan de openbare school te Beusichem, als onderwijzer aan de ge vangenis te Rotterdam en als huismeester in het ziekenhuis aldaar werkzaam te zijn ge weest, werd de heer Steynis aan de voorma lige Latijnsche school alhier als leeraar in de wiskunde benoemd. Ook werd hem het geven van onderwijs aan de voormalige stads heid verwijt, ook dan nog als hij reeds zijne misdadige hand uitsteekt, om zich aan liet eigendom van een ander te vergrijpen. Nu echter kwam een nieuw gevoel aandruischen tegen het booze plan, dat hij ging uitvoeren. Het natuurlijk gevoel van dankbaarheid deed zijne gebiedende eischerr gelden. De vrouw die geheel belangloos, enkel gedreven door de liefde van haar edel hart, als eene teedere .verzorgster van zijne zieke vrouw was opge treden, ging het slachtoffer van zijne misdaad worden! Die hand, nu nog in kwistigerr overvloed hare liefdegaven alom uitstrooiend in den schoot der armen, zou morgen reeds onmachtig zijn om haar werk van liefde voort te zetten. Nu ligt er nog een glans van eene hemelsche vreugde verspreid op dat aanval lig gelaat, terwijl zij zich onverdeeld aan den dienst zijner hulpelooze vrouw toewijdtmaar morgen zal iiier aan de bedstede zijner vrouw de plaats van deze engel ledig zijn morgen zal zij weenend staan aan de zijde baars vaders terwijl deze wanhopig zal wezen over het verlies van zijn geheel vermogen, waaraan zijn trotsch hart zoozeer gehecht is. Al deze gedachten doorkruisen op dit oogen- blik den geest van Herman Hesser. Meerdere malen beven de woorden op zijne lippen, waarmede hij het onheil nog kan voorkomen, dat hij over deze engel der armen brengen gaat. Hij moet zich meerdere malen ge weld aandoen, om niet door een oogenblik- kelijk gevoel van afgrijzen voor zijne be raamde misdaad te worden medegesleept en zich voor hare voeten neder te werpen, om teekenschool opgedragen, terwijl hij bij de oprichting van de stedelijke vormschool voor onderwijzers als onderwijzer daarbij optrad. In Mei 1869 verwisselde hij al deze betrek kingen met die van directeur en leeraar aan de hoogere burgerschool, welke hij aldus ruim 20 jaren heeft vervuld. Sedert 1868 maakte de heer Steynis ook deel uit van de commissie van toezicht op het lager onder wijs. Als schrijver van eenige wetenschappe lijke werken heeft de heer Steynis zich een'gen naam gemaakt. De Rijksmiddelen hebben in Januari opge bracht f6.955.952.30 tegen f 7.359.997.81 '/3 in dezelfde maand van 1889. In hoofdzaak wordt dit verschil veroorzaakt door de zegel, regestratie en successierechten, die alleen ruim 3 ton minder opbrachten. Het overige komt ongeveer alleen ten gevolge van de directe belastingen. Volgens een van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië ontvangen telegram van i Februari wordt de gouvernements koffieoogst op Java voor dit jaar op 189.440 pikols geraamd. Het jongste openbaar ge maakte telegram van 20 Januari II. noemde een cijfer van 583,458 pikols. Omtrent het verschil van deze opgaven is inlichting ge vraagd en tot antwoord ontvangen dat alleen het laatste telegram betrof de raming van den oogst van 1890; het andere den werkelijken oogst van 1889. Twee adjudanten van den President der Fransche republiek, de kolonel der artillerie Kornprobst en de genie-kommandantToulza, zijn in Den Haag aangekomen om met den Minister van Buitenlandsche zaken te bespre ken de regeling der arbitrage in het bekende grensgeschil tusschen Suriname en Fransch Guyana. Vóór 1 Maart zullen de Nederlandsche ge machtigdenter conferentie voor de zalmvissche- rij worden benoemd. Daar volgens het bestaande voorschriften de Tweede Kamer steeds acht dagen voor den dag der bijeenkomst moet worden bijeenge- haar vergiffenis te smeeken voor het onrecht, dat hij op het punt staat haar aantedoen. Maar de laffe ziel van den losbandigen Her man Hesser gevoelt de kracht niet meer in zich, om de laatste goede gevoelens, waar voor zij nog vatbaar is, ten goede aan te wenden. Over ieder ander gevoel in zijn hart heerscht de vrees voor den man, die zijn blinkenden dolk dreigend boven zijn hoofd heeft opgeheven, en hem vervolgen zal met zijnen bitteren haat, als hij het wagen durft hunne beraamde en vastgestelde plannen door verraad te verijdelen. Hij vloekt het oogen- blik, dat hem in kennis met dezen gewel digen man gebracht heeft, en in zijne her innering terugbrengend de aanleiding, die hem in het gezelschap van Jean Bariels ge leid heeft, komen voor zijnen geest zoovele vermaningen, hem jaren geleden door zijne ouders en door oprechte vrienden gegeven. Ach had hij geloof geslagen aan die woorden, waarmede zij hem smeekten, toen hij nog een jongeling was, om toch de bijeen komsten van slechte makkers te vluchten, hij zou zich nu niet verwikkeld gevoelen in eene boosheid, waarvoor zijn hart vol weerzin is. Toen geloofde hij liet niet, als een oprecht vriend hem verzekerde, dat een losbandig leven hem niet enkel zede loos, maar ook bekwaam voor ieder andere misdaad maken zou. Nu gruwt hij van zich- zelven, want wat hij zelfs nimmer ge lacht heeft ooit mogelijk te kunnen zijn, dat zal hij binnen weinige uren wezeneen dief, nachtelijke inbreker. Maar welk een

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2