Caspar Josejl fflartiHis Botteiaie, 13e Jaars:. Dinsdag 18 Februari 1890. No. .3013. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Prijs der Advertentiën door de genade gods en de gunst van Aan de Geestelijkheid eu de Geloovigeu van ons Bisdom, O NIEUWE SCHI Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant ia ver- lekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (SisM. no. 124.) Van 16 regelsƒ0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DEN APOSTOUSCHEN STOEI. BISSCHOP VAN HAARLEM, IIUISPRELAAT VAN Z. II. PAUS LEO XIII, ASSISTENT-BISSCHOP BIJ DEN PAUSELIJKEN TROON, Zaligheid, in den Heer. Toen Zijne Heiligheid Paus Leo XIII, in zijnen brief van 15 Augustus des vorigen jaars, gelastte, dat in alle kerken der Ka tholieke wereld dagelijks gedurende de maand October een gebed tot den H. Joseph zou gebeden worden, gaf Hij tegelijkertijd het verlangen te kennen, dat de Bisschoppen de vereering en aanroeping van dien gi'QOten Heilige zouden bevorderen, en wenschte, dat inzonderheid de maand Maart aan den II. •foseph zou worden toegewijd. Gewoon om Hij den aanvang der Vaste eenige opwekkende Woorden tot de geloovigen van Ons Bisdom te richten, hebben Wij deze gelegenheid, afgewacht, om aan het verlangen van den H. Vader te voldoenhet is toch in dien tijd der Vaste, dat de maand Maart invalt en de feestdag van den H. Joseph gevierd Wordt. Zeer gaarne, Beminde Geloovigen, spreken Wij u over de vereëring van den H.Joseph. Velen uwer zijn toch reeds gewoon, dien Heilige op eene bijzondere wijze te eeren en in vele kerken van Ons Bisdom worden gedurende de maand van Maart te zijner eeie godsdienstige oefeningen gehouden. Bovendien is de li. Joseph de Patroon Onzer Kathedrale kerk en zijn Wij uit dien hoofde, meer dan anderen, gehouden om zijne ver- eeriug te verbreiden en zijne voorspraak èn voor Ons zeiven af te smeeken, èn door anderen te doen inroepen. Om de grootheid van den H. Joseph te beseffen, behoeven wij ons slechts te her inneren, dat hij de man van Maria, de voed stervader van Jesus was. Als man van Maria was hij haar natuurlijke verzorger, de beschermer van hare eer, de getuige van hare maagdelijke zuiverheid, en leefde hij met de Allerheiligste Moeder des Heeren in eene innige gemeenschap, welke hem noodzake lijk deed deeien in hare verhevene waardig heid. Als voedstervader van Jesus behoedde bij liet leven en voorzag hij door zijnen 'nannelijken arbeid in het onderhoud van onzen gezegenden Verlosser. Hij leefde dan j ook te Nazareth als hoofd van het heilig huisgezin zijn gezag werd geëerbiedigd niet alleen door de H. Maagd, maar de Heer zelf was, volgens getuigenis der H. Schrift, aan hem onderdanig. Uit deze korte opmerkingen kan gemakke lijk worden afgeleid, waarom de H. Kerk, die om hare éénheid als een groot over de wereld verspreid Christelijk huisgezin be schouwd moet worden, den II. Joseph ver eert als haren bijzonderen beschermer en Pa troon. Diezelfde redenen moeten ook u, B. G., die kinderen van Jesus en Maria zijt, aansporen, om den H. Joseph te beschouwen en te ver eeren als den Patroon van uw huisgezin, u en de uwen te stellen onder zijne bescher ming, en zijn heiligen levenswandel ais voor beeld ter navolging voor oogen te houden. Zijn voorbeeld toch leert denchrist zlijken huisvader, dat hij moet zorgen en arbeiden om te voorzien tu de behoeften van zijn gezin, dat hij zorg moet dragen voor ziel en lichaam zijner kin dereu en hen moet beveiligen tegen alle ge varen waaraan zij zijn blootgesteld. Zijn voor beeld leert dechristeiijken echtgenooten, voort durend in zuivere reine liefde en in eensge zindheid met elkander te leven. Zijn voor beeld bevat lessen voor de groote en mach tigen der aardehoewel gesproten uit het geslacht van David, en derhalve van konink lijken bloede, moest hij evenwel zijn leven als een nederig en behoeftig handswerkman doorbrengenwie ziet hierin niet, hoe ijdel en vergankelijk de grootheid en de rijkdom men dezer aarde zijnhoe dwaas het is, met zekeren trots en verachting neer te zien op de arme klassen der maatschappij, tot welke ook kinderen van aanzienlijken kunnen ver vallen en dat de ware grootheid niet in adel of rijkdom, maar in een heilig leven bestaat? Zijn voorbeeld bevat lessen voor mingegoeden, armen en behoeftigen hij klaagt er niet over, dat hij moet zwoegen en arbeiden, om het dagelijksch brood te ver dienen hij verdraagt geduldig alle de moei lijkheden en ontberingen, welke zijn maat schappelijke toestand hem oplegten als hij zijn geboortegrond verlaten en met Maria en het Kind Jesus naar een vreemd land, naar het land van Egypte vluchten moet, onder werpt hij zich kinderlijk aan de beschik king van Gods heilige voorzienigheid. Om nu, B. G., volgens verlangen van den H. Vader, uwe vereering van den II. Joseph des te meer aan te wakkeren, hebben Wij besloten deze voorschriften te geven voor den openbaren eeredienst, geldig zoowel voor dit als voor volgende jaren 1. Aan de gebeden, welke op last van Zijne Heiligheid na elke gelezene H. Mis verricht worden, zal gedurende de maand Maart het «gebed tot den H. Joseph" worden gevoegd, dat in de maand October van het vorige jaar in alle kerken van het Bisdom gebeden is. 2. Op den eersten dag van Maart zal of na den middag, of des avonds (ter keuze van de WelEerwaarde Heeren Pastoors of Rec toren) in alle kerken en openbare kapellen van Ons Bisdom een plechtig Lof gehouden worden met uitstelling van het Allerhei ligste t), waarin een lofzang ter eere van den H. Joseph zal gezongen worden. 3. Op dezelfde wijze zal op alle Woens dagen van de maand Maart een Lof plaats hebben met uitstelling van het Allerheiligste.2) 4. De 19 Maart, de feestdag van den H. Joseph, zal in Ons Bisdom een dag van devotie zijn, waarop des morgens eene H. Mis en na den middag een plechtig Lof zal gezongen worden, beiden met uitstelling van liet Allerheiligste. 3) 5. Even als op den eersten zoo zal ook op den laatsten dag der maand Maart een plechtig Lof worden gehouden. In dat Lof zal de lofzang Te Deum laudamus worden gezongen, om God te danken voor de wel daden en genadé, welke Hij ons, door de voorspraak van den H. Joseph, goedgunstig heeft willen verleenen. Wij mogen niet nalaten, B. G., u te ver manen, dat gij den aanstaanden tijd der Vaste op heilige wijze doorbrengt. Gedenkt dat het een tijd van boetedoening zijn moet, waarin wij allen, omdat wij zondaren zijn, herstelling en voldoening aan God moeten trachten te geven voor onze bedrevene fouten en zonden. Gedeukt tevens, dat het ook moet zijn een tijd van gebed, waarin wij door kinderlijke en volhardende smeekingen God moeten trachten te verbidden, dat Hij Zijne straffende hand over ons niet uitstrekke, maar integendeel ons Zijne milde barmhartig heid doe ondervinden. Inzonderheid sporen Wij u aan, om veel te bidden voor onze Moeder de H. Kerk en haar zichtbaar Opperhoofd, Zijne Heiligheid Paus Leo XIII, die zooveel tegenspraak en vervol ging te verduren hebben voor ons dierbaar Vaderland, opdat het bloeie door eensgezind heid en algemeene broederlijke liefde voor Zijne Majesteit onzen geëerbiedigden Koning, opdat God Hem lang moge sparen tot zijn en tot ons aller geluk, alsmede voor de leden van het Koninklijk Huisvoor al degenen, die in overheid over ons gesteld zijn, op In Osteusorio. -) In Ciborio. :1) In Ostensorio.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1