In vrije uren. FEUILLETON. Pieter de Kroeskop krijgt visite. oorlog zal op Donderdag den 20sten Febr. eerstkomende niet plaats hebben, Dij het Depart, van Marine is tot dusver niet de bevestiging ontvangen van een oproer dat volgens het bulletin van de Heldersche Ct. op liet oorlogschip Tromp te Paramaribo zou zijn uitgebroken. De komst van het schip aldaar is zelfs nog niet bekend. Door den Raad van ministers moeten ver schillende personen zijn voorgedragen om bij gelegenheid van 's Konings verjaardag be noemd te worden in de orde van den Neder- landschen Leeuw. Den heer Keuchenius is, naar men denkt, het kommandeurskruis toege dacht. Men seint ons heden-middag 1 ure uit 's-Hage De Koning heeft het besluit geteekend, waarbij den heer Keuchenius als Minister van Koloniën eervol ontslag wordt verleend en in diens plaats benoemd wordt baron Mackay, Minister van Binnenlandsche zaken, terwijl tot Minister van Binnenlandsche za ken benoemd is jhr. mr. de Savornin Lob man, Ba der Tweede Kamer. Heden-avond volgt de offtcieele bekendmaking. In de gemeenteraadszitting, gisteren gehouden op verzoek van zeven Raadsleden, de heeren Den Breems, Bergsma, de Bruijn, v. Erpecum, Tak, Schuurman en Visser, kwamen o. a. als ingekomen ter tafel. Missiven van Gedeputeerde Staten, ten ge leide van de goedgekeurde rekening over 1888 en begrooting voor 1890 der dienstdoende schutterij, welke voor kennisgeving werden aangenomen. Een rapport van den wethouder Elzevier Dom, naar aanleiding van het door de com missie voor de belastingen uitgebracht rap port omtrent het door hem ingediende ont werp van belasting onder den naam van ^straatgeld." De Raad besloot dat rapport, hetwelk door genoemd Lid aan de leden reeds in druk was rondgedeeld, om bericht in handen te stellen van gezegde commissie, terwijl op voorstel van den heer Den Breems besloten werd die commissie tevens uit te noodigen nu zij in haar ontvangen rapport slechts het gevoe len uitspreekt van de meerderheid barer leden ook de zienswijze van de minderheid in deze belangrijke zaak in haar rapport nader te willen kenbaar maken. Een adres van het uitvoerend comité van de »Schiedamsche Kunstvereeniging" voor de te houden tentoonstelling van handwerknij verheid, daarbij dank betuigende voor het door den Raad ten behoeve dier tentoonstelling toegekende subsidie, werd voor kennisgeving aangenomen. Nog was ingekomen een adres van de hier gevestigde afdeeling der maatschappij tot bevordering der geneeskunst, om van gemeentewege een rader-brancard aan te schallen en deze te stellen onder bewaring en bediening der politie. Adressanten doen dat verzoek omdat de brancard, die in het Stadsziekenhuis aanwezig is, alleen dienst mag doen voor hen, die in dat gesticht wor den verpleegd, en bovendien noch over dag, noch des nachts aan het ziekenhuis personeel is, om dat vervoermiddel te bedienen.—Het adres werd aangehouden en ter visie gelegd. Gelijk besluit werd genomen omtrent een adres van N. van der Sluis, om toekenning eener gratificatie als vorige jaren. Nadat de Raad besloten had, de leden der vaste raadscommissiën opnieuw tot de vol gende zitting in hunne tegenwoordige be trekking te continueeren, deelde de Voor zitter ten slotte mede, dat Burg. en Weth. tot deskundigen voor de onteigening der perceelen ten behoeve van de werken der waterverversching benoemd hebben, de hee ren C. J. Bos te Zoetermeer en I'. C. Stoop van Goudswaard te Bleiswijk. Aan den bekenden ziekenoppasser Hemmes is door H. M. de Koningin als blijk van waardeering der diensten, door hem aan Z. M. den Koning, gedurende Diens ziekte in het afgeloopen jaar bewezen, een prachtig gouden horloge met gouden ketting vereerd. Bij den internationalen wedstrijd op de ijsbaan nabij Berlijn is gisteren onze landge noot de heer G. Jurjens voorgebleven op de baan van 4ÜÜD meter, die hij aflegde in 8.84 min., de Noorsche rijder Olsen volbracht de baan in 8.34:i/r, min. Jurjens bleef ook op de baan van '2000 meter overwinnaar in 4.5 min., waarbij Olsen viel. De prijzen bestou den in kostbare kunstvoorwerpen. In een vorig nummer werd door ons aan de N. R. Ct. het bericht ontleend, dat ver schillende reeders te Vlaardingen en Maas sluis het voornemen zouden hebben, om voor 21) VII. Het kamertje van Pieter de Kroeskop, dat zijne moederbij voorkeur zijn kamertje noemt, is niet veel meer dan een diepe vierkante kast, waarvan de helft als bedstede is afge timmerd. Boven de dubbele, in den gang uitslaande deuren, zijn over de geheele breedte van het kamertje twee groote glasruiten ge maakt, om eenig licht aan te brengen. Een klein waschtafeltje aan het voeteinde en een stoel aan het hoofdeinde geplaatst, zijn de eenige meubels, die Pieter's kamertje kan bevatten; er blijft dan nog juist zooveel ruimte over, als Pieter noodig heeft om zich te kleeden. Kreupele Bet heeft zich spoedig een zit plaats gezocht in deze wel wat beperkte ruimte. Terwijl zij Pieter den stoel aanwijst, gaat zij zelve op den rand der bedstede zitten en eischt, dat beide deuren eerst goed ge sloten zullen worden, alvorens zij haar gesprek zal beginnen. Pieter voldoet aan haren eiseh, maar maakt toch de opmerking, dat zijne goede moeder geene gewoonte heeft, om hem af te luisteren. »Zij heeft ook geen reden, om het bijjou te doen, zegt kreupele Bet; ik wenschte, dat ik het ook nooit behoefde te doenmaar als 'n mensch zijn brood moet zoeken onder schurken en boeven, dan kan het wel eens noodig zijn, mijn jongen, om luistervink te wezen." Pieter, die nog niets vermoedt van hetgeen, zijn bezoekster hem komt mededeelen, haar ruet kent en nog veel minder iets van de wijze weet, waarop zij haar brood verdient, staat verbaasd en ziet haar glimlachend aan, terwijl zij deze laatste woorden spreekt. Kreupele Bet bedenkt zich een oogenblik en gaat aldus voort: »Het is noodig, dat ik je eenige uitlegging geef van hetgeen ik ge zegd heb. Gij hebt er niets aan, om te weten, wat mijne eigenlijke broodwinning is. Ik heb redenen, om hiervan verder geene verklaring te geven. Maar toch dient ge te weten, dat ik in mijne affaire te doen heb met menschen, die nu juist de hesten niet zijn. Zulke lui nu luister ik dikwijls af, terwijl zij met elkander hunne plannen bespreken. En de aanstaande haringteelt geen Duitschers meer te monsteren en hunne zeelieden te betrekken uit Schevenigen, waar dan wegens de schrobnetvisscherij een aantal zonder vaart is. Naar men ons thans uit Maassluis meldt, mist dit bericht allen grond. Het zou inder daad moeite kosten de 4 a 500 Duitschers, die gewoonlijk op de haringvloot dienst doen door Scheveningers te doen vervangen. Het gebeurt zelfs dat voor de Scheveningsche vloot zeelieden uit andere plaatsen moeten worden aangemonsterd. Bij vele Duitschers is de gewoonte, om des zomers ten haring te gaan varen, dermate in het familieleven ingeweven, dat de zoon het van den vader overerft. (Ebl. v. Z.-Ii.) Door de politie te Delft is gisteren-voor middag aangehouden A. K., tuiniersknecht zonder vaste woonplaats, wegens diefstal van eene rol gordijnkoord en een lepeldoosje ten nadeele van twee winkeliers. Hij was reeds door een der kantongerechten te Am sterdam veroordeeld tot twee dagen hechtenis wegens het verwekken van nachtelijk buren gerucht. Door een groot aantal belanghebbenden bij den graanhandel te Amsterdam en te Zaandam is aan de Tweede Kamer een adres gericht, om aan te dringen op de ver werping van het ontwerp-Bahlmann als scha delijk voor den handel, voor den landbouw en voor den werkman. Ten gevolge van den buitengewoon lagen waterstand in de Zuiderzee is de vaart tus- schen de noordelijken provinciën en Amster dam, langs Enkhuizen, voor stoomschepen gestremd. Eenige goederenbooten zijn ten zuiden van Enkhuizen aan den grond geraakt, doch weder vlot gekomen. Zoover het oog reikt, is de zee vrij van ijs. Te Hilversum zijn op de Oosterspoorweg Zondag-ochtend twee goederentreinen tegen elkander gereden. Het materieel heeft veel geleden. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad, doch de dienst ondervond gedurende dien dag nogal vertraging, zoodat de meeste treinen '1 a 1uur te laat te Amster dam aankwamen. Ook de kolentrein is gisteren niet binnengekomen. Men zegt dat het seintoestel in het ongereede was, daar het onnauwkeurig aangaf. om nu maar aanstonds te zeggen, waarom ik eigenlijk hier ben gekomen, zal ik maar terstond met de zaak voor den dag komen." Zij ziet Pieter scherp in de oogen en vraagt dan»Zeg, jongen, zoudt ge er onverschillig voor zijn, als je heer morgen-ochtend dood arm was?" Op deze vraag, hem zoo onverwacht op het lijf geworpen, moet Pieter zich moeite geven, om een lach te bedwingen. Een arme mijnheer Jan Rijkaard, is voor de verbeelding van Pieter eenmaal eene volstrekte onmo gelijkheid. »lk zou, antwoordt Pieter op luchtigen toon, al een zeer domme knecht moeten zijn, om daarvoor onverschillig te zijn." sDan raad ik je aan om dezen nachtgoed op de brandkast van je heer te passen," roept kreupele Bet uit, en terwijl zij dit zegt, staat zij eensklaps op en haar kruk grijpend, maakt zij aanstalte om dadelijk te ver trekken. Verbluft blijft Pieter voor haar staan hij weet niet of hij lachen of ernstig wezen moet. »lk begrijp, zegt hij, niets van uw bezoek en nog veel minder van uwe woorden, Wat bedoelt gij »Wat ik bedoel is duidelijk, antwoordt zij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2