13e Jaarg. Vrijdag 21 Februari 1890. No. 3616. VERSCHIJNT DAGELIJKS. SEfc Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Prijs der Advertentiën ALGEMEEN OVERZICHT. VEETEELT CONTRA GRAANBOUW. NIEUWE SCHIEDAMSCHE Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer eonrant is ver zekerd volgens de Wet van 23 Juni 1881 (Stsbl, no. 124..} Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. In den Reichsanzeiger wordt de lijst open baar gemaakt van de personen, die uitge- noodigd zijn deel te nemen aan de beraad slaging der afdeelingen van den Raad van State, daaronder zijn één slotenmaker, één timmerman, één schrijnwerker, één polijster, één directeur eener ijzersmelterij, één fabrieks eigenaar en ook de Rijksdag-afgevaardigde Hitzo. Onder het opschriftEen voorteeken, schrijft de Freisinnige Zeitung van Eugen Richter Naar wij uit goede bron vernemen, heeft er in het paleis van den rijkskanselier in de Wilhelmstrasse op last van Bismarck eene nauwkeurige opneming plaats van dat gedeelte van den inventaris, hetwelk niet uit de rijksmiddelen, maar uit de eigen kas van den rijkskanselier in den loop der jaren is aangeschaft, teneinde het over te bren gen naar Bismarck's particuliere woning voor het geval dat hij als rijkskanselier mocht aftreden. In eene redevoering in welke de leider der Hessische socialisten Joest den sociaal democratische kiezers te Bingen den schrijn werker Doerr aanbeval als kandidaat voor den Rijksdag, verklaarde Joest, dat het teruggeven van beide aan Frankrijk ont roofde provinciën Elzas en Lotharingen eene noodzakelijkheid is. De karakter-eigen schappen van de Franschen zijn oneindig beter dan die der Duitschers. De redenaar eindigde met te zéggen »De Fransche ar beiders zijn onze broeders de Duitsche bourgeois is onze vijand." ENGELAND. In het Lagerhuis heeft gisteren den heer Claree een amendement voorgedragen, strek kende om in Schotland een parlement op te richten ter onderzoek van de Schotsche aan gelegenheden. De beraadslaging hierover werd tot heden verdaagd. Engeland heeft op Duitschland's vertrou welijke aanvrage betreffende het te houden congres voor Arbeiterschutz, hij monde van Salisbury geantwoord, dat eerst na zorg vuldige overweging een besluit zal genomen Worden. De Times hoopt reeds, dat Engeland aan Duitschland zijne deelneming zal weigeren, evenals het aan Zwitserland gedaan heeft omdat de Engelsehe werkman reeds nagenoeg alles bezit wat keizer Wilhelm voorstelt. De Economist geeft dan ook aan lord Salisbury den raad, door Engeland's vertegenwoordigers op het Con gres te Berlijn op de allereerste plaats herstel van den vrijen handel te doen eischen, iets wat de Keizer allerminst bedoeld heeft. De radicale Pall. Mall. Gazette daarentegen maakt de opmerking dat keizer Wilhelm en de Paus in de Arbeiderskwestie één lijn trek ken en geheel en al hetzelfde program ver kondigen: afschaffing van kinderen en vrou wen arbeid in fabrieken, Zondagsrust, be perkte werktijd, lotsverbeteringen en verder samenwerking van christelijke liefdadigheid, Kerk en School met den Staat. Ook wil het blad een gerucht vernomen hebben, volgens hetwelk de Engelsehe soci alisten aan den Duitschen Keizer een dankadres zullen richten FRANKRIJK. De graaf van Parijs heeft uit Havana ge seind, dat hij trotsch is op zijn zoon en zich gelukkig gevoelt over zijne houding, hoewel zijne veroordeeling hem diep bedroeft. De graat vertrekt lieden per postboot van Ha vana om over New-York naar Europa terug te keeren. De gemachtigden der mijnwerkers te Saint-Etienne hebben gisteren tot eene alge- meene werkstaking besloten. Zij zullen eene ijverige propaganda maken, om alle werklie den in het district te bewegen en den arbeid te staken. Uit Nevers wordt gemeld, dat er in eene steenkolenmijn, in het kantoor Decize, brand is ontstaan, tengevolge waarvan 34 mijnwer kers het leven verloren hebben. Hunne lij ken zijn naar boven gebracht. ITALIË. In de Kamer van afgevaardigden heeft gisteren de minister Crispi een wetsontwerp ingediend, waarbij de Regeering machtiging vraagt om in Abyssinië de wetten van het koninkrijk af te kondigen en alle maatregelen te nemem betreU'ende de administratie der kolonie. De minister vroeg de urgentie voor het ontwerp en de Kamer heeft zich hier mede vereenigd. Volgens berichten uit Rome wordt daar algemeen geloofd, dat de wet tot seculari satie der godvruchtige weldadigheids-instel lingen eerst tegen het einde van April bij den Senaat in behandeling zal komen, daar het rapport nauwelijke vóór Paschen zal kunnen gereed zijn. Daar de Senaat bijna zeker veranderingen zal aanbrengen, zal het wetsontwerp naar de Kamer moeten terug gezonden worden, maar dewijl deze op het punt is ontbonden te worden, laat het zich aanzien, dat men een nieuwe behandeling der wet in kwestie tot een volgende zitting zal uitstellen. Italië zal dus voorloopig nog van de werking dezer afschuwelijke wet bevrijd blijven. Men verzekert te Rome, dat Rusland door tusschenkomst van Duitschland's agent te Sofia van Bulgarije de voldoening van drie milfioen roebels als achterstallige schuld voor de bezettingskosten gevraagd heeft. SPANJE. De Regeering heeft als voorzorgsmaatregel twee oorlogsbodems naar de Marokkaansche wateren gezonden. Verschillende machtige Kabylenstammen zijn tegen den Sultan van Marokko opgestaan en de tegen hen uitge zonden troepen zijn op drie plaatsen over wonnen, teruggeslagen en vervolgd. Onderwijl maken rooverbenden van dezen woeligen toestand gebruik om het geheele land afte- stroopen. De Spaansche consul te Gribraltar heeft naar Madrid getelegrafeerd, dat de bouw plannen te Gribaltar geheel buiten het Spaan sche grondgebied vallen. Alleen is men voornemens dokken te bouwen binnen de haven, waarvoor de noodige plaats door een gedeelte der kaden en der versterkingen zal geleverd worden. ZWITSERLAND. De Zwitsersche bondsregeering heeft het scheidsrechterschap aanvaard in het geschil tusschen België en den Congostaat. (Slot.) Wat zal daarentegen het bestuur der af- deeling Rotterdam, Schiedam en omstre ken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw aan de Tweede Kamer moeten adviseeren, indien het zoo ver komt, dat de Nederlandsche veeteelt, tengevolge der over- zeesche concurrentie, in een toestand geraakt gelijk aan dien waarin de Nederlandsche graan bouw thans verkeert? Zal het ook danin navolging van hetgeen het heden zegt, de merkwaardige woorden nederschrijven»In het midden latende de vraag, of door heffing van invoerrechten op vleesch en vee de veefokker indaad zal gebaat worden," enz Misschien zal het bestuur der afdeeling voornoemd mij antwoorden, zooals trouwens reeds vaak geantwoord werd Er is voor loopig geen reden om zich te bekommeren over den invoer van Amerikaansch ofAustra- lisch vee daarvoor bestaat nog zoo weinig vrees. Dit antwoord, hoe eenvoudig het schijne, zegt meer dan tientallen van wetenschappe-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1