Kerknieuws. LAATSTE BERICHTEN. Handelsberichten. 171. - 1171.75 169.50,170.50 33.- 33.30 33.20 33.50 19.- 19.— 16.90 16.85 52.25 52.10 52.60 52.60 16.25 16.25 16.25 16.25 35.25 35.25 36.— 35.75 ')et D, v Z.-H. uit betrouwbare bron ver- "eemt, ook gisteren nog geen tijding aan liet departement van Marine ontvangen. De laatste bericiiten aan het departement dag tekenen van 14 Januari II. 't Is waarschijn- Üjk, dat de oorlogsbodem thans op de Suri- name-rivier 's aangekomen. Waren er bericht en van onrustbarenden aard, men zou 'nogen aannemen, dat het departement van Marine er nu niet meer onkundig van zou zijn. Met genoegen verneemt men, dat de ver boudheid, waaraan II. K. H. prinses Wilhel- ittina in de laatste dagen leed, zeer veel ver beterd en bijna geweken is. De 73e verjaardag van Z. M. den Koning 18 in Den Haag met veel opgewektheid ge werd. Allerwege wapperde de driekleur. De Parade trok, ondanks de felle koude, veel toeschouwers. De houding der troepen was Uitmuntend. Bij vele particulieren waren versieringen aangebracht. In het Voorhout vvas de gewone miniatuur-kermis in vollen o Sang. De militaire officieren, onderofficieren en minderen werden buitengewoon onthaald. Disteren-avond werd in het Malieveld een fraai vuurwerk afgestoken. Ter gelegenheid van 's Koningsverjaardag vvas gisteren op het paleis Het Loo de stan daardvlag geheschen; in het dorp Apeldoorn Was de vlaggentooi algemeen. Vele ingeze tenen schreven hunne namen in het lilicita- tieboek ten paleize. De gewone uitdeeling van levensmiddelen aan 200 personen had 's morgens plaats. H. M. de Koningin en II. K. II. de Prinses reden 'middags door het dorp. Z. M. geniet eene hoogst bevredigende ge wondheid en ontving tal van gelukwenschen, ook van buitenlandsche hoven. Onder de gasten aan het gala-diner, dat beden op Het Loo gegeven wordt, zullen o. a. ook behooren de ministersMackay en Hart en en verschillende gezanten, waaronder ook de Pauselijke internuntius. De deken van het corps diplomatique, de Delgische gezant, baron d'Anethan, en eenige andere buitenlandsche gezanten, die nog niet gen wij de dieven, dan zullen wij morgen er samen een vroolijken dag van maken." »Ik heb nog eene kleine vrees, inspecteur, wegt Pieter; als die kreupele Bet mij, om Welke reden dan ook, eens voorgelogen heeft, wult gij het mij dan niet kwalijk nemen, dat ik u zooveel noodeloozen last heb aan gedaan »Wees daar niet bezorgd over, beste ke vel ik voor mij ben er zeker van, dat het wijf niet gelogen heeftde wijze, waarop zij de zaak heeft voorgedragen, doet mij geen °ogenblik aan de waarheid twijfelen. Maar a' was het eens zoo, wees gerust, noodelooze 'ast zou voor mij niet zwaar zijn mijn ambt bi'engt mede, dat ik de meeste nachten in de kleeren blijf. Ik ben aan het nachtwaken t'eeds goed gewoon geworden." Welaan dan, roept Pieter uit, ik wacht U als de klok negen uur slaat aan het ach terdeurtje van den tuin. Ik heb u goed begrepen, dat ik verder niets meer te doen beb vóór dezen avond «Volstrekt niets meer; gij doet alles, zoo- a's gij ilit iederen dag gewoon zijt en gaat i bw gang, alsof gij van niets wist. Goeden t bviddag, Pieter Dijk, ik ben blij, dat ik j biet zoo'n fideelen vent, als gij zijt, zulk een j biooi zaakje kan opknappen «Tot dezen avond dan, inspecteur, ik hoop I dat gij 0ver mij zult tevreden zijn." j Pieter drukte vertrouwelijk de hand, die be inspecteur hem toestak en verliet het "Ureau met een hart, dat veel verlicht was, r,U de inspecteur de geheele leiding van deze bioeielijke zaak op zich had genomen. Vol bloed trad hij de woonkamer zijner moeder binnen en was onder den maaltijd zoo opge ruimd, dat zijne lijdende moeder weder ge heel gerustgesteld waswant toen hij straks haar verliet, had zij wel aan het gelaat van haren Pieter gezien, dat er iets was, wat hem hinderde en wat hij voor haar verborgen wilde houden. Na den maaltijd, dien hij zich goed had laten smaken, zoekt Pieter zijn kamertje op en sluit zorgvuldig beide deuren achter zich dicht. Onder de bedstede stond eene kist, waarin hij zijne papieren uit Indië en andere benoodigdheden bewaarde. Hij zet die kist op zijn bed en na haar geopend te hebben, neemt hij er een pistool uit, een laatst ge schenk van zijn kaptein, wiens trouwen op passer hij in lndië geweest is. «Kreupele Bet, denkt hij, heeft gezegd, dat die kerel overal toe in staat is." Hij beziet dit wa pen van alle zijden, wrijft en poetst het met zorg op, dan zoekt hij verder in zijne kist en neemt het doosje in zijne handen, waarin de kogels bewaard liggen. Beiden steekt Pieter bij zich, tegelijk met zijn dolkmes, dat hij in Indië immer in zijn zak droeg, sluit dan weder zijne kist en plaatst haar weder onder zijne bedstede. Bij zijne moe der wedergekeerd, zegt hij op onverschilligen toon»het zou kunnen zijn, moeder, dat juffrouw Marie gaarne had, dat ik bij afwe zigheid harer ouders, des nachts daar in huis blijf slapen, gij zult zeker er niets op tegen hebben, niet waar, dat ik dat goed vind, als zij mij het vragen mocht «O, neen, mijn jongen, antwoordt zijne moeder, doe maar, zooals gij deukt, dat goed is." j de eer genoten aan den Koning te worden t voorgesteld, zullen door Z. M. ten gehoore ontvangen worden. De Tijd, de oplossing der Crisis beoordee- lende, meent aan het slot zijner beschou wingen er op te moeten wijzen lo. Dat eene reconstructie van het Kabi net op eene wijze, welke anders misschien wenschelijker zou geschenen hebben, thans in zekeren zin onmogelijk is gemaakt dooi' de aanmatiging en het bekrompen inzicht van een zeker gedeelte der antirevolutionaire of calvinistische partij 2o. Dat, zoo het ons onverschillig laat en wij er niet tegen opkomen, indien De Stan daard aan zijn lezers voorhoudt, dat het Ka binet, door de tegenwoordigheid, hetzij van Keuchenius, hetzij van Lohman, voor calvi nistische kiezers een bepaalde «signatuur" moet dragen, wij toch met de antirevolutionairen het tegenwoordige Kabinet alleen als ons Kabinet kunnen steunen en verdedigen, zoo lang het in werkelijkheid zal zijn niet een antirevolutionair Ministerie, dat aan een of twee Roomschen een plaats inruimt, maar een Ministerie der geheele Rechterzijde. De zeereerw, heer P. Van der Werff, deken en pastoor te Zoeterwoude, is eergisteren na een langdurig lijden, nog onverwacht doch voorzien van de HH. Sacramenten, overleden. Zondag jl. had hij nog de II. Mis opgedragen. In 1838 te Overschie geboren en in 1862 Priester gewijd, was hij achtereenvolgens als kapelaan te Westwoud en als pastoor te Den Burg (Texel) werkzaam, tot hij in 1883 tot deken en pastoor te Zouterwoude werd benoemd, waar hij in zijne zevenjarige werk zaamheid de algemeene achting en genegen heid zijner parochianen mocht verwerven. In ons voorlaatste nummer plaatsten wij een lijst van eerw. heeren geestelijken uit dit bisdom, die Zaterdag II. hun 127s jarig priesterfeest zouden gevierd hebben. Die da tum is echter onjuistde bedoelde geeste lijken zijn in 1877 gewijd op 7 Oct., wegens buitengewone omstandigheden, en zullen dus op 2n Paaschdag a. s., 7 April, genoemd feest vieren. Omtrent den brand van den Stadsschouw burg te Amsterdam verneemt men nader, dat deze omstreeks kwart voor vijven heden ochtend moet ontstaan zijn. Ten 5.55 werd de brandweer gealarmeerd, en spoedig kwamen de stoomspuiten van alle zijden met stoom op aanrennen. Het mocht hen echter niet gelukken het gebouw te redden het is geheel uitgebrand. Van den inventaris is niets kunnen gered worden dan de boeken van den direc teur, den heer Stumpf, en de brandkast. De openbare bibliotheek van de Vereeniging Het Nederlandsch Tooneel, circa 8000 boek- deelen tellende, en de muziek-bibliotheek van den heer Stumpf, zijn mede verbrand. De omliggende gebouwen, o. a. het American- hötel, hebben groot gevaar geloopen, doch zijn, dank zij de krachtige inspanning dei- brandweer, behouden gebleven. DEN HAAG, 20 Februari. De extra-trein van de Rhijnspoorwegmij. met de gasten des Konings voor het gala-diner ten Hove is heden-middag ten half vier naar Het Loo vertrokkende gasten waren 32 in getal. BEURS TE SCHIEDAM, 20 Febr. 1890. Makelaars f9.75. Moutwijn, CommiJe f9.75. Verhandeld tot f9. Stemmingonveranderd. Jenever f 15.25 Ct. per Heet. Amst. proef f 16.50. Spoeling. -1.60. Berlijn. (Slotkoers.) Keulen. Parijs. Rogge, April/Mei. Juni Juli. Spiritus, Februari. April Mei. 1 Rogge dadelijk. Maart. Meell2Merk.l.md. I 12 Maart I Rogge, loop. md. Maart. Spiritus, loop. m. Maart. Amsterdam. 19 Febr. Rogge op levering hooger; Maart f143, 144; Mei f144,145; Oct. f138,139,138. 20 Febr. Rogge oplevering weinig veran derd; Maart f144, Mei f145,144, 145. Keulen Rijnhoogte ('s nam. 1 uur) 19 Febr. 2.04 M. 20 Febr. 2.07 M. 19 Ftl>r 20 Febr. WEEKMARKT TE DELFT, 20 Febr. Op de veemarkt van heden waren de prijzen van het vee als volgt: vette koeien le kwal. f225 «Ik kom in ieder geval nog even thuis, om u goeden nacht te wenschen." «Dag, moedertje dag zusje roept Pieter op har- telijken toon, terwijl hij van beiden afscheid neemt, en zijne verdere bezigheden gaat verrichten. Een vroolijk deuntje fluitend, loopt Pieter de Kroeskop langs de straten voort en zij, die hem ontmoetten, konden niet vermoeden, dat hij zulke gevaarlijke wapenen in zijne bortstzakken ronddroeg. Juist was hij de straat ingeslagen, waar mijnheer Jan Rijk aard woonde, toen hem een man in have- looze kleeding voorbijging. De havelooze man zag een oogenblik Pieter scherp in de oogen." «Wat ziet die kerel mij brutaal in het gezicht met zijne valsche oogen," dacht Pieter, terwijl hij voortging. Die havelooze man was Jean Barielszelfs kreupele Bet zou hem waarschijnlijk niet herkend hebben. Zijne hoofdharen waren kort afgeknipt, zijne breede snor verdwenen in zijn sleependen gang geleek hij, meer nog dan in zijne ge scheurde, morsige kleeding, op die soort van mannen, die wij gewoon zijn landloopers te noemen. Als hij Pieter de kroeskop voorbij is geloopen, zegt hij tot zich-zelven: »een onbeduidend mannetje, die huisknecht van mijnheer Jan Rijkaard." Het was een der weinige keeren, zooals hij zelf later erkende, waarin monsieur Jean Bariels zich in zijn oordeel over anderen vergist had. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3