13e Jaarg. Zaterdag 22 Februari 1890. No. 3617. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Itlad: Prijs der Advertentiëu ALGEMEEN OVERZICHT. BINNENLAND. NIEUWE SCH Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver- eekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (S/si/, no. 124^) ISlyfr v.;.,- Van 1—6 regelsf 0.6# Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijk* overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. Op persoonlijk bevel des Keizers werd gisteren middag onverwaeht het geheele garnizoen te Berlijn gealarmeerd en in vol carré opgesteld op de groote exercitieplaats van het Tempelhof er Feld. De 'Keizer ver scheen zelf en liet oefeningen houden. Dat alle troepen plotseling in het kortste tijds verloop op de been werden gebracht, en evenzeer hun optrekken door de straten, ver oorzaakte groote verwondering en aanvanke- lijk een gevoel van onrust onder de bevol king. Weldra bleek echter alle vrees, dat er iets bijzonders was voorgevallen, onge grond te zijn. De verkiezingen voor den Rijksdag zijn dan ook met bijzonder weinig drukte ge paard gegaanvan anders niet ongewone Standjes was er geen spoor zelf met het uitdeelen van stroobiljatten, verkiezingsplak katen enz. was men spaarzamer dan gewoon lijk. Van den aanvang af werd verwacht, dat van de zes kiesdistricten, in welke Berlijn verdeeld is, er twee dadelijk door de soci alisten Singer en Liebknecht veroverd zou den worden en dat het althans in 3 andere tot eene herstemming tusschen de Duitsch- Vrijzinnige en de sociaal-democratische kan didaten zoude komen. De uitslag der verkiezing doet zien, dat de socialisten in hunne verwachting niet zijn teleurgesteld. Inderdaad zijn resp. in het vierde en zesde kiesdistrict te Berlijn de socialisten Singer en Liebknecht gekozen. In het tweede, derde en vijfde kiesdistrict der hoofdstad komen de kandidaten der Socialisten met die der vrijzinnigen in her stemming en alleen in het eerste stadsdistrict is er herstemming tusschen een conservatief en een vrijzinnige. Over 't geheel is het sternmental der conservatieven te Berlijn in vergelijking met de vorige verkiezingen sterk achteruitgegaan, terwijl dat der socialisten belangrijk is gestegen. Er is echter ook ditmaal belangrijk min der druk gestemd dan bij de vorige ver kiezingen, drie jaren geleden. De algemeene nidruk is, dat de socialisten niet zoozeer in stemmental zijn vooruitgegaan door den aan- vvinst van leden uit andere partijen, als wel door den ieder jaar stijgenden toevloed van arbeiders naar Berlijn. Ook in de provin ciën zyn de socialisten bljjkens de tot dusver ontvangen berichten sterk in stemmental vooruitgegaan. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft gisteren de heer I' ergusson medegedeeld, dat de kroonjuristen een advies hebben uitgebracht, volgens het welk de Koning van Portugal niet het recht had de concessie voor den Lourenpo-Marquez- spoorweg vervallen te verklaren. Het is niet juist dat er manoeuvres der vloot in den omtrek van Gibraltar hebben plaats gehad. Kardinaal Manning heeft gisteren een on derhoud gehad met Tom Mann over de weder uitgebroken gedeeltelijke werkstakingen. De socialist Filett tracht de leden der Union te bewegen eerst te trachten door onderhande ling tot het gewenschte doel te geraken en zich niet bij de nu werkstak enden aan te sluiten. Twee talrijk bezochte vergaderingen van Duitsche werklieden te Londen hebben motiën aangenomen tot goedkeuring van 's Keizers plannen ter zake van een arbeidscongres dit geschiedde echter niet zonder heftigen tegenstand der anarchisten, waardoor zelfs eene meeting voor een oogenblik in eene vechtpartij ontaardde. De anarchisten stel den voor den Keizer te telegrafeeren, zich niet met andermans zaken te bemoeien en het volk te trachten te bedotten, maar liever de aan Frankrijk ontstolen milliarden terug te geven. Deze beleedigende voorstellen kwamen echter niet in stemming. In het graafschap Kent, nabij de koorwer ken voor den Kanaaltunnel, is een steenko- lenbed ontdekt, hetgeen allerbelangrijkst is voor het enorme kolenverbruik in Londen, daar de meeste steenkolenmijnen veraf ge legen zijn, waardoor de vervoerkosten zwaar drukken. Aan de Daily News wordt uit Hongarije gemeld, dat er in Galicië eene ernstige be roering tegen de grondeigenaar-s heerscht. De boeren rooiden een woud, na de bewakers vermoord te hebben. FRANKRIJK. De Paris verzekert, dat aan den hertog van Orleans gratie zal worden geschonken, maar dat hij tevens over de grens zal worden geleid. Het grootste deel der mijnwerkers te Saint- Etienne heeft den arbeid gestaakt. Er heerscht echter volmaakte orde. Het Canadasch parlement heeft het voor stel tot, handhaving van de Fransche taai prerogatieven in de noordwestelijke pro vinciën verworven. HET OOSTEN. Uit St. Petersburg wordt aan de Daily News geseind, dat? 1.aar de Panslavisten ver zekeren, nieuwe verwikkelingen in Bulgarije ophanden zijn. De Temps verneemt uit Weenen, dat Stam- bouloff aan Rusland de invrijheidstelling ge weigerd heeft van een Russisch koopman, betrokken bij de zaak Panitza. Klaarblij- j kelijk wordt hier bedoeld de Russische koop- I man Kalopkoff, die te Rutschuk in hechte- j nis genomen is, en volgens een bericht uit Weenen aan de limes naar Sofia zou wor den overgebracht, om aldaar in verhoor te worden genomen door den rechter van in structie in de zaak tegen majoor Panitza. De krijgsraad te Rethymo (Creta) heeft drie leden van den bestuursraad tot 7 jaren tuchthuisstraf veroordeeld, omdat zij, aan de bedreigingen van het Cretenzisch comité te Athene gehoor gevende, hun ontslag genomen hadden. SPANJE. De ministerraad heett zich bezig gehouden met de kwestiën rakende Gibraltar en Ma rokko. Het antwoord is vastgesteld, dat de Regeering in de Kamer van afgevaardigden te dier zake zal geven. De ministerraad heeft besloten, de begrooting van den mi nister van oorlog met twee millioen pesetas te verhoogen. De republikeinsche afgevaardigden hadden in vergadering besloten de volgende motie in te dienenDe Regeering wordt uitgenoo- digd alle gegevens over te leggen over bet bouwen der nieuwe dokken te Gibraltar en tevens mededeeling te doen betreffende haar politiek in Afrika. De Spaansche bladen verspreiden weder alarmeerende berichten uit Marokko, waar door zij trachten op de Regeering invloed te oefenen, teneinde eene krachtige politiek ter zake van Marokko te volgen. ZWITSERLAND. Uit Bern wordt van gisteren geseindHet programma voor de beraadslagingen der in ternationale conferentie, door Zwitserland bij eengeroepen ter behandeling van het arbei dersvraagstuk, behelst tal van punten, zooals verbod van Zondagswerkbepaling van een minimum-leeftijd voor kinderen die tot werk in de fabrieken gebezigd wordenvaststelling van het aantal werkuren, als maximum voor jeugdige arbeiders verbod om kinderen en vrouwen in voor de gezondheid schadelijke fabrieken aan het werk te zetten. Ook zal de conferentie beraadslagen over de wijze waarop aan de door haar te nemen besluiten uitvoering moet worden gegeven. Schiedam, 21 Februari 1890. Z, M. de Koning heeft den heer A. Baron- cini, laatstelijk auditeur aan de pauselijke

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1