VERSCHIJNT DAGEL IJ K S. Bii fllt Knier liehourt ra Bpisel 13e Jaara;. Zondag 23 en Maandag 24 Februari 1890. No. 3618. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCHIEDAMSC! Prijs van dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den in hond (lezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124Ï) In ons vorig artikel, getiteld De liberalen en het protectionisme., wezen,wij aan liet slot °P het feit, dat de bestrijding welke o. a. de heer Armand Diepen van Tilburg, de vuri ge en bekwame ij veraar voor het be schermend stelsel ondervindt, zoo weinig steekhoudend is. Om dit nader aan te Poriën, willen wij dezen heer eens volgen in ZlJvie bewijsvoering, dat de werkman geen Wezenlijk nadeel zal ondervinden van eene Uivoering van graanrechten, dat het brood v°or hem niet duurder zal worden in ver houding tot zijne verdiensten, dat dus het 41tijd wederkeerend argument der vrijhan- helaars, als zouden graanrechten beteekenen 0 Uur brood voor den werkman, geen grond heeft en slechts dienst doet als middel om *h- onontwikkelde massa te verblinden. Door een der tegenstanders van oen heer diepen, mr J. D Veegens, is beweerd, dat elk gezin van vier personen, dus ook het arbei dersgezin, elk jaar f 24 méér zal moeten 't'tgeven, als bijv. een recht van f 2.40 per hectoliter graan zal worden gehevenen als het niet vaststaat, voegt mr V. daaraan toe, 'J"t deze t 24 voor den mingegoede slechts een voorschot zijn, waarvan de vergoeding '"et kan uitblijven, dan valt het gansehe leisel van den heer D. ineen. De heer Diepen zal zich op dezen aanval ver\veren maar vóór hij dat doet, onderzoekt h'j het wapen, waarmede hemde stoot wordt toegebracht. De heer V., zoo zegt hij, gaat v"u de veronderstelling uit, dat de prijs der hiiuienlandsche granen stijgen zal, met het zelfde bedrag als van het buitenlandsche graan rechten wordt geheven; dus: f2.40 'echt per mud van het buitenlandsche graan, geeft f 2.40 verhooging in prijs van het hhiiienlandsche. De heer D. verklaart dat '"j die meening onder vrijhandelaars al gemeen verspreid nog niet bestreden heeft, wel om dat hij gaarne zou willen dat zij •luist Was, wijl dan de doeltreffendheid van hen maatregel bewezen ware. Maar aange- ''oiuen dat zij juist is, en dat door zulk eene helling het beoogde doel bereikt werd, nl. Vermeer dering der binnenlandsche productie en bijgevolg meer werk voor de arbeiders lugezoudeu. ^ijn graanrechten natleelig- Voor tien werkman? Prijs der Advertentiën Van 46 regelsO.fi# Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijkt overeenkomsten aangegaan. en aangenomen ook, dat de overzeesche graanprijs in het eerste oogenblik f2.40 per mud zou stijgen, dan is het toch duidelijk, zegt de heer D., dat de prijs van het bin nenlandsche graan, indien het de voorkeur wil gaan genieten, niet met* het volle bedrag van f 2.40 kan verhoogd worden en ten tweede, dat de overzeesche bezitters van granen, willen zij zich van hun grooten voor raad ontdoen, verplicht zullen zijn desnoods met verlies te verkoopen. Indien dus de maatregel over een uitgestrekt deel van Europa bijv. werd toegepast, dan zou een eerste gevolg van de graanrechten zijn sterke daling van den Amerikaanschen en Britsch-Indischen graanprijs, welke daling natuurlijk ook ver hinderen zou, dat de binnenlandsche graan prijzen met ten volle f2.40 verhoogd werden. Hoe begeerlijk zulk een uitkomst ook zou zijn, wijl wij dan zonder prijsverhoogingtoch een aanzienlijke bate in de schatkist zouden zien vloeien, deze bescherming zou den Ne- derlandschen voortbrenger al even weinig baten, zegt de heer D., als het den heer V. vrijstaat ons voor te rekenen, dat de uitgaven van elk broodverbruikend gezin met f24 per jaar zullen vermeerderen, en zulks omdat de heffing van een recht ad f2.40 geen zekerheid verschaft, dat de binnenlandsche graanprijs met f2.40 zal stijgen. De heer D. wil dus de stelling van den heer Veegens wijzigen in dien zin, dat elk gezin jaarlijks f24 meer zal moeten uitgeven, als de te heffen graanrechten bewerken, dat de graan prijs hier te lande ook met. f2.40 per hectoliter stijgt. Het aldus gereinigde wapen wordt nu door den heer 1). erkend te zijn een goed en eerlijk wapen en hij wacht zijn stoot af. Die stoot wordt dan toegebracht in deze bewoordingen: »Een dergelijke in grijpende maatregel ware onverantwoordelijk zoolang niet op volkomen onaantastbare gronden vaststond, dat het hier voor den mingegoede slechts een voorschot gold, waar van de vergoeding niet kon uitblijven. Dit wordt door den heer D. wel beweerd, doch niet bewezen. Intusschen staat en valt zijn gansehe stelsel met deze bewering." De heer Diepen pareert nu dezen stoot. Ter weerlegging van den aanval wijst de heer D. er vooreerst op, dat de heer V., waar hij bewijzen wil dat de beschermende graanrechten een nadeeligen invloed zullen uitoefenen op alle ondernemingen van nijver heid en landbouw, beweert dat de honen verhoogd zullen moeten worden, naar ver houding van de vermeerdering der uitgaven die de verhoogde broodprijs den werkman oplegten verder: dat ook de pachters het loon hunner arbeiders zullen verhoogen, in verband met de grootere duurte der levens- behofelen. Welnu, zegt de heer D., het argument, dat de looneu afhankelijk zijn van den prijs der levensmiddelen, en dat zij dus verhoogd worden als de broodprijs stijgt, is deugdelijk j of het is het niet. Is het niet deugdelijk, dan vervalt ook de boven aangehaalde hewe- ring dat de graanrechten nadeelig zijn voor landbouw en nijverheiddoch is het argument goed en steekhoudend, dan heeft de heer V. glashelder aangetoond, dat de f24 meerdere uitgaven »slecht een voorschot zijn, waarvan de vergoeding niet uitblijft," en zegt de heer D. dan blijft mijn gansehe stelsel staan DUITSCHLAND. De uitslag der verkiezingen voor den Rijks dag, voor zoover die tot heden in 230 dis tricten bekend is, wijst aan, dat gekozen zijn 22 conservatieven, 10 leden der rijkspartij, 9 nationaal-liberalen, 52 leden van het cen trum, 11 Duitsch-vrijzinnigen, '10 sociaal democraten, 3 Polen, 1 wilde, 10 Elzassers, 3 democraten en 1 Deen. In 92 herstem mingen komen voor11 conservatieven, 13 leden der rijkspartij, 53 nationaal-liberalen, 14 leden van het centrum, 30 Duitsch-vrij zinnigen, 40 sociaal-democraten, 2 Welfen, 4 Polen, 1 wilde, 1 Elzasser en 9 democraten. In het algemeen is het aantal herstemmin gen zeer groot. Desniettemin mag toch nu reeds de slotsom getrokken worden, dat de vroegere regeeringsmeerderheid der Kartell- partijen gebroken is, tenzij er nog zeer merkwaardige verkiezingsresultaten van het platteland bekend of later bij de herstem mingen verkregen mochten worden. Het meest hebben de gematigde midden-partijen geleden. Tot op 't oogenblik zijn er 10 so ciaal-democraten gekozen en 40 hunner komen in herstemming. Het te Berlijn verschijnende socialistische Volksblalt zegt dan ook trotsch De sociaal-democratie heeft gisteren te«Ber- lijn met het Duitsch-vrijzinnige Manchester- dom afgerekend en de phase, dat Berlijn de bakermat van den Duitsch-vrijzinnigen Fort- schritt is, heeft thans haren klank verloren. De meeste bladen zijn gisteren-avond weder zooveel op hun verhaal gekomen, om eikaars partijgenooten hunne zonden voor te houden, waardoor het aangroeien van het sociaal democratische stemmencijfer veroorzaakt zou zijn. Ook wordt de vraag behandeld, welke houding de partijen bij de buitengewoon tal rijke herstemmingen hebben aan te nemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1