13e Jaarg. Woensdag 26 Februari 1890. No. 3620. V E R S C H IJ N T DAG E L IJ K S. o Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Prijs der Advertentie» ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCH Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommersj> 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer eonrant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsh/. no. 124?) Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. DUITSCHLAND. De Keizer wijdt dagelijks eenige uren aan eene nauwgezette studie van het vraagstuk der bescherming van werklieden, en schijnt besloten te hebben, 0111 zelfs voor het geval dat eene internationale regeling op onver wachte moeilijkheden stuit, in de wetgeving van het eigen land, zoover maar mogelijk is, >n het belang der werklieden voor te gaan. Morgen, 26 Februari, beginnen de beide afdeelingen van den Staatsraad haar beraad slagingen over de door den Keizer voorge legde vragen betreffende bescherming der werklieden. Alleen die leden van den Staats raad, welke in de afdeelingen gekozen zijn, zullen te Berlijn present wezen, terwijl alle overige, onder welke ook de aartsbisschop Krementz en de prins-bisschop Kopp, de provinciale opper-presidenten, generaals enz., eerst naar de hoofdstad zullen terugkeeren, wanneer Miquél namens de afdeelingen rap port zal uitbrengen in eene zitting in pleno. Van de mogendheden, die tot de te houden internationale conferentie waren uitgenoodigd, zijn thans de antwoorden ingekomen. Zwit serland staat volgaarne aan Duitschland den voorrang af, en stelt dus zijn op 5 Mei e. k. bepaalde conferentie voor onbepaalden tijd uit, opdat eerst te Berlijn vergaderd kun ne worden onder deelneming ook van Zwit serland. Engeland stemt in beginsel tot het houden der conferentie toe en is, zij het dan ook onder zekere reserves, in veel vraagpun ten tot overeenstemming geneigd. Ook Frank rijk heeft zich op vertrouwelijke wijze be reid verklaard, doch zal eveneens met be paalde reserves verschijnen. Frankrijk is daarom tot deelneming bereid, omdat de Berlijnsche conferentie welker samenkomst in het mid den van Maart zal plaats hebben, niet eene diplomatieke maar eene technische zal zijn. In de eerste plaats zullen vakmannen door de afzonderlijke landen worden afgevaardigd om de verschillende vraagstukken te beoor- deelen. Eerst wanneer zij een algemeen bruikbaren en door de afzonderlijke regee ringen geaccepteerden grondslag zullen ge vonden hebben, zal de verdere diplomatieke handeling daarbij aansluiten. Volgens de Pol. Nachrichtcn hebben Oos- tenrijk-Hongarije, [Italië, Frankrijk, Groot- Britaunië, Zwitserland, België, Nederland Zweden en Noorwegen hun deelneming toe gezegd. Rusland en de Vcreenigde Staten van Noord-Amerika hebben volgens de Nachr. geweigerd, op grond dat zij minder rechts- streeks bij de zaak belang hebben. Officieus wordt echter medegedeeld, dat van de deel neming van Rusland is afgezien, omdat de uitvoer van dat land niet van industrieelen aard is, maar zich bepaalt tot voortbrengse len van landbouw en boschcultuur en de Vereenigde Staten r.iet bij de conferentie zijn betrokken, omdat de oeconomische toe standen aldaar zoozeer met de Duitsche ver schillen. Van de Europeesche landen wordt, behalve Rusland, ook Spanje als een niet- industrieel land niet uitgenoodigd. De l\orddeutsche Allgemeine Zeitung be helsde gisteren een hoofdartikel over de her stemmingen, die nog nooit zoo veelvuldig zijn geweest. Aan de zoozeer verpletterde Kartell-partij wordt een uiterst schrale troost gegeven. De troost bestaat alleen hierin, dat bij de herstemmingen, ten gevolge van verder overleg tusschen de kiezers, de vrijzinnigen en de socialisten waarschijnlijk niet zooveel zetels zullen winnen, als zij in den eersten roes der overwinning gerekend hebben. Opmerkelijk is het slot van het artikel, daar het doet zien, hoe de Regeering 1111 reeds met de toekomstige meerderheid van con servatieven en centrum rekening houdt. Bet slot zegt namelijk Uit de verkiezingen, zooals zij tot nu toe uitgevallen zijn, is de leering te trekken, dat slechts die beide groote partijen, welke zich vast geplaatst hebben op den bodem van de Duitsche staathuishoud kundige politiek en sociale hervormingen (dat wil dus zeggende conservatieven en de centrum-partij) ongedeerd den verkiezings strijd hebben doorstaan. Daarentegen komen de in deze zaken weifelende burgerlijke par tijen (alzoo hoofdzakelijk de nationaal-libe- ralen) in eene onzekere herstemming. Uit het geheele artikel, dat in den ge wonen vorm van scherpe polemiek tegen de vrijzinnigen vervat is, is af te leiden, dat de Regeering ook met de nieuwe meerder heid in den Rijksdag zich zal zoeken te verstaan. De National Zeitung voorspelt reeds ver schrikt, dat de toekomstige diensten van Windhorst ten opzichte der wetgeving raken de de arbeiders, met reactionaire conces- siën op het gebied van kerk en school be taald zullen moeten worden. Het blad maakt voorts eene bittere toespeling op de Jweder- toelating der verbannen jezuiëten-orde. Met weinig uitzonderingen geven inmiddels de bladen van de vrijzinnige partij en het cen trum voor de herstemmingen hot parool, om geen nationaal-liberalen te steuneneer mogen nog eenige sociaal-democraten meer in den Rijksdag komen. ENGELAND. In het Lagerhuis deelde gisteren de heer John Morley mede, dat de heer Gladstone het voorstel van den heer Smith over het rapport der Parnell-commissie zal bestrijden en een amendement zal voorstellen, waarbij het leedwezen van het Huis wordt te ken nen gegeven dat de vervolgingen gegrond waren op verfoeilijke lasteringen. De heer Fergusson verklaarde, dat de be noeming van generaal Simmons, die met eene zending bij den Paus belast is ter zake van Malta, niet in strijd is met de reserve, die de Regeering zich gesteld heeft om geen blijvenden vertegenwoordiger bij den Paus te vestigen. De algemeene commissie voor de begrooting heeftgisteren den minister van marine gehoord. Deze heeft de noodzakelijkheid van het ge bruik van het rookvrije kruit in gevechten be toogd. FRANKRIJK. De Kamer heeft met 365 stemmen tegen 100 besloten het voorstel van eenige leden der uiterste linkerzijde tothetverleenen eener am nestie aan de veroordeelden naar aanleiding van werkstakingen, enz., niet in overweging te nemen. De verwachting dat de president der Re publiek den hertog van Orleans Zaterdag gratie zou verleenen en de Prins terstond over de grenzen zou worden gebracht, is niet in vervulling gegaan. Aan den maaltijd eer gisteren ten huize van den minister van justitie Thévenet gehouden, schenen alle ministers het eens te zijn, dat de begenadi ging van den hertog moest worden uitge steld, want door nu gratie te verleenen, zou de president der Republiek, de republikeinsche partij ergeren. Het langdurig debat over de afschaffing der Fransche taal als oflicieele en rechtstaal in het noordwesten van Canada (Amerika) is gesloten. Het Canadeesche parlement heeft het wetsontwerp dat daarop betrekking had, verworpen. HET OOSTEN. De Bulgaarsche ministerraad heeft besloten de door Rusland gevorderde afdoening der achterstallige bezettingschuld naar den koers van den dag aan baron Wangerheim uit te betalen. Stambouloff wilde de betaling reeds vóór een maand aanbieden, maar twee mi nister-s waren er tegen. Tegen de meening, dat deze stap van Rus land indirect gelijkstaat met eene erkenning ter tegenwoordige toestanden in Bulgarije, komt het oflicieele Journal de St. Péters- bourg met kracht op.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1