Kerknieuws. GEMENGDE BEltlCHTEN. T heeren J. Rogmans en J. M. Orelio, beiden te Amsterdam. Jbr. rnr. T. A. J. van Ascli van Wijck, lid er J weede Kamer en burgemeester van rnersf'oort, zou met zijne echtgenoote gisteren ♦te reis naar Transvaal aanvaarden. Zij zullen v,er maanden afwezig zijn. In zijne plaats Za' gedurende dien tijd als waarnemend bur gemeester werkzaam zijn de heer W. A. eoockewit, oudste wethouder. He spoorlijn EnschedéOldenzaal zal in 'et laatst der maand Maart geopend wor- en. De exploitatie dezer lijn zal eveneens door (Je h0[j_ uzer Spoorweg-maatschappij plaats hebben. Zaterdag morgen zijn te Ewijk (bij Nij megen) 3 huizen een prooi der vlammen ge worden. He jiolitie te Tie! heeft gisteren op de markt van twee personen boter in beslag genomen op vermoeden dat het geen natuur boter was, zonder dat op de verpakking of *1® waar zelve voorkwamen de woorden «margarine". De in beslag genomen boter Wordt tot het ondergaan van het vereischte Scheikund ige onderzoek opgezonden naar het daarvoor bestemd proefstation. Tengevolge van het heerschen der griep Wfls de sterfte in Limburg gedurende de a%'loopen maand Januari buitengewoon hoog. Terwijl het getal sterfgevallen in December 1889 reeds van 388 (November) geklommen Was tot 432, steeg dit getal in Januari 1890 tot 724. Een groot aantal sterfgevallen werd Veroorzaakt door acute en chronische ziekten der ademhalingswerktuigen, waaraan 230 Personen bezweken. De verhouding der °verledenen tot 1000 inwoners in een jaar bedroeg voor Maastricht 40.86, tegen 16.6 in de maand Decembei 1889. Men schrijft ons uit Rozendaal Nauwelijks zijn hier de honden van den muilkorf verlost, of een nieuw ge- van hondsdolheid kwam deze week weder Voor. Ten gevolge daarvan zijn in deze en aangrenzende gemeente de honden weder voor vier maanden tot den muilkorf veroor deeld. De hond, waarbij de verschijnselen van ^zernij voorkwamen, was van een ingezetene hogelijk in de gang te hooren is, naar het geopende raam. Nu neemt Bariels uit de kleerenkast den pels van mijnheer lan Rijkaard, legt dien op het kozijn v^n het raam en rust een oogenblik uit. De '''spanning, waarmede zij de zware brand gast naar het raam gedragen hebben, beeft ben afgemat. »Nog een laatste inspanning, fluistert Ba leis, en de buit is ons. Nu geen moed ver eren.Zij helfen de kast op van den grond e'i na weinige oogenblikken ligt zij in even wicht op het kozijn, waarop de dikke pels uitgespreid. Van het dikke, sterke touw 'naken zij nu twee lussen, waarmede zij de brandkast stevig omknellen. De beide uit enden van het lange touw grijpen zij vast hunne handen en langzaam glijdt de brandkast uit het raam langs den muur op den grond van de gang neder. Als Bariels ('e brandkast op den grond ziet nederliggen "loet hij zich moeite doen om de blijdschap te bedwingen, die zijn snood hart op dit oogen blik vervult. Nu wordt hij ongeduldig, om x'jn buit in veiligheid te brengen. «Hesser, ik wachtje hier beneden; doe J'U wat ik je bevolen heb. Alleen de brand *au ons helpen, om veilig met de kast te vluchten." Hij gaat op het kozijn van het raam zit- alhier en heeft veel andere dieren gebeten. Niet minder dan 17 honden, 3 katten en 1 paard zijn daarom afgemaakt moeten worden. (T) Men schrijft uit Raamdonksveer De werkzaamheden voor de verlegging van den Maasmond in de onmiddelijke nabijheid dezer gemeente zullen in het begin van Maart voor goed een aanvang nemen. Dat men in dit zachte winterweder niet vroeger begonnen is, moet aan vrees voor opperwater worden toegeschreven. De voor bereidende werkzaamheden zijn reeds eenigen tijd aan den gang. Een gedeelte der groote duinen op den rijksweg BredaGorinchem, in de nabijheid van het Keizersveer is ge rooid en op verschillende plaatsen zijn keeten voor de arbeiders verrezen. Verschillende fa- miliën hebben zich met het oog op toekomstig werk alhier gevestigd. (R. jV.) In de laatste tijden werd door de koop vaardij vaart van zee naar Dordrecht een toe nemend gebruik gemaakt van het Slijk- en Aardappelengat, zuidwaarts van Hellevoet- sluis. Van rijkswege worden thans als ge volg daarvan ten dienste van het loodswezen lichten geplaatst bij de haven van Stellendam. De proeven zijn reeds genomen. De plechtige uitvaart en begrafenis van den weleerw. pater Th. H. Zegers heeft gis teren te Rotterdam met groote plechtigheid plaats gehad. De H. Dominicus-kerk was voor deze gelegenheid voor een groot ge deelte in rouw gehuld. Aan het hoofdaltaar, waarvoor de kist met het stoffelijk overschot van den overledene op de gebruikelijke wijze en vergezeld van de gewone attributen was geplaatst, werd, nadat door de ordebroeders van den II. Dominicus het Officium de- functorum was gebeden, de plechtige uit vaartdienst opgedragen door den hoogeerw, provinciaal Van den Elzen met assistentie van den zeereerw. prior H. Verhoeven en den weleerw. pater J. G. Van de Veer, terwijl een tiental priesters aan de Communiebank hadden plaats genomen. Het koorgezelschap voerde onder den II. Dienst het Requiem van Verhulst uit. Onderwijl werden aan de zijalta ren door de beide broeders en een neef van den overledene stille H. Missen opgedragen. De kerk was met geloovigen overvuld. Op den rechtervleugel van de galerij hadden de geestelijke zonen van den overledene, de St. Jozefs-gezellen, allen met hun insigne op de ten, slaat zijne beenen naar buiten en wacht, met naar beneden te springen, totdat Her man Hesser zijn laatste bevel heeft uitge voerd. Deze aarzelt niet langer, hij ontsteekt de krullen, die aanstonds vuur vatten en in een oogenblik de overgordijnen van de ramen en de kleederen in de hangkast in vlam zetten. De koelte en de wind wakkeren de vlammen aan en in een oogwenk verspreidt zich het vernielend vuur door het kantoor. De beide booswichten springen uit liet raam, heffen met hunne helpzeelen de brandkast op van den grond en dragen haar door den tuin naar het vaartuig, dat in de sloot gereed ligt. Op hetzelfde oogenblik, dat zij de brandkast op het vaartuig nederzetten, schrik ken Pieter en de inspecteur op van de bank, waarop zij de wacht houden. Een hard luiden aan de huisbel doet beide naar de hoofddeur ijlen. Marie Rijkaard en de dienstboden snellen uit de woonkamer en terwijl Pieter de deur opent, klinkt liet uit den mond der twee agenten, die dien nacht de nachtwaak hebben in de straat »Brand brandde kamer hier, staat in brand Het kost moeite, alvorens de deur van het kantoor, door de ijzeren wiggen vastgeklemd, is opengeloopen. Reeds brandt het hout borst, plaats genomen. Na afloop van het H. Offer besteeg de zeereerw. pater J. A. Havekes, pastoor der parochie van het A llerh. Hart, den kansel en hield naar aanleiding der woorden van den H. PaulusIk heb den goeden strijd gestredenik heb het geloof bewaard, daarvoor is mij de kroon der ge rechtigheid weggelegd, eene treffende lijk rede. Toen de gewijde redenaar zijne prachtige rede had ten einde gebracht, schaarden de aanwezige priesters zich om de lijkbaar, waar de absolutie door den hoogeerw. pater-pro- vinciaal werd verricht. Vervolgens werd de lijkkist door de commissarissen en oudste le den der St. Jozefs-gezellen-vereeniging naar buiten gedragen en op de lijkwagen geplaatst, waar het onder het teeken der Verlossing, den stool en het lijkkleed der Vereenigirig grafwaarts werd geleid. Tal van huizen in den omtrek warengesloten en eene belangstel lende veelal eerbiedige menigte verdrong zich langs den weg. Achter den lijkwagen volg den een 150-tal St. Jozefsgezellen te voet het stoffelijk overschot van hun beminden pre sident. In een zestiental koetsen volgden de hoogeerw. pater-provinciaal, de broeders van den overledene, de algemeene president van de St. Jozefs-gezellen-vereeniging (de zeereerw. heer jhr. van Nispen tot Sevenaer te Amsterdam) tal van eerw. geestelijken en deputaties uit verschillende, besturen en colleges der stad. Op de R. K. begraafplaats, waar het lijk door eene talrijke menigte werd verbeid, tusschen een dubbele rij van St. Jozefs-gezellen met hun omfloersten banier naar de kapel gedragen, werd liet, nadat al daar de laatste gebeden volgens den ritus der Dominicaner-orde waren gezongen, door de St. Jozefs-gezellen naar de laatste rustplaats geleid. Daarin het priestergraf, aan den voet van het kruis, werd het stoffelijk overschot van dezen waardigen priester in de ver wachting der eeuwige opstanding aan den schoot der aarde toevertrouwd. De grootste levensverzekeringpolis zeker die ooit gesloten is, werd onlangs bij eene Amerikaansche maatschappij genomen. Een koopman te New-York sloot namelijk met 4 zijner familieleden eene verzekering waar voor zij een koopsom van 1,459,780 gulden betaalden. Een stratenmaker te Deventer beeft op der ramen, reeds blakert het gepleisterd plafondZij dringen het kantoor binnen en de inspecteur niet minder dan Pieter de kroeskop, schrikken terug als zij het raam wagenwijd open vinden. »De brandkast is weg!" roept Pieter gillend uit. Bij het hooren van dien gil wordt de inspecteur geschokt. »Gij mannen, gebiedt bij tot zijne agenten, zorgt voor de vrouwen en bluscht den brand Tegelijk springt bij Pieter na, die reeds uit het geopende raam den tuin is ingesneld beiden ijlen zij naar de sloot, die den tuin afscheidt van een uitgestrekt weiland en waar de inspecteur inden vooravond het platboomd vaartuig heeft gezien. De beide agenten, die de inspecteur dien nacht heeft uitgekozen, om de wacht te houden, zijn inderdaad flinke mannen. De brand is nog in zijn begin. Zij rukken de brandende gordijnen van de mahonyhouten latten en werpen ze, tegelijk met de fel brandende kleederen in de kast, door het open raam naar buiten in de gang. Met het water, dat de dienstboden in emmers aandragen, blussehen zij het vuur en zijn den brand spoedig meester. Terwijl dit in het kantoor geschiedt, is het een strijd op leven en dood tusschen Jean Bariels en Pieter den Kroeskop. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3