No. 3621. VERSCHIJNT DAGELIJKS. 13e Janro-. Donderdag 27 Februari 1890. Bureau: Boter straat, E 39. Viin dit Blad: Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 I' ranco per post door geheel Nederland '2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 ALGEMEEN OVERZICHT. AMERIKA. De New-York Herald verneemt, dat de gewezen keizer van Brazilië heeft aangeboden, afstand van de regeering te doen, mits hem xyorde toegestaan, als particulier in Brazilië terug te komen, om er zijne overige levens dagen door te brengen. In de kringen van het Huis van afgevaar digden te Washington heerschte eergisteren eene groote beweging naar aanleiding der keuze tusschen verschillende plaatsen voor de wereldtentoonstelling. Na achtstemmingen werd Chicago daartoe aangewezen. Voor New-York werden slechts 107 stemmen 'dtgebracht. De Senaat moet nu nog beslis- sen, maar Chicago heeft thans grooten kans. BELGIE. De Belgische regeering heeft gisteren ge antwoord op Duitschland's uitnoodiging tot deelneming aan eene conferentie te Berlijn oyer het arbeidsvraagstuk. Onze regeering verklaart, dat zij volgaarne deelneemt aan de conferentie en het verheven doel goed keurt, hetwelk den Duitschen Keizer in deze Zaak geleid heeft. Zij heeft voorts eenig voor behoud gemaakt, in verband met de ver- schilende wetten en de toestanden van den arbeid in de onderscheidene landen. In den Senaat heeft de heer Van Put, uit Antwerpen eene rede gehouden, waarin hij voorstelde, aan het gouvernement te verzoe ken, in de conferentie te Berlijn een voorstel lot ontwapening te doen. Van alle zijden Werd dit denkbeeld met teekenen van instem ming begroet. DUITSCHLAND. De volledige uitslag van de verkiezingen ls thans, op één district na, bekend. Gekozen z'jn !)1 centrumsleden, 50 conservatieven, 22 Duitsch-vrijzinnigen, 21 sociaal-democraten, f5 vrij-conservatieven, 15 nationaal-liberalen, 4 Dolen, 14 Elzassers, 2 democraten, 1 anti semiet en 1 Deen. Het aantal herstemmin gen bedraagt niet minder dan 150. Daarbij Zljn betrokken 19 centrumsleden, 9 Duitsch- Dannoveranen (Welven), 5 Polen, 4 anti semieten, 28 conservatieven, 21 vrij-conser vatieven, 66 Duitsch-vrij zinnigen, 80 nationaal- 'beralen, 58 sociaal-democraten en 10 demo- traten. De regeeringspartijen hebben dus slechts 82 zetels van de 215, welke zij in den vorigen Rijksdag bezaten, in eerste stemming behouden, terwijl de socialisten thans reeds mandaten meer bezitten dan vóór 20 1' ebruari. Het Centrum, de Polen en de Elzassers koeren bijna terstond wederinhun oude kracht terug. Prijs tier Advertentiëa Van 1--6 regelsƒ0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. De Germania wijst er met voldoening op, dat Windhorst in zijn »stam-distriet" Meppen zonder eenigen strijd herkozen is, terwijl de leider der nationaal-liberalen von Bennigsen in herstemming komt met vrij twijfelachtige kansen, en een ander, dr. Miquél, in den Paltz, zijn woonplaats, met slechts 18 stem men meerderheid verkozen werd. Windhorst kreeg te Meppen 17319 stemmen, terwijl slechts 262 stemmen op verschillende andere personen waren uitgebracht. De Krenzzei- tunghet orgaan der conservatieven, laat zich als volgt uit: »Het geeft te denken, dat van alle partijen het Centrum 't best den sociaal-democratischèn vloed weerstand heeft geboden en zijn positie overal met succes heeft verdedigd, zoo niet verbeterd." Nog duidelijker laat zich de Reichsbote uit:»Het groot aantal herstemmingen bewijst, hoe de partijen algemeen geschokt zijn. Het Cen- trum staat vast, terwijl alle andere partijen wankelen op de katholieke bevolking heeft de vernietigende werking der liberale pers geen invloed. Wanneer nu de katholieke Kerk er op wijst, dat zij alleen in staat is een behoorlijken invloed op het volksleven uit te oefenen, zal men er zich nauwelijks over kunnen verbazen, dat haar aanzien en invloed in den Staat even sterk toeneemt als het aanzien en de invloed der prote- stantsche Kerk vermindert." De Duitsche rijksregeering heeft officieel bekend gemaakt, dat de conferentie te Berlijn tegen half Maart zou bijeenkomen en den wenscli te kennen gegeven, dat de Berner conferentie zou worden uitgesteld. De Zwit- sersche bondsregeering, bevorderlijk willende zijn aan het welslagen van dien arbeid en wenschende de pogingen van keizer Wilhelm met succès bekroond té zien, ziet daarom af van gevolg te geven aan haar initiatief. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft gisteren een be- langrijk debat plaats gehad, naar aanleiding van het amendement-Graham op het ont- werp-adres van antwoord op de troonrede. Het strekte om de Regeering uit te noodigen in de conferentie te Berlijn een voorstel te doen ter invoering van een werkdag van 8 uren. Het amendement vond levendige bestrij ding bij verschillende leden, vooral bij Brad- laugh, die veel twijfel koesterde omtrent de resultaten der conferentie. Ook de Regee ring bestreed het amendement, hetwelk ten slotte met groote meerderheid van stem men werd verworpen. De Regeering volgde voor het overige eene gereserveerde houding. Zij deelde slechts mede, dat Zwitserland zijn' congres had op gegeven; maar zij weigerde, op dit oogenblik mededeelmg te doen aangaande Engeland's antwoord op de uitnoodiging van Duitschland. Hieruit nam lord Randolph Churchill aan leiding tot eene scherpe berisping. Volgens geruchten in de couloirs zou Engeland in zijn antwoord aan Duitschland eenige niet onbelangrijke reserves hebben gemaakt. Aan de Standard wordt uit Sofia gemeld, dat de regeering aldaar voortdurend Russi- schebrieven in cijferschrift onderschept, waar onder zij er eenige heeft gevonden, volgens welke de regeering van den Czaar recht streeks bij de ontdekte samenzwering zou betrokken zijn. In enkele brieven werd zelfs gemeld, dat de Russische legeering reeds een dictator voor Bulgarije gereed had, die ook derwaarts reeds op reis was gegaan, omdat zij overtuigd was, dat het komplot moest slagen. Hetzelfde blad verneemt uit Shangaï, dat China twee hooggeplaatste personen naar Thibet zendt ter vereffening van zekere geschillen en ten krachtigste op komt tegen het plan van den koning van Korea om andermaal een zending naar Eu ropa af te vaardigen. FRANKRIJK. De hertog van Orleans heeft Maandag avond om half twaalf de Conciergerie te Parijs verlaten. Hij werd naar het station gebracht en met den trein naar Clairveaux vervoerd. De hertog, vergezeld door twee agenten der geheime politie, is daarop gis teren-ochtend te 7.45 te Clairveaux aange komen. Er had niets bijzonders plaats. Hij werd terstond geïnterneerd. De Kamer van afgevaardigden heeft het ontwerp tot wijziging van art. 7 der wet van Juli 1873 op de militaire requisitiën aang nomen. Vervolgens werd in behandeling genomen het voorstel-Reinach tot wijziging van het reglement van orde der Kamer, voor welk voorstel de urgentie werd gevraagd. PORTUGAL. Koning Carlos heeft het decreet onder teekend, dat eene uitgebreide amnestie om vat ter gelegenheid zijner troonbestijging. Behalve de politiek veroordeelden worden allen vrijgesteld, die bij de jongste onlusten wegens verzet gestraft zijn. Aan de Standard wordt uit Lissabon ge meld, dat de Regeering de tegen 2 Maart aan gekondigde manifestatie ter eere van Vasco de Gama heeft verboden, Het comité van liet fonds ten behoeve van verdedigingsmid delen des lands heeft besloten, de bijeenge- zamelde gelden niet aan de Regeering over Het auteursrecht van den inhoud derer courant is ver- i r - rekerd volyens de Wet van 2S Juni 1881 (S/sbl. no. T24 t:;rsj^ Jj-LuL

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1