Burgerliike Stand, GEMENGDE BERICHTEN. LAATSTE BERICHTEN. H andelsberich ten Beursprijzen der Eflecten. pCt. van Brussel, waar liet volk, reeds ontevreden, zijn hart in krachtige woorden lucht geeft en men ziet het begin dier samenzweringen en verraderijen, die aan het hof en onder de regeering van Margaretha van Parma en den hertog van Alva niet zeldzaam waren. In een volgende scène is men getuige van de vrees en smart der gouvernante Margaretha, die het zoo goed met de Nederlanden meende, doch door Philips, haren broeder, gedwon gen werd streng op te treden. Het liefde drama met Clara kon mij niet zoo boeien als de verhouding van Alva's zoon Ferdinand met Egmond, hetwelk door zijn ingrijpende en bij uitstek menschelijke wijze van be werking bizonderen indruk maakte. In het voorlaatste tooneel, waarin Clara sterlt, maakt de prachtige lyrische muziek een verrukke lijk effect en sterft evenals zij zachtjes weg, terwijl met den laatsten toon ook het lampje in het vertrek langzaam uitgaat. Het slot bedrijf wordt weder door eene ouverture voorafgegaan en brengt ons bij den in zijn gevangenis slapende ter dood veroordeelde. Na het bezoek van Ferdinand, dat hoogst dramatisch is, legt Egmond zich weder ter ruste an ziet hij in een schoonen droom zijne welbeminde verschijnen, die hem den palm der overwinning brengt, en in de toekomstige eeuwen de vrijheid voorspelt, die uit zijn martelaarsdood voor de Neder landen zal geboren worden. Mijn Hollandsch hart klopte met krachtige slagen en een ieder die in den vreemde de edele daden van een zijner landgenooten heeft zien voorstellen en de oude roem nog eens even in zijn schoonste glans zag schitteren, zal dit licht begrijpen. Onder de vele figuren dier noodlottige dagen zal Egmond wel altijd de schoonste blijven, daar zijnnaam onafscheide lijk met onze verlossing van Spanje verbon den is. In den schouwburg de la Porte Saint- Martin speelt Sarah Bernhardt de rol van Jeanne d'Arc in het stuk van dien naam dat sedert ruim een maand duizenden bezoekers trekt. Hoewel deze groote artiste haar rol met haar gewoon talent vervult, mist zij toch in de heroïke oogenblikken de noodige physieke kracht in stem en gebaren om aan deze Fransche heldin al den luister bij te zetten, die zij verdient. Ook hoorde ik de opmerking maken, dat haar oostersche type, zij is Israëliet van geboorte, stuitend is voor het oog, daar Jeanne, de Christenmaagd bij uitnemendheid, er heel anders moet hebben uitgezien. Zondag, den 16en dezer, hield mgr Pagis zijn eerste oproeping tot den kruistocht voor Jeanne d' Arc in de Madeleine-kerk en den Zondag daaropvolgend in de Saint Vincent de Paul. De collecte, die de hoogwaardige Bisschop zelf deed, bracht in de eerste fr. 50,000 op. In de Saint Vincent de Paul zal dit bedrag wel niet bereikt zijn, doch ook daar was de kerk propvol en hoe vroeg ook er heen gegaan, bemachtigde ik met moeite nog een stoel. Na de Vespers beklom mgr Pagis het preekgestoelte. Hij is nog in de kracht des levens, heeft sprekende oogen en uit zijn gelaat straalt vriendelijkheid en geestkracht tevens. Vurige woorden rolden van zijne welsprekende lippen en werkten medesleepend op de duizenden toe hoorders, die zijne woorden verslonden en aan wien hij het heilige enthousiasme, dat hem vervulde, mededeelde. Deze geestdrift bereikte haar toppunt, toen deze nieuwe Pe ter de Kluizenaar verklaarde, niet alles te kunnen zeggen wat hij in het binnenste van zijn ziel dachtdoch riep hij hierop uit het beeld van Jeanne, de Lotharingsche, zal op de grenzen van de verloren provinciën verrijzen en, evenals over. nu vier eeuwen geleden, Frankrijk weder één en groot maken en in de dagen van gevaar onze steenen schildwacht zijn Hiermede raakte de Bisschop de teederste snaar der Franschen, en toen hij evenals in de Madeleine daarna zelf voor zijne Jeanne de ronde deed, taste een ieder in zijn beurs en bracht zoodoende een steentje aan voor het groote monument van Vaucouleurs, dat op een rots tusschen de bekoorlijke da len der Maas zal worden opgericht. De radikalen hebben bij het gouvernement weer hun zin doorgedreven en den jongenher tog van Orleans, hun slachtoffer, naar Clairvaux doen transporteeren; waaruit men weer dui delijk ziet, dat zoodra een regeering links begint te draaien, zij onmogelijk iets gema tigds meer kan doen, en altijd meer en meer de helling af moet gaan of vallen. Parijs, 15/28 Februari 1890. Fidélius. De politie te Scheveningen nam gisteren van een boterverkooper uit eene der buiten gemeenten, krachtens de boterwet, boter die hij aldaar ventte, in beslag, ten einde die door het proefstation te doen onderzoeken. sik zeg, dat jou Willem begonnen is 1" »En ik zeg, dat jou Hendrik begonnen is Daarop vlogen de respectieve moeders van de vechtersbazen Willem en Hendrik elkan der in de haren. Het is geen verkwikkelijk tooneel, twee vrouwen in het strijdperk te zien, doch in de Oranjestraat te Utrecht heeft het niets ongewoons. Dezen keer liep het echter voor een der Xantippes bedenkelijk af. Zij had zich zoodanig met den mond en de handen geweerd, dat zij uitgeput neerzeeg en naar haar woning moest gedragen worden, terwijl geneeskundige hulp ingeroepen werd. In de gemeente Ginneken had deze week de loting voor de nationale militie plaatsde zoon van J. trok daarbij no. 38, voor die gemeente een hoog en vrij nummer. Op merkenswaardig is het, dat twee jaren ge leden zijn broeder ook vrij lootte en wel met hetzelfde nummer. De vier knechts van een landbouwer te Scheemda hebben bij de jongste loting voor de nationale militie allen een niet dienst plichtig nummer getrokken. Te Mainz is in den ouderdom van 73 jaren overleden de domheer en oud-afgevaardigde voor den Rijksdag dr. Moufang, die zich vooral door zijn warme liefde voor de arbei dende klasse onderscheidde en een machtigen stoot heeft gegeven aan de sociale wetgeving in het Duitsche Rijk. Jl. Donderdag had te Schüttorf door 3 fabrieksarbeiders eene weddenschap plaats om binnen tien minuten een liter jenever of zoogenaamd foesel op te drinken. De arbeider J. maakte hiervan gebruik, met het gevolg dat hij binnen twee uur een lijk was. In het westen der Vereenigde Staten hebben hevige stormen gewoed, die vooral in Noord-Texas groote schade aanrichtten. Te Santa-Fé werden een paar groote gebou wen, te Gainsville het spoorwegstation en 20 huizen verwoest. De kleine stad Brown- ville in Tenessee, die bijna geheel uit houten huizen bestond, is grootendeels vernield, en een aantal personen zijn gewond. Te Ha milton in Ohio is door een overstrooming groote schade teweeggebracht. Op 3 Maart a. s. zullen te Utrecht in het stationsgebouw van den Ned. Rijnspoorweg gedelegeerden der verschillende spoorweg maatschappijen bijeenkomen om te beraad slagen over de aanst. zomerdienstregeling op de spoorwegen. BERLIJN, 1 Maart. Bij de herstemmingen zijn gekozen te Offenbach Ulrich (socialist), te Plaueri Hartman (conservatief), te Reichen- bach Kurtz (idem), te Kassei Weirauch (idem) te Lubeck Schwartz (socialist), te Homburg Frixk (conservatief), te Darmstadt Osan (nationaal-liberaal), te Giessen en ook te Frieberg Guttfleisch (vrijzinnig). PARIJS, 1 Maart. In parlementaire krin gen loopt het gerucht, dat minister Constans ontslag heeft genomen in den ministerraad, welke heden-ochtend gehouden is. BEURS TE SCHIEDAM, 1 Maart. 1890. Makelaars f95/.. Moutwijn, j Commissie f95/*. Verhandeld van f9l/g tot f 97». Stemmingonveranderd. Jenever f 15.25 Ct. per Heet. Amst. proef f 16.50. Spoeling. Berlijn. (Slotkoers.) Keulen. Parijs. Vereenig ing f 1.50. Beurs -1.60. Rogge, April/Mei. Juni/Juli. j Spiritus,April/Mei. Aug. Sept. Rogge dadelijk. Maart. Meell2Merk.l.md. s 12 April. Rogge, loop. md. April. Spiritus, loop. m. April. 28 Febr.ll Mrt. 171.75172.50 170.— 170. 33.30 33.40 19.- 16.80 52.80 52.75 16.25 16.25 35.75 36.25 33.40 34.80 19.— 16.85 52.75 53.-- 16.50 16.25 36.— 36.25 Amsterdam. 28 Febr. Rogge op levering onveranderd; Maart f143,144; Mei f145,144: Oct.fl37,138. 1 Maart. Rogge op levering vast; deze maand f143, 144; Mei f144, 145; Oct. f137, 138. Keulen Rijnhoogte ('s nam. 1 uur) 27 Febr. 1.73 M. 1 Maart. 1.67 M. te Amsterdam. Per Telegmal. 2'/j pCt. Nederland Buitenl. Spanje Portugal Rusland 1867/69 1875 Oo9ter. Lg. He. Gr. Russ. Sporen Baltische Zilver Metall Papier Turkije Turksche loten Italië 1887 (Spw.) Peru Venezuela Central. Pacific Share» Denver Rio Grande Canadian Pacific Missouri Kansas Oblig. Chic. Atlantic 6pC't. Prior Lien Bond. Zweedsche N. Spw. Mij. Aand. Cultuur Mij Prolongatie Brazil. 1889 1888 Parahiba 28 Feb. 817» 68 101'/» 65 120?/, 6t'/4 74'/,, 74 187, 17»/, 54"/,, 19'/, 51 33 157» 767, 7' 's 797, 1077» 227, 52' 3-3'/, 1 Maart. 82 697, 63'/, 94 10D/a 657» 1217» 62 747, 74'/, 187.» 177» 547, 197. 51'/» 327» 16'/» 7 67, 107» 1077» 22'/, 3-31/- Wisselkoersen te Rotterdam, Per Telegraaf. f 12.12 Disconto 5 - 48.05 3 - 48.— 3S Londen kort. Parijs Antwerp. GEBOREN: 28 Februari. Adriana Maria Josepha Cor nelia, dochter van C. Stolk en M. Westhuis, Broersvest. Pieter, zoon van P Brent en W. van Gent, Rotterdamsche dijk. Ber- nardus Johannes, zoon van J. Lourens en H. M. Braak, Raam. Stoom-BoekdrukkerijGebr. Van Noortwijk, Schiedam,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 6