Dinsdag 4 Maart 1890. 13e Jaar». No. 3625. VERSCHIJN T DAG E L IJ K S. pMftum o Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: O'. ÈÊEJ (ie SS l iP Ia 'bÉ Prijs der Adverteutiëu ALGEMEEN OVERZICHT. Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 23 Juni 1881 (Stsbi. no. 124) Van 16 regels0.(50 Elk gewone regel meersO.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. igrV- hU ij ii graanrechten nadeelig voor tien werkman V. Wij moeten nu de heer Diepen nog vol gen in zijne bewijsvoering voor het voordeel dat de landbouwbescherming ook brengen zal aan alle andere takken onzer volksnijverheid. Dat voordeel zal nl. daarin bestaan, dat ook voor die andere takken van nijverheid ver meerdering van arbeid zal ontstaan. Want als de Nederlandsche landbouw meer voor deel zal genieten van zijn arbeid en dus zijn koopkracht toeneemt, dan zal hij ook meer diensten vragen van neringdoenden, van de middelen van vervoer, van den handel en ook van de nijverheid. Al de arbeiders in deze verschillende takken van bedrijf zullen die diensten of hunne producten gaarne verleenen en afstaan, en er zal dus veel meer bedrij vigheid en ook verhooging der prijzen ont staan. En al zal de landbouw het voordeel van den hoogeren prijs zijner producten door die verhooging van de andere artikelen voor een grooter of kleiner gedeelte zien verloren gaan, dan blijft hem toch ongetwijfeld het voordeel over, dat voortvloeit uit arbeidsver- meerderiugen besparing van productiemoeite, zoowel als uit het grooter aantal en de met meer voordeel voortgebrachte vruchten van zijnen arbeid. Evenzoo zullen de andere be drijven gemiddeld in den hoogeren prijs van hunne voortbrengselen niet hun voordeel vinden, omdat dit voordeel weer weggenomen wordt door de stijging der uitgaven voor brood en andere zaken. Maar zij zullen vooral baat vinden in den meerderen en met meer voordeel verrichten arbeid, want de vruchten van dien meerderen en voorde?lige— ren arbeid zullen gelegenheid schenken tot grooter verbruik en tot besparing^ zij mogen die vruchten dan ruilen tegen elkander of tegen producten, ook in meerdere mate voort gebracht door den binnenlandschen landbouw of tegen andere goederen, als geld of beken tenissen van schuld, effecten of hypothe ken enz. Het ruilverkeer, zegt de heer D., zal belangrijk toenemen, en daar waar nu werkeloosheid heerscht, zal men bedrijvigheid ziendaarbij behoeft men niet voor over productie te vreezen, want iedereen zal wel meer arbeiden, maar ook, en juist daarom, meer koopen. De overvloedigere productie zal zich eenvoudig oplossen in vermeerdering van welvaart. Deze welvaart is het ook, welke als voortspruitende uit overvloediger arbeid en daarom gepaard gaande met be trekkelijk hooge prijzen, het woord tot waar heid maakt, dat allure landen welvarende landen zijn." Indien het nu gebeurde, dat voor een oogenblik het eene bedrijf' meer voordeel zou genieten dan het andere, dan bewerkt de binnenlandsche concurrentie al spoedig dat op den duur en gemiddeld voor gelijke moeite en bekwaamheid ook gelijke arbeidsbelooning wordt genoten, zooals mr. W. C. Mees dit opgemerkt heeft. Alle Ne derlandsche bedrijven zullen dus op den duur en gemiddeld in gelijke mate als de Neder landsche graanbouw, gebaat worden door hooge rechten op de granen, Het is niet moeilijk te bewijzen, zegt de heer D. verder, dat dooreen genomen in elk bedrijf niet alleen de belooning van den ondernemer zal stijgen, maar ook die van den loonar beid, van het kapitaal en van het grondbezit, de vier factoren alzoo van de maatschappelijke productie. Immers, naar mate de graanprijzen en de prijzen van andere voortbrengselen stijgen en meer winsten be loven, naar die mate wordt ook de onder nemingsgeest opgewekt. Er zullen meer onder- nemers zich gaan toeleggen op den verbouw van granen en op de voortbrenging van andere artikelen of zij die reeds die takken van nijverheid beoefenen, trachten hun bedrijf te vergrooten en uit te breiden. De vraag naar loonarbeid, naar kapitaal en naar grond zal dus stijgen en daardoor ook het loon, de rente en de pacht, doch dit ten koste van de ondernemers, die bovendien hun eigen arbeidsbelooning door onderlinge concurrentie nog iets meer zullen beperken maar het voordeel, datde ondernemer misschien meende alléén te zullen genieten, wordt al dadelijk verdeeld tusschen hein en de drie andere zooeven genoemde factoren. Slot volgt.) AMERIKA. De N.-Amerikaarische regeering heeft het monopolie voor de robbenvangst op Aiaska gegund aan eene Noord-Amerikaansche han delscompagnie voor zestig duizend dollars per jaar, alsmede betaling van 9.62 dollar per robbenvel en 0.5 dollar per gallon traan. De robbenvangst wordt geraamd op 100,000 stuks met eene ontvangst van honderd millioen per jaar. Van den achttienden April a. s. af zullen de Europeesche landverhuizers te New-Nork onder toezicht der Bondsregeering komen en niet langer te Castleganlen maarop Bedloes- eiland aldaar aanlanden. Een gedeelte der stad Cincinnati staat onder watermijlen ver is de spoorweg overstroomd en handel en nijverheid staan in den ganschen omtrek stil, terwijl men tracht have en goed te redden. De Braziliaansche regeering heeft een bij zonder militair gerechtshof ook voor bur gers opgericht, waarvoorallen die middellijk of onmiddellijk aan de omverwerping der republiek medewerkten, moeten terecht staan. DUITSCHLAND. In den Reiclisanzeiger is opgenomen de overeenkomst tusschen Duitschland en Frank rijk, betredende invoering van het tarief- stelsel voor ieders gebied aan de Slavenkust. De zaak is in dier voege geregeld, dat bei den er hetzelfde recht zullen heffen en dat goederen, waarop dat recht is betaald, vrij van rechten uit het eene in het andere gebied kunnen worden ingevoerd. In de zittingen der afdeelingen van den Raad van State, heeft de Keizer alle werk zaamheden als voorzitter waargenomen. Naai de Post meldt, heeft de Keizer Vrijdag 11. de zittingen der afdeelingen van den Staats raad ongeveer met de volgende woorden gesloten: «Bestrijdt gij, mijne heeren, de onder het publiek verspreide meening als waren wij hier bijeengekomen, om zoo iets van een geheim tot genezing van alle so ciale nooden en gebreken te ontdekken. Wij hebben ons op redelijke wijze moeiten ge geven om middelen te vinden, teneinde menige zaak te verbeteren en de grenzen der mogelijkheid te bepalen tot welke de maatregelen ter bescherming van de arbeiders kunnen en mogen gaan. Ik hoop dat er uit uwe beraadslagingen iets goeds zal voort komen."De Keizer heeft de leden van den Raad van State voor Zaterdag-avond aan een souper genoodigd. Bij de herstemmingen te Berlijn behaalden Zaterdag in al de vier kiesdistricten de Duitsch-vrijzinnige kandidaten de overwinning evenwel niet door eigen kracht, maar met de meest verschillende hulp. In het eerste kiesdistrict, waar de dichter Trager tegen over den conservatieven kandidaat Zeidler stond, hielpen de sociaal-democraten, om aan eerstgenoemde de meerderheid te verzekeren. In de overige drie districten kregen de Duitsch-vrijzinnigen hulp van de nationaal- liberalen tegen de sociaal-democratische kandidaten. Vooral in het tweede kies district van Berlijn, waar Vrijdag nog zeer gevreesd werd, dat de sociaal-democratische boekbinder Janicewski het winnen zou op prof. Virchow, was de strijd levendig. Daar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1