1 Kerknieuws. GEMENGDE BERICHTEN. De audiëntie van den minister van finan ciën en die van den minister van oorlog zullen op Donderdag den zesden dezer niet plaats hebben. De minister van justitie heeft aan de commissarissen des Konings in de provinciën Verzocht, de burgemeesters der gemeenten kennis te geven van de benoeming der in specteurs, bedoeld bij art. 12 der arbeidswet, en van de arbeids-inspectie aan ieder der benoemden aangewezen. Tevens verlangt de ftunister dat de burgemeesters worden uitge- ooodigd de inspecteurs van den arbeid zoo veel mogelijk behulpzaam te zijn bij de vervulling van hunne moeilijke taak en hun alle in hunne betrekking verlangde inlichtin gen te verschaffen. Op voordracht van den minister van bin- lenlandsche zaken zijn deze en de commis sarissen des Konings in de provinciën bij kon. besluit gemachtigd, ter bewerking van de uitkomsten der zevende algemeene tien- jaarlijksche volkstelling in den loop van het jaar 1890 tijdelijk personen in dienst te ne men op een belooning, te bepalen door hem die van deze machtiging gebruik maakt. De Legerwetten zijn thans in behandeling bij den ministerraad. De nieuwe legerorganisatie zal, volgens dr. Kuyper, zich daardoor van de oude onder scheiden, dat wie eens dient, minstens vijf tien jaar dient. Vijf jaar bij het gewone leger, dan vijf jaar bij de reserve, en dan vijf jaar bij de landweer. Deze mededeeling is ontleend aan een artikel in den Heraut, waarin dr. Kuyper tegen de Hervorming schrijft over de vrij stelling van predikanten. De Ilerv. doet opmerken, dat dr. K. hier blijkbaar uit de school klapt, daar tot dusver van den inhoud van de voorstellen van den minister Bergan- sius niets bekend is. Zoridag-avond omstreeks 8V2 uur ontdek ten eenige voorbijgangers brand in pand no. ■107 aan de Wijnstraat te Rotterdam. Dade lijk maakten zij alarm en spoedig daarop stond spuit 5 voor het huis en wierp een fiksen straal water in den brand. Op dit Oogenblik sloegen de vlammen uit de ramen Spuit '1 gaf daarop mede water, en weldra bad men den brand onder de knie, die zich Uitsluitend tot een vertrek (voorkamer eer ste verdieping) bepaalde. Een grooter onheil had echter kunnen plaats hebben. Toen de brand reeds hevig vvoedde, ging het gerucht door de omstan ders, dat er nog een kind in huis moest zijndadelijk begaven zich drie moedige mannen, twee spuitgasten van 5 en één van 4, naar de tweede verdieping, en werkelijk ontdekten zij door den verstikkenden rook been een vijfjarig kind, dat geheel alleen in huis was en rustig in bed lag. De drie gasten slaagden er in het kind behouden bij de buren onder te brengen. Bij 's Rijks Centraal-Magazijn van Militaire Kleeding, Uitrusting enz. te Delft, is aan den Werkman J. J. I. Vreeswijk de gouden me daille met f 10U gratificatie voor 36-jarigen Cri trouwen dienst uitgereikt. De Seheveningsche schuit J. C. H. 151 is °p de Noordzee ter hoogte van het Oog in Aanvaring gekomen met eene Fransche boot, die te laat had gewend. Ofschoon aan de Seheveningsche schuit belangrijke averij werd toegebracht, vervolgde de boot haren weg. Tegen haren kapitein is door den waterschout te Scheveningen proces-verbaal opgemaakt. Het ijs buiten de Oranjesluizen is zóó dik, dat het stoomschip Concordia, naar Muiden bestemd, gister-ochtend naar Amsterdam moest terugkeeren. De van Leeuwarden en Groningen naar Amsterdam bestemde stoomschepen zijn we gens het vele ijs in de Zuiderzee, weder verplicht hunne route over Nieuwediep en verder langs het Groot Noord-Hollandsch Kanaal te nemen. Voor zeilschepen is de vaart grootendeels gestremd. Op initiatief van eenige kleinere veehou ders te Koevorden is besloten tot oprichting van een veefonds, waarbij iedere deelhebber zijn vee tegen 75 percent van de getaxeerde waarde kan verzekeren. 145 runderen zijn daartoe reeds ingeschreven door een vijf en veertigtal deelnemers, welk getal zeer zeker spoedig zal vermeerderen. Men deelt ons mede, dat door het ministerie van Openbare Werken in Pruisen aan den heer H. L. C. II. Sarolea, te Heerlen, de vergunning is verleend tot het doen van de algemeene voorloopige werkzaamheden op Pruisisch grondgebied ten dienste van den ontworpen locaalspoorweg van Sittard naar Herzogenrath. (7.) 1 Het nieuwe ziekenhuis te Maastricht nadert zijn voltooiing en zal weldra in dienst gesteld worden. Het gebouw, dat naar de nieuwste eischen is ingericht, bestaat uit een hoofd gebouw en zes paviljoens voor ziekenzalen, met bijbehoorende gebouwen. In de kosten, geraamd op f268,000, wordt door de ge meente als subsidie aan het burgerlijk arm bestuur eene bijdrage van f 80.000 verleend. Het Leger des Heils heeft te Gorinchem een vast korps opgericht. Twee dames-offi cieren hebben zich daar voor vast gevestigd en zullen alsnu, minstens vier malen in de week, een openbare bijeenkomst houden. In de kapel van O. L. Vrouw in 't Zand te Roermond is tot pater-minister benoemd de zeereerw. patör Bouman, ter vervanging van den zeereerw. pater Van Krugten, onlangs overleden. De Maas- en Roerbode deelt mede, dat de hoogeerw. zeergel. heer P. H. Marres, kanunnik en professor aan het Groot-Semi narie te Roermond, sedert eenige dagen door een vrij ernstige ziekte is aangetast. Bij een twist heeft een Leidsche sigaren maker een vakgenoot den neus afgebeten. De Seheveningsche visschers hadden het de vorige week op zee hard te verantwoor den het was ruw weêr, waardoor enkelen ankers, touwen of zwaarden hebben verloren. Schipper A. Pronk, van den reeder De Niet, kreeg een slag van een zwaard, dat brak en hem de ribben stuk sloeg. Op de reis naar Londen is van den heer Jacobs, in deVerlengde Jan Steenstraat te Am sterdam, een waarde aan diamanten ontvreemd van pl. m. f28000. De dader of daders zijn nog niet ontdekt. Aan de Zw. Ct. wordt ons van 2 Maart ge meld Een overigens oppassend jonkman, zekere E. van der Woude, te Bergentheimerveld, is gisteren-ochtend te Wielen op een treu rige wijze om het leven gekomen. Vrijdag moet hij, naar wij vernemen, een bruiloft hebben bijgewoonddoch 's avonds op weg naar huis geheel de verkeerde richting zijn ingeslagen, althans gisteren-ochtend vond men hem, geheel van de koude verstijfd, bewusteloos te Wielen aan den weg liggen. In de naastbij zijnde woning binnengedragen, overleed hij kort daarna. Misbruik van ster ken drank schijnt wel de oorzaak te zijn van dit droevig ongeval. In zekere stad doet zekere juffrouw dienst aan de telephoon. Eens zat zij in diep gepeins verzonken toen het signaal klonk. Het is no. 305. Zij schrikt ontsteld en roept: Wat blief u, mijnbeer »No. 603, dr. Muller." 603, tweede rij links. «Voorwaarts, mijn heer 1" «Dokter" seint no. 305, «mijn vrouw heeft zulke vreeselijke pijnen in den rug en in het lijf. Wat moet ik doen Nauwelijks was het laatste woord van deze vraag uitgesproken of de juffrouw van de telephoon maakte, in gedachten verdiept, de verbinding los en verbond no 305 met een ingenieur, wien een fabrikant had gevraagd, wat hij doen moest met een ketel zijner stoom machine. No. 305 verkreeg daarop het volgende re cept «Zeker is zij van binnen verstopt. U moet haar overnacht koud laten, 's Morgens voor het stoken moet zij met een smidshamer stevig worden uitgeklopt en dan moet zij met de stoomspuitslang goed uitgespoeld worden." No. 305 vloog als een razende naar de woning van den dokter, die terstond zijn telephoon liet wegnemen. Dezer dagen werd te Maurik een paard verkocht voor f1400. Een hit bracht een niet minder hooger prijs nl. f 630 op. Hoewel men in deze streken dikwerf van hooge prijzen hoort, verbaast men zich toch algemeen over deze kolossale sommen. Beide schoone dieren werden het eigendom van den heer baron Va,n Heemstra te Drie bergen. Een jongeling uit de provincie Utrecht; die aan de oproeping ter inlijving bij de militie had voldaan, maar zich naar het buitenland had begeven, is tot regeling zijner zaken weder naar het moederland terugge keerd en daar door de bevoegde autoriteit gevat om voor Gedeputeerde Staten te worden gebracht. Toen hij Zaterdag voor die Staten zou verschijnen, had hij zich weder uit de voeten gemaakt en zal 't zeker nu vooreerst niet wagen om weer herwaarts te komen. Mevr. Taron, de gouvernante van den kleinen Alphonsus van Spanje, en vroeger reeds van zijn vader, is in den adelstand verheven, met den titel van gravin Peralta, voor de toewijding waarmee zij den jeug digen Koning gedurende zijn ziekte heeft opgepast. De gravin is reeds zeventig jaar en bijna haar gansche leven heeft zij in dienst der koninklijke familie doorgebracht, zoodat zij door deze dan ook als een echt familiestuk gewaardeerd wordt. De influenza zal thans, op hare reis door de wereld, weldra weder de streek hebben

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3