wSmm Bil dit Hmcr Ueuoort ten Bpisel. 13e Jaarg. Zondag 9 en Maandag 10 Maart 1890. No. 3630. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Afrikaansche Missieën. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Itlad: Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Advertentiën Van 16 regels0.6© Elk gewone regel meer0.1 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Gaarne verleenen wij plaatsruimte aan de volgende, ons toegezonden circulaire, ons mede bereid verklarende ook aan ons bureau gelden in ontvangst te nemen voor het be oogde doel. M. M. Ondergeteekenden veroorloven zich bij deze een beroep te doen op de erkende liefdadig heid van allen, doch vooral van diegenen, welke met hen tot het Bisdom van 's-Herto- genbosch behooren. Genoegzaam zal het U voorzeker bekend zijn, hoe zich sedert eenige maanden op last van Z. E. Kardinaal Lavigerie en onder goedkeuring van Z. D. H. Mgr. Go d s cha 1 k eenige Priesters der Congregatie van O. L. Vr. van Afrika in ons gastvrij Brabant heb ben gevestigd. Voor het doel hunner Sociëteit wenschen zij jonge mannen aan te winnen, vaardig en geschikt om in de nog zoo wei nig bekende binnenlanden van Afrika den Priesters-Missionarissen in hun vermoeienden arbeid ter zijde te staan als geestelijk Broeder, zoowel in het geven van onder richt als bij de dagelijksche werkzaamheden. Daar nu natunrlijk niet een ieder, die zich hier te lande aanmeldt, terstond naar het een- traal-huis in Algiers kan vertiekken, was het voor alles noodig een huis te stichten, waar zij die van goeden wille zijn gedurende eenige maanden hun voornemen nader kunnen over wegen, teneinde de beslissende stap niet ondoordacht worde gezet. Voorloopig mochten de Eerw. Paters het voorrecht hebben het Bisschoppelijk buiten verblijf, Huize Gerra onder Haaren, te betrek ken, totdat later samenwerkende liefdadigheid hen in staat zou stellen op de reeds verworven gronden onder Bokstel, een eigen vaste wo ning te bouwen. Ondergeteekenden nu, overtuigd van de voor treffelijkheid van het door den grooten Kardi naal ondernomen werk, durven een ieder vrij moedig vragen een paar steentjes bij te bren gen tot den bouw van een eenvoudig wèlinge- richt huis, zooals de dienst zulk vereischt eene zaak des te noodiger nu de tegenwoor dige woning reeds veel te klein blijkt om allen, die als Postulant-Broeder zich hebben aangemeld, op te nemen. Zij rekenen er vast op en vertrouwen voorzeker, dat een ieder iets uit zijn overvloed zal willen afzonderen, opdat allen offerend, allen ook deel mogen hebben aan het zoo edele, het zoo grootsche werk der bekeering en diensvolgens de be schaving van Midden-Afrika. De ZeerEerw. Heer Jane t. Overste van den Huize Gerra te Haaren, zal dankbaar elke gift, hoe gering ook, aanvaarden, terwijl zich daartoe eveneens gaarne bereid verklaren de ondergeteekenden Mr. ALPHONS v. RUCKEVORSEL, Den Bosch. HENRI CRAMER, W. P. A. MUTSAERS, Tilburg. F. G. STAEL, Bokstel. Dr. VAN DER STEEN, Osch. A. VAN DE VEN—MUTSAERS, Eindhoven. W. PRINZEN Fz., Helmond. F. T. J. H. DOBBELMANN, Nijmegen. J. BLUUSSEN, Asten. Den Bosch, '1 Maart 1890. ALGEMEEN OVERZICHT. AMERIKA. Uit Brazilië komen ernstige tijdingen. De republikeinsche regeering, die de vrijheid" aan het volk zou brengen, treedt zoo tiranniek mogelijk op in weerwil van haar voorloopig karakter. De dictator Fonseca heeft bedacht, dat een parlement hem wel eens lastig zou kunnen worden, en daarom besloten zelf een grondwet te maken, die hij eenvoudig in de bladen zal publiceeren. De verkiezingen gaan door, maar de Kamer zal alleen een refe rendum »ja" of sneen" over de grondwet hebben te geven, waarna het volk op dezelfde wijze zijn votum zal uitbrengen. Zelfs de Europeesche liberale organen laken deze handelwijze scherp. De blanke kolonisten in het gebied Okla homa (Vereenigde Staten van N.-Amerika) verkeeren in een staat van groote opgewon denheid, door het opgeworpen plan om hunne gronden in een neger-kolonie te hervormen. De blanken zijn te samen gerot en willen de negers verjagen, tegen wie reeds geweld dadigheden zijn gepleegd. DUITSCHLAND. Volgens het nieuwe militaire wetsontwerp zijn er voor de voltooiing der veldartillerie van de twee nieuwe legerkorpsen ruim 50 batterijen noodig. De bladen van het Centrum houden vol, dat het tusschen Bismarck en den Keizer bestaande verschil van meening over de socialistenwet nog niet is uit den weg ge ruimd. De Keizer wil de wet opgeven, maar Bismarck verzet zich daartegen. Wat de op lossing zijn zal van dit geschil, is nog on zeker. Men zegt, dat keizer Wilhelm einde Juli andermaal Noorwegen zal bezoeken. ENGELAND. Het rapport der Commissie van Enquête in zake het proces-Times-Parnell is nog steeds in het Lagerhuis aan de orde. Donderdag avond was vooral de advocaat-generaal of Attorney-General, sir Richard Webster, aan het woord om beschuldigingen te weer leggen, die waren vastgeknoopt aan Harring ton's onthulling betredende zekere telegram men tusschen de Times en de Amerikaan- sche dynamiet-mannen gewisseld. De heer Gennilgs, een conservatief, heeft gisteren aangekondigd, dat hij zal voorstel len, aan de motie Smith, betreffende de kwestie-Parnell. de volgende woorden toe te voegen«Daarenboven acht de Kamer het haren plicht, het gedrag te veroordeelen van hen, die zich hebben schuldig gemaakt aan betichtingen van medeplichtigheid aan moor den, gericht tegen afgevaardigden betich tingen, als valsch erkend." FRANKRIJK. De hertog van Orleans ontvangt in de ge vangenis te Clairveaux dagelijks bezoeken. In verschillende steden zijn driekleurige aanplakbiljetten met het portret van den Prins, de data van zijne geboorte en over brenging naar de gevangenis van Clairveaux, door de politie van de muren afgescheurd. Het plan bestond, in een der Parijsche schouwburgen een quasi-Passiespel op te voeren, waarin Sara Bernhardt als de II. Maagd zou optreden. Door de katholieke bladen werd er op gewezen, dat de censuur, die Bonder's Mahomet verbood, om den Muzelmannen geen ergernis te geven, en de opvoering van Coppeé's Pater niet wilde gedoogeu om het gevoel der Commune mannen niet te kwetsen, de opvoering van deze voor de Katholieken beleedigende paro die eveneens behoorde te verbieden. Volgens den korrespondent der Pall. Mall. Gazette moet president Carnot de opvoering inderdaad verboden hebben. OOSTENRIJK—HONGARIJE. In de Kamer vroeg gisteren graaf Apponyi aan Tisza, of het parlement zijne werkzaam heden gedurende de ministerieele crisis kon voortzetten. Tisza antwoordde, dat de ver schillen van gevoelen, die zich in den boezem van het Kabinet hebben voorgedaan, nog niet uit den weg zijn geruimd. Hij voegde er bij, dat wanneer er te dezer zake eene beslissing is genomen, de Kamer daarvan kennis zal ontvangen. De Pester Lloyd meldtTisza heeft gis teren-ochtend zijn ontslag aan den Keizer NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT. Het auteursrecht van Oen inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (S/só/. no. 124.} i-ggn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1