No. 3631. 13e Jaarg. Dinsdag 11 Maart 1890. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Monument van 's Pausen Jubelfeest. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Prijs der Adverteutiën ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCHEDAMSCHE COURANT. "Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no. J24 Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.40 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaa*. Bijdragen voor het stichten eener "Woning met Huiskapel voor de Pauselijke Internun- ciatuur bij het Nederlandsche Hof. Aan Z. H. Paus Leo XIII werd deze stichting door Neerland'sKatholiekeri eerbiedigst aangeboden als blijvend gedenkteeken aan het luisterrijke Gouden Priesterfeest van Z. H. in het jaar des Heils 1888. Ontvangen bij den Penningmeester te 's-Hage Door tusschenkomst van den President voor het Prov. Comité van Zeeland Uit Ovezandef23,50. Uit Hansweerdf 13,00. 10 Maart '90. Het schijnt thans zeker te zijn, dat de Hongaarsche minister-president Tisza zal aftreden. De crisis is echter nog niet offi cieel dit zal zij eerst worden, wanneer de Magnaten-tafel (het Heerenhuis) met de wet op de legerreserve en de begrooting is klaar gekomen. Men verwacht, dat dit in den loop dezer week zal geschieden (de Kamer heeft Vrijdag de bepaalde wet reeds aangenomen) intusschen heeft thans de heer Tisza reeds feitelijk afgedaan. Voor de Katholieken kan dit aftreden niet onaangenaam zijn. De heer Tisza, die Pro testant en liberaal is, heeft zich gedurende zijn vijftienjarig ministerschap meermalen door vijandige gezindheid jegens de Kerk doen kennen. Onder zijne leiding was als minis ter van eeredienst de beruchte Kerkvervol- ger Trefort werkzaam en toen diens opvolger, de heer Csaky, een meer gematigde en ver draagzame politiek volgde, deed zich in het liberale kamp onmiddellijk een sterke stroo ming tegen dezen minister gevoelen en een ware storm stak op, toen Csaky voor de zonen der magnaten een katholiek opleidingsgesticht te Pesth wilde tot stand doen komen. Tisza zorgde er voor, dat aan bedoelde inrichting het religieuze karakter onthouden werd, dat Csaky daaraan wilde geven. Aldus onderscheide Tisza zich altijd door de anti-cle- ricalenopportunistischen geest zijner staatkun de. Op 18 Mei des vorigenjaars beloofde Tisza zelts «godsdienstvrijheid om tot de invoering van het zoogenaamd» burgerlyk huwelijk te komen." Als opvolger van Tisza wordt ge noemd graal Szapary, de tegenwoordige minister van handel. Ook Szapary, die ka tholiek is, heeft liberale denkbeelden, maar hij is niet van Tisia'z kaliber en directe i aanvallen zullen bij hem ongetwijfeld niet dien bijval vinden, waarop zij bij den liberalen protestant Tisza konden rekenen. Als de naaste oorzaak van Tisza's va! wordt genoemd de Kossuth-kwestie. De ex-dictator van 1848, Kossuth, leeft te Turijn in balling schap, terwijl zijn Hongaarsch burgerrecht vervallen is. De patriotten nemen nu Tisza's ontwerp tot reorganisatie van het recht van inboorling en dat van huisvesting te baat om ook voor Kossuth het recht te eischen naar zjjn Vaderland weer te keeren. Als liberaal en opportunist liet Tisza zich meesleepen tot de belofte, dat hij voor Kossuth's terugkeer zou werkzaam wezen. Hierbij zag hij echter voorbij, dat het weder toelaten van dezen aarts-revolutionair «ene zware beleediging voor den Keizer-koning zou wezen, zoodat hij zich in een dilemma bracht, waarvan de gevolgen zich weldra zouden doen gevoelen. Toe» hij met zijn ontwerp betreffende het domicilie-recht gereed was, bleek het, dat zijn collega, de minister van justitie, Szilagyi, even eens een ontwerp had uitgewerkt, waarin een paragraat voorkwam, welke den terugkeer van Kossuth mogelijk maakte. Vandaar conflict tusschen Tisza en Szilagyi. De Keizer be legde een kroonraad om het geschil tus»chen beide ministers uit den weg te ruimen, maar nu bleek het, dat de meerderheid der minis ters tot Szilagyi's ontwerp overhelde en Tisza dus tamelijk alleen stond. Deze zou gewis in dit geval hebben toegegeven, wan neer dit tegenover den Keizer mogelijk ware geweest. Maar had hij alzoo van den eenen kant te rekenen met den Keizer, aan de andere zijde stond hij tegenover de oppo sitie te meer daar de uiterste linkerzijde bij monde van haren leider Iryani, hem nog extra aan zijn gegeven woord herinnerde met de verzekering dat zij hem als woordbreker in het volle Parlement zou brandmerken en dan, 400 man sterk, de Kamer te verlaten, verklarende met zulk een persoon niet verder te kunnen omgaan. Ten einde raad nam Tisza zijn ontslag. De regeeringsgezinde bladen spreken kalm over den staatkundigen toestand. Zij leggen er den nadruk op dat de crisis geheel per soonlijk is, zoodat de oppositie er geen voor deel uit zal putten. Zij rneenen dat Tisza's opvolger diens liberale richting zal volgen. Volgens het blad Egyestes zou graaf Jozef Zuchy zijn aangewezen om als minister van binnenlandsche zaken graaf Feleki te ver vangen, welke laatste de portefeuille van landbouw overnemen zou, terwijl de tegen woordige minister van landbouw, Szapary, minister-president zou worden. DUITSCHLAND. Aan elke regeering blijft het overgelaten, hoeveel deskundigen of andere vertegenwoor digers zij naar de conferentie over het arbei dersvraagstuk wii afvaardigen. Er zullen geene besluiten worden genomenmaar van de vei klaringen der vertegenwoordigers op de gestelde vragen zal een protocol worden opgemaakt, waarvan aan alle regeeringen, die aan de conferentie hebben deelgenomen, een afschrift zal worden gezonden, ten be hoeve van verdere overweging en besluit. In de Zaterdag te Bochum gehouden ver gadering van gedelegeerden uit den mijn- werkersbond waren 197 groepen, te zamen van 28,000 leden, vertegenwoordigd. Er werd besloten, tegen Augustus eene algemeene vergadering van Duitsche mijnwerkers door het bestuur te doen bijeenroepen. Voort* werd (overeenkomstig het onlangs vermelde voorstel van het bondsbestuur) besloten, bij den Rijksdag, den Bondsraad en den Keizer een adres in te dienen, waarin verzocht wordt, van staatswege alle mijnen te ont eigenen en ze in eigendom aan de werklieden over te geven. Het adres zal in alle Duitsche steenkooldistricten ter onderteekening worden rondgezonden. De vergadering heeft acht uren geduurd. De Westfalische Merkur verneemt van hooggeachte en welonderrichte zijde, dat vorst Bismarck niet met den nieuwen Rijksdag wil werken en aftreden zal. Ook zou men overtuigd zijn, dat de nog bestaande over blijfselen van den Culturkamp niet meer houdbaar zijn, en eene restitutio in integrum plaats vinden. Het katholieke blad bereidt zijne lezers voor op groote verrassingen in de naaste weken. ENGELAND. Bij de verkiezing van een lid van het Lagerhuis te Sandford is gekozen de heer Tust (conservatief) tegen een Gladstoniaan. De conservatieve meerderheid der vorige verkiezing had nu echter 800 stemmen min der. Uit Shangaï heeft de Standard bericht ontvangen, dat de toestand op Formosa ten nadeele is veranderd, doordien vele onbe zoldigde Chineesche troepen zijn overgeloopen naar de opstandelingen, die thans een krach- tigen tegenstand bieden. Dientengevolge heeft de Chineesche legermacht eene neder laag geleden en heeft de Chineesche regee ring drie oorlogsschepen met 5000 man ter versterking der troepen daarheen gezonden. Naar hetgeen uit St. Petersburg aan de Standard wordt gemeld, schijnt de ware reden der zending van den president der

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1