In vrije uren. FEU 1LLET0N, Do Burgemeester van Schiedam, gelet op art. 5 der wet van 4 December^! 872 Staats blad no. 134)brengt ter kennis, dat bij zijn besluit van den lOn dezer maand, ter voor koming van verdere besmetting, is in beslag genomen en onteigend, als zijnde door Diphteritis besmeteen kamerbehangsel, toe- behoorende aan Leendert van Pelt, wonende alhier. Door de Nederlandsche Bell-Telephoon- Maatschappij te Amsterdam is aan de inge zetenen dezer gemeente een circulaire gericht, waarbij zij kennis geeft, dat ze den aanleg van het telephoonnet alhier ter hand zal nemen en den steun der ingezetenen voor hare onderneming inroept. Reeds 50 firma's en personen hebben aan sluiting verlangd en de maatschappij noodigt thans ieder, die deze ook wenscht, tot onver wijlde deelneming uit, in het belang van een deugdelijken aanleg. De administrateur der maatschappij voor deze gemeente is de heer Hoefer, die gedu rende {de maand Maart, des Woensdag en Donderdags tusschen 1 en 3 uur, ten kantore der maatschappij, Boterhuis, Hoogstraat, tot het geven van inlichtingen zal aanwezig zijn- Heden-ochtend omstreeks acht uren is door de brugwachter van de Oranjebrug tusschen de balken in de Nieuwe Haven nabij de St. Jozefschool drijvende gevonden het lijk van den 45jarigen B. v. t. W., brandersknecht wonende aan de Leliestraat alhier. Deze persoon werd sedert 21 December jl. in zijn kosthuis vermist en is vermoedelijk in den avond van dien dag door bijziendheid aan de Westerkade te water geraakt. Het lijk is naar het drenkelingenhuisje op de Stadswerf overgebracht, vanwaar het heden avond ter aarde zou worden besteld. De groothandelaren in steenkolen te Ruhr- ort hielden een vergadering, teneinde een prijsovereenkomst voor het debiet naar Hol land tot 1 Januari 1891 te sluiten. Vooreerst wil men de tegenwoordige prijzen behouden en na totstandkoming der conferentie van maand tot maand of naar omstandigheden de prijzen vaststellen. Iedere toetredende firma heeft f3000 cautie te stellen, verval lende zoodra haar bewezen wordt in strijd met de gemeenschappelijk overeengekomen bepalingen gehandeld te hebben. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal de heer Fabius zich niet verkiesbaar stellen voor de door zijne benoeming tot inspecteur van het lager onderwijs opengevallen plaats in de Tweede Kamer. Men zal zich herinneren dat ongeveer l'/2 jaar geleden op de Hoogstraat te Rotterdam eene gasontploffing plaats had bij de firma Van Laer, en dat daarbij eene vrouw het leven verloor, en een meisje zware brand wonden bekwam. Men deelt ons mede, dat van dit meisje thans in het ziekenhuis te Leiden de beide handen zijn geamputeerd. (N. R. Ct.) Aan den gemeenteraad van Delft is door de schippersvereeniging »Schuttevaer," een adres verzonden, met verzoek om verminde ring van havengeld aldaar, daar het haven geld zeer hoog is en zelfs moet worden vol daan, wanneer men geen gebruik van kaden of ligplaatsen maakt. De Minister van Koloniën heeft de begroo ting van '1890 opnieuw ingediend. Zij is voor het volle jaar ingericht en bevat enkele uerhoogingen, o. a. op de verleden jaar on gebruikt gebleven supplatie van het subsidie voor Suriname. In de jongste zitting van den Gemeente raad te 's-Hage is reeds uit de behandeling van het praedvies op een verzoek van de Kamer van Koophandel gebleken dat de hee- ren Clifford en Steers een gewijzigd plan hadden ingediend voor een haven te Scheve- ningen. Thans meent het Dagblad te weten dat dit gewijzigd plan de vrucht is van gepleegd overleg tusschen 's Lands Regeering, het dagelijks Bestuur der gemeente en genoemde heeren, tengevolge waarvan de laatsten heb ben ingewilligd om het fort, waarvoor zijden steun der Regeering hebben aangevraagd, in hun plan te verplaatsen van het Noort-Oosten naar het Zuid-Westen, waardoor dit op groo- ten afstand van de bebouwde kom der ge meente zou komen. Het blad voegt erbij dat de vraag naar die wijziging van regeeringswege is uitgegaan, in verband met het verzoek om geldelijken steun enz., en in denlaatsten tijd nog enkele andere bezwaren tusschen de gemeente en de concessie-aanvragers zoo goed als uit den weg zijn geruimd. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw heeft als zijne meening te kennen gegeven dat een adres in zake het aanhangige voorstel-Bahlmann niet zooveel uitwerking zal hebben als de besluiten door de algemeene vergadering herhaaldelijk ge nomen. In de vergadering te 's-Gravenhage 34) XI. Es vrouw van Herman Hesssr. In het laatste uur van den nacht, waarin de inbraak plaats had, die zooveel onheil over het gezin van mijnheer Jan Rijkaard bracht, opende het ongelukkig Leentje voor het eerst weder de oogen en keerde tot bewustzijn terug. Als ontwaakte zij uit een angstigen droom zoo wendde zij langs alle zijden haar hoofd heen en bleef verbaasd staren op hare buurvrouw, die goede Kee, zoo edelmoedig aan haar ziekbed de wacht houdend. «Waar ben jk vraagt zij op angsti gen toon, «Gij zijt bij u thuis, antwoordt Kee en ligt op uw eigen bedje. Mij kent gij toch stellig wel; zie mij maar eens goed aan, buurvrouw Leentje, dan zal ik je tegelijk vertellen, hoe het komt, dat ik hier bij zit." «Maar hoe laat is het dan tochik weet niet, of het dag of nacht is?" «Het is nacht nog Leentjemaar dat is niet erg, aanstonds breekt de dag weder door, dan haal ik gauw je lieve kindertjes, die nu rustig bij mij thuis in een warm bedje slapen." «Maar Herman, maar mijn man, waar is hij dan?" roept Leentje vol angst uit. «Ziet ge, buurvrouw Leentje, dat trof nu dezen middag al erg slecht. Toen uw man dezen middag thuis kwam en u ziek op bed vond, schrikte hij van zelf erg. Maar het slimste was, dat hij noodzakelijk op reis moest. Hij heeft mij gevraagd u te zeggen, dat hij naar Londen is vertrokken, om daar zich aan te bieden voor een groote betrek king, die hij zeker zou krijgen en die u in goeden doen zal brengen. Maar hij moest er dadelijk zelf heen. Zoo komt het, dat hij in den vooravond uit Rotterdam met de groote zeeboot is vertrokken en over een paar uurtjes ai in Londen zal zijn." Kee zweeg een oogenblik, om oplettend toe te zien, welken indruk deze mededeeling op het ongelukkige Leentje maken zou. Al uren lang had de goede vrouw er over nage dacht, op welke wijze zij het best dit bericht aan de zieke, bij haar ontwaken, geven zou. Hare ongelukkige buurvrouw op te passen en iede- toch werd met eene meerderheid van 484 tegen 12 stemmen het beginsel van vrijhan del ook voor landbouwvoortbrengselen aange nomen. Mochten echter de afdeelingen opnieuw adressen bij de wetgevende macht willen in dienen, dan zal het hoofdbestuur deze gaarne volgens art. 10 der wet voor «goedgekeurd" teekenen. (C.) De Tijd geeft een andere lezing van het gisteren aan de Maasbode ontleende bericht omtrent een vergadering van de besturen van de katholieke kiesvereenigingen tin Noord brabant. De Tijd meldt nl. «Maandag vóór acht dagen is te 's-Bosch een vergadering gehouden van de presiden ten van al de katholieke kiesvereenigingen in Noord-Brabant, en daarop is besloten, na gehouden overleg met de leden, een manifest uit te vaardigen in zake den persoonlijken dienstplicht, voor hetwelk de adhaesie zal gevraagd worden van al de katholieke kies vereenigingen van Nederland." Een commissie heeft zich te Amsterdam gevormd, met den burgemeester als eere voorzitter, die een beroep doet op de offervaar digheid harer stadgenooten om de vele gezinnen der broodelooze Amsterdamsche diamantwerkers, niet minder dan 7000, te steunen, tot weder betere tijden aanbreken. Zij brengt den Amsterdammers in herinne ring, dat de diamantwerkers in betere tijden zoo krachtig bijdragen tot de welvaart en den bloei der hoofdstad, en thans, het noodzakelijkste, behoorlijke voeding, kleeding en ligging missen. De te Amsterdam gevestigde Vereeniging Concordia inter nos heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin aangedron gen wordt op wettelijke vaststelling van een normalen arbeidsdag van 10 uren. Door den werkdag, die thans 12 of 13 uren bedraagt aldus in te korten, zou, meent de Veretni- ging, de welvaart bevorderd worden, daar er 30 pet. meer arbeidskrachten noodig zou den zijn. Het Handelsblad verwacht een zeer lang durige en opgewekte gedachtenwisseling in de Tweede Kamer, wanneer de interpellatie over de ministrieele crisis in behandeling komt. Naar het zich laat aanzien, meent het blad, zal het debat niet in één zitting alloopen, maar wellicht wel drie dagen duren. Tot het detachement militairen, dat heden morgen met de Burgemeester den Tex te re mogelijke hulp haar te verschaffen, dit had zij gaarne en vol moed op zich genomen. Maar als tusschenpersoon optreden voordien onverschilligen man, zie, dat stuitte haar hevig tegen de borsten toch, het moest, het kon eenmaal niet anders. Zij was blijde, dat het hooge woord er maar uit was en al gevoelde zij zelve, dat zij het wel wat on handig gedaan had, zij had niet voor niets reeds zoo lang tot God om hulp gebeden. De zieke doorstond vrijwel den schok, die haar hart door dit bericht ontving. «Is hij zoo ver weg, vraagt Leentje, en wanneer zal hij wederkeeren «Hij is zeker binnen eene week hier terug maar hij heeft vast beloofd aan juf Marie, dat hij aanstonds een brief zal zenden. Het zou mij niet verwonderen, dat gij van daag nog bericht van hem ontvangt." «Juf Marie roept Leentje verbaasd uit, wie is zij ik ken haar niet." «Juffrouw Marie Rijkaard ja, ja, die kent gij welals ik goed begrepen heb, dan hebt gij als meisje nog bij hare ouders gediend." «Maar in 's hemelsnaamZeg mij toch, wat er met mij geschied is Ik gevoel mij zwakker en afgematter dan anderswat is mij overkomen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2