"laatste berichten." Kerknieuws. Handelsberichten. Amsterdam arriveerde, behoorde ook de fu selier L. Schierhorn, een der dapperen, die op den 6en Mei 1889, bij de krijgsver richtingen in Edi, den roem van het Indische leger zoo schitterend handhaafden. Hij maakte deel uit van de sectie, aange voerd door den luit. Van Beusekom, die, onder het vuur des vijands, de bezette loopgraven aanviel. Schierhorn was de eerste, die de loopgraven bereikte, en zich tusschen de Atje- hers wierp, doch daarbij zwaar gewond werd. Hij bekwam een klewangbouwtusschen wijs vinger en duim, twee over den recht voorarm vijf kogelwonden in den rechterschouder en twee in den rechtervoorarm. üus verminkt moest hij den dienst verla ten. Behalve de gratificatie is hem een jaar- lijksch pensioen van f400 toegekend en wachtte hem bij zijn aankomst nog de blijde tijding dat Z. M. hem benoemd heeft tot ridder 4e kl. van de Millitaire Willemsorde, een onderscheiding dien hij wel verdiend heeft. Toen de Burgemeester den Tex voor de lossteigers kwam, bevond zich daar de gene- raal-majoor De Beer Poortugael, die met de officieren van het garnizoen te Amsterdam en het muziek van het 7e regiment den held aan de Handelskade ontving. De generaal deelde hem het besluit mede, waarbij Z. M. hem tot ridder der militaire Willemsorde benoemde. - In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. is in de katholieke kerk te Schalkwijk inge broken. Olferbussen en blokken zijn met een stuk ijzer afkomstig van een hek vóór de voormalige heerlijkheid Schonauwen on der Houten, met ruw geweld opengebroken en geledigd. De inhoud bestond uit centen waaronder velen Brabantsche, en klein zil vergeld. Voorts is mede gestolen eene hoe veelheid ongewijde hostiën. Als vermoedelijk medeschuldige wordt verdacht een lang en bleek persoon, van donker uitzicht, gekleed in overjas en pet en armoedig voorkomen. De burgemeester van Schalkwijk verzoekt opsporing aanhouding en bericht. (K II Cd.) Te Drie! (Bommelerwaard) zijn Maandag namiddag aangekomen de rechter-commissa- ris, de officier van justitie en de griffier der arrondissements-rechtbank, teneinde een nader onderzoek in te stellen in zake de plaats gehad hebbende ongeregeldheden. Onder scheidene personen zijn door deze ambtena ren gehoord. Behalve het detachement militairen is nu te Driel ook aanwezig eene »Juf Marie en ik hadden afgesproken, om maar weinig met u te praten, als gij weder tot bezinning kwam. Maar ik geloof, dat het beter is, u maar in eens alles te zeggen. Gij zult u goed houden, niet waar? Ik wil u alles zeggen. Trui, de oude porster, vond u dezen ochtend vroeg beneden aan de trap liggen. Zij heeft mij geroepen en wij hebben nazonder dat er iemand in de buurt iets van bemerkt heeft, hier stilletjes op bed gelegen. Dokter Edeling kwam aanstonds, toen wij hem geroepen hebbenhij oordeelde het noodig, dat de kapelaan u het H. Oliesel gaf. Deze nu heeft gezorgd, dat juf Marie u den geheelen dag heeft opgepast. Leentje kon zich niet langer goed houden. Haar overstelpt hart vond eene heilzame verlichting in een vloed van tranen, die hare oogen ontsprongen. Kee liet haar ongestoord uithuilen en wachtte zwijgend het oogenblik at, waarop Leentje door nieuwe vragen haar uiten zou, aan welken troost zij oogenblikke- lijk het meest behoefte zou hebben. Het j duurde een geruimen tijd, alvorens deonge- lukkige zieke genoegzaam bedaard was, om j verder te vragen. Dan grijpt zij de hand van hare liefderijke buurvrouw en op smee- j kenden toon zegt zij brigade maréchaussee, het rustig. Op het oogenblik is H. M. de Koningin woonde Zondagvoormid dag met gevolg de godsdienstoefening bij in de Hervormde Kerk te Apeldoorn, onder het gehoor van ds. Hattink. Te halftwee maakte H. M. met prinses Wilhelmina een rijtoer, na afloop waarvan de prinses een speelgenootje uit Apeldoorn bij zich ten paleize ontving. Het »Leger des Heils" is Zaterdag te Zwolle opgetreden in een lokaal aan den Buitenkant, 't Was daar zeer vol, terwijl zich een menigte volks voor het huis bevond. Na afloop bleef het druk in den buurt en elders. De politie zorgde voor de orde. Zondag voor- en namiddag was er weder oefening. Tijdens de namiddag-oefening heb ben eeriigekwajongens met knikkersen steen tjes tegen de ramen geworpen, waardoor de ruiten vernield werden zeer velen begeleiden na afloop het drietal officieren van het leger naar het station en vielen her. telkens op hoogst onbehoorlijke en onbeschofte wijze lastig. Des avonds is er geen oefening gehouden. Toen waren ereenige politieagenten voor het gebouw present, daar zich nog al veel volk op den Buitenkant bewoog. Uit Enschedé wordt van gisteren aan de N. R. Ct. gemeld Bij de firma Gebrs. Laurenz te Ochtrup (Westfalen) is gisteren door de arbeiders in hunne stoomweverij, ververij enz. het werk gestaakt. Deze werkstaking is ontstaan door het aanplakken eener circulaire, waarin de firma aan hare arbeiders vroeg, op te geven wie tot de socialistische partij behoorden, teneinde die personen uit de fabriek te ver wijderen. Hier is alles rustig de fabriek der lirma Ter Kuile Morsman blijft doorwerken met het vaste personeel en hen die zij uithunne andere fabriek daarvoor beschikbaar hebben; zij van de werkstakers, die het werk hervat hebben, hebben den arbeid moeten staken, omdat zij met wraak bedreigd worden. Door de liberalen in het hoofdkiesdistrict Goes is de heer J. H. O. Heyse, lid der Pro vinciale Staten in Zeeland, te Zierikzee, kan didaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. De hoogeerw. pater G. Schrauwen provin ciaal der Congregatie van den Allerheiligsten »Gij zijt eene oprechte vrouwvertel mij meer nog van mijnen man. Waart gij hier, toen hij dezen middag naar huis kwam Kee was blijde in haar hart, dat zij ant woorden kon, op dat oogenblik juist naar huis te zijn gegaan. »Juf Marie echter, zeide zij, beeft lang met hem gesproken en alles afgepraat, wat noodig is. Ik heb hem alleen even gezien, toen hij bij mij thuis hartelijk afscheid nam van zijne kinderen. Hij drukte hen aan zijn hart en zoende hen zoolang, dat hij zich haasten moest, om nog bijtijds op den trein te komen." »Deed hij ditdeed hij ditroept het ongelukkige Leentje met een zoeten glimlach op haar gelaat uit, kostte het hem moeite, om van de kinderen te scheiden Kee gevoelde, dat het noodig was, om nu het afscheid van Hesser maar zoo hartelijk mogelijk af te schilderen. De goede vrouw deed het met de beste bedoelingen zóó overdreven, dat Leentje nieuwen moed kreeg en zichtbaar tevreden berustte in de afwe zigheid van den man, dien zij zoo innig be minde. »Maar nu gij alles weet, moet gij gehoor zaam zijn, buurvrouw Leentje, en voor het Verlosser in Nederland, herdacht gisteren feestelijk den dag, waarop hij vóór 25 jaren de H. Priesterwijding ontving. Te dezer gelegenheid werd door den jubilaris, ponti- Iicaliter geassisteerd door Z. D. Hw. mgr W. Wulfingh, apostolisch vicaris van Suriname, in de kerk der eerw. pater Redemptoristen aan de Keizersgracht te Amsterdam de plechtige H. Offerande van dankzegging op gedragen. Talrijk waren de blijken van eerbiedige belangstelling, die jegens den hoogeerw. feesteling werden aan den dag gelegd, niet alleen in den kring zijner ordebroeders, maar ook van de zijde der seculeire en reguliere geestelijkheid der hoofdstad en niet het minst door de talrijke geloovigen, die in den hoog eerw. pater Schrauwen hun geestelijken leidsman vonden. Verscheidene kostbare ge schenken werden den jubilaris vereerd. In de Tweede Kamer hield heden de heer A. Van Dedem zijne aangekondigde interpel latie over de ministerieele crisis en hare ge volgen. Uit de verklaringen der ministers Lohrnan en Mackay bleek dat het regeerings- beleid onveranderd blijft, ook op gebied van het hooger en lager onderwijs. Voorstellen betrekkelijk het kiesrecht zullen dit jaar nog niet bij de Kamer inkomen. Het debat wordt morgen voortgezet. LONDEN, 12 Maart. Het Lagerhuis heeft de motie van Smith zonder stemming aan genomen, nadat Randolph Churchill haar hef tig bestreden had en verscheidene amende menten verworpen waren. Het uitbreken van brand in de Morfa Col liery heeft alle verdere pogingen tot redding van de bedolven mijnwerkers onmogelijk ge maakt. BEURS TE SCHIEDAM, 12 Maart 1890. Makelaars f 9'/.. Moutwijn, j Commissie f9#. Verhandeld van f81 '8 tot f85/8. Stemming stil. Jenever f 15.25 Ct. per Heet. Amst. proef f 16.50. cVereeniqinq f '1.40. Spoeling. Berlijn. (Slotkoers.) Keulen. Parijs. 11 Mrt.! 170.75 167.25 34.20 35.60 19.- 10.85 53.10 53.25 16.25 16.25 36.25 36.50 1 2 Mrt. 169.50 166.25 34.20 35.60 19.— 16.85 53.10 53.10 16.40 16.40 36.— 36.50 Rogge, April/Mei. Juni/Juli. Spiritus,April/Mei. Aug./Sept. I Rogge dadelijk. f Maart, Meell2Merk.l.md. 12 April. Rogge, loop. md. April. Spiritus, loop. m. April. Amsterdam. "11 Maart. Rogge op levering per Maart vast, overige termijnen iets lager; Maart f146, oogenblik niets meer van uwe weinige krach ten vorderen. Zoodra het dag wordt, zal ik dokter Edeling waarschuwen, dat gij tot bezinning zijt gekomen. Beproef of gij slapen kunt, maar in ieder geval, gij moogt niet meer spreken." Zij gaf haar van de poejers in, welke de dokter had voorgeschreven voor het geval, dat de zieke tot bewustzijn terugkeerde schudde de kussens van het bed op en bracht de dekens en de lakens zoo goed mogelijk in orde. »Leentje, ga nu een poos uitrusten wat ge ook vraagt, praten mag ik niet meer met u." De toon, waarop de goedhartige Kee dit zeide, was zoo beslissend, dat de zieke er in berusten moest. »Gij blijft toch bij mij?" viaagde zij nog. »Ik blijf bij u, Leentje, totdat juf Marie hier komt." Het was ongeveer acht uur in den ochtend, toen juf Marie de trap opkwam en stil het kamertje van het ongelukkige Leentje bin nentrad. Kee schrikte, toen zij het bleek en ontsteld gelaat van Marie Rijkaard zag, zij echter, ging bedaard naar de bedstede, vol belangstelling voor de vrouw, wier man haar dien nacht zooveel leed had aangedaan. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 3