13e Jaarg. Vrijdag 14 Maart 1890. No. 3634. VERSCHIJNT DAGELIJKS. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Blad: Prijs der Adrertentiën ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCHEDA Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Jnni 1881 Stsblno124..) Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.1Q Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AMERIKA. Het Congres-comité der Vereenigde Staten voor de Middelen en Wegen zal in het ontwerp-tarief nog hoogere bescherming voer de landbouw-voortbrengselen voorstellen. Het Congres der Vereenigde Staten heeft eene commissie benoemd om de zaken be treffende de regeling der landverhuizing te onderzoeken, bijzonder den invloed door den aanvoer van vreemde werklieden op de Arneri- kaansche nijverheid uitgeoefend, alsmede den aankoop van Amerikaansch nijverheids-ma terieel door buitenlarulsche kapitalisten. Bij besluit der voorloopige regeering van Brazilië worden er drie gewestelijke banken in de noordelijke provinciën opgericht met een kapitaal van vijftig millioen franken. DUITSCHLAND. Bij den Pruisischen Landdag is door de Poolsche fractie onder leiding van Stoblewski een formeel voorstel ingediend tot weder invoering van de Poolsche taal bij liet onder wijs geven en in het geheele godsdienst onderwijs op de volksschool. Bismarck moet nog steeds voornemens zijn, ontslag te nemen, niet alleen als lid van het Pruisische ministerie, maar ook als Rijkskanselier. De groothertog van Baden, die thans te Berlijn vertoeft, tracht den kanselier te bewegen op zijn post te blijven. Ook is er sprake van geweest het ambt dat de Prins thans waar neemt, te splitsen, maar de bondsvorsten heb ben zich hier tegen verklaard. Aan de internationale arbeidsconferentie, welke Zaterdag te Berlijn geopend wordt, zal, naar 't thans heet, ook Spanje deelne men door een paai' deskundigen. Ook de verschillende Duitsche Staten als Beieren, Wurtemberg, Saksen en Baden zullen afzon derlijk vertegenwoordigd zijn. Frankrijk zal vijf gedelegeerden zenden, waaronder een senator. Kamerlid, mijn-ingenieur en socia- listischen werkman. Engeland heeft gevraagd om een paar weken verdaging, maar wijl de Keizer aan den nieuwen Rijksdag, die op 8 April aanst. bijeenkomt, terstond de ont werpen tot bescherming der arbeiders wil voorleggen en het Congres vermoedelijk 14 dagen zal vergaderd blijven, kon aan dat verzoek niet voldaan worden. Volgens den Berlijnschen correspondent van de Standard zal eerstdaags beraadslaagd worden over de opheffing van het Duitsche protectoraat aan Afrika's oostkust, teneinde van het aldaar door de Duitsche kompagnie verkregen en door Wismann heroverde terrein een rijkskolonie te maken met Emin-Pacha, alias dr. Schnitzler, als gouverneur-generaal. De kompagnie zou dan enkel nog handels belangen vertegenwoordigen. Wismann heeft den 8 en f) dezer de laatste door Bana Heri bijeengebrachte troepen verslagen. Bij den vijand sneuvelden 40 man. Van de Duitsche manschappen werden vijf kleur lingen gewond en een Europeaan gedood. ENGELAND. Het gerucht der benoeming van den heer Gorst, onder-staatssecretaris voor Indië, tot eersten gemachtigde van Engeland op de conferentie te Berlijn, heeft zich bevestigd. Daar er geen schikking getroffen is tusschen de eigenaars der mijnen en de mijnwerkers, zoo zullen de arbeiders Zaterdag in de meeste mijndistricten het werk staken. Meer dan 300.000 arbeiders zullen aan de werkstaking deelnemen. FRANKRIJK. De heer Jules Roche, die tot voorzitter der begrootingscommissie is benoemd, heeft het voorzitterschap aanvaard met eene toe spraak, waarin hij verklaarde, dat de omstandigheden van dien aard zijn dat het moeielijk is aan de» wensch des lands, om eene goede financieele politiek te volgen, te voldoen. Hij acht het wenschelijk dat de commissie zich vereenigt met de voorstellen van den minister van financiën. De commissie voor de tolrechten heeft een inkomend recht vastgesteld van 3 fr. op on gepelde en van 8 fr. op gepelde rijst en rijstemeel. Maïs en rijst bestemd voor het vei'vaardigen van droge stijpel voor de was- scherij, zullen vrij van rechten zijn. HET OOSTEN. De Rumeensche Kamer van afgevaardigden heeft gisteren met 75 tegen 52 stemmen eene motie van wantrouwen, naar aanleiding van de benoeming van verscheidene ambte naren verworpen. De Kabinetskwestie was door de Regeering gesteld. Te Athene heerscht groote beroering we gens een ontvangen bericht, dat de krijgs raad te Pretimo ondanks de zoogenaamde amnestie, tien inwoners van Creta veroor deeld heeft tot vijftienjarige gevangenisstraf en zesduizend piasters boete, welk vonnis door den krijgsraad te Canea bevescigd is. Zeven der veroordeelden zijn naar Grieken land gevlucht. Het verschil onder de leden van het Ser vische ministerie, 'twelk ontstaan was naar aanleiding van kandidaturen van den Raad van State, heeft niet tot een crisis geleid en is reeds uit den weg geruimd. De minister Tauchanowitch en zijne collega's zijn het weder volkomen eens. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Uit Budapesth wordt van gisteren geseind Het ministerie is voor goed samengesteld. Szaparv, wordt voorzitter van den minister raad en Andre Berthlen heeft de portefeuille van landbouw gekregen. In zake het proces te Wadowice in Ga- licic, ingesteld tegen een aantal personen, die goedgeloovige boeren overhaalden het land te verlaten, en hen op allerlei wijze bedrogen en geld aiperstten, is thans uitspraak gedaan. Van de gedaagden zijn 32 veroor deeld en 30 vrijgesproken. PORTUGAL. De Regeering heeft den gemeenteraad te Lissabon ontbonden en eene commissie be noemd, om voorloopig het bestuur der stad op zich te nemen. De gemeenteraad heeft tegen dien maatregel geprotesteerd en ver klaard dat hij voor overmacht zwicht. Aan de Standard wordt uit Lissabon gemeld, dat de Portugeesche regeering den gemeente raad der hoofdstad ontbonden heeft, voorname lijk naar hetheet wegens verzet tegen hetstaats- gezag en slecht beheer der stedelijke geldmid delen. waardoor drukkende belastingen nood zakelijk worden gemaakt en er voortdurend een beroep op de schatkist moet worden gedaan. Een beambte der regeering is gisteren het hoofd van het gemeentebestuur komen verwittigen, dat hij zijn ambt behoorde neder te leggen, hetgeen geweigerd werd. De boodschapper werd daarop de deur uitgegooid hij riep toen de hulp van andere ambtenaren in, waaron der ook leden van den gemeenteraad. De burgemeester verklaarde daarop voor de over macht te zullen bukken, omhelsde de vaste gemeente-ambtenaren en ging heen. De opposietie-bladen zeggen, dat Lissabon thans aan de Engelschen is overgeleverd. Gedurende de reorganisatie van het gemeente bestuur zal een comité uit de burgers de stad besturen. ROME. Uit Rome wordt aan de Univers geseind, dat kardinaal Lavigerie officieel aan den H. Stoel heeft kennis gegeven van het herstel des christen konings M'Wanga op den troon van Oeganda, in Centraal-Afrika, welke ge beurtenis van het grootste belang is voor de afschaffing der slavernij in Afrika, e» voorts dat de LI. Vader, in overleg met de Japansche regeering bij gelegenheid van een nationaal concilie der missionarissen van Ja pan, besloten heeft tot vestiging der kerke lijke hiërarchie in het keizerrijk Japan, zullende

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 1